Bulgaristan Transit Vize İşlemleri

Bulgaristan Transit Vizesi, Bulgaristan üzerinden üçüncü bir ülkeye seyahat edildiğinde kullanılan bir vize türüdür.  Bulgaristan Transit Vizesi yabancı ülke vatandaşının sınırlı bir süre Bulgaristan'ı ziyaret ederek Bulgaristan üzerinden başka bir ülkeye geçme amacını taşımaktadır. Bulgaristan transit vizesi için esas olarak seyahat edilen ülkenin geçerli vizesine sahip olunmalıdır. Yolcu seyahat etmeyi amaçladığı ülkeye vizesiz giriş yapabiliyorsa, seyahat niyetini kanıtlayan belgeleri (davetiye, hotel rez., uçuş bilgileri vb.) ibraz etmek durumundadır.

Bulgaristan Transit Vize İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Seyahat Belgesi: Seyahat sonrası en az 6 ay geçerliliği olan, son 10 yıl içerisinde çıkarılmış ve vize basımı için en az 2 boş sayfası olmalıdır. 
Asıl Gidilecek Ülke İle İlgili Evraklar: Başvuru işlemleri için seyahat edilmek istenen ülke ile ilgili davetiye, konaklama belgesi, ulaşım belgeleri vb. gibi evrakların sunulması gerekir.
Finansal Yeterliliğinin Olduğunu Gösteren Evraklar: Başvuru sahibi seyahat boyunca masraflarını finanse edebildiğini kanıtlayıcı evrakları başvurusu için sunmalıdır.
Mesleki Durumunuza Uygun Evraklar: Vize başvurusunda bulunacak kişi, çalışan, işveren, ev hanımı, emekli vb. gibi mesleki durumuna uygun evraklar hazırlaması gereklidir.
Çalışılan Şirketin Faal Olduğunu Gösteren Evraklar: (imza sirküleri, vergi levhası, faaliyet belgesi vb.)
Muvafakatname (18 yaşından küçük kişiler ile seyahat edilmesi halinde anne ve baba tarafından imzalanmış, noter onaylı, orjinal belge ibraz edilmelidir)
Seyahat Sonrası Geri Dönüşü Kanıtlayıcı Belgeler: Vize başvurusunda bulunacak kişi seyahati sonrasında ülkesine ve işine geri döneceğini kanıtlayıcı evraklar sunmalıdır.

Bulgaristan Transit Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

Bulgaristan kısa süreli vize türlerinden olan transit vizesi başvuruları, Bulgaristan Konsolosluklarına outsource edilmiş vize başvuru merkezi  ile akredite olmuş seyahat acenteleri aracılığıyla yapılabilmektedir. Başvuru sahipleri transit vize evrakalrını seyahat amacıyla orantılı olacak şekilde eksiksiz olarak hazırlamalaıdır. Tüm Bulgaristan vize başvurularında zorunlu olan seyahat sağlık sigortaları, hizmet alınan seyahat acenteleri aracılığıyla yapılabilmektedir. Seyahat sağlık sigortası, Bulgaristan'a özgü olmalı ve tüm seyahat süresini kapsayacak şekilde yaptırılmalıdır. Bulgaristan kısa süreli vize başvuruları kişinin seyahat tarihine en fazla 3 ay kala yapılmaya başlanabilir. Planlanan seyahate 15 günden daha az bir zaman kala yapılan vize başvuruları yolculuk tarihine yetişmeyebilir. İşlemleri yetişmeyen vize başvuruları için Bulgaristan konsolosluk birimlerinin sorumluluğu bulunmamaktadır.

