Bulgaristan Turistik Vize

Bulgaristan Turistik Vize İçin Gerekli Evraklar

Otel konfirmasyon belgesi: Bulgaristan turist vize için gerekli olan otel konfirmasyon belgesi, otel rezervasyonu değildir. Seyahat acentelerinden alınan kaşeli imzalı bir otel konfirmasyon belgesidir. Otel konfirmasyon belgesi Bulgaristan’da bulunan otelin anteli kağıdına, seyahat tarihlerinizi ve seyahat edecek her kişinin ismini ve soyismini içeren, kaşeli ve imzalı bir belgedir. 
İş Durumunuza Bağlı Olarak Değişen Evraklar: Başvuru sahibinin iş durumuna bağlı olarak (şirket sahibi veya şirket ortağı, SGK’lı çalışan, resmi kurum çalışanı, sözleşmeli çalışan, freelancer, emekli, öğrenci, ev hanımı...) hazırlanacak evrak listeleri belirlenmektedir. 
Bağlı Çalıştığınız Şirketin Faal Olduğunu İspat Eden Evraklar: (faaliyet belgesi, imza sirküleri, sicil gazetesi vb.)
Finansal Yeterliliği Kanıtlayıcı Evraklar
Geri Dönüşünüzü Kanıtlayıcı Evraklar: Vize başvuru sahibinin Türkiye’ye geri döneceğini işine veya öğrenimine devam edeceğini destekleyici evraklar (iş yeri izin yazısı, öğrenci belgesi gibi).
Araç İle Seyahat Edecekler: Ruhsat Belgesi: (Seyahatte kullanılacak araca ait). Uluslararası geçerliliği bulunan yeşil sigorta: (Belgenin orijinal nüshası ibraz edilmelidir), Uluslararası ehliyetin orijinali: (Beynelmilel ehliyet) 

Bulgaristan Turistik Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Bulgaristan turistik vize başvurusu kısa süreli Bulgaristan vizesi kategorisi dahilinde değerlendirilmektedir. Kısa süreli Bulgaristan vize başvuruları Bulgaristan Konsolosluğuna outsource edilmiş kurum ve outsource edilmiş veri toplama birimleri aracılığıyla yapılmaktadır. Başvuru sahibi dilerse vize hizmet merkezlerinden ek hizmet bedelleri karşılığında,Bulgaristan vize başvuruları için zorunlu olan seyahat sağlık sigortası, otel konfirmasyon belgesi (otel rezervasyon belgesi değildir, otelin antetli kağıdına temin edilmelidir), ulaşım rezervasyonu, araçla gidecekse yeşil sigorta gibi belgeleri temin edebilmektedir. 

