Bulgaristan Vize İşlemleri

Bulgaristan vize işlemleri için yerine getirilmesi gereken birtakım prosedürler bulunmaktadır. Bu prosedürlerin detaylarının bilinmesi, başvuru sürecinde kolaylık sağlar. Bordo (Umuma Mahsus) pasaport hamilleri, başvurularını gerçekleştirmek için bazı koşulları yerine getirmek zorundayken, Yeşil (Hususi), Siyah (Diplomatik) ve Gri (Hizmet) pasaport sahipleri kısa süreli seyahatleri için vize koşullarından muaf tutulmuşlardır.

Vize başvurusu yapabilmek için kişilerin öncelikle seyahat amaçlarını netleştirmesi gerekir. Çünkü yapılması gereken hazırlıklar vize türüne göre değişir. Kısa süreli ve uzun süreli vize başvuru prosedürleri birbirinden farklıdır. Kısa süreli başvurular, yetkilendirilen başvuru merkezleri aracılığıyla ve şahsen yapılabilirken uzun süreli (d vize) başvurular ilgili konsolosluk birimine yapılır. 

Kısa süreli Bulgaristan vizesi başvuruları turistik, ticari, transit ve ziyaret amaçlı vize kategorilerinden yapılmaktadır. Turistik, ticari, aile ziyaret ve transit vize başvuruları için hazırlanması gereken başvuru evrakları başvuru sahibinin seyahat amacına göre değişir. Örneğin ziyaret amaçlı vize başvuru talebinde bulunan bir kişinin mutlaka ilgili ülkede yaşayan bir tanıdığından davet mektubu alması gerekir. Yine ticari/iş sebebiyle ilgili ülkeye seyahat edecek kişiler de Bulgaristan Konsolosluk birimine davet mektubu sunmalıdır.

Başvurular için tercih edilecek vize kategorisi ne olursa olsun evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanması gerekir. Konsolosluk birimine sunulan evrakların güncel tarihli olması gerekir. Geçersiz, doğruyu yansıtmayan ya da eski tarihli belgeler vize reddine sebebiyet verebilir.

Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul ve Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğu, Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara ve Bursa Konsolosluğu vize başvurularını kabul eder, değerlendirir ve sonuçlandırır. Her bir diplomatik temsilciliğin kendine ait görev alanı vardır. Başvuru sahipleri işlemlerine başlamadan konsolosluk birimlerinin görev çevresi hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Bulgaristan Vize İstiyor mu?

Bulgaristan Türkiye’ye vize uygulayan ülkelerden biridir. Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamilleri Bulgaristan vizesine tabidir. Kısa süreli olmak şartıyla Diplomatik (Siyah), Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) pasaportu olanların ülkeye giriş yapabilmeleri için vize almalarına gerek yoktur. Ancak uzun süreli başvurular için mutlaka ilgili prosedürler yerine getirilmelidir.

Kısa süreli vize başvuruları içinde turistik, ticari, aile ziyaret ve transit vize kategorilerini barındırır. Uzun süreli başvurular ise Bulgaristan D Vize kapsamında değerlendirilir ve başvuru sahibine 90 günden uzun konaklama hakkı tanır. Kısa süreli vize türleri için yapılan başvurularda sunulması gereken şahsi, standart evraklar bulunmaktadır. Bunun yanında, başvuru sahibinin vize kategorisine ve mesleki durumuna göre ek evrak sunması gerekebilir. Yapılan başvuruların işleme alınması ve değerlendirilmesi için ilgili ülkenin tüm vize başvuru koşulları yerine getirilmelidir.

Bulgaristan’a gidişte uygulanan vize prosedürleri yerine getirilmediği takdirde başvurular ret ile sonuçlanabilir. Konsolosluk, kişilerden başvuru süreci boyunca ek evrak talebinde bulunabilir. İlgili konsolosluk birimi başvuru sahibinden hangi evrakları istiyor ise belirtilen süre içinde bu evrakların hazırlanması ve sunulması gerekir.

Bulgaristan Vizesiyle Schengen Ülkelerine Giriş Yapılır Mı?

Bulgaristan vizesi ile Schengen ülkelerine giriş yapılmamaktadır. Ancak kişilerin pasaportunda geçerli bir Schengen vize olması durumunda o Schengen vize ile Bulgaristan’a girilebilir. Ancak ülkeye girişlerde inisiyatifin her zaman sınır yetkililerinde olduğu unutulmamalıdır. Geçerli bir vizenin olması her zaman o ülkeye kesin giriş hakkı vermez.

