Bulgaristan Ticari Vize

Bulgaristan Ticari Vize İçin Gerekli Evraklar

Ticari Davetiye: Bulgaristan Yabancılar Şubesi onaylı. Ticari Davetiye- Bulgaristan’da çalışılan firma tarafından, Yabancılar Şubesi'nden alınmalıdır. Başvuru yapılan davetiyenin üzerine konsolosluk yetkililerinin kaşe vurması nedeniyle evrak bir daha kullanılamamaktadır.
İş Durumunuza Bağlı Olarak Değişen Evraklar: Başvuru sahibinin iş durumuna bağlı olarak (şirket sahibi veya şirket ortağı, SGK’lı çalışan, resmi kurum çalışanı, sözleşmeli çalışan, freelancer, emekli...) hazırlanacak evrak listeleri belirlenmektedir. 
Bağlı Çalıştığınız Şirketin Faal Olduğunu İspat Eden Evraklar: (Faaliyet belgesi, imza sirküleri, ticari sicil gazetesi...)
Finansal Yeterliliği Kanıtlayıcı Evraklar: Bulgaristan’da konaklayacağınız gün sayısına bağlı olarak günde 50 € karşılık gelecek yeterli bakiyeye sahip banka hesap dökümü. Düzenli gelirinizin olduğunu gösterir maaş bordrosu. 
Geri Dönüşünüzü Kanıtlayıcı Evraklar: Vize başvuru sahibinin Türkiye’ye geri döneceğini işine veya öğrenimine devam edeceğini destekleyici evraklar (iş yeri izin yazısı, öğrenci belgesi...).
Araç İle Seyahat Edecekler: Araç Ruhsat Belgesi: (Seyahatte kullanılacak araca ait), Uluslararası geçerli Yeşil Sigorta: (Belgenin orijinal nüshası ibraz edilmelidir), Uluslararası ehliyetin orijinali: (Beynelmilel ehliyet)

Bulgaristan Ticari Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Bulgaristan'a iş gezisi, toplantı, seminer, sempozyum gibi amaçlarla yapılacak olan seyahatler kısa süreli Bulgaristan vizesi kategorisi dahilinde değerlendirilmektedir. Bulgaristan Konsolosluğu vize başvurularını yetkili başvuru merkezi ve başvuru merkezine akredite vize hizmet merkezleri üzerinden kabul etmektedir. Bu nedenle kısa süreli Bulgaristan vize başvuruları Bulgaristan Konsolosluğuna outsource edilmiş kurum veya Bulgaristan vize başvurularını kabul eden vize hizmet merkezilerine yapılmaktadır. Başvuru sahibi dilerse vize hizmet merkezlerinden ek hizmet bedelleri karşılığında,Bulgaristan vize başvuruları için zorunlu olan seyahat sağlık sigortası, ulaşım ve otel rezervasyonu, araçla gidecekse yeşil sigorta gibi belgeleri temin edebilmektedir. 

Bulgaristan Ticari Vize Ücreti

Başvuru sahipleri Bulgaristan’da bir şirket ya da kurumdan aldıkları davetiye ile diğer gerekli evraklarını eksiksiz bir şekilde hazırlamalı ve vize ücretini ödemelidir. Bulgaristan ticari vize ücreti yatırılmadan başvurular değerlendirmeye alınmamaktadır. Başvuru işlemleri vize hizmet merkezleri aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Bulgaristan ticari vize başvuruları için süreç boyunca talep edilen ortalama hizmet bedelleri şu şekildedir; konsolosluk vize harcı 60€, vize başvuru merkezi ek hizmet bedelleri 15€/25€, Başvuru Formu Doldurma 7€, Fotoğraf Hizmeti, 25 TL, SMS Hizmeti 1€, Fotokopi (sayfa başına) 1 TL, kargo 15 TL, kurye hizmeti 10 €, sıra beklememek adına özel VIP odalarında vize işlemlerini tamamlamak için VIP Hizmeti 50€'dur.  Bulgaristan vize başvurularında ibrazı zorunlu olan seyahat sağlık sigortası ve ulaşım/otel rezervasyonları gibi belgeler ek hizmet bedeli karşılığında vize hizmet merkezlerinden temin edilebilmektedir. Başvurular için 30.000 € teminatlı zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası bedeli ortalama 3 Aylık/30€, 1 Yıllık/60'dur. Vize başvuru işlemlerinizi gerçekleştireceğiniz firmaya göre ödenmesi gereken hizmet bedelleri farklılık gösterebilir.  Biyometrik pasaporta sahip değillerse, Arnavutluk, Ermenistan, Gürcistan, Azerbaycan, Moldova, Bosna-Hersek, Karadağ, Ukrayna ve Rusya vatandaşları  konsolosluk harç bedeli 35 € 'dur. Harç ücretlerine ek olarak 25 € da başvuru merkezi ücreti bulunmaktadır. Biyometrik pasaporta sahip olan söz konusu ülke vatandaşları konsolosluk harç bedelinden muaftırlar, ancak başvuru merkezi ücreti ve faydalandıkları takdirde ek hizmet bedelleri talep edilmektedir.