Bulgaristan Turistik Vize Ücreti

Bulgaristan vize ücretleri, C vize ücreti ve D vize ücreti olarak ikiye ayrılmaktadır. Bulgaristan vize başvuruları Bulgaristan Konsolosluğuna outsource edilmiş veri toplama birimi  ve vize hizmet merkezleri aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Bulgaristan vizesi başvuru sürecinde, vizeniz işlemden çıkana kadar aşağıdaki hizmet bedelleri talep edilmektedir. yapmaktadır. Bulgaristan vize başvurularının yapıldığı yetkili vize başvuru merkezi ve diğer vize hizmet merkezleri konsolosluk harcından farklı olarak opsiyonel hizmetler sunmaktadırlar. Vize başvuruları hizmet ücretleri ortalama fiyatları şu şekildedir; Bulgaristan Konsolosluğu harcı 80 €, vize başvuru birimi ek hizmet bedeli 25 €, başvuru formu doldurma hizmeti 7 €, biyometrik fotoğraf 25 TL, kurye hizmeti: 10 €, otel rezervasyonu: 20 €, fotokopi: 1 TL (sayfa başına), kargo: 15 TL, SMS ile bilgilendirme 1 €, başvuru sonrası kurye hizmeti 10 €,  çıktı alma ücreti 1 TL, internet kiosk hizmeti 20 TL,VIP Servis 50 €, her başvurudan, vize ücretinin yanı sıra 15 / 25 € (KDV dahil) hizmet harcı alınmaktadır. Bulgaristan vize başvurularında planlanan seyahat tarihlerini kapsayan seyahat sağlık sigortasının ibrazı zorunludur. Seyahat sağlık sigortası bedelleri, 3 ay 30 € /1 yıl 60 €'dur. Söz konusu tutarlar ortalama sigorta bedelini ifade etmektedir. Sigorta yaptırdığınız firmaya bağlı olarak seyahat sağlık sigorta bedellerinde farklılıklar olabilir. Geçerli bir seyahat sağlık sigortanız olmaksızın Bulgaristan vize başvuruları işleme alınmamaktadır. Vize hizmet merkezleri aracılığıyla seyahat sağlık sigortasını ek hizmet bedelleri karşılığında  Arnavutluk, Azerbaycan Ermenistan, Gürcistan, Bosna-Hersek, Moldova, Karadağ, Rusya ve Ukrayna vatandaşları biyometrik pasaporta sahipse, Bulgaristan konsolosluk harç ücretinden muaftırlar. Biyometrik pasaporta sahip olmayanlar için vize ücreti 35 €’ +25 €'dur ve bu tutara opsiyonel hizmet (sağlık sigortası, otel konfirme belgesi ücreti, ulaşım rezervasyon ücreti, danışmanlık ücreti) bedelleri eklenmektedir. 

Bulgaristan Turistik Vize Başvurusu Sonuçlanma Süresi

Bulgaristan turistik vize başvuruları seyahat tarihinden en geç 15 gün önce tamamlanmalıdır. Mevsim ve Bulgaristan Konsolosluğunun yoğunluğuna bağlı olarak değerlendirme süresi 10 iş gününü aşabilmektedir. Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, Noel, Paskalya gibi tatil günleri öncesi yapılan başvurularda işlem süresi yoğunluktan dolayı uzayabilmektedir. Türkiye’den Bulgaristan vizesine başvuru yapacak yabancı uyruklu vatandaşların vize başvurularının da değerlendirme süresi incelemelerden dolayı uzayabilmektedir. Bulgar C vize başvuru sahibinin seyahat tarihinden en erken 3 ay önce Bulgaristan vizesine başvurma hakkı bulunmaktadır.  Başvurunun sonucu ile ilgili karar ve vizenin verilme süresi tamamen Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu, Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu ve Bursa Bulgaristan Konsolosluğuna aittir. Vizenin planlanan seyahat tarihine yetişebilmesi için başvurunun olabildiğinde erken yapılması önerilir.

Bulgaristan Vize Reddi

Bulgaristan vize reddi durumlarında başvuru yapılan konsolosluk birimi başvuru sahibine vize reddi durumunu yazılı olarak bildirmektedir. Vizeler reddedildiğinde vize ücreti iade edilmemektedir. Vize ücretleri vize başvurusunun işleme alınabilmesi için talep edilmektedir. Konsolosluk harç bedellerinin yanı sıra vize hizmet merkezlerinin ücret ve ücret iadesi politikaları gereği sigorta, otel rezervasyonu ve diğer danışmanlık ücretlerinin iadesi söz konusu değildir. Türkiye Bulgaristan Başkonsolosluğu/Büyükelçiliği’nin yetkilendirdiği vize başvuru merkezleri Ankara, Bursa, Edirne, İzmir ve Gaziantep’te bulunmaktadır. Bulgaristan’a 90 günden fazla olmayan ziyaretler için Bulgaristan vizesine başvurmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Bulgaristan C vize başvurularını yetkili başvuru merkezi veya Bulgaristan vize başvurularını kabul eden vize hizmet merkezlerine yapabilirler.  90 günü aşan vizeler (D vize) için başvuru sahibi doğrudan İstanbul, Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğuna / Büyükelçiliğine başvurmalıdır. D vize başvurusunda bulunmak isteyenler, ihtiyaçları halinde danışmanlık firmalarından D vize başvuru süreci boyunca destek alabilirler. 

