Bulgaristan Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi

Bulgaristan Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bulgaristan'da yaşayan akrabalarını veya yakınlarını ziyaret etmeyi düşünen kişiler Bulgaristan Ziyaret Vizesi başvurusunda bulunmalıdır. Bulgaristan Ziyaret vizesi, Kısa süreli Bulgaristan vizesi kategorisine girmektedir.  Bulgaristan Konsolosluğu'na Aile Ziyaret Vizesi için yapılan başvurularda Bulgaristan Yabancılar Şubesi onaylı davetiye sunulması gerekmektedir

Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi başvurusunda bulunacak kişiler aşağıda belirtilen evrakları tamamlayarak, başvuru esnasında ibraz etmelidir. 
Davet Mektubu: Bulgaristan'da gerekli makamlar tarafından başvuru sahibi adına düzenlenmiş davet belgesi sunulmalıdır. Ziyaret vize başvuru yapılabilmesi için başvuru sahibinin adına mutlaka bir davet belgesi düzenlenmesi gerekir. Davetiye Bulgaristan Yabancılar Şube onaylı olmalı ve davet edilen kişinin bilgileri eksiksiz yazılmalıdır. Başvuru sahibi seyahati esnasında davet belgesini yanında bulundurmalıdır.
Seyahat Belgesi: Seyahat sonrasında da en az 6 ay geçerliliği bulunan pasaport ile başvuru tamamlanmalıdır. 
Mesleksel Evraklar; Çalışanlar, işverenler, emekliler, öğrenciler, ev hanımları gibi mesleki durumlara uygun olarak evrakların hazırlanması gereklidir.
Çalışılan Şirket Evrakları: Vize başvurusunda bulunacak kişi, çalıştığı firmaya ait olan belgeleri başvurusu için sunmalıdır. 
Finansal Yeterliliği Kanıtlayıcı Evraklar: Başvuru sahibi seyahatini karşılayabileceğini destekleyici evraklar ile kanıtlamalıdır. 
Muvafakatname (18 yaşından küçük kişiler ile seyahat edilmesi halinde, anne baba imzalı, noter onaylı orijinal yurt dışı çıkış belgesi)

Bulgaristan Ziyaret Vizesi Başvuruları Nereye Yapılır?

Bulgaristan ziyaret vize başvuruları konsolosluk tarafından outsource edilmiş kurum ve outsource edilmiş veri toplama birimleri aracılığıyla tamamlanmaktadır. Başvuru sahipleri işlemlerini tercih ettiği aracı kurum vasıtası ile tamamlayabilir. Seyahatler için zorunlu olan ve Bulgaristan'da geçerli olan seyahat sağlık sigortaları da aracı kurum vasıtasıyla temin edilebilmektedir. Aile/arkadaş ziyareti vize başvuruları kısa süreli Bulgaristan vize türlerine dahil olmaktadır. Başvuru sahipleri ziyaret vizesi işlemlerini tamamlayabilmek için mutlaka Bulgaristan'daki yakınlarından gelecek bir davetiyeye ihtiyaç duyar. Davetiye olmadan ziyaret vizesi başvuruları yapılamamaktadır. 