Bulgaristan Transit Vize Ücreti

Bulgaristan transit vize ücretleri, konsolosluk harcı, vize başvurularının gerçekleştirildiği aracı kurum hizmet bedeli ve ek hizmet bedellerinden oluşmaktadır. Başvuru dosyalarının konsolosluk vize bölümü tarafından değerlendirilmeye alınması için gerekli transit vize ücretlerinin mutlaka yatırılması gerekir. Bulgaristan transit vize başvuruları için ödenmesi gereken hizmet bedellerinin ortalama fiyatları şu şekildedir: konsolosluk vize harcı 80€, Yetkili başvuru merkezi hizmet bedeli 25€, vip hizmet bedeli 50€, 3 aylık Bulgaristan'da geçerli seyahat sağlık sigortasının fiyatı 30€, 1 yıllık seyahat sağlık sigortasının fiyatı ise 60€'dur. Başvuru için diğer opsiyonel hizmetler yetkili kurum hizmet bedelleri referans alınmış olup başvuru formu doldurma: 7 €, biyometrik fotoğraf: 25 TL, kurye hizmeti: 10 €, otel rezervasyonu: 20 €, fotokopi: 1 TL (sayfa başına), kargo: 15 TL, SMS ile bilgilendirme: 1 €, başvuru sonrası kurye hizmeti 10 €,  çıktı alma ücreti 1 TL, internet kiosk hizmeti 20 TL'dir.  Bulgaristan'a yapılacak olan tüm başvurular için sunulması gereken evraklar içinde seyahat süresini kapsayan zorunlu seyahat sağlık sigortası da bulunmaktadır. Seyahat sağlık sigortaları başvuru yapılan seyahat acentesi vasıtasıyla ek hizmetler dahilinde yapılabilmektedir. Arnavutluk, Ermenistan, Gürcistan, Azerbaycan, Moldova, Bosna-Hersek, Karadağ, Ukrayna ve Rusya vatandaşları biometrik pasaporta sahip değillerse konsolosluk harç bedeli 35 € 'dur. Konsolosluk harcına ek olarak her başvuru için de 25€ başvuru merkezi hizmet bedeli bulunmaktadır. Verilen vize ücretlerine opsiyonel hizmetler dahil değildir. Başvurular için gerekli olan seyahat sağlık sigortası, otel konfirme belgeleri vs. başvuru yapılan seyahat acentesi vasıtası ile tamamlanabilmektedir.

Bulgaristan Transit Vizesi Sonuçlanma Süresi

Kısa süreli Bulgaristan c vizesi başvuruları yaklaşık 10 iş günü içinde açıklanmaktadır. Türkiye ve Bulgaristan'ın resmi tatilleri vize değerlendirme sürelerini uzatabilmektedir.Bulgaristan transit vize başvuruları Bulgar diplomatik temsilcilikler tarafından kabul edilir, değerlendirilir ve sonuca bağlanır. Başvuru sahibi ikamet ettiği şehre hizmet veren konsolosluk birimi üzerinden başvurularını gerçekleştirmelidir. Konsolosluk vize bölümleri sunulan dosyaları evraklar çerçevesinde değerlendirerek sonuçlandırır. Bu sonuçlandırma süresi değerlendirme yapılan konsolosluk vize bölümünün yoğunluğuna göre şekillenir. 

Bulgaristan Vize Reddi

Vize başvuru işlemleri tamamlandığında Bulgaristan Konsoloslukları tarafından dosyalar kişinin seyahat amacına göre değerlendirilmektedir. Yapılan değerlendirme sonucunda konsolosluk birimleri, kişinin sunduğu evraklar çerçevesinden başvuruyu reddetme hakkına sahiptir. Bulgaristan vize reddi durumlarında başvuru sahibine başvurusunun niçin reddedildiğine dair bir ret mektubu verilmektedir. Bu mektupta kişinin vize başvurununun hangi gerekçe ile reddedildiği yazar. Ancak başvuru sahibi dosyasını yeniden hazırlayarak ilgili  konsolosluğa sunma hakkına her zaman sahiptir. Bulgaristan vize reddine ilişkin itiraz Bulgar Mahkemelerine yapılmaktadır. Vize başvurularına gelen ret cevabı sonrasında başvuru sahibine herhangi bir geri ödeme yapılmaz. Başvuru sahibi vize başvuru işlemlerini tekrarlayacaksa yeniden konsolosluk harcını yatırmalı ve dekontunu başvuru dosyasıyla birlikte yetkili başvuru merkezine sunmalıdır.