Bulgaristan turistik vizesi

Bulgaristan Turistik Vize Başvuru Formu

Bulgaristan turistik vize başvuru formu seyahat amacına uygun doldurulmalıdır. Vize başvuru formları başvuru sahibini tanımak ve seyahat amacını öğrenmek amacıyla doldurulması istenen evraklardan birisidir. Başvuru formu sunulmadığı takdirde kişilerin vize başvuruları dikkate alınmayacaktır.

Bulgaristan turistik vize başvuru formu için tıklayınız. (İstanbul, Edirne, Bursa)

Bulgaristan turistik vize başvuru formu için tıklayınız. (Ankara, Gaziantep)

Bulgaristan Vizesi başvuru formu hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız. 

Bulgaristan Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

  • Planlanan seyahatin amacına uygun olarak turistik seçeneği işaretlenmelidir. Turistik vize başvuruları için onaylı otel rezervasyonları sunulur. Rezervasyon bilgileri ise başvuru formuna eksiksiz bir şekilde yazılmalıdır. Kişinin konaklayacağı otelin ismi, açık adresi, telefon ve varsa faks numaraları belirtilmelidir.
  • Form için yazılan bilgilerde herhangi bir eksiklik ya da yanlışlık olursa bu durum yapılan başvuruya olumsuz yansıyabilir. 
  • Başvurular için her bireyin bir adet form doldurması gerekir. Başvuru sahibi 18 yaşından küçük olsa da ayrı bir dosya hazırlanarak form doldurulur ve dosyasına eklenir. Reşit olmayan kişilerin formlarını anne ve babası (her ikisi de) imzalamalıdır.
  • Başvuru sahipleri amaçlarına uygun olarak doldurduğu formların en son kısmındaki imza bölümünü mutlaka imzalamalıdır. İmza atılmayan Bulgaristan turistik vize başvuru formu işleme alınmamaktadır.
  • Eğer daha önce yurt dışına yapılan seyahatler varsa başvuru formunda uygun olan yere bu bilgi belirtilmelidir. 
  • Kişiler seyahat tarihlerini forma doğru yazdığından emin olmalıdır. Ülkeye giriş çıkış tarihlerinin yanlış yazılması vizenin de o şekilde onaylanmasına sebebiyet verebilir. Dolayısıyla formda yer alan giriş ve çıkış tarihleri otel rezervasyon tarihleriyle tutarlı olarak dikkatli bir şekilde yazılmalıdır.

Bulgaristan Konsoloslukları Görev Bölgesi

Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu: İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Çanakkale illerinden başvuru kabul edebilmektedir, Türkiye'nin diğer bölgelerinde ikamet eden kişiler vize başvurularını kendi bölgelerine en yakın konsolosluğa yapmalıdır.

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği:  Afyon, Aksaray, Amasya, Bartın, Antalya, Eskişehir, Ardahan, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Erzincan, Bayburt, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İzmir, Karabük illerinden başvuru kabul etmektedir.

Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu: Edirne, Kırklareli, Tekirdağ illerinden başvuru kabul etmektedir.

Bulgaristan Bursa Konsolosluğu: Bursa, Bilecik, Balıkesir, Muğla, Denizli, Aydın, Manisa, İzmir, Yalova illerinden yapılan vize başvurularını kabul etmektedir.

Bulgaristan Turistik Vizesi Genel Bilgi

Bulgaristan Turistik Vizesi ülkeye turistik amaçlarla (gezi, eğlence, tur vb.) yapılacak olan seyahatler için gereklidir. Turistik seyahat planlayan başvuru sahipleri seyahat amaçlarına ve mesleki durumlarına uygun olarak belgelerini eksiksiz bir şekilde hazırlamalı ve başvurularını gerçekleştirmelidir.

Tek girişli Bulgaristan Turistik vizesi ile Bulgaristan’a sadece bir defa giriş yapabilir ve kişi ülkeden ayrıldıktan sonra iligili ülkeye yeniden seyahat etmesi gerektiğinde Bulgaristan Konsolosluğu'ndan tekrar Bulgar Vizesi talebinde bulunmalıdır.

