Bulgaristan Bursa Konsolosluğu

Bursa Bulgaristan Konsolosluğu İletişim Bilgileri Nedir?

Telefon:  +90 (224) 245 55/ (224) 245 55 00

 E posta:  bulkonsdn@ttnet.net.tr

Bulgar Konsolosluğu Dışişleri Bakanlığı Resmi Web Sitesi: http:// www.mfa.bg/bg/

BG Konsolosluğu Bursa Adresi Nedir?

Adalet Mahallesi, Aydın Sokak, No:1 / BURSA

Bulgar Konsolosluğu Çalışma Saatleri Nedir?

Pazartesi-Cuma: 09.00-17.30

Bulgar Konsolosluğu Bursa Vize Başvuru Saatleri Nedir?

Pazartesi-Cuma: 09.00-12.00

Bursa Bulgaristan Konsolosluğunun Bulgar Vatandaşları İçin İşlem Saatleri Nedir?

Pazartesi-Cuma: 09.00-17.30

Bulgar Başkonsolosluğu Hangi Günler Kapalı? (2017)

Bursa Bulgaristan Konsolosluğu, Bulgaristan resmi tatil günleri ve Türkiye resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir, ayrıca gerekli gördüğü durumlarda da çalışmama hakkına sahiptir. Bursa Bulgaristan Konsolosluğu istisnai durumlardaki hizmet veremeyeceği günü önceden bildirmektedir. 

2 Ocak

Pazartesi

Yeni Yıl

3Mart

Cuma

Bulgaristan Kurtuluş Bayramı

14-17 Nisan

Cuma – Pazartesi

Paskalya Bayramı

1 Mayıs

Pazartesi

Işçi Bayramı

19 Mayıs

Cuma

Atatürkü anma ve gençlik bayramı

24 Mayıs

Çarşamba

Bulgar Eğitim, Kültür  ve Yazma Bayramı

26-27 Haziran

Pazartesi-Salı-

Ramazan Bayramı

30 Ağustos

Çarşamba

Zafer Bayramı

1-4  Eylül

Cuma-Pazartesi

Kurban Bayramı

 6 Eylül

-Çarşamba-

Bulgaristan Birleşme Günü

22Eylül

Cuma

Bulgaristan Bağımsızlık Günü

25-26 Aralık

Pazartesi-Salı

Noel

Bursa Bulgaristan Konsolosluğu Görev Alanında Hangi İlleri Kapsamaktadır?

Bulgaristan Cumhuriyeti diğer ülkelerde ikamet eden vatandaşlarının vatandaşlık hizmetlerini yürütmek, ticari çıkarlarını korumak ve diğer ülkelerle temasta bulunmak üzere Bursa Bulgaristan Konsolosluğunu kurmuştur. Bursa Bulgaristan Konsolosluğu'nun yetki alanı Bursa ve çevresidir.

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Bursa Bulgaristan Konsolosluğu, Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını Bulgaristan’a kısa süreli veya uzun süreli seyahatleri için vize prosedürüne tabi tutmaktadır. Bulgaristan vizesi alma zorunluluğu Schengen bölgesine üye ülkelerin vatandaşları için geçerli değildir. Bulgaristan vizesi ile Schengen bölgesi ülkelerine giriş yapılamamaktadır. Bulgaristan üzerinden başka bir ülkeye geçiş için A tipi vize başvurusunda bulunulmalı ve transit geçiş için gereken ödemenin yapıldığına dair belge seyahat süresince transit geçiş yapacak kişinin yanında bulunmalıdır. Kısa süreli turistik seyahatler için B ve C tipi; uzun süreli iş seyahatleri, oturum izni, vatandaşlık, öğrenim görme gibi amaçlar için D tipi vize başvurusunda bulunulmalıdır. 

Schengen vizesini temin etmiş biri Bulgaristan’a geçişinde vizesindeki başlangıç ve bitiş tarihlerine ve Bulgaristan’daki konaklama süresine dikkat etmelidir. Bulgaristan’da vizesine sahip olduğu Schengen ülkesinden daha fazla kalmamalıdır. Bulgaristan vizesiyle Schengen ülkelerine geçiş yapılamamaktadır.