Bulgaristan Konsolosluğu Görev Bölgeleri

Bulgaristan vizesi başvuruları için konsoloslukların yetki alanlarına uygun bölgelerden başvuru yapılması gerekir. Başvuru sahipleri ikamet ettikleri şehre bağlı konsolosluk birimlerinden işlemlerini tamamlamalıdır.

Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu görev çevresindeki iller şöyledir; Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve çevresi.

Bulgaristan Bursa Konsolosluğu görev çevresindeki iller; Bursa Konsolosluğu sayılan şehirler haricindeki yerlerden  başvuru kabul etmektedir.

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği; Adana, Adıyaman, Ardahan, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aksaray, Bayburt, Batman, Bartın, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, İzmir, Iğdır, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Karabük, Kırklareli, Kırşehir, Kırıkkale, Kilis, Konya, Kütahya, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak gibi şehirlerden başvuru kabul etmektedir.

Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu'nun görev çevresi ise; İstanbul, Sakarya ve Çanakkale il ve ilçeleridir.

bulgaristankonloslugu.org web sitesinin Bulgaristan Büyükelçiliği ve Bulgaristan Başkonsolosluğu resmi web siteleri ile ilgili bir bağlantısı var mıdır?
bulgaristankonsoloslugu.org web sitesinin Bulgaristan Büyükelçiliği/Bulgaristan Başkonsolosluğu ile herhangi bir bağlantısı yoktur. Yalnızca kişileri bilgilendirme amacıyla oluşturulmuştur. bulgaristankonsoloslugu.org web sitesi, vize başvurusu yapacak olan kişilerin doğru bilgilerle işlemlerini gerçekleştirmesi, konsolosluk iletişim bilgileri, çalışma saatleri ve vize başvuru koşulları hakkında detaylı bilgi alabilmesi amacıyla hazırlanmıştır.
Alenn DDW farklı alan adlarını kullanarak seyahat ve danışmanlık firmalarına reklam vererek onlarla stratejik işbirliği yapmaktadır.
Bulgaristankonsoloslugu.org web sitesinde sunulan bilgilerin güncel ve doğru olması için titizlikle çalışılmaktadır. Ülkelerin vize prosedürleri zamanla değişip güncellendiğinden yeni ve güncel bilgilerin eski bilgilerle yer değiştirilmesi için de aynı titizlik gösterilmektedir.
Visa Information For Bulgaria sitesine bilgi, proje ve reklam verme gibi istekleriniz için www.alennddw.com/contact iletişim adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bulgaristan Transit Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Nedir?

1) Bulgaristan transit vize ile Bulgaristan'da kalış süresi kaç gündür?

Bulgaristan Konsolosluğu'ndan almış olduğunuz transit vizenin Bulgaristan'da kalış süresi girişte 24 saat, çıkışta 24 saat olmak üzere 48 saat/2 gündür. 

2) Bulgaristan Konsolosluğu transit vizeyi hangi durumlar çift/ hangi durumlarda multi(çok girişli) olarak verir?

Çift giriş transit vize; Ülkeye geri dönüş izniniz varsa ve Bulgar Konsolosluğu transit vize başvuru formunu çift girişli olarak işaretlediyseniz çift girişli transit vize alınabilir. Multi(çok) girişli 6 ay-1 yıl transit vize; Bulgaristan multi girişli transit vize başvurusu yapılırken bunun sebebini açıklayan gerekli evrakları Bulgaristan Konsolosluğu'na sunmanız gerekmektedir. Örneğin: Romanya, Kosova, Makedonya ülkelerinde şirketleriniz ya da yoğun çalıştığınız partnerlerinizden davetiye veya yaptığınız ithalat ve ihracatlarının gümrük beyannamelerini sunarsanız, bu sizin çok girişli transit vize almanızı kolaylaştıracak evraklardır. 

