Bulgaristan Uçak Seferleri

Türkiye Cumhuryeti Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamilleri geçerli bir Bulgaristan vizesi veya çok girişli Schengen vizesine sahip olmadıkları takdirde Bulgaristan'a giriş yapamazlar. Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının uçak biletlerini temin etmeden önce Bulgaristan vize işlemlerini tamamlamalarını tavsiye ederiz. 

Bulgaristan’a seyahat eden vatandaşlar ulaşımını kara yolu ile tamamlayabileceği gibi hava yolu ile de tamamlayabilirler. Bulgaristan yolculuğunda hava yolunu tercih edenler için çok sayıda aktarmalı ve aktarmasız uçuş seferleri bulunmaktadır. Sofya İstanbul ve İstanbul Sofya uçak bileti hemen hemen talep edilen her saate bulunurken tercih edilen uçuş seferlerinin aktarmalı ya da aktarmasız olduğuna dikkat edilmelidir.

İstanbul-Bulgaristan uçuş seferleri için birçok hava yolu şirketi hizmet vermektedir. Ancak aktarmasız uçmak isteyenler İstanbul Atatürk Havalimanını tercih edebilir. Bulgaristan uçak bileti THY den alındığında ulaşım süresi aktarmasız olarak yaklaşık 1,5 saat sürmektedir. Turkish Airlines’in aktarmasız olarak direkt Sofya’ya uçuş seferleri vardır.

İstanbul Sabiha Gökçen ve Atatürk Havalimanından aktarmalı uçuş seferleri düzenleyen firmalar ise Aegean Airlines, Air France, Lufthansa, Ukraine International Airlines, Tarom, Air Serbia, Aeroflot, British Airways, Bulgaria Air, Air Namibia vb.dir. Sofya (Sofya Havalimanı-SOF) ve Varna (Varna Hava Limanı-VAR) şehirlerine aktarmasız uçuşlar için Atatürk Havalimanından kalkan Türk Hava Yolları firması (THY) tercih edilebilir.

Bulgaristan-İstanbul Uçak Saatleri

İstanbul Atatürk ya da Sabiha Gökçen Havalimanından Sofya ve Varna Havalimanlarına aktarmalı olarak seyahat planlayanlar için günün hemen hemen her saatinde uçak bileti bulunmaktadır. Uçuş seferi için seçilen tarihler de uçak bileti bulmada etkili olan faktörlerden biridir. Tek aktarma ve 2+ aktarmalar için günün her saatinde (6.55, 7.10, 10.00, 10.45, 11.30, 11.40, 14.55, 12.00, 16.50, 17.30, 18.50, 19.35, 20.20, 22.25, 1.15, 2.40 gibi) uçuş seferleri vardır.  Ancak aktarmasız uçuşlar için Atatürk Havalimanından (seçilen tarih de önemli olmak koşuluyla) genellikle 8.35, 14.45 ve 20.00 saatlerinde uçuş seferleri düzenlenmektedir. Ancak bu sefer saatlerinin seçilen seyahat tarihine göre değişebileceği unutulmamalıdır.

İstanbul Varna uçakla kaç saat sürer? İstanbul Atatürk Havalimanından Varna Havalimanına uçuş seferi düzenleyen THY ile yolculuk süresi yaklaşık 2,5 saat sürmektedir. İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanından ise Varna’ya aktarmasız uçuş bulunmamaktadır. Tercih edilen hava yolu firması ve seyahat edilecek tarihe göre 1 ya da 2+ aktarma ile yolculuk gerçekleştirilebilir.

Sofya İstanbul uçak bileti için firmaların web sitelerinden online bilet alınabilir. Türk Hava Yolları (THY) günün belirli saatlerinde Sofya’ya sefer düzenlemektedir. Seçilen tarihe göre değişebilen seferler olduğu göz ardı edilmeksizin Sofya’dan 9.45, 16.00 ve 21.25 saatlerinde aktarmasız uçuş bulunabilir.