Schengen Ülkeleri Listesi: Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Estonya, İspanya, Finlandya, Fransa, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Luksemburg, Malta, Norveç, Hollanda, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İsveç, İsviçre, Çek Cumhuriyeti. 

Bulgaristan Konsolosluğu Randevu Saatleri Nedir?

Bursa Bulgaristan Konsolosluğu vize başvurularını vize kategorilerine göre kabul etmektedir. Bulgaristan’a gerçekleştirilecek seyahatin amacına göre belirlenecek vize tipi kategorisi belirtilerek başvuru yapılmalıdır. Bulgaristan vizesi başvurusu için formu dikkatli ve eksiksiz şekilde tamamlanmalıdır. Kırmızı pasaport ve kimlik kartı için alınan randevular çevrimiçi gerçekleştirilme imkanı varken D vize randevuları için Bursa Bulgaristan Konsolosluğu'nu mesai saatleri içinde randevusuz olarak ziyaret edilebilmektedir.

bulgaristan konsolosluğu vize

Bursa Bulgaristan Konsolosu Kimdir?

Dimitır Hadjiev                Konsolos
Valentina Geneva           Uzman Yardımcısı
Georgi Karaivanov          Uzman 

Bulgar Konsolosluğu Bursa'nın Yükümlülükleri Nedir?

Bursa Bulgaristan Konsolosluğu, Bulgaristan adına çeşitli resmi yükümlülükleri idame ettiren bir temsilciliktir. Bulgaristan Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının karşılıklı seyahat etmelerini kolaylaştırmak, iki ülke arasındaki komşuluk ve dostluk ilişkilerinin ilerlemesine katkı sağlamak; vize prosedürlerini yürütmek; iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmek için hizmet vermektedir.

Bursa Bulgaristan Konsolosluğu vize işlemleri ve diğer konsolosluk işlemleri konusunda kendi yerel alanında yetki sahibidir. Bursa Bulgaristan Konsolosluğu'nda vize işlemleri ve diğer konsolosluk işlemleri için başvuru yapacak kişiler, Bursa Konsolosluğu'nun görev alanı dahilinde ikamet edip etmediklerini konsolosluk yetkililerine danışmalıdırlar.

Bulgaristan Konsolosluğu D Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Uzun dönem D tipi vizelerin başvuruları direkt olarak Bursa Bulgaristan Konsolosluğu’na yapılabilmektedir.  Bursa Bulgaristan Konsolosluğu uzun süre kalma planı olan kişileri; öğrencileri, Bulgaristan’da şirket temsilciliğini kuranları, yatırımcıları, Bulgar vatandaşı ile evlenenleri, aile birleşimi yapanları, oturum izni almak isteyenleri uzun süreli D tipi vize prosedürüne tabi tutmaktadır.

Bulgaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bursa Bulgaristan Konsolosluğu vize çıkış süresi ekseriyetle 5-10 iş günü arasında değişmektedir. Bulgaristan D vize işlemleri süresi de 45 günden 90 güne kadar olan süre aralığında sonuçlanmaktadır. Vize harcı servis işlemi için talep edildiğinden reddedilen Bulgaristan vizelerinde ücret iadesi yapılmamaktadır.

BG Konsolosluğu Vize Ücreti Ne Kadardır?

Bursa Bulgaristan Konsolosluğu T.C. vatandaşlarından C tipi vize için  60 Euro; D tipi vize için 100 Euro talep etmektedir. Biyometrik pasaporta sahip Arnavutluk, Azerbaycan, Gürcistan, Bosna-Hersek, Moldova, Karadağ, Rusya ve Ukrayna vize ücretleri 35 Euro olan vize bedeli diğer ülke vatandaşları için 60 Euro'dur. Makedonya ve Sırbistan vatandaşları vize ücretinden muaftır.  Bulgaristan Bursa Konsolosluğu 0-12 yaş arasındaki çocuklardan vize harç bedeli talep etmemektedir (12 yaşını doldurmasından bir gün öncesine kadar). Bulgaristan vizesi harç bedeli Bulgaristan Konsolosluğu’na yalnızca vize müracaatı için ödenmektedir. Bulgaristan vizesi harç bedeli Bulgaristan Konsolosluğu’na vize başvurusu için ödenen ücrettir. 