3) Bulgaristan Konsolosluğu kimlerden  transit vize istemez?

Bulgaristan Konsolosluğu, Schengen Vizesi olanlardan ve geçerli Bulgar Vizesi olanlardan, Avrupa Birliği Vatandaşları'ndan ve çok girişli Romanya ve Hırvatistan Vizesi olan kişilerden transit vize istemez.

4) İkamet tezkere sürem bitti, Romanya vatandaşıyım ne yapmam gerekiyor?

Ülkede kalış izniniz olmadığı için Bulgaristan konsolosluğu tek girişli transit vize verebilir. Ülkenize gidip tekrardan Romanya’daki Bulgaristan Konsolosluğu'na yeni bir transit vize başvurusu yapabilirsiniz.

5) Bulgaristan çok girişli transit vize ile başka hangi ülkelere geçiş yapabilirim?

Çok girişli transit vize ile sadece Bulgaristan, Romanya ve Hırvatistan'a giriş yapılabilmektedir. Ancak verilen transit vize 2 girişli ise başvuru sahibinin tek giriş ve tek çıkış hakkı bulunmaktadır. Örneğin ilk giriş Bulgaristan'dan yapılmış, dönüşte sayılan üç ülkenin birinden çıkış yapıldıysa çift girişli vize kullanım hakkı dolacaktır.

6) Antalya'da ikamet ediyorum, Bulgaristan'a transit vize başvurusunda bulunacağım. İşlemler için şahsen gelmem gerekir mi?

Bulgaristan vize başvuruları için parmak izi uygulaması olmadığından şahsen bulunma zorunluluğu yoktur. Tercih edilen vize hizmet merkezleri aracılığıyla işlemler yürütülebilmektedir. 

7) Bulgaristan transit vize başvuru formu nasıl doldurulmalıdır?

Bulgaristan vize başvuruları seyahat amacına uygun olarak doldurulmalıdır. Başvuru sahibi seyahat amacına uygun olan kategoriyi ve giriş çıkış tarihlerini doğru yazmalıdır. Vize başvuruları sunulan evraklar çerçevesinde değerlendirileceğinden yapılacak olan herhangi bir yanlış vize sonucunu etkileyecektir.

8) Transit vize başvurularının süresine ve giriş çıkış sayısına kim karar verir?

Bulgaristan kısa süreli vize başvurularını değerlendirme ve vize sürelerine karar verme yetkisi Bulgaristan Konsolosluklarındadır. Başvurular sunulan evraklar çerçevesinde değerlendirilir ve nihai karar konsolosluk vize bölümündedir.

9) Bulgaristan vize başvurumun reddedilmesi halinde ödemiş olduğum ücretlerin iadesi olur mu?

Bulgaristan vize başvuruları, vize ücreti yatırılmadan kabul edilmemektedir. Başvuruların olumsuz sonuçlanması halinde başvuru sahibine herhangi bir iade yapılmaz.

10) Bulgaristan'a transit vize başvurusu yapmak için asıl gideceğim ülkeden bir davetiye sunmak zorunda mıyım?

Transit vize başvuruları için asıl gidilecek olan ülkeye dair evrakların sunulması faydalı olacaktır. Gidilecek olan ülkeden alınan bir davetiye ya da gidilecek ülkenin ulaşım ve konaklama rezervasyonları mutlaka başvuru dosyasına eklenmelidir. Başvuru değerlendirme sürecinde herhangi bir sıkıntı yaşanmaması adına otel rezervasyonlarının confirmation olması tavsiye edilir. 

11) Transit vize başvurusu yapmak için randevu almak zorunda mıyım?

Bulgaristan'a yapılacak olan kısa süreli vize başvuruları için randevu alınmadan işlemlerinizi tamamlamanız mümkündür. İkamet şehrinize en yakın vize hizmet merkezlerinden başvuru işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.

12) Bulgaristan'a 3 yaşında bir kızımla seyahat edeceğim. Vize başvurusu yaparken kızım adına sunmam gereken evraklar nelerdir, vize ücreti ne kadardır?

Bulgaristan'a seyahat edecek her yaştan birey için ayrı bir başvuru dosyası hazırlanmalı ve ibraz edilmelidir. Reşit olmayan kişiler için mutlaka ebeveynleri tarafından imzalanmış ve çocuğun seyahat etmesinde bir engel olmadığını gösteren noter onaylı muvafakatname sunulmalıdır. Seyahat her iki ebeveynle yapılacak olsa bile muvafakatname sunulur. Sponsor olan ebeveynin başvuru evrakları çocuğun dosyasına eklenmelidir. Bulgaristan Konsoloslukları 12 yaş altı çocuklardan konsolosluk harcı almamaktadır.

13) Bulgaristan'dan aracımla transit geçiş yapacağım. Araç için hangi evrakları yanıma almalıyım?

Seyahat edilecek olan araç başvuru sahibinin kendi aracı ise, aracın yeşil sigortası, ruhsatı ve kişinin uluslararası ehliyeti yanında olmalıdır. Ancak seyahat edilecek olan araç şirkete ya da başka bir 3. şahıs üzerine kayıtlı ise kayıtlı olan kişinin rızasının olduğunu gösteren noter onaylı belge de alınmalıdır. 

14) Pasaportumda çok girişli transit vizem vardı ancak pasaportumu kaybettim. Bu durumda vizemin geçerliliği devam eder mi?

Pasaportların kaybedilmesi durumunda geçerli vizeler de kullanılamayacaktır. Başvuru sahibi yeni bir pasaport çıkarttıktan sonra vize başvurusunu tekrarlamalıdır. Yeni çıkarılan pasaporta eski vizenin basılması söz konusu değildir. Ancak destekleyici evrak olarak yeni yapılacak olan vize başvurusunda eski vizesinin görüntüsünü sunabilir.

15) Bulgaristan'a transit vize başvurusu yaptım ve vizem çıktı ancak asıl gideceğim ülkenin davet mektubunu kaybettim. Sınırda herhangi bir sorun yaşar mıyım?

Ülkeye girişlerde yetki gümrük kapılarındaki polis memurlarındadır. Sınır görevlileri, davet mektubu ya da diğer konaklama evraklarının olmaması halinde ülkeye girişleri durdurma yetkisine sahiptir. Dolayısıyla sınırda herhangi bir sorun yaşamamak adına asıl gidilecek ülke davet belgesi, konaklama ve ulaşım rezervasyonları seyahat boyunca kişinin yanında olmalıdır.

Ana Menü

Duyurular

Bulgaristan'a Girişlerde Schengen Yasağı Olanlar Dikkat!

Bulgaristan'ın Avrupa Birliği Konseyi Dönem Başkanlığında Avrupa Parlementosu ile arasındaki anlaşmaya göre; Schengen ülkelerine giri...
2023-08-03 17:38:42

Bulgaristan Vatandaşlarının Türk Vatandaşlığı Alma Hakkı

31 Mayıs 2021 tarihli Balkan Ülkeleri Vatandaşlıklarının İstisnai Olarak Türk Vatandaşlığını Kazanmaları adlı genelge ile gerekli şart...
2023-08-03 17:38:27

Bulgaristan Konsolosluklarının Yılbaşında Kapalı Olduğu Günler

Değerli ziyaretçimiz; Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu Edirne Bulg...
2023-08-03 17:22:46

Bulgaristan Covid-19 Seyahat Güncellemesi

2020 Mart ayı  itibarıyla etkisini gösteren Covid-19 pandemisi seyahat kurallarının da periyodik aralıklarla değişmesine sebep olmaktadı...
2023-08-03 17:22:05
Tüm Duyurular
Transit Vize