Bulgaristan Ticari Vize Başvurusu Sonuçlanma Süresi

Ticari Bulgar vize başvuruları ortalama olarak 10 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Seyahat tarinine 10 iş gününden daha az bir zaman varken yapılan başvuruların sonuçlanma süresinden Bulgaristan Konsoloslukları sorumlu değildir. Başvuru sahipleri seyahat tarihlerinde herhangi bir gecikme yaşamamak adına başvuru işlemlerini en az 15 gün öncesinden tamamlamalıdır. Bulgaristan ticari vize başvuruları seyahat tarihinden en geç 15 gün önce tamamlanmalıdır. Ticari amaçlar doğrultusunda yapılan vize başvuruları Bulgaristan Konsoloslukları tarafından değerlendirilmektedir. Başvuru yapılan konsolosluk biriminin yoğunluğuna, Bulgaristan Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti'nin resmi tatil günlerine göre yapılan değerlendirmeler daha uzun ya da daha kısa sürebilmektedir.  Bulgaristan Konsolosluğunun yoğunluğuna bağlı olarak değerlendirme süresi 10 iş gününü aşabilmektedir. Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, Noel, Paskalya gibi tatil günleri öncesi yapılan başvurularda işlem süresi yoğunluktan dolayı uzayabilmektedir.Türkiye’den Bulgaristan vizesine başvuru yapacak yabancı uyruklu vatandaşların vize başvurularının da değerlendirme süresi incelemelerden dolayı uzayabilmektedir. Bulgar C vize başvuru sahibinin seyahat tarihinden en erken 3 ay önce Bulgaristan vizesine başvurma hakkı bulunmaktadır. Başvurunun sonucu ile ilgili karar ve vizenin verilme süresi tamamen Bulgaristan Büyükelçiliği, İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu, Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu ve Bursa Bulgaristan Konsolosluğuna aittir. Vizenin planlanan seyahat tarihine yetişebilmesi için başvurunun olabildiğinde erken yapılması önerilir.

Bulgaristan Vize Başvuları İçin Acil/Ekpress Hizmet Var Mıdır?

Bulgaristan vize başvuruları için acil/ekpress başvuru hizmeti bulunmamaktadır. Vize başvuruları işleme girdikten sonra 10 iş günü içinde sonuçlanmaktadır. Bu süreler başvuru yapılan Bulgaristan Konsolosluk vize bölümünün yoğunluğuna bağlı olarak daha kısa ya da daha uzun sürebilmeketedir. VIP hizmet başvuru değerlendirme süresini kısaltmamaktadır. Başvuru sahibi VIP hizmetten, başvuru gününde konforlu hizmet almak adına ve başvuru merkezinde sıra beklememek adına faydalanabilir.

Bulgaristan Ticari Vize Başvurularının Reddi

Bulgaristan vize reddi durumlarında başvuru yapılan konsolosluk birimi başvuru sahibine vize reddi durumunu yazılı olarak bildirmektedir. Vizeler reddedildiğinde vize ücreti iade edilmemektedir. Vize ücretleri vize başvurusunun işleme alınabilmesi için talep edilmektedir. Konsolosluk harç bedellerinin yanı sıra vize hizmet merkezlerinin ücret ve ücret iadesi politikaları gereği sigorta, otel rezervasyonu ve diğer danışmanlık ücretlerinin iadesi söz konusu değildir. Türkiye Bulgaristan Başkonsolosluğu/Büyükelçiliği’nin yetkilendirdiği vize başvuru merkezleri Ankara, Bursa, Edirne, İzmir ve Gaziantep’te bulunmaktadır. Bulgaristan’a 90 günden fazla olmayan ziyaretler için Bulgaristan Vizesi’ne başvurmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Bulgaristan C vize başvurularını yetkili başvuru merkezi veya Bulgaristan vize başvurularını kabul eden vize hizmet merkezlerine yapabilirler. 90 günü aşan vizeler (D vize) için başvuru sahibi doğrudan İstanbul, Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğuna / Büyükelçiliğine başvurmalıdır. D vize başvurusunda bulunmak isteyenler, ihtiyaçları halinde danışmanlık firmalarından D vize başvuru süreci boyunca destek alabilirler. 

