Emeklilere Bulgaristan D Vizesi

Emekliler İçin D Vizesi/Oturum İzni Evrakları

En az 2 yıl geçerliliği olan Pasaport Aslı
Biyometrik fotoğraf
- (2 adet 35 x 45 mm ölçülerinde son 3 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır)
Adli Sicil Kaydı
Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Tüm açıklamaları ile beraber olmalıdır)
Bulgaristan Emekli Oturum Vizesi için başvuruda bulunmak isteyen kişinin adına düzenlenmiş konaklanacak adres bilgisi.
Kalınacak şehirdeki bir adreste Bulgaristan Emekli Oturum Vizesi için başvuruda bulunmak isteyen kişinin adına düzenlenmiş kira kontratı.
Bulgaristan Emekli Oturum Vizesi başvurusunda bulunan kişi, yakının yanında kalacaksa yanında kalacağı kişi tarafından şahsen yazılmış Taahhütname Belgesi.
Başvuruda bulunmak isteyen kişinin adına herhangi bir Bulgar Bankası'nda açılmış, minimum 3000 Euro (€) bakiye bulunan hesap gösteren banka referans mektubu.

Bulgaristan'da emeklilik üzerinden oturum alarak yaşama hakkı elde eden kişiler, kendisine refakat için eşi/çocuğu/annesi/babası gibi aile yakınları için de oturum izni talebinde bulunabilirler. Yakınlar için oturum izni prosedürleri bakınız.

Bulgaristan Emekliler İçin D Vize Başvurusu Nereye Yapılır?

D Tipi Vize Başvurusu için, yetki alanı en yakın olan Bulgaristan temsilciliğine; İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu, Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğu, Bursa Bulgaristan Konsolosluğu veya Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği'ne şahsen başvuruda bulunulmalıdır. Başvuru sahibi ikamet ettiği ilin yetki alanındaki diplomatik temsilciliğinde şahsen bulunarak hazırlamış olduğu evrakları teslim etmelidir. Bulgaristan'a yapılacak olan kısa süreli c vize başvuruları için kişinin şahsen gelmesine gerek kalmazken d vize başvuruları için şahsen bulunulması zorunludur. Uzun süreli vize başvuruları için konsolosluk birimlerinin talep ettiği evraklar eksiksiz bir şekilde hazırlanmalıdır. Başvuru için sunulan evraklarda meydana gelen herhangi bir hata vize başvurularının olumsuz sonuçlanmasına neden olabilir. Bulgaristan D Vize başvurularına red gelme durumunda ücret iadesi yapılmamaktadır. Başvuru öncesinde yetkili aracı kurumlardan işlemler için danışmanlık hizmeti alınabilmektedir.

Emekliler İçin Bulgaristan D Vize Ücreti

Emekli olan kişilerin Bulgaristan d vize başvurusu yapabilmesi için gerekli olan evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlaması ve başvuru için belirlenen vize ücretini yatırması gerekmektedir. Vize ücretleri başvuru sahibinin hizmet aldığı kurum hizmet bedeli ile konsolosluk harçlarından oluşmaktadır. Başvuru hizmeti alınan aracı kurumlar vasıtasıyla seyahatler için yapılması zorunlu olan ve Bulgaristan'da geçerli olan sağlık sigortası da yapılabilmektedir. Vize başvurularının Bulgaristan Konsolosluğu  vize departmanı tarafından işleme alınabilmesi için konsolosluk harcı olan 100€'nun yatırılması gerekmektedir. Başvuru işlemlerinin yürütüldüğü aracı kurum ücretleri birbirinden farklı olsa da Ankara Büyükelçiliğine yetkili başvuru merkezi üzerinden yapılan her başvuru için hizmet bedeli olarak 15€/25€ alınmaktadır. Sıra beklemeden kolay bir başvuru için ise vip başvuru bedeli 50€'dur. Bulgaristan'a özgü seyahat sağlık sigorta bedelleri ise 3 aylık için ortalama 30-40€ olurken, 1 yıllık sigorta bedeli 50-60€ olmaktadır. Yetkili başvuru merkezi vasıtası ile tamamlanan başvurular için opsiyonel hizmetler sunulmaktadır. Bu hizmeler için verilmiş olan ücretler ortalama fiyatları ifade eder. Başvuru işlemlerinin yapıldığı kurum hizmet bedelleri birbirinden farklıdır. Başvuru formu doldurma: 7 €, biyometrik fotoğraf: 25 TL, kurye hizmeti: 10 €, otel rezervasyonu: 20 €, fotokopi: 1 TL (sayfa başına), kargo: 15 TL, SMS ile bilgilendirme: 1 €, başvuru sonrası kurye hizmeti 10 €,  çıktı alma ücreti 1 TL, internet kiosk hizmeti 20 TL'dir.