Bulgaristan Ziyaret Vize Ücreti

Bulgaristan'a yapılacak olan seyahatler için her başvuru sahibinin durumlarına uygun evraklar hazırlaması ve vize ücretlerini ödenmesi gerekir. Vize ücretleri konsolosluk harcı, konsolosluk birimlerine oursource edilmiş aracı firma ücreti ile ek hizmet bedellerinden oluşur. Ziyaret vizesi başvuruları için başvuru merkezi aracılığıyla yapılacak olan  işlemlerde ödenecek olan ortalama hizmet bedelleri şu şekildedir; konsolosluk vize harç bedeli 60€, vize başvuru merkezi ücreti 25€, vize başvuruları için Bulgaristan'a özgü seyahat sağlık sigorta bedelleri 3 aylık ortalama 30€, 1 yıllık  60€'dur. Seyahat sağlık sigortası başvuru yapılan aracı kurumlar/acenteler vasıtasıyla yapılabilmektedir. Fotoğraf Hizmeti, 25 TL, Başvuru Formu Doldurma 7€, SMS Hizmeti 1€, Fotokopi (Sayfa başına) 1 TL, kurye hizmeti 10€, Sıra beklememek adına özel VIP odalarında vize işlemlerini tamamlamak için VIP Hizmet bedeli 50€'dur. Ücretler hizmet alınan aracı kurumlara bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Ermenistan, Azerbaycan, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Gürcistan, Moldova, Karadağ, Ukrayna ve Rusya vatandaşları için belirlenen vize ücreti 35 Eurodur. Kendi ülkelerinden Bulgar diplomatik temsilciliği bulunmayan kişiler en yakın ülkedeki temsilciliğe vize için başvuruda bulunabilir. Eğer ülkelerinde diplomatik temsilcilik yoksa başvuru yapacağı ülke için oturma izni şartı aranmaz. Sırbistan ve Makedonya vatandaşları vize başvurusu yaparken konsolosluk harç bedeli ödemeden yalnızca hizmet/servis bedeli öderler. Vize ücreti yatırılmayan ya da eksik yatırılan başvurular işleme alınmamaktadır. Vize başvuruları yetkili vize başvuru merkezi aracılığıyla yapılırken her başvurudan konsolosluk harcının yanı sıra hizmet bedeli alınmaktadır. Verilen ücretler yetkilendirilmiş vize başvuru merkezlerinin hizmet bedelleri referans alınarak hazırlanmıştır.

Bulgaristan Ziyaret Vize Başvurularının Sonuçlanma Süresi

Kısa süreli Bulgaristan c vizeleri 10 iş günü içinde sonuçlandırılmaktadır. Bu süre konsoloslukların inisiyatifinde kısalıp uzayabilir. Başvuru sahipleri seyahatlerine en erken 3 ay, en geç ise 15 gün öncesinden başvuru yapabilir. Seyahate 3 aydan daha uzun bir süre varsa başvurular kabul edilmemektedir. Ziyaret vizesi almak için yapılan başvuruların sonuçlanma süreleri başvuru yapılan konsolosluk vize bölümünün yoğunluğuna, Bulgaristan Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi tatillerinin varlığına, yaz tatilleri vb. nedenlerine göre değişebilmektedir. Başvurular için gerekli değerlendirmeleri yapabilecek tek temsilik Bulgaristan Konsolosluklarıdır. Konsoloslukların yetki bölgesine göre başvuru yapılan diplomatik temsilcilik, vize başvurularını değerlendirmeye yetkilidir. Başvuru yapılan aracı kurumların vize başvuru sonuçlanma süresi ve sonucuna herhangi bir müdahalesi bulunmamaktadır.  

Bulgaristan Ziyaret Vizesi Başvuru Formu

Bulgaristan'a yapılacak olan ziyaret amaçlı vize başvuruları için hazırlanması gereken en önemli evraklardan birisi başvuru formudur. Başvuru formları kişilerin seyahat amaçlarını açıkladığı, kişisel bilgilerini ilgili birime sunduğu resmi bir evraktır. Başvuru sahipleri seyahat amacına uygun olarak formu titizlikle doldurmalı ve yanlış/hatalı bilgilere yer vermemelidir. Başvuru değerlendirmeleri konsolosluk birimleri tarafından başvuru formu dikkate alınarak yapıldığından kişilerin formlarını seyahat amaçlarına uygun doldurması gerekir. Davet eden kişi bilgileri başvuru formunda gerekli bölümlere eksiksiz ve hatasız yazılmalıdır.

Bulgaristan'a aile/arkadaş ziyareti sebebiyle Ankara ve Gaziantep'ten yapılacak başvurular için doldurulması gereken Bulgaristan Ziyaret Vizesi Formu için tıklayınız.

Bursa, İstanbul ve Edirne'den yapılacak ziyaret amaçlı vize başvuruları için doldurulması gereken Ziyaret Vizesi Başvuru Formu için tıklayınız.