Bulgaristan vize başvuruları içinde ödenen konsolosluk harcı, aracı kurum hizmet bedelleri ve sunulan evraklar başvuruların ret olması halinde geri iade edilmemektedir. Vize reddi durumlarında başvuru sahipleri yeni bir dosya sunmak koşuluyla her zaman tekrar başvuru yapabilmektedir. Başvuru işlemlerini tekrarlamak isteyen vatandaşların yeni ve güncel evraklarla bir başvuru dosyası hazırlaması ve gerekli vize ücretini tekrar yatırması gereklidir. Vize ücretinin yatırılmadığı hallerde başvurular işleme alınmayacaktır.

Bulgaristan Ticari Vize Başvuru Formu

Bulgaristan ticari vize başvuru formu seyahat amacına ve kişilerin elindeki evraklara uygun olarak doldurulmalıdır. Davetiye ya da konaklama rezervasyon tarihlerine, seyahat amacına uygun olarak doldurulmalı ve birbiriyle çelişen ifadeler/tarihler/bilgiler yazılmamalıdır.

Ankara ve Gaziantep'ten yapılacak başvurular için gerekli  Bulgaristan Ticari Başvuru Formu

İstanbul, Edirne ve Bursa'dan yapılan başvurular için gerekli Bulgaristan Ticari Vize Başvuru Formu

Başvuru formu, konsolosluk birimlerinin başvuru sahibini tanımak ve seyahat amaçlarını anlamak amacıyla hazırladığı vize başvuru evraklarından birisidir. Kişi, bu formu kişisel bilgilerini eksiksiz ve doğru yazmak kaydıyla doldurmalıdır.

Bulgaristan Ticari Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Başvuru sahibinin form doldurma işleminde yaptığı herhangi bir hata vize başvurularının yanlış değerlendirilmesine sebep olacaktır. Dolayısıyla form dikkatli bir şekilde doldurularak gerekli olan tüm bölümler imzalanmalıdır.

Başvuru yapacak kişiden form için verilmesi istenen bilgiler, ulusal birey numarası, pasaport numarası, seyahat tarihleri- giriş/çıkış tarihleri, ne tür bir vizeye başvurulacağı, konaklama bilgileri , ülkede kaç gün kalınacağı, daha önce alınmış vizelerinin olup olmadığı gibi sorulardır.

Seyahat edecek kişiden, bu soruların cevabını elindeki belgelerle uyumlu olacak şekilde eksiksiz bir şekilde yazması istenir. Eğer başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise; annesi/babası/vasisi formunu doldurarak imza bölümüne imza atmalıdır. Başvuru formları imzasız bir şekilde teslim edilmemelidir. Seyahat edecek her kişi için bir form doldurulması zorunludur. Formların gerekli yerine şahısların biometrik fotoğrafı düzgün bir şekilde yapıştırılmalıdır.

Bulgaristan Ticari Vize Başvuruları İçin E-Vize, E-Randevu Var Mıdır?

Bulgaristan vize işlemleri için e-vize ve e-randevu bulunmamaktadır. Bulgaristan vize işlemleri, yetkili başvuru merkezlerinden/akredite seyahat acentelerinden randevu alınmadan tamamlanabilir. Ancak bazı şehirlerde başvuru merkezleri Bulgaristan vize işlemleri için randevu talep etmektedir. İşlemler başlamadan başvurunun yürütüldüğü aracı kurumdan detaylı bilgi alınmalıdır.