Bulgaristan Konsolosluğu'na Bulgaristan Turistik Vizesi için başvuru yapan kişiler, Bulgaristan’a birden fazla turistik seyahat yapmayı planlamaları durumunda çok girişli Bulgar Turistik Vizesi taleplerini belirtip, duruma uygun belgeler ibraz etmelidir. Giriş sayısı ve vizenin geçerlilik süresine dair kararın Bulgaristan Başkonsolosluğu ve/veya Bulgaristan Büyükelçiliği tarafından alınacağı unutulmamalıdır. 

Bulgaristan’a seyahat etmek isteyen;

  • Hususi Pasaport (Yeşil) sahipleri 6 ay içerisinde 90’ü aşmamak şartıyla Bulgaristan’a vizesiz seyahat edebilmektedirler.
  • Diplomatik Pasaport (Siyah) ve Hizmet (Gri) Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları ise 30 güne kadar olan seyahatleri için vize prosedürlerinden muaftır.
  • Ancak Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları Bulgaristan’a seyahat etmek için Bulgaristan vizesi almakla yükümlüdür. 

Türkiye’de ikamet eden Arnavutluk, Bosna-Hersek, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan ülke vatandaşları vatandaşı oldukları ülkenin biyometrik pasaportuna sahip olmaları halinde Bulgaristan Turistik Vizesi işlemlerinden muaftır. 

Bulgaristan Vizesi Schengen Bölgesinde Geçerli midir?

Bulgaristan Cumhuriyeti 1 Ocak 2007 tarihinden bu yana Avrupa Birliği (AB) tam üyesidir, ancak Bulgaristan vizesine sahip kişiler Schengen Bölgesine üye ülkelere ziyaret edememektedirler. 

Bulgaristan henüz Schengen üyesi ülkeler (Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre) arasında yer almadığı için Bulgaristan Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunan kişiler sadece Bulgaristan’a seyahat edebileceklerdir.

Diğer taraftan, Schengen Vizesine sahip olanlar Bulgaristan’a vizesiz seyahat edebilmektedirler.

bulgaristankonsoloslugu.org web sitesinin Bulgaristan Büyükelçiliği/Başkonsolosluğu ile bir bağlantısı var mıdır?
Ziyaret etmekte olduğunuz web sitesi Bulgaristan vize prosedürleri, başvuru koşulları ve süreç hakkında faydalı bilgiler vermek amacıyla oluşturulmuştur. bulgaristankonsoloslugu.org sitesinin Bulgaristan Konsoloslukları resmi web siteleriyle herhangi bir bağlantısı bulunmamaktadır. Alenn DDW Google optimizasyonu yöntemlerini kullanarak farklı alan adları vasıtasıyla turizm, seyahat acenteleri, danışmanlık gibi firmalarına reklam vererek stratejik ortaklık yapmaktadır. Visa Information For Bulgaria,  Alenn DDW bünyesinde var olan bir web sitesidir. Bu site, Türkiye’de yer alan Bulgaristan diplomatik temsilcilikleri ve temsilciliklerle ilgili detaylı bilgileri (çalışma saatleri, resmi tatilleri, vize bölümü, vize başvuru prosedürleri ve evraklar vb.) kamuya açık bir şekilde sunmaktadır. 

Sitemiz resmi bir site değildir. Burada yer alan bilgilerin doğruluğunu işlemlerinize başlamadan önce mutlak suretle teyit ediniz. Bulgaristan Turistik Vize işlemlerinizle ilgili en güncel ve doğru bilgileri Bulgaristan Büyükelçiliği ve Bulgaristan Başkonsolosluğu’nun resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz. Web sitesinde yer alan detaylı bilgilerin doğru ve güncel olması için gerekli titizlik gösterilerek kişilerin bilgisine sunulmaktadır. Ülkelerin var olan vize koşulları zamanla değişip güncellenebildiğinden güncelliğini yitiren bilgilerin yerine en kısa zamanda yeni bilgiler eklenmesi için gayret gösterilmektedir.

Bulgaristan Vizesi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

- Bulgaristan Konsolosluğu’na Bulgaristan Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişiler konsolosluk tarafından talep edilen evrakların yanında konsolosluk tarafından hazırlanan vize başvuru formunu eksiksiz olarak doldurup ibraz etmelidir. 

Bulgaristan Turistik Vizesi başvurusu için sunulan evrakların güncel tarihli olmasına dikkat edilmelidir.  

- Bulgaristan vizesi talebinde bulunacak kişiler pasaportlarının planlanan konaklama süresinden sonraki en az 6 ay daha geçerli olmasına dikkat etmelidir. Vize işlemleri için kullanılacak pasaportta en az 2 boş sayfa bulunmalıdır. Aksi durumda başvurudan önce pasaportun yenilenmesi gerekmektedir.

- 18 yaşından küçük kişiler Bulgaristan Turistik Vizesi başvuru işlemlerini bir ebeveyni/yasal vasisi ile birlikte yapmalıdır. Başvuru esnasında her iki ebeveynin imzasının bulunduğu noter onaylı muvaffakatname ibraz edilmelidir.

- Eski (mavi) pasaport ile yapılan Bulgar Turist Vizesi başvuruları Bulgaristan temsilcilikleri tarafından kabul edilmemektedir.

Turist Vizesi talebinde bulunan her başvuru sahibi, vize başvuru formu doldurmak zorundadır. Bulgaristan Ankara Büyükelçiliğine ibraz edilecek vize başvuru formu ile Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu’na sunulacak vize başvuru formu arasında fark bulunmaktadır. 

- Bulgaristan Turist Vizesi başvurusunda bulunan kişilere Bulgaristan’dan gönderilen davetiyeler kişinin şahsına gönderilmeli ve vize başvurusu esnasında orjinali de başvuru yapılacak Bulgaristan Konsolosluğu'na teslim edilmelidir. Davetiyelerin aslının ya da kopyasının Bulgaristan Konsolosluğuna ya da Bulgaristan Büyükelçiliğine gönderilmesine gerek yoktur. Dosyanız içersinde bulunması yeterli olmaktadır.

- Türkiye’de ikamet eden yabancı ülke vatandaşları Bulgaristan Turistik Vizesi başvurusunda Türkiye’de ikamet izinleri olması gerekir. Türkiye'de ikamet izni bulunan yabancı ülke vatandaşlarının Bulgaristan vizelerinin başvurusunu yaparken son geçerlilik tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerli oturum izni belgesine sahip olmaları gerekmektedir.

Bulgaristan Turistik Vizesi İçin Sıkça Sorulan Sorular

1) Adana’da ikamet ediyorum. Bulgaristan vizesi başvurumu nereden yapmalıyım? İkamet edilen yerle başvuru yapacağım yer değişiklik gösterir mi?

C tipi Bulgaristan vize başvurularında parmak izi verme zorunluluğu bulunmamaktadır. Bu nedenle Bulgaristan vize başvurunuzu ikamet bölgenize en yakın vize hizmet merkezi aracılığıyla gerçekleştirebilirsiniz.

2) Bulgaristan Turistik vize başvurusu için otel rezervasyonumu Booking’ten, parasını ödemeden göstermelik rezervasyon yapıp iptal ettim. Konsolosluk bana vize verir mi?

Cevap: Bulgaristan Konsolosluğu Booking rezervasyonunu yeterli bulmadığı için geçerli kabul etmemektedir. Bulgaristan Konsolosluğu gerçekten kalacağınız hotelin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı konfirme hotel rezervasyonu talep etmektedir. 

3) Bulgaristan’a Schengen vizesi ile giriş yapabilir miyiz?

Cevap: Schengen kanunları gereğince, hangi ülkeden vize alınmış ise o ülkeye giriş yapmanız gerekmektedir. Bulgaristan’a giriş yapılabilir ancak gümrük memurlarınca geri çevrilebilir veya bir sonraki Schengen başvurunuzda vizenizi yanlış kullanmanızdan dolayı olumsuz sonuçlar alabilirsiniz.Vize almanız doğrudan ülkeye girebileceğiniz anlamına gelmemektedir. 

4) Bulgaristan turist vizesi Schengen vizesi midir?

Cevap: Bulgaristan Konsolosluğundan aldığınız turistik vize ile Schengen ülkelerine seyahat edeilememektedir. Bulgaristan Avrupa Birliği'ne üye dahi olsa heniz Schengen Antlaşmasına taraf ülke olduğu için, Bulgar vizesi anlaşma gereğince Schengen vize olarak sayılmamaktadır.

5) Acil turistik vizesi kaç günde çıkmaktadır?

Cevap: Bulgaristan Konsolosluğu turistik vizesi için acil vize uygulamasını kaldırmıştır. Vize başvurunuzun sonuçlanma süresi 10 iş günüdür. 

6) Evlilik veya boşanmadan dolayı soyad değişiklikleri olursa eski pasaport ile başvuru yapılabilir mi?

Kimlik bilgilerinde meydana gelecek herhangi bir değişiklik sonrası, yeni pasaport başvurusunda bulunulmalıdır. Nüfus cüzdanında bulunan kimlik bilgileri ile pasaportta bulunan kimlik bilgileri aynı olmalıdır. 

7) Bulgaristan Turistik vizesi çok girişli midir? Uzun sureli turist vizesi alabilir miyiz?

Cevap: Bulgar turist vizesi tek girişli bir vizedir. Kalış süresi vize başvurusu sırasında beyan ettiğiniz hotel rezervasyonu kadardır, 15 günü geçmemektedir. Daha uzun süreli vize başvurusunda bulunduğunuz takdirde sebebi belirtilmelidir. Sağlık turlarında uzun süreli vize verilir. Bu durumda vizenizin süresi  60-90 gün civarında olabilir. Ancak bu durum sağlık merkezindeki doktor tarafından davetiyeniz var ise değerlendirilir. Bazı durumlarda turistik vize çift girişli verilmektedir. Çift girişli vize alabilmeniz için tur programınızı yazarak başvuru yapmanız gerekir, ancak sonuç olarak verilecek vize süreci ya da giriş sayısı Bulgaristan Konsoloslukları'nın inisiyatifindedir. Örneğin: Bulgaristan’da kalacağınız hoteldeki rezervasyonunuzun yanında Makedonya, Romanya ya da geri dönüşünüzde tekrar Bulgaristan’da konaklama yapacağınız hotelden konfirmasyon beyan etme durumunuzda 2 girişli turist vizesi verilmektedir.

8) Bulgaristan Av Turizmi vizesini nasıl alabiliriz?

Cevap: Bulgaristan Konsolosluğu’nun vermiş olduğu turistik vize ile Av Turizminizi gerçekleştirebilirsiniz.

9) Bulgaristan’a kendi aracımla seyahat edeceğim. Şahsi araçla seyahat için gerekli belgeler nelerdir?

Şahsi aracınızla Bulgaristan’a seyahat edecekseniz uluslararası trafik sigortası (yeşil kart), uluslararası sürücü belgesi ve araç ruhsatınızı sınır geçişlerinizde yanınızda bulundurunuz. Uluslararası motorlu taşıt sigorta kartı olan yeşil kart, sınır kapılarında da yaptırılabilmektedir. Ancak sınır kapılarında yoğunluk olabileceğinden dolayı yeşil sigortanızı seyahate çıkmadan önce yaptırmanızı tavsiye ederiz. 

10) Bulgaristan’a vatandaşı olduğum AB ülkesinin ulusal kimlik kartı ile seyahat edebilir miyim? 

Bulgaristan’a sadece geçerli pasaportlar ile giriş yapılabilmektedir. Vatandaşı olduğunuz AB ülkesinin geçerli pasaportuyla Bulgaristan’a seyahat edebilirsiniz. 

11) Bulgaristan’dan vizesiz transit geçiş yapılabilir mi?

Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahipleri, seyahatlerinden önce Bulgaristan’ın dış temsilciliklerinden transit vize almalıdırlar. Umuma Mahsus pasaport sahipleri için vizesiz transit geçiş yapmak mümkün değildir. 
Umuma mahsus pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Bulgaristan’ın dış temsilciliklerinden transit vizesi almaları gerekmektedir. Çok girişli, geçerli Schengen vizesi sahibi veya AB ülkeleri oturum izni sahibi Umuma Mahsus pasaport sahiplerinin 5 güne kadar vizesiz transit geçiş hakkı bulunmaktadır. 

12) Bulgaristan vizesi ile hangi ülkelere seyahat edebilirim?

Bulgaristan vizesi ile Romanya ve Hırvatistan’a da seyahat edilebilir. Ancak Bulgaristan vizenizin çok girişli olması gerekemktedir. Tek girişli vize ile Romanya ve Hırvatistan'a seyahat edemezsiniz.

13) Bulgaristan'a turistik bir gezi planlıyorum ancak işsizim. Bu durumda başvuru yapabilir miyim?

Bulgaristan'a planlanan turistik geziler için başvuru sahibinin hesabında yeterli bakiyesi olması önemlidir. Kişi çalışmıyor ise bir sponsor gösterilmek koşuluyla başvuruların tamamlanması mümkündür. Başvuru için ülkede kaç gün kalınacaksa her gün en az 100€ olacak şekilde bir bakiye gösterilmelidir. Ancak vize başvurularının değerlendirilmesi ve sonuçlandırılmasında yetki her zaman Bulgaristan Konsolosluklarındadır.

14) Bulgaristan 10 günlük ve tek girişli turist vizesi aldım. Ancak günümü doldurduğum halde ülkeden çıkış yapmadım. Bana herhangi bir cezası/yaptırımı var mıdır?

Vize sahibi, Bulgaristan Konsolosluklarının uygun gördüğü vize süresi içinde seyahatini tamamlamalı ve vize süresi bitmeden ülkeden çıkış yapmalıdır. Eğer vize bitiş süresinde ülkeden çıkış yapılmamışsa cezai yaptırımlar uygulanmaktadır. Kişinin pasaportuna gününü geçirdiğine dair kaşe basılabilir ya da kaldığı gün sayısı kadar belli miktarda para cezası ödemek zorunda kalabilir. Vize süresinin geçirilmesi, sonraki vize başvuruları için de olumsuzluk yaratacaktır.

15) Bulgaristan'a çocuğumuzla birlikte seyahat etmek istiyoruz. 4 yaşında oğlum için hangi evrakları hazırlamam gerekir?

Bulgaristan vize başvurularında her başvuru sahibi için ayrı bir dosya hazırlanmalıdır. Eğer başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise seyahati için anne babadan imzalı noter onaylı muvafakatname sunulmalıdır. Anne ya da babanın evrakları çocuğun dosyası için de kullanılabilir. (Banka dökümü, otel, davetiye vb.)

Ana Menü

Duyurular

Bulgaristan'a Girişlerde Schengen Yasağı Olanlar Dikkat!

Bulgaristan'ın Avrupa Birliği Konseyi Dönem Başkanlığında Avrupa Parlementosu ile arasındaki anlaşmaya göre; Schengen ülkelerine giri...
2023-08-03 17:38:42

Bulgaristan Vatandaşlarının Türk Vatandaşlığı Alma Hakkı

31 Mayıs 2021 tarihli Balkan Ülkeleri Vatandaşlıklarının İstisnai Olarak Türk Vatandaşlığını Kazanmaları adlı genelge ile gerekli şart...
2023-08-03 17:38:27

Bulgaristan Konsolosluklarının Yılbaşında Kapalı Olduğu Günler

Değerli ziyaretçimiz; Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu Edirne Bulg...
2023-08-03 17:22:46

Bulgaristan Covid-19 Seyahat Güncellemesi

2020 Mart ayı  itibarıyla etkisini gösteren Covid-19 pandemisi seyahat kurallarının da periyodik aralıklarla değişmesine sebep olmaktadı...
2023-08-03 17:22:05
Tüm Duyurular
Turistik Vize