Bulgaristan Vizesi Sonuçlanma Süresi

Bulgaristan vize işlemlerinde başvuru süreci sunulan evraklara göre şekillenir. Yapılan kısa süreli başvurular yaklaşık 10 iş günü içinde sonuçlanır. Ancak sunulan evraklara göre işlem süresi uzayıp kısalabilir. D vize başvurularının sonuçlanma süresi de en az 45 gündür. D vizelerin başvuru ve işlem süreci, C vizeye göre daha karışık ve uzundur.

Bulgaristan Konsoloslukları Görev Bölgesi

Başvuru sahipleri vize başvurularını yaparken konsolosluk biriminin görev bölgesine dikkat etmelidir.

 • İstanbul Başkonsolosluğunun görev bölgesine, İstanbul, Çanakkale, Kocaeli, Sakarya ve çevresi girmektedir.
 • Edirne Başkonsolosluğunun görev bölgesine, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli ve ilçeleri girmektedir.
 • Ankara Büyükelçiliği görev bölgesine ise Ankara, Kastamonu, Zonguldak, Yozgat, Mardin, Diyarbakır, Trabzon, Niğde, Nevşehir, Erzurum, Erzincan, Muş gibi iller girmektedir. Başvuru yapılmadan önce bilgiler yetkili makamlardan teyit edilmelidir.

Biometrik pasaporta sahip olan Arnavutluk, Bosna-Hersek, Makedonya, Karadağ, Ukrayna ve Sırbistan vatandaşları Bulgaristan’a vize almadan seyahatlerini gerçekleştirebilirler.

Ülkelerinde Bulgaristan diplomatik temsilciliği bulunmayan Suriye, Irak gibi ülke vatandaşları, başvuru işlemlerini Türkiye’den yapabilmektedir. Bu kişiler Türk vatandaşlarına uygulanan vize prosedürlerini yerine getirerek başvurularını gerçekleştirebilirler. Ancak konsolosluk biriminin her zaman ek evrak talebinde bulunabileceği unutulmamalıdır.

Bulgaristan Vize İşlemleri İçin Gerekli Evraklar

Bulgaristan vize işlemleri için gerekli evraklar seyahat amacına göre değişmektedir. Başvuru sahipleri işlemlerine başlamadan önce ne amaçla seyahat etmek istediğini netleştirmeli, evraklarını bu amaca uygun olarak hazırlamalıdır.

Başvuru için hazırlanması gereken evraklar seyahat amacına göre değişse de standart olarak hazırlanması gereken belgeler vardır. Bu belgeler;

 • Pasaport: Seyahat dönüşü sonrası da en az 6 ay geçerli olmalı, vize işlenebilmesi için en az 2 boş sayfa olmalıdır. Pasaportun geçerlilik tarihi başvuru öncesinde mutlaka kontrol edilmelidir.
 • Biometrik fotoğraf: Tüm vize türleri için gerekli olan evraklardan birisidir. Kişi, başvurusu için formuna 35X45 mm ölçülerinde arka fonu beyaz olarak çektirdiği fotoğrafı yapıştırmalıdır.
 • Tam vukuatlı nüfus kayıt örneği: Başvuru sahipleri sadece kendisini gösteren değil tüm aile bilgilerini içeren nüfus kayıt örneği ile başvuru yapmalıdır.
 • Banka dökümü: Kısa süreli vize başvuruları için başvuru sahibinin en az 5.000TL bakiyeli banka hesap cüzdanı olmalıdır.
 • Bulgaristan vize başvuru formu: Seyahat amacına uygun bilgilerle eksiksiz bir şekilde doldurulmalıdır. Planlanan seyahat turistik, ticari, ziyaret, transit ve diğer vize kategorilerinden olabilir. Bunlar için tek bir başvuru formu vardır. Kişi bu başvuru formunu seyahatine göre doldurur. Her başvuru sahibi için yaşına bakılmaksızın bir adet form doldurulmalıdır. Form, başvuru sahibini tanımaya ve seyahat amacını anlamaya yönelik olan resmi bir belgedir. Başvuru dosyası form olmadan kabul edilmez. Dolayısıyla kişilerin eksiksiz ve doğru olarak tüm bilgilerini formuna yazması gerekir.
 • Seyahat sağlık sigortası: Planlanan seyahatlerin gerçekleştirebilmesi için başvuru sahiplerinin en az 30.000 Euro teminatlı olarak seyahat sağlık sigortası yaptırması gerekir. Sigorta, acil durumda hastalı veya kaza sonucu ayakta/hastanede yatarak tedavi masraflarını, acil sağlık sorunu nedeniyle ülkeye nakil masraflarını vb. karşılamalıdır.
 • Konaklama Rezervasyonları: Yapılan başvuruların türüne göre konaklama rezervasyonları da gereklidir. Turistik vize başvuruları genellikle konaklama için yapılan rezervasyonlara göre onaylanır.