Bulgaristan Konsoloslukları Görev Bölgesi

Bulgaristan vize başvuruları için kişilerin ikamet ettikleri şehre uygun olan temsilcilikten işlemlerini yürütmesi gerekmektedir. Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu; İstanbul, Çanakkale, Sakarya ve Kocaeli çevresinde ikamet eden kişilerin başvuru işlemlerini yürütmektedir.

Ankara Büyükelçiliğinin yetki alanına giren iller ise; Adana, Adıyaman, Ardahan, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aksaray, Bayburt, Batman, Bartın, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, İzmir, Iğdır, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Karabük, Kırklareli, Kırşehir, Kırıkkale, Kilis, Konya, Kütahya, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak.

Edirne Başkonsolosluğu ise; Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve ilçelerinden başvuru kabul etmektedir.

Bursa Konsolosluğu  Geriye kalan tüm şehirlerden başvuru kabul etmektedir.

Bulgaristan Aile Ziyaret Vize Başvurularının Reddedilmesi

Bulgaristan'a yapılacak olan ziyaret kapsamlı seyahatler için başvuru sahiplerinin gerekli tüm vize koşullarını yerine getirmesi gerekir. Vize başvurusu için gerekli evraklar eksiksiz bir şekilde hazırlanmalı ve vize ücretleri eksiksiz ödenmelidir. Bulgaristan ziyaret vizesi başvuruları için her koşul yerine getirilmiş olsa bile konsolosluk biriminin başvuruyu reddetme hakkı bulunmaktadır. Bulgaristan Konsoloslukları yapılan başvuruları sunulan evraklar dahilinde değerlendirir ve sonuca bağlar.Başvuruların ret cevabı alması halinde başvuru sahibine ret mektubu verilir. Kişilere yapılan vize başvuru ödemeleri için herhangi bir iade yapılmamaktadır. Vizenin ret cevabı alması yeniden başvuru yapılamayacağı anlamına gelmemektedir. Başvuru sahibi seyahatini titizlikle planlayarak ve evraklarını hazırlayarak her zaman yeniden bir başvuru yapabilir.

bulgaristankonloslugu.org web sitesinin Bulgaristan Büyükelçiliği ve Bulgaristan Başkonsolosluğu resmi web siteleri ile ilgili bir bağlantısı var mıdır?
bulgaristankonsoloslugu.org web sitesinin Bulgaristan Büyükelçiliği/Bulgaristan Başkonsolosluğu ile herhangi bir bağlantısı yoktur. Yalnızca kişileri bilgilendirme amacıyla oluşturulmuştur. bulgaristankonsoloslugu.org web sitesi, vize başvurusu yapacak olan kişilerin doğru bilgilerle işlemlerini gerçekleştirmesi, konsolosluk iletişim bilgileri, çalışma saatleri ve vize başvuru koşulları hakkında detaylı bilgi alabilmesi amacıyla hazırlanmıştır.
Alenn DDW farklı alan adlarını kullanarak seyahat ve danışmanlık firmalarına reklam vererek onlarla stratejik işbirliği yapmaktadır.
bulgaristankonsoloslugu.org web sitesinde sunulan bilgilerin güncel ve doğru olması için titizlikle çalışılmaktadır. Ülkelerin vize prosedürleri zamanla değişip güncellendiğinden yeni ve güncel bilgilerin eski bilgilerle yer değiştirilmesi için de aynı titizlik gösterilmektedir.
Visa Information For Bulgaria sitesine bilgi, proje ve reklam verme gibi istekleriniz için www.alennddw.com/contact iletişim adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bulgaristan Ziyaret Vizesi İçin Sıkça Sorulan Sorular Nedir?

1) Bulgaristan özel ziyaret başvurumun sonucunda 30 günlük istememe rağmen 15 günlük vize aldım. Bunun sebebi nedir?

Bulgaristan seyahatleri için yapılan vize başvurularını değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi sadece Bulgaristan Konsolosluklarındadır. Vize başvuruları için talep edilen süreleri, ilgili konsolosluğun vize bölümü onaylamaktadır. Dolayısıyla konsolosluk vize bölümü başvuru sahibinin sunmuş olduğu evraklar çervevesinde değerlendirmelerini yapmaktadır. 