Bulgaristan Ticari Vizesi Genel Bilgi

Bulgaristan Ticari Vizesi,  Bulgaristan’da ticari bir faaliyet yürütecek olan kişilerin başvurması gereken bir vize türüdür. Bulgaristan seyahati Bulgaristan’da ticari bir girişim, iş görüşmesi, fuar, toplantı ve konferansa katılacak olan kişiler, Bulgaristan'da şirket sahibi, Bulgaristan'da temsilciliği bulunan kişiler bu ülkeye olan yolculukları öncesi Ticari Bulgar Vizesi başvurularında bulunabilmektedirler. Bulgaristan’a iş toplantıları, seminer, konferans, sempozyum gibi etkinliklere katılmak ya da iş araştırması yapmak amaçlarıyla seyahat etmek isteyen kişiler ticari vize başvurusunda bulunmalıdır.

Ticari vize başvuruları Bulgaristan Konsolosluğuna outsource edilmiş başvuru merkezi gibi aracı kurumlar ya da acenteler vasıtasıyla tamamlanmaktadır. Başvuru sahipleri işlemlerini tamamladığı kurumdan seyahatleri için yapılması zorunlu olan Bulgaristan ibareli seyahat sağlık sigortası ve diğer ek hizmetleri talep edebilmektedir.

Bulgaristan Ticari Vize, kısa süreli bir Bulgaristan vizesi kategorisidir. Bulgaristan Ticari Vize için en önemli prosedür ise Bulgaristan’da ziyaret edilecek şirketten gelen davet yazısıdır. Bu davet yazısı Bulgaristan Ticari Vize İşlemleri için son derece büyük önem taşırken, davet yazısı olmaksızın Bulgaristan Ticari Vizesi Başvurusu yapılamamaktadır. 

Bulgaristan Konsoloslukları Görev Bölgesi

Bulgaristan ticari vize başvuruları için İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğunun yetki alanına giren iller şöyledir; İstanbul, Çanakkale, Sakarya, Kocaeli.

Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğunun yetki alanına giren iller ise; Kırklareli, Edirne, Tekirdağ ve ilçeleridir.

Bursa Bulgaristan Konsolosluğu kalan tüm şehirlerden başvuru kabul etmektedir.

Ankara Bulgaristan Büyükelçiliği ise;  Adana, Adıyaman, Ardahan, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aksaray, Bayburt, Batman, Bartın, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, İzmir, Iğdır, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Karabük, Kırklareli, Kırşehir, Kırıkkale, Kilis, Konya, Kütahya, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak gibi şehirlerde ikamet eden kişilerin başvurularını kabul etmektedir.

bulgaristankonsoloslugu.org web sitesinin Bulgaristan Büyükelçiliği ve Bulgaristan Başkonsolosluğu resmi web siteleri ile ilgili bir bağlantısı var mıdır?

bulgaristankonsoloslugu.org internet sitesinin Bulgaristan Büyükelçiliği ya da Bulgaristan Başkonsolosluğu ile herhangi bir bağlantısı olmayıp yalnızca kişileri bilgilendirme amacıyla oluşturulmuştur. bulgaristankonsoloslugu.org web sitesi, vize başvurusu yapacak olan kişilerin doğru bilgilerle işlemlerini gerçekleştirmesi, konsolosluk iletişim bilgileri, çalışma saatleri ve vize başvuru koşulları hakkında detaylı bilgi alabilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Alenn DDW farklı alan adlarını kullanmak vasıtasıyla seyahat ve danışmanlık firmalarına reklam vererek onlarla stratejik işbirliği yapmaktadır. bulgaristankonsoloslugu.org web sitesinde sunulan bilgilerin güncel ve doğru olması için titizlikle çalışılmaktadır. Ülkelerin vize prosedürleri zamanla değişip güncellendiğinden yeni ve güncel bilgilerin eski bilgilerle yer değiştirilmesi için de aynı titizlik gösterilmektedir. Visa Information for Bulgaria sitesine bilgi, proje ve reklam verme gibi istekleriniz için www.alennddw.com/contact iletişim adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bulgaristan Ticari Vize Başvurularında Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ticari vize başvuruları konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş başvuru merkezi aracılığıyla tamamlanmaktadır. 
  • Bulgaristan Başkonsolosluğu gerekli gördüğü takdirde ek evrak isteme hakkına sahiptir ve başvuru sahibini görüşme için çağırabilir.
  • Başvuru sahipleri kişisel bilgilerini ve diğer bilgileri formda hepsi için ayrılmış bölümlere doğru yazmalıdır. Aksi halde başvurular olumsuz sonuçlanabilir.

