Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara

Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Adresi

Adres: Atatürk Bulvarı, No:124, Kavaklıdere/Ankara

Bulgaristan Büyükelçiliği Görev Bölgesi

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği’nin yetki alanı; Adana, Adıyaman, Ardahan, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aksaray, Bayburt, Batman, Bartın, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, İzmir, Iğdır, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Karabük, Kırklareli, Kırşehir, Kırıkkale, Kilis, Konya, Kütahya, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak. Bu şehirlerde ikamet eden kişiler için Ankara Büyükelçiliği hizmet vermektedir.

İstanbul Başkonsolosluğu görev bölgesi; İstanbul, Çanakkale, Sakarya ve çevresidir.

Edirne Başkonsolosluğu görev bölgesi; Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve çevre ilçelerdir.

Bursa Konsolosluğu ise geriye kalan tüm şehirlere konsolosluk hizmeti vermektedir.

Bulgaristan Büyükelçiliği Görevleri

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Bulgaristan ve Türkiye arasındaki ekonomik, ticari ve kültürel ilişkileri geliştirmeye çalışmakta,  Bulgaristan vizesi işlemlerini de bu merci üzerinden yürütmektedir. Kısa süreli turistik seyahatler için C tipi; Bulgaristan üzerinden başka bir ülkeye geçiş için A tipi transit vize, uzun süreli iş seyahatleri, oturum izni, vatandaşlık, öğrenim görme gibi amaçlar için D tipi vize başvurusunda bulunulmalıdır.

Ankara Büyükelçiliği, Türkiye'de ikamet eden Bulgar vatandaşlarının pasaport, liçna kart, pasavan, doğum, çifte vatandaşlık ve var olan pasaportları yenileme vb. işlemleri için hizmet sunmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için ise yapılan Bulgaristan vize başvurularını kabul etme ve değerlendirmeye yetkili temsilcilikten biridir. 

Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Çalışma Saatleri

Pazartesi-Cuma: 09.00 ile 13.00 arası hizmet vermektedir.

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği D Vize Başvuru Saatleri

Pazartesi-Cuma: Saat 09.00 ile 13.00 arası

Bulgaristan Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği C vize çıkış süresi ortalama olarak 10 iş günüdür. İstisnai durumlara bağlı olarak bu süre uzayabilir. D vize çıkış süresi de ortalama 45 gündür, fakat bu işlem inceleme işlemlerine göre 90 güne kadar uzayabilmektedir. Reddedilen vize başvurularında, herhangi bir ücret iadesi yapılmamaktadır.

Bulgaristan Büyükelçiliği Vize Başvurusu

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşları'nı Bulgaristan’a olan kısa süreli ve uzun süreli seyahatleri için vize prosedürüne tabi tutmaktadır. Bulgaristan vizesi alma zorunluluğu Schengen bölgesine üye ülkelerin vatandaşları için geçerli değildir.Bulgaristan vizesiile Schengen bölgesi ülkelerine giriş yapılamadığı göz önünde bulundurulmalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye oturum iznine sahip kişiler konsolosluk tarafından outsource edilmiş vize başvuru merkezleri ile outsource edilmiş veri toplama merkezleri aracılığıyla vize başvuru talebinde bulunabilir. 

Pasaportlar Bulgaristan’da planlanan konaklama süresinden en az 6 ay daha geçerliliğe sahip olmalı, Bulgaristan vizesinin basılabilmesi için pasaportta en az 2 boş sayfa bulunmalıdır. Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği’nden alınacak vizede pasaportlar en fazla 10 yıl geçerliliğe sahip olmalıdır.

Ankara Büyükelçiliği Vize Başvuru Formu

Vize başvuru formları, konsolosluk biriminin başvuru sahibinin kişisel bilgilerini ve seyahat amacını öğrenmek için hazırladığı evraklardandır. Seyahat amacı kesinleştikten sonra evraklar bu amaca yönelik hazırlamalı ve başvuru formu da bu doğrultuda doldurulmalıdır. Ankara Büyükelçiliğinin konsolosluk hizmeti sunduğu şehirden başvurularını gerçekleştirecek vatandaşlar vize başvuruları için Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği Başvuru Formunu doldurmalıdır. Form için verilen kişisel bilgilerde herhangi bir hata ya da eksiklik olmamalıdır. 

 • İstanbul, Edirne, Bursa Konsoloslukları üzerinden yapılan başvurular için doldurulması gereken Bulgaristan vize başvuru formu için tıklayınız.
 • Ankara Büyükelçiliği üzerinden yapılacak başvurular için  doldurulması gereken Bulgaristan başvuru formu için tıklayınız.

