Bulgaristan Kayak Turları Hakkında


Bulgaristan Kış Turizmi ve Bulgaristan Kayak Turları Hakkında Ayrıntılı Bilgi İçin Tıklayınız,

Balkan Dağları (Stara Planina) Bulgaristan'ı kuzeyde Tuna platosu, güneyde ise Trakya platosu olarak kabaca iki coğrafi bölgeye ayırır. Oldukça dağlık bir coğrafyaya sahip olan güney Bulgaristan'da Rodop ve Rila sıradağları yer alır. Ülkenin ve Balkanların en yüksek dağı olan 2925 metre rakımlı Musala Dağı da burada bulunmaktadır.

BANSKO: Bulgaristan’ın en ünlü kayak merkezi. UNESCO’nun koruması altında olan Pirin Dağı’nın yamacında yer alan Bansko, doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi yapılarıyla da ünlü. Nisan ayına kadar kayak yapılabilen bu merkezde, sezon boyunca mevsim şartları uygun olmazsa yapay kar üretiliyor. Şimdiye kadar pek çok uluslararası yarış organizasyonunun düzenlendiği bu kayak merkezinin tahmininizden büyük olduğunu belirtelim. Öyle ki toplam uzunluğu 70 kilometreyi bulan altı mavi, beş kırmızı ve iki siyah dereceli pistlerin lift kapasiteleri oldukça yüksek; saatte 14 bin 200 kişi taşıyabiliyorlar. Gece kayağı yapmak isteyenler için  650 metre uzunluğunda aydınlatılan kayak pisti de var. Snowboardçular için Fun Park yer alıyor. Hem rahatça kayak yapıp hem de çok fazla masraf yapmak isteyenlerin tercih ettiği Bansko’ya farklı bütçelere göre turlar düzenleniyor. Ulaşımın otobüsle sağlandığı turlar bile var.

BOROVEST: Rila Dağları’nın çam ağaçları arasında yer alan Borovest kayak merkezi, Avrupa’nın en uzun tesislerden birine sahip. Olimpiyat oyunları düzenlemek amacıyla geliştirilen en uzun pist 6 kilometre. Toplam pist uzunluğu ise 45 kilometreyi buluyor. Bu arada 15 ayrı lift (bir gondol, iki telesiyej, 12 teleski) ile sıra beklemeden pistlere ulaşabiliyorsunuz. Borovets, Bu arada Samakov Otelin çatı katında bulunan Panorama Bar’dan bölgenin manzarasını izlemeden dönmeyin. Borovest’e de Türkiye’den pek çok tur düzenleniyor.

PAMPOROVO: Güneydoğu Avrupa’nın bilinen kayak merkezlerinden Pamporovo kayak merkezi toplam 25 kilometre uzunluğunda farklı zorluk derecelerinde pistler buluyor. Büyük slalom için yarış kayak pisti de var. “Ben profesyonel kayakçı değilim ki!” diyenler için kolay ve orta düzey parkurlar oldukça fazla. 18 lift saatte 8 bin 500 kişi taşıyabiliyor. Yıl boyunca ortalama 150 gün kar bulunan merkezde, her ihtimale karşı suni kar makineleri var. Rodop Dağları’na özgü mimari tarzında yapılmış otellerde akşamları partiler, eğlenceler de düzenleniyor.

Bulgaristan ülke topraklarınınn 3/2’si dağlık ve ormanlık olan kış sporları bakımından tam bir cennet. Ülkenin popüler 3 kayak merkezi var. Bunlar Bansko, Borovets ve Pomporovo. Konaklama seçenekleri ve yatak kapasitesi olarak oldukça çeşitlilik arz etmektedir. Konaklamanın yanısıra yiyecek, içecek ve eğlence gibi maliyetler oldukça ucuz.  Atomic kayak fabrikasının Bulgaristan’da olması sebebiyle ekipman sıkıntısı hiç bir şekilde yok hepsi kaliteli ve ucuz Kayak dersi alacaklar için bulunmaz bir nimet. Yalnız İngilizce bilmek şart. Özellikle Bansko en yeni kayak merkezi olmasının yanısıra bölgenin termal kaynaklarının bolluğu otellerde spa ve benzeri lüks imkanları da size sunuyor. Bütün kayak merkezlerinde eğlence süper, pistlerin tamamı modern ve uluslar arası seviyeye uygun.