Bulgaristan Konsolosluğu, Bulgaristan Ticari Vizesi İçin Sıkça Sorulan Sorular

1) İkametgah adresim Gaziantep'te ancak İstanbul'da çalışıyorum. Bu durumda vize başvurumu hangi şehirden tamamlamalıyım?

Gaziantep şehir olarak Bulgaristan Büyükelçiliğine bağlıdır. Bulgaristan vize başvuruları için kişilerin ikamet adresleri dikkate alınmaktadır. Dolayısıyla başvuru sahipleri vize hizmet merkezleri aracılığıyla ikametgah bölgelerine uygun olan yerden işlemlerini yürütebilir.

2) Ticari vize başvurum için gönderilen davetiyede adım yanlış yazılmış, başvuru için sorun teşkil eder mi?

Ticari vize başvuruları için davetiye sunulması önemlidir. İş ilişkilerinin sürdürüldüğü firmadan gelecek davetiyede başvuru sahibinin kişisel bilgileri doğru yazılmalıdır. Yanlış yazılan bilgiler ile başvuru kabul edilmeyecektir. Dolayısıyla başvuru sahibi evraklarını titizlikle inceledikten sonra başvuru işlemlerine başlamalıdır.

3) Bulgaristan ticari vize başvuru işlemleri için aracı kurum ücreti nedir?

Vize başvuru işlemleri konsolosluk tarafından yetkilendirilmiş vize başvuru merkezleri ile akredite edilmiş seyahat acenteleri vasıtasıyla tamamlanabilmektedir. Yetkili başvuru merkezleri aracılığıyla yapılan işlemler için başvuru sahibi aldığı tüm hizmetler karşılığında tercih ettiği kurumun danışmanlık, servis ve hizmet bedelini öder. Başvuru işlemlerinin gerçekleştiği kurum ücretleri, verilen hizmetler doğrultusunda birbirinden farklı olabilir.

4) Bulgaristan ticari vize için kaç gün önceden başvuru yapılmalıdır?

Bulgaristan vize başvuruları için en erken başvuru yapılabilecek zaman seyahat tarihinden 3 ay öncesidir. Seyahat tarihine ise en geç 15 gün kala vize başvurularının tamamlanması önerilmektedir.

5) Bulgaristan ticari vize başvuruları için banka hesabında ne kadar bakiye olmalıdır?

Ticari vize başvuları için sunulacak olan evraklar içinde başvuru sahibinin seyahatini rahatlıkla finanse edebileceğini göstermesi gerekir. Bunun için de kişinin kalacağı gün sayısıyla doğru orantılı olarak hesapta günlük en az 100€ olacak şekilde bir banka hesabı sunulmalıdır. Günlük hesapta olması gereken tutar, konaklama ya da ulaşım rezervasyonlarının satın alınıp alınmadığına göre farklı miktarlarda (daha az ya da daha fazla) hesaplanabilir.

6) Bir yıllık çok girişli vize nasıl alınır?

Çok girişli (multi vize)  için 1. ticari vizeden sonraki başvuruda iş ilişkilerinizi (ithalat, ihracat, sözleşme, anlaşma) ispatladıktan sonra  çok girişli vize talep edilebilir. Ancak vize başvurularını değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi sadece Bulgaristan Konsolosluklarındadır. Vize ücretlerinin yatırılmaması halinde başvurular konsolosluk vize bölümü tarafından işleme alınmamaktadır.

7) Ticari vize başvurusunda bulunacağım ancak Ticaret Odasından faaliyet belgemi alamadım. Faaliyet belgesi olmadan başvurumu tamamlamam mümkün müdür?

Ticari vize başvuruları için sunulması gereken şirket evrakları eksiksiz bir şekilde sunulmalıdır. Bulgaristan Konsolosluğu başvuruları kişilerin sunduğu evraklar çerçevesinde değerlendirmektedir. Dolayısıyla başvuru işlemleri için evrakların tam ve doğru şekilde hazırlanıp sunulması gerekir.

8) Başvuru için sunacağım Ticari Davetiye nereye gönderilmelidir?

Bulgaristan ticari vize başvuruları için sunulacak olan davetiye Bulgaristan Konsolosluğuna değil başvuru sahibinin adına ve başvuru sahibinin kendisine gönderilmelidir.  

