Bulgaristan Covid-19 Seyahat Güncellemesi

2020 Mart ayı  itibarıyla etkisini gösteren Covid-19 pandemisi seyahat kurallarının da periyodik aralıklarla değişmesine sebep olmaktadır. Halen güncel olan Bulgaristan Covid-19 seyahat güncellemesi ise 2021 Temmuz ayında Bulgaristan Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanmıştır.

Türkiye’den Bulgaristan’a seyahat gerçekleştirecek vatandaşların uyması gereken şartlar ve ülke girişinde uygulanacak yasal prosedür şu şekildedir.

  • Türkiye-Bulgaristan Hava ve kara sınırı açıktır.
  • Bulgaristan aşı şartı uygulamamaktadır. Ancak aşısız giriş yapacak vatandaşların belirlenen prosedüre uyması gerekmektedir.
  • Bulgaristan’dan transit geçiş yapacak yolculara PCR Test zorunluluğu uygulanmamaktadır.
  • Bulgaristan’a vizeli ya da vizesiz geçiş hakkı  olan kişilerden, vatandaşlıklarına bakılmaksızın; tam doz şekilde aşıladıklarını kanıtladıkları bir aşı kartına sahip olmaları beklenmektedir.
  • Seyahati son doz aşının uygulanmasından 14 gün sonra gerçekleştirilmesi gerekmektedir.
  • Ya da en fazla 72 saat öncesine kadar yapılmış negatif PCR test sonucu veya en fazla 48 saat öncesinde yapılmış antijen test sonucunun sunulacaktır.
  • Eğer Covid-19 veya varyantlarından dolayı hasta olundu ise iyileşmeye bağlı olarak alınan resmi belgenin de ibrazı gerekmektedir. (hastalık durumu 180 gün geçerlidir ve hastalığın iyileşmesinin üstünden 14 gün geçmesi gerekmektedir.)
  • Türkiye’de uygulaması halen devam eden Sinovac- CoronaVac ve Pfizer/Biontech aşıları Bulgaristan yönetimi tarafından kabul edilmektedir.
  • Bulgaristan’da zorunlu karantina uygulaması yoktur. Ancak; eğer yukarıda bahsi geçen belgelerin hiçbiri yok ise yolcu 10 gün süresince karantinaya tabi olabilir.

Bulgaristan Covid-19 seyahat güncellemesi periyodik olarak yenilenmekte ve kamuoyuyla paylaşılmaktadır. Seyahatinizi planladığınız zaman dilimine ait güncellemeler için Bulgaristan Büyükelçiliği ve Konsolosluklar aracılığıyla giriş şartlarını öğrenebilirsiniz.

2022 yılı itibarıyla Avrupa Birliği üye ülkeler ve Schengen Anlaşması şartlarını uygulayan ülkelerin genelinde girişte sunulan aşı belgesi veya sertifikasında alınan son dozun üstünden geçebilecek süre 180 gün olarak sınırlandırılmıştır.

Eğer Bulgaristan seyahatinizin akabinde başka bir Schengen ülkesini de ziyaret edecekseniz; o ülkenin seyahat güncellemelerini de takip etmeniz gerekecektir. İlgili ülkenin kabul ettiği aşı ve girişte test zorunluluğu prosedürleri söz konusu olabilir. Resmi tatil ve kısmi ya da tam kapanma olabilecek tarihleri de öğrenmeden lütfen plan yapmayınız. Diğer vize gereklilikleri için tıklayınız.

Ana Menü

Bulgaristan Covid-19 Seyahat Güncellemesi