Ankara Büyükelçiliği D Vize Başvuru Formu

Bulgaristan Cumhuriyeti'ne yapılacak olan 90 günden uzun seyahatler için başvuru sahiplerinin durumlarına uygun bir d vize başvurusu yapması gerekir. D vize başvuruları için doldurulması gereken başvuru formları kişilerin seyahat amacına uygun olmalıdır. D vize başvuruları c vize başvurularına göre daha ayrıntılı prosedürleri içermektedir. Başvuru formları kişiyi tanıtan ve seyahat detaylarını açıkça gösteren resmi evraklardan birisidir. Konsolosluk birimleri yapılan başvuruların amacını ve başvuru sahibinin bilgilerini seyahat amacına uygun olarak doldurulmuş olan Bulgaristan d vize başvuru formları aracılığıyla öğrenir. Hazırlanmış olan diğer evraklarla birlikte başvuru formları eksiksiz bir şekilde doldurularak ilgili vize bölümüne teslim edilmelidir. D vize başvuruları ikamet iline hizmet veren konsolosluk birimine şahsen yapılmaktadır. Başvuru sahipleri tam ve doğru olarak hazırlamış olduğu evrakları ilgili konsolosluğun vize bölümüne şahsen sunmak koşuluyla başvurusunu tamamlamış olur. Başvuru formlarında var olan herhangi eksiklik ya da hatalı bilgi başvuru sürecini olumsuz etkileyebilir. Dolayısıyla formlar kişilerin seyahat amacıyla uyumlu ve hatasız bir şekilde doldurulmalıdır. Ankara ve Gaziantep çevresinde ikamet eden başvuru sahiplerinin doldurması gereken Bulgaristan d vize başvuru formu ve İstanbul, Edirne, Bursa Konsoloslukları görev çevresindeki şehirlerde ikamet eden başvuru sahiplerinin doldurması gereken Bulgaristan d vize başvuru formu için tıklayınız.

Bulgaristan Büyükelçiliği D Vize Başvurusu

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği uzun süre Bulgaristan'da kalma hedefi olan kişileri; aile birleşimi, oturum izni almak isteyenleri, öğrenim için Bulgaristan'a vize talebinde bulunanları D tipi vize kategorisi prosedürüne tabi tutmaktadır. Bulgaristan D vize başvurusunda bulunulmadan Bulgaristan vizesi başvuru sahibi seyahat niyetini Bulgaristan vizesi formunda talep etmelidir. D vizesi başvurusu için Vize Başvuru Merkezi'nden randevu alma zorunluluğu yoktur.  Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği çalışma saatleri boyunca  Ankara Büyükelçiliği'ne D vize başvurusunda bulunulabilir.

Bulgaristan Büyükelçiliği Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Bulgaristan Vizesi Başvuru Formu başvuru sahibi tarafından imzalanmış ve tarihi atılmış olarak  başvuru dosyasına eklenmelidir. Bulgaristan’da seyahat amacına göre seçilen vize kategorisi açık şekilde başvuru formunda yer almalıdır. Bulgaristan vizesi başvuru formunda Bulgaristan Cumhuriyeti'ne giriş ve çıkış tarihi,  talep edilen giriş sayısı; ikamet adresleri; başvuru sahibi çalışıyor ise iş bilgileri ve işveren bilgileri; seyahat edecek kişinin yurt dışında kalma masrafları başkası tarafından karşılanacak ise sponsorun kimlik ve iş bilgileri detaylı şekilde girilmelidir.

Bulgaristan  Büyükelçiliği Vize Ücreti

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından C tipi vize ve D tipi  vize için  vize harç ücreti talep etmektedir. Makedonya ve Sırbistan vatandaşları vize ücretinden muaftır, sadece servis ve hizmet ücreti ödemektedirler. Bulgaristan’a kısa bir süre (90 günden az) seyahatler için C tipi vize başvurusunda bulunulmalıdır. Kısa süreli vize başvuruları konsolosluğa outsource edilmiş kurum ve outsource edilmiş veri toplama birimleri aracılığıyla gerçekleştirilirken uzun süreli vize başvuruları şahsen konsolosluğa yapılmaktadır. Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği tarafından talep edilen vize ücretleri C vize ve D vize ücreti olarak ikiye ayrılmaktadır. Her konsolosluğun vize ücreti farklı bankaya  ve farklı hesap numarasına yattığından, Bulgaristan vizesi harç bedeli ödenirken vize işlemlerinin Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği’ne yapılacağı belirtilmelidir. Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği Bulgaristan’a uzun dönem başvuruda bulunacakları D tipi vize prosedürüne tabi tutmaktadır. Uzun süreli iş seyahatleri, Bulgaristan’da yeni iş kurma, oturum izni, aile birleşimi vb. durumlar D tipi vize kategorisine girmektedir. Bulgaristan’a kısa süreli ya da uzun süreli fark etmeksizin seyahat planlayanlar için Bireysel Seyahat Sağlık Sigortası zorunludur. Bireysel Sağlık Sigortası Bulgaristan Cumhuriyeti’nde geçerli olmalıdır. Sigorta tüm ziyaret süresini kapsamalıdır. 