Bulgaristan Emekliler İçin D Vize Başvurularında Konsolosluk Görev Bölgeleri

Emekli vatandaşların Bulgaristan'a yerleşmek amacıyla Türkiye'den yapmış oldukları d vize başvurularının uygun olan konsolosluk biriminden gerçekleştirilmesi gerekir. Başvuru sahibinin ikamet ettiği şehre hizmet veren Bulgar Konsolosluğunda şahsen bulunulup evrakları elden teslim edilmelidir. Ankara Büyükelçiliği, Bursa Konsolosluğu, İstanbul ve Edirne Başkonsoloslukları d vize başvurularını kabul edebilecek resmi diplomatik temsilciliklerdir. Vize başvurularının değerlendirilmesi Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı tarafında yapılmaktadır. Kişi evraklarını durumuna uygun bir şekilde eksiksiz olarak hazırlayarak ikamet şehrindeki Bulgar Konsolosluğuna giderek belgelerini sunar. Sonrasında Bulgar Dışişleri Bakanlığı tarafından değerlendirilerek sonuca bağlanır. Türkiye'de bulunan diplomatik misyonların görev çevrelerindeki iller aşağıdaski gibidir;

  • Ankara Büyükelçiliği Görev Bölgesi: Adana, Adıyaman, Ardahan, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aksaray, Bayburt, Batman, Bartın, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, İzmir, Iğdır, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Karabük, Kırklareli, Kırşehir, Kırıkkale, Kilis, Konya, Kütahya, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak.
  • İstanbul Başkonsolosluğu Görev Bölgesi: İstanbul, Çanakkale, Sakarya ve çevresi.
  • Edirne Başkonsolosluğu Görev Bölgesi: Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve çevresi.
  • Bursa Konsolosluğu ise geride kalan illerden başvuru kabul etmektedir.

Emekliler İçin Bulgaristan D Vizesi Sonuçlanma Süresi

Bulgaristan uzun süreli vize başvuruları için sunulan evrakların değerlendirilme süreci uzun sürmektedir. Başvuru işlemleri seyahat amacına göre sunulan evraklar çerçevesinde değerlendirilir ve Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı tarafından sonuca bağlanır. Bu süre minimum 45 gün sürmektedir. Ancak başvuruları değerlendiren birimin yoğunluğuna göre bu süre uzayabilmektedir. Kişi başvuruya şahsen giderek evraklarını teslim ettiğinde konsolosluk yetkilileri başvuru sahibine başvuru takip fişi vermektedir. Verilen referans numarası ile kişiler yaptıkalrı başvuruyu sorgulayabilmektedir.  Başvuru yapılan Bulgaristan temsilciliğinin kişiyi süreç boyunca mülakata çağırma ve ek evrak isteme hakkı bulunmaktadır. Talep edilen ek evraklar zamanında ilgili birime teslim edilmelidir.

bulgaristankonloslugu.org web sitesinin Bulgaristan Büyükelçiliği ve Bulgaristan Başkonsolosluğu resmi web siteleri ile ilgili bir bağlantısı var mıdır?
bulgaristankonsoloslugu.org web sitesinin Bulgaristan Büyükelçiliği/Bulgaristan Başkonsolosluğu ile herhangi bir bağlantısı yoktur. Yalnızca kişileri bilgilendirme amacıyla oluşturulmuştur. bulgaristankonsoloslugu.org web sitesi, vize başvurusu yapacak olan kişilerin doğru bilgilerle işlemlerini gerçekleştirmesi, konsolosluk iletişim bilgileri, çalışma saatleri ve vize başvuru koşulları hakkında detaylı bilgi alabilmesi amacıyla hazırlanmıştır.
Alenn DDW farklı alan adlarını kullanarak seyahat ve danışmanlık firmalarına reklam vererek onlarla stratejik işbirliği yapmaktadır.
Bulgaristankonsoloslugu.org web sitesinde sunulan bilgilerin güncel ve doğru olması için titizlikle çalışılmaktadır. Ülkelerin vize prosedürleri zamanla değişip güncellendiğinden yeni ve güncel bilgilerin eski bilgilerle yer değiştirilmesi için de aynı titizlik gösterilmektedir.
Visa Information For Bulgaria sitesine bilgi, proje ve reklam verme gibi istekleriniz için www.alennddw.com/contact iletişim adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bulgaristan D Vize Başvuru Formu

Emekli olan vatandaşların Bulgaristan'dan oturum vizesi alabilmesi için seyahatlerine uygun olan evraklarını eksiksiz olarak hazırlaması gerekir. Başvuru formu eksiksiz ve hatasız olarak doldurulmalı ve gerekli yerler mutlaka imzalanmalıdır. Başvuru yapılacak olan konsolosluk birimlerinin formları birbirinden farklıdır. Dolayısıyla hangi konsolosluktan başvuru yapılacaksa ona uygun olan formun doldurulması gerekmektedir. 

Bulgaristan Bursa Konsolosluğu Emekli D Tipi Vizesi başvuru formu 

Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu Emekli D Tipi Vizesi başvuru formu 

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği Emekli D Tipi Vize başvuru formu 

Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu Emekli D Tipi Vize başvuru formu 

Ana Menü

Duyurular

Bulgaristan'a Girişlerde Schengen Yasağı Olanlar Dikkat!

Bulgaristan'ın Avrupa Birliği Konseyi Dönem Başkanlığında Avrupa Parlementosu ile arasındaki anlaşmaya göre; Schengen ülkelerine giri...
2023-08-03 17:38:42

Bulgaristan Vatandaşlarının Türk Vatandaşlığı Alma Hakkı

31 Mayıs 2021 tarihli Balkan Ülkeleri Vatandaşlıklarının İstisnai Olarak Türk Vatandaşlığını Kazanmaları adlı genelge ile gerekli şart...
2023-08-03 17:38:27

Bulgaristan Konsolosluklarının Yılbaşında Kapalı Olduğu Günler

Değerli ziyaretçimiz; Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu Edirne Bulg...
2023-08-03 17:22:46

Bulgaristan Covid-19 Seyahat Güncellemesi

2020 Mart ayı  itibarıyla etkisini gösteren Covid-19 pandemisi seyahat kurallarının da periyodik aralıklarla değişmesine sebep olmaktadı...
2023-08-03 17:22:05
Tüm Duyurular
Emeklilere Bulgaristan D Vizesi