Bulgaristan uçak bileti THY, Pegasus ve diğer hava yolu firmalarından temin edilebilir. En ucuz uçak bileti bulmak için seyahat tarihlerine göre firmaların web sitelerinden uçak bileti araması yapılabilir. Uçuş seferleri ve bilet fiyatları kalkış ve iniş yapılacak havalimanına, seyahat tarihine ve hava yolu şirketlerine göre farklılaşır.

Turkish Airlines hava yolu şirketlerinin önde giden firmalarındandır. İstanbul’dan Bulgaristan Sofya’ya aktarmasız olarak düzenlediği seferler, planlanan seyahatler için tercih edilebilir. Yaklaşık 1,5 ile 2 saat arasında değişen yolculuk süresi sonunda Sofya Havalimanına iniş yapmaktadır. Aktarmasız uçuşlar kısa sürede sona ererken 2+ aktarmalı uçuşlar için toplam bekleme süresi 23 saati bulabilmektedir.

Bulgaristan Uçak Bileti Fiyatları

Planlanan Sofya, Varna vb. seyahatler için uçak bileti fiyatlarının ne kadar olacağı seyahat tarihlerine ve tercih edilen hava yolu şirketine göre değişir. İzmir Varna uçak bileti fiyatı ile Sofya İstanbul uçak bileti fiyatı birbirinden farklıdır. Aktarmalı ve aktarmasız uçuşların fiyat aralıkları da değişmektedir. 

Bilet fiyatları tercih edilen hava yolu şirketine, tercih edilen uçuş sınıfına, seyahatin zamanına ve aktarmalı-aktarmasız olmasına göre değişir. Planlanan Bulgaristan seyahatinde uçuş seferi ve en doğru bilet fiyatı için firmaların web sitelerinden ya da bilet satış ofislerinden güncel bilgi alınmalıdır.

Bulgaristan Havalimanları

Burgaz Havalimanı, Plovdiv (Filibe) Havalimanı, Sofya Havalimanı ve Varna Havalimanı Bulgaristan havalimanları arasındadır. Türkiye’den Bulgaristan’a giderken aktarmasız yolculuk için iniş havalimanı olarak Sofya ve Varna Havalimanları tercih edilmelidir. Bu iki havaalanı dışında İstanbul’dan aktarmasız uçuş seferi bulunmamaktadır.

Sofya Uluslararası Havalimanı (SOF) Bulgaristan’ın en büyük havaalanıdır. Sofya şehir merkezine 10 km uzaklıkta bulunmaktadır. Sofya’ya iniş yapıldığında şehir merkezine araç kiralanarak, taksi, metro ve otobüs ile ulaşım sağlanabilir. Detaylı bilgiye için Sofya Havalimanı web sitesi:  https://www.sofia-airport.bg/

Varna Havaalanı ise Varna şehir merkezine 8 km uzaklıktadır. Havalimanından şehir merkezine ulaşımda otobüs, taksi ve araç kiralama tercih edilebilir. Varna Havalimanının gelen yolculara sunduğu hizmetleri görmek için http://www.varna-airport.bg/ web sitesi ziyaret edilebilir.

Ana Menü

Duyurular

Bulgaristan'a Girişlerde Schengen Yasağı Olanlar Dikkat!

Bulgaristan'ın Avrupa Birliği Konseyi Dönem Başkanlığında Avrupa Parlementosu ile arasındaki anlaşmaya göre; Schengen ülkelerine giri...
2023-08-03 17:38:42

Bulgaristan Vatandaşlarının Türk Vatandaşlığı Alma Hakkı

31 Mayıs 2021 tarihli Balkan Ülkeleri Vatandaşlıklarının İstisnai Olarak Türk Vatandaşlığını Kazanmaları adlı genelge ile gerekli şart...
2023-08-03 17:38:27

Bulgaristan Konsolosluklarının Yılbaşında Kapalı Olduğu Günler

Değerli ziyaretçimiz; Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu Edirne Bulg...
2023-08-03 17:22:46

Bulgaristan Covid-19 Seyahat Güncellemesi

2020 Mart ayı  itibarıyla etkisini gösteren Covid-19 pandemisi seyahat kurallarının da periyodik aralıklarla değişmesine sebep olmaktadı...
2023-08-03 17:22:05
Tüm Duyurular
Bulgaristan Uçak Seferleri