Seyahat amacına göre talep edilen diğer evraklar ise;

 • Davetiye: Ticari ve aile ziyaret vize başvurularında kişilerin yukarıdaki evraklara ek olarak konsolosluğa Bulgaristan Yabancılar Şube onaylı davetiye sunmaları gerekir. Davet mektubunda, davetiye yapılan kişinin ve davetiyeyi gönderen kişi/kurumun bilgileri, iletişim adresleri yer almalıdır.
 • Mesleki/şirket evrakları: Başvuru sahibi Türkiye’de çalışan ya da işverense durumuna uygun evraklar hazırlamalıdır. (SGK işe giriş bildirgesi, sigorta hizmet dökümü, imza sirküleri, vergi levhası, faaliyet belgesi, ticaret sicil gazetesi vb.) İlgili ülkede şirket sahibi olanlar ise Bulgaristan’daki şirket evraklarını da başvuru için sunmalıdır.

Bulgaristan vize işlemleri için her başvuru sahibinin evraklarını titizlikle hazırlaması gerekir. Başvuru yapılan konsolosluk biriminin kişilerden her zaman ek evrak isteme hakkı bulunmaktadır. Bu site, resmi konsolosluk sitesi olmayıp sadece okuyuculara bilgi verme amacıyla hazırlanmıştır. Başvuru sahipleri işlemlerine başlamadan konsoloslukların resmi sayfalarından evrakları ve diğer bilgileri teyit etmelidir.

Bulgaristan Vize Randevu İşlemleri

Bulgaristan vizesi randevu işlemleri için konsolosluk birimlerinin prosedürleri farklı olabilir. Ankara Büyükelçiliği şahsi başvuruları kabul etmekle birlikte başvuru işlemleri için randevu talep etmemektedir. Ankara Büyükelçiliği için randevular daha çok Bulgar pasaportu ve vatandaşlık işlemleri için istenmektedir. Bu durum fazla talep olması durumunda değişebilir. Bu yüzden başvurudan önce teyit edilmelidir.

Başvuru sahipleri Ankara Bulgaristan Büyükelçiliği Konsolosluk Birimi'ne gelerek başvurularını sunabilir. Evraklar seyahat amacına göre özenle ve eksiksiz hazırlanmalıdır. Sunulan evraklarda eksiklik ya da hata tespit edilmesi durumunda başvurular olumsuz sonuçlanabilir. Ret cevabı verilen başvurular için herhangi bir süre kısıtı olmaksızın yeniden başvuru yapılabilir.

Konsolosluk birimleri turistik, ticari, aile ziyaret, transit vize başvurularını, akredite edilmiş seyahat acenteleri, tur şirketleri ve yetkilendirilmiş başvuru merkezleri aracılığı ile de kabul eder. Kişiler başvurularını aracı firma vasıtasıyla yapacaklarsa ilgili kurumun başvuru prosedürleri hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Bulgaristan D vize işlemleri için randevu alınmışsa kişinin konsolosluk birimine gelmesi gerekir.

Yetkilendirilmiş başvuru merkezleri ile işlemlerini tamamlamak isteyen kişiler başvuru için randevu gerekip gerekmediği konusunda bilgi almalıdır. Bazı durumlarda kişilerin başvurularını, gerekli şartları taşıması durumda üçüncü bir kişi yapabilmektedir. Başvuruların yapılma şekline göre izlenilen prosedürler de değişir.

Başvuruları kabul eden ve değerlendiren konsolosluk birimi başvuru sahibini süreç boyunca mülakat için çağırabilir. Böyle bir durumda belirtilen gün ve saatte konsoloslukta bulunulmalıdır. 