Pamporovo; 2000 m'nin altında bir zirveye sahip ve alcak bir dag, esasında guzel olsa bile, hem alcaklıgı ve hem de bulundugu yer sebebiyle, digerlerine oranla daha az kar alan ve aldıgı kar'ı da biraz erken kaybeden ve o nedenle de, sezon icinde genelde kar sorunu yasayan bir dag. Oysa digerleri daha yuksek, ayrıca konum ve kar miktarı olarak da genelde daha iyi durumda olabilmekteler. Yalnızca Borovest 1300 m'lere ve biraz alcaklara inen bir merkez durumunda, lakin orası da Bulgaristan'ın en yuksek Rila dagında yer alıyor. Bence ( Fransız'lar yapmıs; ama yine de, bu devasa ve cok da guzel dag bir fare dogurmus ) Borovets'in planlaması komple elden gecmeli. Bulgaristan milli takımının Borovest'te antrenman yapmasının esas nedeni, buradaki pist egimlerinin biraz daha dik ve yarısma kriterlerine daha da uygun olmasındandır, ama simdi ve bu konuda artık bir Bansko var, eskiden burası yoktu. Herneyse ama; esasında ben, buradaki sıralamamda ısrarcıyım.

Borovets'de de eglence ve renk guzel, ama bence oncelikle planlama, kayak alanları ve oteller olarak, Bansko cok cok daha iyi. Ustelik Bansko'nun mekanik tesisleri de cok yeni, Halbuki Borovets; Bulgaristan'ın ve Balkan'ların en yuksek Rila dagında yer alıyor, Bansko'ysa 2'inci sırada yuksek Pirin sıra daglarında bulunuyor. Oyle gorunuyor ki; Rila dagının ve oncelike de planlama acısından galiba hakkını verememisler. Ayrıca Vitocha, bence Pamporova kayak merkezi daha guzel ve daha da yuksek bir kar garatisine sahip ve en azından zaten dag olarak Pamporovo'dan cok daha yuksek bir dag, dahası ve hic degilse Sofya'nın da dibinde yer alıyor. 

Bansko, kayak severlerin vakit geçirmeden tecrübe etmeleri gereken bir kayak cenneti. Diğer Avrupa ülkelerinde bu kapasitede bir kayak merkezinde bu kadar hesaplı fiyatlara bu sporu yapmak mümkün değil. Bansko, altyapısı, uzun pistleriyle ve aktivite imkanlarıyla kış olimpiyatlarına ev sahipliği yapmayı hak ediyor. Kar durumunun iyi olması ve bunu besleyen 44 adet yapay kar makineleri sayesinde Mayısa kadar güzel kar var. 2014 olimpiyatları için adaylığını koyuyor ancak ne yazık ki Soçi'ye kaptırıyor. Elimizi çabuk tutalım derken bundan bahsediyorum, olimpiyat ev sahipliği referansı belki de fiyat anlamında sınıf atlatabilir buralara da...Gece hayatı da kayda değer anlamda çeşitli ve renkli. Casino bile var.

Bansko'nun bir diğer ilginç tarafı da bir yandan modern bir kış sporları sayfiyesi iken , diğer taraftan şehir olarak da şirin ve karakteristik. Antika kaldırım taşlı dar sokakları, 150 senelik saat kulesi ile Unesco'nun Dünya Mirası listesine girerek, turizm için büyük destek olan bu referansın da sahibi Bansko sadece kayak merkezi değil, çevredeki ormanlarda trekking yapılıyor. Bu nedenle sadece kışın değil tüm bir yıl turizm hareketi var.

 

Ana Menü

Duyurular

Bulgaristan'a Girişlerde Schengen Yasağı Olanlar Dikkat!

Bulgaristan'ın Avrupa Birliği Konseyi Dönem Başkanlığında Avrupa Parlementosu ile arasındaki anlaşmaya göre; Schengen ülkelerine giri...
2023-08-03 17:38:42

Bulgaristan Vatandaşlarının Türk Vatandaşlığı Alma Hakkı

31 Mayıs 2021 tarihli Balkan Ülkeleri Vatandaşlıklarının İstisnai Olarak Türk Vatandaşlığını Kazanmaları adlı genelge ile gerekli şart...
2023-08-03 17:38:27

Bulgaristan Konsolosluklarının Yılbaşında Kapalı Olduğu Günler

Değerli ziyaretçimiz; Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu Edirne Bulg...
2023-08-03 17:22:46

Bulgaristan Covid-19 Seyahat Güncellemesi

2020 Mart ayı  itibarıyla etkisini gösteren Covid-19 pandemisi seyahat kurallarının da periyodik aralıklarla değişmesine sebep olmaktadı...
2023-08-03 17:22:05
Tüm Duyurular
Bulgaristan Kayak Turları