Bulgaristan Büyükelçiliği  Randevu 

D vize başvurusu Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği'nin mesai saatleri içinde Büyükelçilik ziyaret edilerek yapılabilirken; kimlik kartı/pasaport işlemleri için e-randevu imkanı tanınmaktadır. E-randevu sisteminde gerekli belgeler online sistem üzerinden doldurulduktan sonra taratılıp Ankara Büyükelçiliği'ne gönderilmektedir. Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği gerekli gördüğü takdirde ek evrak isteme hakkına sahiptir. Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği D vize başvurularında, başvuru sahibini mülakat için çağırmaktadır. Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği Bulgaristan vizesi talebini reddetme hakkına sahiptir. Bu durumda başvuru sahibine red mektubu ile başvurunun niçin reddedildiğini açıklar. Bulgaristan vizesi reddi durumunda vize ücreti geri ödenmemektedir.

Bu site resmi bir site değildir. Burada yer alan bilgilerin doğruluğunu mutlaka teyit ediniz. Bulgaristan vize başvuları, vatandaşlık işlemleriyle ilgili güncel bilgileri, Bulgaristan Büyükelçiliğini, Bulgaristan Başkonsolosluğunu arayarak ya da Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı'nın resmi sitesinden öğrenebilirsiniz. 

Bulgaristan Konsolosluğu Vize Bölümü

Bulgaristan Konsolosluğu, kendi görev çevresine bağlı illerde ikamete eden başvuru sahipleri için konsolosluk hizmeti sunmaktadır. Ankara Büyükelçiliğine bağlı olan şehirlerde ikamet eden vatandaşları işlemlerini Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği üzerinden yürütmelidir. Kısa süreli Bulgaristan vize başvuruları konsolosluğa outsource edilmiş kurum ve outsource edilmiş veri toplama merkezleri aracılığıyla kabul edilmektedir. Uzun süreli d vize başvuruları ise Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Başkonsolosluğu, Edirne Başkonsolosluğu ve Bursa Konsolosluğuna şahsen yapılmaktadır. Vize başvurularının kabul edilmesi ve değerlendirmeye alınması için gerekli vize ücretlerinin ödenmesi gerekir. Vize ücretleri ise her konsolosluğun anlaşmalı olduğu banka aracılığıyla kabul edilir. Bulgaristan Büyükelçiliği konsolosluk vize bölümü mesai saatleri konsolosluk hizmeti sunmakta ve yapılan başvuruları değerlendirmektedir. Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği üzerinden yapılan başvuruların değerlendirilmesi ve sonuçlandıırlmasında yetki konsolosluk vize bölümündedir. Uzun süreli d vize başvuruları için kişi, şahsen gelerek vize bölümüne başvurusunu teslim eder ve pasaportu işlemden çıktığında şahsen teslim alır. D vize başvuruları için konsolosluk yetkilileri gerek görmesi halinde başvuru sahibini görüşmeye çağırma ve ek evrak talep etme hakkına sahiptir.

Bulgaristan Büyükelçiliği Pasaport Dağıtım Saatleri

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği görev çevresinden yapılan kısa süreli vize başvularının kabul edilmesi, değerlendirilmesi ve sonuçlandırılmasında yetki Ankara Büyükelçiliğindedir. Uzun süreli d vize başvurularında ise başvuruları kabul etme yetkisi ilgili konsolosluk biriminde, sonuçlandırma yetkisi ise Bulgaristan Dışişleri Bakanlığındadır. Başvuru sahipleri seyahat amaçlarına uygun olarak tam ve hatasız evrakla başvurularını gerçekleştirmekle yükümlüdür. Yapılan kısa süreli başvurular, konsolosluk vize bölümü tarafından kabul edilerek sunulan evraklar çerçevesinde değerlendirilir. Vize başvuruları sonuçlandığında ise çalışma saatleri içinde vize işlenmiş pasaport teslim alınabilmektedir. 