Bulgaristan Vize Başvurusu

Bulgaristan vize işlemleri için seyahat amacı netleştirildikten sonra evraklar hazırlanmalı ve başvuru işlemleri başlatılmalıdır. Başvuru için gerekli evrak listelerine ilgili sayfalardan ulaşılabilir. Turistik, ticari, aile ziyaret ve transit vizesi başvuruları için evraklar eksiksiz bir şekilde hazırlanmalı ve sunulmalıdır. Evraklarda herhangi bir eksiklik ya da yanlışlık olması durumunda başvuru sürecinde olumsuz durumlarla karşılaşılabilir. Dolayısıyla sunulan evraklar dikkatli ve titiz bir şekilde hazırlanmalıdır.

Konsolosluk birimi kısa süreli vize başvurularını akredite edilmiş seyahat acenteleri, yetkilendirilmiş başvuru merkezleri aracıyla kabul eder. Konsolosluk birimi, sunulan evrakları değerlendirilerek vize başvuruları hakkında karar verir. Kısa süreli başvurular yaklaşık 10 iş günü içinde sonuçlanırken uzun süreli vize başvurularının sonuçlanması 45-60 günü bulur. Bu süreler sonunda olumlu ya da olumsuz bir yanıt başvuru sahibine ulaşır.

Vize başvuruları, bulunulan bölgenin yetki alanındaki konsolosluk birimine yapılmalıdır. Bulgaristan Cumhuriyeti’nin Türkiye’de 4 farklı ilde diplomatik temsilciliği bulunmaktadır. Başvurular yapılmadan önce başvuru yapılacak olan konsolosluk biriminin yetki alanı kontrol edilmelidir.

Bulgaristan vize işlemleri için gerekli prosedürler yerine getirildiğinde başvurular tamamlanır. Yapılan başvuruları kabul etme, değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi sadece ilgili konsolosluk birimine aittir. Yapılan vize başvuruları sonucunda konsolosluk birimi olumlu yanıt verirse çıkmış olan vize, başvuru sahibinin pasaportuna basılır.

Vize başvurularında kullanılacak olan pasaportun seyahat dönüşü sonrasında  en az 6 ay geçerliliğinin olması gerekir. Başvurular için hazırlık yapılmadan pasaport geçerlilik süreleri mutlaka kontrol edilmelidir.

Bulgaristan Vizesi Başvuru Formu

Bulgaristan vizesi için doldurulması gereken başvuru formu, konsolosluk biriminin başvuru sahiplerini tanımak amacıyla talep ettiği bir evraktır. Vize talep eden kişiler, başvuru formunda yer alan bilgilere ve sunduğu evraklara göre değerlendirilir. Form için yazılmış olan bilgilerin, sunulan diğer evraklarda bulunan bilgilerle örtüşmesi gerekir. Çelişen ifadelerin yer alması başvuru değerlendirme sürecinde olumsuz durumlarla karşılaşılmasına neden olabilir.

Bulgaristan vize başvuru işlemleri için her başvuru sahibinin eksiksiz ve doğru bilgilerle başvuru formunu doldurması gerekir. Form için; kişisel bilgiler (adres ve iletişim bilgileri, medeni durum, TC. kimlik numarası, cinsiyet, anne baba ismi vb.), pasaport bilgileri (geçerlilik tarihi, veren makam, pasaport numarası ve türü), iş yeri adresi, talep edilen giriş sayısı, vize türü, konaklama bilgileri,  seyahat masraflarının nasıl karşılanacağına ve seyahat amacına dair bilgiler yazılması istenmektedir. Başvuru sahibi ancak eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduğu form ile başvurusunu tamamlayabilir. Aksi takdirde başvurular işleme alınmamaktadır.

Kişilerin yaşına bakılmaksızın her başvuru sahibinin başvuru formu doldurması gereklidir. Yaş kriteri, sadece ödenmesi gereken konsolosluk vize harcında önem teşkil eder. Örneğin, 12 yaş altı çocukların başvurusu için Bulgaristan Konsolosluğu birimi harç ücreti talep etmez.  Ancak başvuru formunu her yaştan kişinin doldurması gerekir. Reşit olmayan kişilerin formunu anne ya da babası doldurmalıdır. Form doldurma işlemi bittikten sonra gerekli yerler mutlaka imzalanmalıdır. Çocukların imzasını anne ve babası atmalıdır. Vize başvurularının işleme alınması için formun en altında bulunan imza kutucuğu mutlaka doldurulmalıdır.