9) Ticari vize başvurumu sonucunu nerden ve nasıl takip edebilirim?

Bulgaristan ticari vize başvurusu için tercih edilen vize hizmet merkezleri aracılığıyla başvurunun durumu sorgulanabilmektedir.

10) Geçerli Bulgaristan ticari vizem var, ancak yeni evlendiğim için soyadım değişti. Eski pasaportumla seyahatimi gerçekleştirebilir miyim?

Çok girişli geçerli bir ticari vize var ise soyadı değişikliği yapılmış olmasına rağmen kişinin vize kullanım hakkı devam etmektedir. Ancak  kişinin seyahati boyunca eski vizesinin basılı olduğu pasaportu, evlilik cüzdanının aslı ve yeni soyadı ile alınmış güncel pasaportun yanında bulundurması gerekir. Sınırda pasaport kontrol memuru tarafından bahsi geçen evrakların ibrazı istenebilir.

11) Ticari vize başvuruları için Bulgaristan'daki firmadan davetiye alınamaması durumunda davetiyesiz ticari vize başvurusunda bulunulabilir mi?

Ticari vize başvuruları için gerekli en önemli evrak davetiyedir. Yapılan başvurular için Bulgaristan Yabancılar Şube onaylı, kaşeli ve imzalı davetiye sunulmalıdır.

12) Ticari vize başvurum reddedildi. Bu durumda yeni bir başvuru yapmak için ne kadar beklemem gerekir?

Vize başvuruları Bulgaristan Konsoloslukları tarafından olumsuz sonuçlandırılmış olsa bile başvuru sahibinin her zaman yeni bir başvuru yapma hakkı bulunmaktadır. Yeni bir başvuru için ise süre kısıtlaması yoktur. Kişi, istediği zaman yeni tarihli, güncel belgelerle başvuru yapabilir. 

13) Türk vatandaşı değilim ancak Türkiye'de oturma iznim var. Vize başvurum için hangi evrakları sunmalıyım?

Türkiye'de oturma izni olan yabancı uyruklu vatandaşlar başvuru işlemleri için diğer evraklara ek olarak oturum kartlarını sunmalıdır. Oturum kartının seyahat sonrası 3 ay daha geçerli olma şartı aranmaktadır.

14) Ticari davetiyenin formatı nasıl olmalıdır? Bulgaristan'daki şirketin antetli kağıdına yazılan davetiye başvuru için yeterli olur mu?

Bulgaristan ticari vize başvuruları için sunulacak olan davetiye Bulgarca ve Bulgaristan Yabancılar Şube onaylı olmalıdır. Davet eden ve edilen kişinin bilgileri tam ve eksiksiz olarak belirtilmeli ve davetiye seyahat edecek kişi adına gönderilmelidir.

15) Ticari davetiyede birden fazla kişinin adı geçebilir mi?

Bulgaristan ticari vize başvuruları için sunulacak olan davetiyede birden fazla başvuru sahibinin adı geçebilir. Seyahat edecek kişiler aynı davetiyenin kopyasını kendi başvuru dosyalarına ekleyerek işlemlerini tamamlayabilir.

Ana Menü

Duyurular

Bulgaristan'a Girişlerde Schengen Yasağı Olanlar Dikkat!

Bulgaristan'ın Avrupa Birliği Konseyi Dönem Başkanlığında Avrupa Parlementosu ile arasındaki anlaşmaya göre; Schengen ülkelerine giri...
2023-08-03 17:38:42

Bulgaristan Vatandaşlarının Türk Vatandaşlığı Alma Hakkı

31 Mayıs 2021 tarihli Balkan Ülkeleri Vatandaşlıklarının İstisnai Olarak Türk Vatandaşlığını Kazanmaları adlı genelge ile gerekli şart...
2023-08-03 17:38:27

Bulgaristan Konsolosluklarının Yılbaşında Kapalı Olduğu Günler

Değerli ziyaretçimiz; Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu Edirne Bulg...
2023-08-03 17:22:46

Bulgaristan Covid-19 Seyahat Güncellemesi

2020 Mart ayı  itibarıyla etkisini gösteren Covid-19 pandemisi seyahat kurallarının da periyodik aralıklarla değişmesine sebep olmaktadı...
2023-08-03 17:22:05
Tüm Duyurular
Ticari Vize