18 Yaşının Altındakilere Bulgaristan Vatandaşlığı Hakkı

18 Yaşının Altındakilerin Bulgaristan Vatandaşlık İşlemleri

18 yaşının altında, Türkiye doğumlu olan çocuğun Bulgaristan vatandaşı olan anne veya babasından dolayı Bulgaristan vatandaşlığı talebinde bulunabilmesi için valiliğin veya kaymakamlığın apostilli  tasdik ettiği doğum kayıt belgesini; valilik ve kaymakamlık tarafından apostilli anne ve babaya ait evlilik kayıt belgesini (anne ve baba evli değilse ebeveyn tanıma belgesi), ebeveynlerden T.C. vatandaşı olan için Türkiye Cumhuriyeti pasaportu ve nüfus cüzdanı fotokopisini, ebeveynlerden Bulgaristan vatandaşı olana ait kimlik kartı (Liçna Karta) fotokopisini; Bulgaristan vatandaşlığı da olan ebeveyne ait isim denklik belgesi (Ankara Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden temin edilmiş); tüm aile bilgisinin mevcut olduğu vukuatlı nüfus kayıt örneğini vatandaşlık başvuru dosyasında bulundurmalıdır. Ayrıca başvuruda konsoloslukta bulunmayan ebeveyn diğerine tahattütname vermelidir.

Alınan tüm belgelerin valilikten veya kaymakamlıktan apostil mühürlü ve T.C. mühürlü olması gerekmektedir. Türkiye doğumlu olan çocuğun Bulgar olan anne veya babasından dolayı Bulgaristan vatandaşlığına geçebilmesi için tüm evrakların Bulgarca hazırlanması, hazırlanamayan evrakların yeminli tercüman tarafından çevrilmesi ve Bulgaristan noterinden tasdik edilmesi gerekmektedir. Tüm evraklar tamamlandıktan sonra görev bölgesi başvuru sahibinin ikametine en yakın olan Bulgaristan Büyükelçiliği veya Bulgaristan Konsolosluğuna başvurulmalıdır.

1 – Bulgaristan’a gidip, Bulgaristan vatandaşı ebeveynin bağlı bulunduğu şehrin İlçe Nüfus Müdürlüğüne (Slujba “GRAO” – Grajdanska Registratsiya i Administrativno Obslujvane) başvuruda bulunulur.

2 -  Bulgaristan Adalet Bakanlığı (Ministersyvo na Pravosıdieto) BG Vatandaşlığı almak isteyen çocuğa BG Kimlik No (Edinen Grajdanski Nomer) verir.

3 – EGN ile BG Vatandaşı olan ebeveynin bulunduğu şehrin İlçe Nüfus Müdürlüğü (Slujba “GRAO” – Grajdanska Registratsiya i Administrativno Obslujvane) çocuğa Doğum Tasdik Belgesi düzenlenmesi (Udostovereniye za Rajdane).

4 - Udostovereniye za Rajdane ile İçişleri Bakanlığı İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne (Pasaportna Slujba) pasaport için başvurulur.

bulgaristan konsolosluğu vize

Türkiye Doğumlu Çocuk İçin Bulgaristan Pasaport Başvurusu

Bulgaristan pasaportu başvurusunu bağlı bulunduğunuz şehirdeki Bulgaristan Konsolosluğundan yapacak iseniz; dilekçesi (zayevlenie) doldurulduktan sonra yapılmaktadır. Zayavlenie’yi almak için Bulgaristan Konsolosluğu’nun pasaport randevu sayfasından temin edebilirsiniz. Zayavlenie’yi doldurup online Bulgar pasaportu randevunuzu aldıktan Bulgaristan Konsolosluğuna evraklarınızla birlikte Bulgaristan pasaportu başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bulgaristan paspaortu başvurusunu Bulgaristan'dan yapacak iseniz, hazırlanan belgeler çocuğun Bulgar vatandaşı olan ebeveyninin bağlı olduğu belediyeye teslim edilmelidir. İşlemlerin sonucunda çocuğun kimlik numarası (EGN) ve çocuğun doğum kağıdı (Akt za Rajdane) çıkmaktadır.   

Vekaletname, tercüme, tasdik ücretleri ve Bulgaristan evlilik tasdik belgesi ücretleri tahsil edilmektedir (Udostoverenie za sklyuçen Grajdanski Brak) tahsil edilmektedir. Ücretler işlem uzunluğuna göre değişiklik göstermektedir.

Bu internet sitesi Bulgaristan Konsolosluğunun resmi sitesi değildir. Burada yer alan bilgilerin doğruluğunu işlemlerinize başlamadan önce mutlak suretle teyit ediniz. Bulgaristan Vizesi, Türkiye Cumhuriyeti Doğumlu Çocuklar İçin Pasaport Başvurusu ve vatandaşlık işlemlerinizle ilgili en güncel ve doğru bilgileri Bulgaristan Büyükelçiliği ve Bulgaristan Başkonsolosluğunun resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz.

Bulgaristan vatandaşlığı işlemleri

Duyurular

Bulgaristan C Vize Başvuruları Akredite Acentelere Yapılacak

Bulgaristan Başkonsolosluğu, 16 Mart 2020 tarihinden itibaren kısa süreli turistik, ticari, aile ziyaret amaçlı seyahatler için alınan C vize ...
2020-03-14 19:10:58 Devamı...

2014 SENESİNDEN İTİBAREN BULGARİSTANDA DEVAMLI OTURUM İZNİ

Bulgaristan  Vatandaşlık Satın Almak   Avrupa birliği ülkesi olan Bulgaristan yatırımcılara vatandaşlık hakkı tanımaktadır.  Bulg...
2018-11-12 10:58:42 Devamı...

Bulgar Konsolosluğu'nda

Bulgar Konsolosluğu'nda "Sv. Kiril ve Metodi" Kutlaması .. , ,, , Wm layan "Glagolitik" alfabeyi geliştirmiştir, ı , i . [I Kiril ve Metodius kar...
2018-11-12 10:54:19 Devamı...

Bulgaristan'a Girişlerde Schengen Yasağı Olanlar Dikkat!

Bulgaristan'ın Avrupa Birliği Konseyi Dönem Başkanlığında Avrupa Parlementosu ile arasındaki anlaşmaya göre; Schengen ülkelerine giriş ya...
2018-07-26 17:58:29 Devamı...
Tüm Duyurular
18 Yaşının Altındakilere Bulgaristan Vatandaşlığı Hakkı