İstanbul, Bursa, Edirne konsolosluk birimlerinden başvurularını tamamlamak isteyenler Bulgaristan vize başvuru formuna buradan ulaşabilirler.

Ankara ve Gaziantep çevresinden başvurularını tamamlamak isteyenler için ise Bulgaristan vize başvuru formuna buradan ulaşabilirler.

Bulgaristan vizesine başvuruda bulunacak olan kişilerin başvuru formunu doldururken iletişim adreslerini eksiksiz ve doğru yazması gerekir. Başvuruyu kabul edecek olan konsolosluk biriminin süreç boyunca başvuru sahibine ulaşması gerekebilir. Bu yüzden verilen telefon numaraları ve e-posta adreslerinin güncel olması gerekir.

Bulgaristan Vize İşlemleri Ücreti

 • Vize başvuruları için kişilerin ödemesi gereken vize ücreti bulunmaktadır. Bulgaristan’a yapılacak olan turistik, ticari, aile ziyaret, transit vize başvuruları için ödenmesi gereken vize ücretleri başvuru sahibinin seyahat amacına ve kalış süresine göre değişir. Biometrik pasaporta sahip olmayan Arnavutluk, Bosna-Hersek, Moldova, Karadağ, Rusya ve Ukrayna vatandaşları başvuruları için 35 € öderler. Biometrik pasaportları olması durumunda vize işlemlerinden muaftırlar. Makedonya ve Sırbistan Vatandaşları ise başvuruları için vize ücreti ödememektedir. Uzun süreli kalış (d vize) için başvuru yapan kişiler ile kısa süreli (c vize) başvurusu yapan kişiler farklı ücret öder.
 • Bulgaristan vizesi fiyatı yaş gruplarına göre de değişir. 12 yaşın altındaki başvuru sahipleri için konsolosluk biriminden başvuru ücreti talep edilmemektedir. Belirtilen başvuru ücretleri sadece konsolosluk harç bedellerini içermektedir. Başvurular yetkili bir kurum vasıtasıyla tamamlanırsa bu harç bedellerine ilgili kurumun hizmet bedeli de eklenir.
 • Konsolosluk vize harç ücretleri, başvuru yapılacak konsolosluğun anlaşmalı olduğu bankalar aracılıyla kabul edilir. İstanbul, Bursa ve Ankara başvuruları için Garanti Bankası ödemeleri kabul etmektedir. Edirne için ise İş Bankası konsolosluk harç bedellerini kabul eder. Hesaba yatırılan vize ücretleri, başvuru olumsuz yanıt alsa bile iade edilmemektedir.
 • Vize başvuruları, konsolosluk harç bedeli yatırılmadan kabul edilmemektedir. Bu yüzden başvuruların işleme alınması ve değerlendirilmesi için vize ücretlerinin ödenmesi gerekir. Ücretin ödendiğine dair dekont mutlaka başvuru evraklarının arasına eklenmelidir.

Ana Menü

Duyurular

Bulgaristan'a Girişlerde Schengen Yasağı Olanlar Dikkat!

Bulgaristan'ın Avrupa Birliği Konseyi Dönem Başkanlığında Avrupa Parlementosu ile arasındaki anlaşmaya göre; Schengen ülkelerine giri...
2023-08-03 17:38:42

Bulgaristan Vatandaşlarının Türk Vatandaşlığı Alma Hakkı

31 Mayıs 2021 tarihli Balkan Ülkeleri Vatandaşlıklarının İstisnai Olarak Türk Vatandaşlığını Kazanmaları adlı genelge ile gerekli şart...
2023-08-03 17:38:27

Bulgaristan Konsolosluklarının Yılbaşında Kapalı Olduğu Günler

Değerli ziyaretçimiz; Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu Edirne Bulg...
2023-08-03 17:22:46

Bulgaristan Covid-19 Seyahat Güncellemesi

2020 Mart ayı  itibarıyla etkisini gösteren Covid-19 pandemisi seyahat kurallarının da periyodik aralıklarla değişmesine sebep olmaktadı...
2023-08-03 17:22:05
Tüm Duyurular
Bulgaristan Vize İşlemleri