2) Antalya'da ikamet ediyorum, bulunduğum şehirde herhangi bir Bulgaristan Konsolosluğu yok. Başvuru işlemlerimi nasıl yürütmeliyim?

Bulgaristan ziyaret vizesi başvuruları, İstanbul, Bursa, Edirne ve Ankara'da bulunan vize hizmet merkezleri aracılığıyla tamamlanabilir. Konsoloslukların görev çevresi ile ilgili bilgiler yukarıda detaylı olarak yer almaktadır.

3) Bulgaristan'da yaşayan akrabalarım/arkadaşlarım bana davetiye çıkaramıyor, davetiye olmadan nasıl uzun süreli başvuru yapabilirim?

Bulgaristan ziyaret vize başvuruları için başvuru sahibi adına bir davetiye düzenlenmesi gerekir. Davetiye, başvuru sahibinin birinci dereceden yakını olursa daha uzun süreli vize verilmesi olasılığı artar. Ancak akrabalardan herhangi bir davetiye alınamaması durumunda başvuru sahibi gerekli konaklama rezervasyonlarını sunarak ve durumunu açıklayan bir dilekçe ile başvurusunu gerçekleştirebilir.

4) Bulgaristan ziyaret vize başvuruları için acil/ekpress başvuru hizmeti var mıdır?

Bulgaristan kısa süreli c vizesi başvuruları konsolosluk birimi tarafından yaklaşık 10 iş günü içinde değerlendirilir ve sonuca bağlanır. Bu süreler değerlendirme yapan konsolosluk birimi vize bölümünün yoğunluğuna göre değişebilir. Bulgaristan vize başvuruları için acil/ekpress başvuru hizmeti bulunmamaktadır.

5) Bulgaristan ziyaret vizesi başvurum için şahsen gelmek zorunda mıyım?

Bulgaristan kısa süreli vize başvuruları için şahsen bulunma zorunluluğu yoktur. Başvuru işlemleri tercih edilen vize hizmet merkezleri aracılığıyla yürütülebilmektedir.

6) Bulgaristan özel ziyaret vizeme ‘ret’ geldi. Sebebi ne olabilir?

Ziyaret vizesi için yapılan başvurulara ret cevabı gelmesi halinde Bulgaristan Konsoloslukları başvuru sahibine bir ret mektubu verir. Bu mektupta yapılan başvurunun niçin ret ile sonuçlandırıldığı açıklanmaktadır. 

7) Bulgaristan İstanbul’a özel ziyaret başvurusu yaparken seyahat sağlık sigortası yaptırmam gerekiyor mu?

Bulgaristan Konsolosluğu ziyaret vizesi başvurunuzda ve diğer Avrupa ülkelerine seyahatleriniz sırasında 30.000€ teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırılması zorunludur. Sehayat sağlık sigortası hem başvuru esnasında dosyanızda hazır bulunmalı hem de yurt dışına çıkış işleminizi gerçekleştirirken yanınızda bulunmalıdır. Bu sebeple 2 kopya olarak alınması gerekmektedir. Başvuru yapılan aracı kurumlar/acenteler aracılığıyla sigorta temin edilebilir.

8) Bulgaristan Konsolosluğu ziyaret vizesi çıkış süresi kaç gündür?

Bulgar Konsolosluğu ziyaret vizesi çıkış süresi ortalama 10 iş gününde sonuçlanmaktadır. Ancak verilen süreler konsolosluk birimi vize bölümünün yoğunluğuna bağlı olarak daha kısa ya da daha uzun olabilir.

9) Bulgaristan ziyaret vizesi başvurusu için randevu almam gerekir mi?

Bulgaristan vize başvuruları için randevu uygulaması bulunmamaktadır. Başvuru sahibi işlemleri için parmak izi vermez. Dolayısıyla ikamet ettiği şehirden vize hizmet merkezleri aracılığıyla işlemlerini tamamlayabilir.