Bulgaristan Bursa  Konsolosluğu C Vizesi  Harç Ücreti Ne Kadardır?

Bulgaristan’a kısa bir süre (90 günden az) seyahatler için C tipi vize başvurusunda bulunulmalıdır. Bulgaristan Bursa Konsolosluğu tarafından talep edilen vize ücretleri C vize ve D vize ücreti olarak ikiye ayrılmaktadır.  C tipi vize harç bedeli 60 Euro'dur. Her konsolosluğun  vize ücreti farklı bankaya  ve farklı hesap numarasına yattığından, Bulgaristan vizesi harç bedeli ödenirken vize işlemlerinin Bulgaristan Bursa Başkonsolosluğu’nda yapılacağı belirtilmelidir.

bulgaristan konsolosluğu vize

Bursa Bulgaristan Konsolosluğu D Vizesi Harç Ücreti Ne Kadardır?

Bulgaristan Bursa Konsolosluğu, Bulgaristan’a uzun dönem başvuruda bulunacakları D tipi vize prosedürüne tabi tutmaktadır. Uzun süreli iş seyahatleri, Bulgaristan’da yeni iş kurma, oturum izni, aile birleşimi vb. durumlar D tipi vize kategorisine girmektedir. D tipi vize için 100 Euro vize harç bedeli talep edilmektedir. Yatırılacak harç tutarı başvuru türüne göre değişkenlik gösterebilir. Bulgaristan oturum vizesi başvuru sahipleri Bursa Bulgaristan Konsolosluğu'nu arayarak harç tutarlarını teyit edebilirler.

Bulgaristan Konsolosluğu Bursa Anlaşmalı Olduğu Banka Nedir?

Bulgaristan Bursa Konsolosluğu, Bulgaristan Ticari Vizesi, Bulgar Turistik Vize, Bulgaristan Transit Vize ve Bulgaristan Özel Ziyaret vizesi harç bedelleri konusunda Garanti Bankası ile çalışmaktadır.

Bulgaristan vize harç ücretinin ödendiğine dair dekont vize başvuru dosyasına eklenmelidir.  Bu ücret sadece harç bedelini içermekte olup, Bulgaristan Bursa Konsolosluğu’nun Bulgaristan vize başvuruları için outsource ettiği kuruluşlara ödenecek olan ücretler vize harç ücreti kapsamında değildir. Benzer şekilde Bursa Bulgaristan Konsolosluğu vize işlemlerinde gerekli olan fotokopi ve kırtasiye, seyahat sağlık sigortası, biyometri işlemi, fotoğraf çekimi masrafları ve kargo-kurye ücretleri vize harcı ücretlerine dahil edilmemektedir.

Bursa Bulgaristan Konsolosluğuna Nasıl Gidilir?

 

 

 

 

 

 

 

 

Duyurular

Bulgaristan Konsoloslukları Resmi Tatil Duyurusu

Bulgaristan Bağımsızlık Günü Dolayısıyla Resmi Tatil Bilindiği gibi 3 Mart Bulgaristan Cumhuriyeti tarafından Milli Bağımsızlık Gün...
2018-03-15 15:55:14 Devamı...

Bulgaristan Vatandaşlarının Türk Vatandaşlığı Alma Hakkı

31 Mayıs 2017 tarihli Balkan Ülkeleri Vatandaşlıklarının İstisnai Olarak Türk Vatandaşlığını Kazanmaları adlı genelge ile gerekli şart...
2018-01-02 17:48:09 Devamı...

Bulgaristan Konsolosluklarının Yılbaşında Kapalı Olduğu Günler

Değerli ziyaretçimiz; Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu Edirne Bulg...
2017-12-20 11:16:50 Devamı...

2014 SENESİNDEN İTİBAREN BULGARİSTANDA DEVAMLI OTURUM İZNİ

Bulgaristan  Vatandaşlık Satın Almak   Avrupa birliği ülkesi olan Bulgaristan yatırımcılara vatandaşlık hakkı tan...
2017-09-28 11:16:58 Devamı...
Tüm Duyurular
Bursa Konsolosluğu