Bulgaristan D vize Pasaport Dağıtım Saatleri: Hafta içi her gün saat 09.00 ile 13.00 arasıdır. 

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği Anlaşmalı Olduğu Banka

Bulgaristan diplomatik temsilcilikleri Ankara'da İstanbul'da, Edirne'de ve Bursa'da bulunmaktadır. Türkiye'nin dört farklı şehrinde bulunan konsolosluklar vize başvuru işlemleri ve diğer konsolosluk işlemleri için kişiler hizmet vermektedir. Bulgaristan kısa süreli ve uzun süreli vize başvuruları için konsolosluk hesaplarına yatırılması gereken vize ücretleri vardır. Bu ücretler her konsolosluğun anlaşmalı olduğu bankalar aracılığıyla kabul edilmektedir. Ankara Büyükelçiliği, İstanbul Başkonsolosluğu ve Bursa Konsolsoluğu vize başvuru ücretlerini Garanti Bankası Şubeleri aracılığıyla kabul ederken, Edirne Başkonsolosluğu ise vize başvuru ücretlerini İş Bankası Şubeleri aracılığıyla kabul etmektedir. Bankaya yatırılan bedeller sadece konsolosluk vize harç bedelleridir. Başvuru işlemlerinin yürütüldüğü vize hizmet merkezlerinin hizmet ve servis bedelleri birbirinden farklı olmaktadır. Başvuru hizmeti için tercih edilen her kurumun ücretlendirmesi kendi hizmet prensiplerine göre belirlenmektedir.

Bulgaristan Büyükelçiliği Resmi Tatil Günleri 2023

 • 01 Ocak Yeni Yıl
 • 7 Nisan Paskalya Cuması
 • 10 Nisan Paskalya Pazartesisi
 • 21 Nisan Ramazan Bayramı 1. Günü
 • 22 Nisan Ramazan Bayramı 2. Günü
 • 23 Nisan Ramazan Bayramı 3. Günü
 • 01 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
 • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
 • 28 Mayıs Pantkot Yortusu
 • 29 Haziran Kurban Bayramı 1. Günü
 • 30 Haziran Kurban Bayramı 2. Günü
 • 1 Temmuz Kurban Bayramı 3. Günü
 • 2 Temmuz Kurban Bayramı 4. Günü
 • 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
 • 24 Aralık Noel Arifesi
 • 25 Aralık 1. Noel Bayramı Günü
 • 26 Aralık 2. Noel Bayramı Günü
 • 31 Aralık Yılbaşı

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği İletişim Bilgileri

Tel: +90 312 46 720 71 / +90 312 427 51 42

Fax:  +90 (312) 467 245 74
E mail:  Embassy.Ankara@mfa.bg
Resmi Web Sitesi: www.mfa.bg/embassies/turkey/setlang/en

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma ; 09:00 - 17:30 saatleri arasındadır.
 
Ankara Büyükelçiliği Bulgar Vatandaşlarını Kabul Saatleri 

Pazartesi - Cuma ; 09:00 - 13:00
   
Ankara Bulgaristan Büyükelçiliği Pasaport Teslim Saatleri 

Pazartesi - Cuma : 09:00-13:00

Bulgar Büyükelçiliği D Vize Kabul Günleri Nelerdir?

Pazartesi - Cuma D Vize başvuruları yapılabilmektedir.

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği Ulaşım Haritası

Ana Menü

Duyurular

Bulgaristan'a Girişlerde Schengen Yasağı Olanlar Dikkat!

Bulgaristan'ın Avrupa Birliği Konseyi Dönem Başkanlığında Avrupa Parlementosu ile arasındaki anlaşmaya göre; Schengen ülkelerine giri...
2023-08-03 17:38:42

Bulgaristan Vatandaşlarının Türk Vatandaşlığı Alma Hakkı

31 Mayıs 2021 tarihli Balkan Ülkeleri Vatandaşlıklarının İstisnai Olarak Türk Vatandaşlığını Kazanmaları adlı genelge ile gerekli şart...
2023-08-03 17:38:27

Bulgaristan Konsolosluklarının Yılbaşında Kapalı Olduğu Günler

Değerli ziyaretçimiz; Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu Edirne Bulg...
2023-08-03 17:22:46

Bulgaristan Covid-19 Seyahat Güncellemesi

2020 Mart ayı  itibarıyla etkisini gösteren Covid-19 pandemisi seyahat kurallarının da periyodik aralıklarla değişmesine sebep olmaktadı...
2023-08-03 17:22:05
Tüm Duyurular
Ankara Büyükelçiliği