10) Ziyaret vize başvurum ret cevabı aldı. Ödediğim paranın ve evrakların iadesi olur mu?

Bulgaristan vize başvurularına ret cevabı geldiğinde ücret ve evrak iadesi yapılmamaktadır. Başvuru sahibi yeni bir dosya hazırlayarak her zaman tekrar başvuru yapma hakkına sahiptir. 

11) Akrabalarım bana davetiye gönderdiler ancak davetiyede ismim yanlış yazılmış. Bu durumda bu davetiye ile başvurumu tamamlayabilir miyim?

Bulgaristan ziyaret vize başvuruları için sunulacak olan davetiyenin kurallara uygun olması gerekir. Davet edilen kişinin bilgileri tam ve eksiksiz yazılmalı, belge Bulgaristan Yabancılar Şube onaylı olmalıdır. 

12) Bulgaristan Konsolosluğu ziyaret vize başvurumun çok girişli / multi vize olarak verilmesini nasıl sağlarım?

Bulgaristan ziyaret vize başvurularında davet gönderen kişinin 1. dereceden akraba olması durumunda (eş, kardeş,çocuk, anne baba ise) vize talebi 90 güne kadar yapılabilir. Ancak  verilecek vize süresini ve giriş çıkış sınırını Bulgaristan Konsolosluğu belirler.

13) Şirket sahibiyim ancak şirket evraklarımdan imza sirkülerim yok. Bu durumda bu evrak olmadan vize başvurumu tamamlamam mümkün müdür?

Bulgaristan vize başvuruları için her başvuru sahibi seyahatine ve mesleğine uygun evraklar hazırlamakla yükümlüdür. Evraklarda herhangi bir eksik olması durumunda bu evrakın niçin temin edilemediğini ve başvuru için sunulamadığını anlatan bir dilekçe sunulabilir. Ancak vize başvurularını değerlendirme yetkisi sadece Bulgaristan Konsolosluklarındadır.

14) Bulgaristan ziyaret vizesine başvurmak istiyorum ancak işsizim. Bu durumda vize başvurumu gerçekleştirebilir miyim?

Ziyaret vize başvuruları için sunulması gereken en önemli evrak davet mektubudur. Başvuru sahibi adına gönderilmiş davetiye ile birlikte sponsor göstermek koşuluyla vize başvurusu gerçekleştirilebilir. Başvuru sahibinin seyahati boyunca tüm masraflarının karşılanacağının gösterilmesi gerekir. 

15) Bulgaristan ziyaret vizesi ile başka hangi ülkelere giriş yapabilirim?

Bulgaristan'dan alınan vize eğer çok girişli ise Hırvatistan ile Romanya'ya da giriş yapılabilmektedir. Ancak tek girişli Bulgaristan ziyaret vizesi ile sadece Bulgaristan'a girilebilir.

Ana Menü

Duyurular

Bulgaristan'a Girişlerde Schengen Yasağı Olanlar Dikkat!

Bulgaristan'ın Avrupa Birliği Konseyi Dönem Başkanlığında Avrupa Parlementosu ile arasındaki anlaşmaya göre; Schengen ülkelerine giri...
2023-08-03 17:38:42

Bulgaristan Vatandaşlarının Türk Vatandaşlığı Alma Hakkı

31 Mayıs 2021 tarihli Balkan Ülkeleri Vatandaşlıklarının İstisnai Olarak Türk Vatandaşlığını Kazanmaları adlı genelge ile gerekli şart...
2023-08-03 17:38:27

Bulgaristan Konsolosluklarının Yılbaşında Kapalı Olduğu Günler

Değerli ziyaretçimiz; Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu Edirne Bulg...
2023-08-03 17:22:46

Bulgaristan Covid-19 Seyahat Güncellemesi

2020 Mart ayı  itibarıyla etkisini gösteren Covid-19 pandemisi seyahat kurallarının da periyodik aralıklarla değişmesine sebep olmaktadı...
2023-08-03 17:22:05
Tüm Duyurular
Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi