Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu

 

Bulgaristan Başkonsolosluğu Adresi

Ahmet Adnan Saygun Caddesi, No: 44, 2. Levent- Ulus / İSTANBUL

Bulgaristan İstanbul Konsolosluğu Görev Bölgesi

İstanbul, Çanakkale, Kocaeli, Sakarya, illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye Cumhuriyeti oturumuna sahip kişiler, konsolosluk işlemlerini Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu’nda yapabilirler.

Bulgaristan Başkonsolosluğu Görevleri

Bulgaristan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Devleti'nin çıkarlarını korumak, bulunulan ülkenin otoriteleri ile temas kurmak, diğer ülkelerde yaşayan vatandaşlarına doğum, ölüm, evlilik gibi durumları ile ilgilenme, ulaşım, sağlık, eğitim ve hukuki durumlarda destek olma amacı taşırlar. 

İstanbul'da bulunan Bulgaristan Başkonsolosluğu, Bulgar vatandaşlarının  çifte vatandaşlık, kırmızı pasaport çıkartma, uzatma, yenileme, pasavan çıkartma işlemleri, doğum, evlilik, ölüm, noter tasdiki, tercüme gibi işlemlerine bakmaktadır. Bulgaristan Başkonsolosluğu ayrıca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve Türkiye'de ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşların vize başvurularını değerlendirme yetkisine sahiptir. 

  • Bulgaristan Konsolosluğu, Bulgaristan Devleti’ne seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemlerini gerçekleştirmekle görevlidir.
  • ​Türkiye’de yaşayan Bulgaristan vatandaşlarının evlenme, doğum, ölüm, nüfus cüzdanı, noter, askerlik, vize, pasaport gibi işleri Bulgaristan Konsolosluğu tarafından yürütülür. 
  • Bulgaristan Büyükelçiliği ve Bulgaristan Konsolosluğu, Bulgaristan Devleti’nin çıkarlarını korumakla mükelleftir. 
  • Bulgaristan Konsolosluğu Türkiye-Bulgaristan ticari ilişkilerini geliştirmek ve bu ülkede çalışan Bulgaristan vatandaşlarına rehberlik etmekle görevlidir.

İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma: 09.00-10.00/15.00-16.00

Pazartesi - Cuma: 09.00/10.00 (Bulgar Vatandaşları İçin)

Pazartesi - Cuma: 10.00/11.00 (Vize Başvuru Saatleri)

Pazartesi - Cuma: 11.00/12.00 (Acente Başvuru Saatleri )

Pazartesi - Cuma: 12.00/13.00 (Pasaport Alış Saatleri)

Bulgaristan Cumhuriyeti Türkiye Dış Temsilcilikleri

Bulgaristan Devleti’nin Türkiye’nin birçok kentinde konsolosluğu bulunmaktadır. Türkiye’deki Bulgaristan Temsilcilikleri aşağıdaki gibidir.

Bulgaristan Vizesi Sonuçlanma Süresi

Kısa süreli Bulgaristan vize başvuruları seyahat tarihinden en geç 15 gün önce tamamlanmalıdır. Bulgaristan Konsolosluğunun iş yüküne bağlı olarak vize işlem süresi 10 günü aşabilir. Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, Noel, Paskalya gibi tatil günleri öncesi yapılan başvurularda işlem süresi yoğunluktan dolayı uzayabilmektedir. Benzer şekilde Türkiye’den yabancı pasaportla yapılan başvurularda da işlemler için gerekli süre uzayabilmektedir. Başvuru sahibinin Bulgaristan vize başvurunuzu seyahat tarihinden en erken 3 ay önce yapma hakkı bulunmaktadır. Başvurunun sonucu ile ilgili karar ve vizenin verilme süresi tamamen Bulgaristan diplomatik temsilciliklerine aittir. Vizenin planlanan seyahat tarihine yetişebilmesi için başvurunun olabildiğinde erken yapılması önerilir. 

Bulgaristan D Vize Başvuru Prosedürü

Bulgaristan D vize için gerekli belgeler öğrenildikten sonra evraklar eksiksiz şekilde hazırlanmalı, tercüme işlemleri yapılmalı ve gerekliyse apostil işlemleri tamamlanmalıdır. Seyahatin amacına uygun olarak hazırlanan evraklar ilgili konsolosluk birimine ibraz edilmelidir.  Evraklarda herhangi bir eksiklik veya hata yoksa işlem süreci başlar ve süreç 45-60 gün arasında devam eder.  Bulgaristan D vize başvuruları, başvuru sahibi tarafından şahsen ilgili konsolosluk birimine yapılır. D vize başvuruları uzun ve karışık vize prosedürlerini içinde barındırır. Ayrıca tercüme ve tasdik işlemlerine de gerekli özenin gösterilmesi gerekmektedir. Başvuru evrakları hazırlanırken danışmanlık hizmeti alınabilir. 

Bulgaristan Vizesi Başvuru Formu

  • İstanbul, Edirne, Bursa, İzmir’den yapılacak başvurularda gerekli olan Bulgaristan vizesi başvuru formu için tıklayın.
  • Ankara ve Gaziantep’ten yapılacak başvurularda gerekli olan Bulgaristan vizesi başvuru formu için tıklayın.

Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu 2021 Yılı Resmi Tatil Günleri

1 Ocak Yeni Yıl

4 Mart Bulgaristan Kurtuluş Günü

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

25 Nisan Kutsal Cuma

29 Nisan Paskalya

1 Mayıs İşçi Bayramı

6 Mayıs Aziz George Günü (Ordu Günü)

24 Mayıs Aziz Cyril ve Aziz Methodius Günü (Eğitim ve Kültür Günü)

15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Bayramı

20 – 23 Temmuz Kurban Bayramı

30 Ağustos Zafer Bayramı

6 Eylül Bulgaristan Birleşme Günü

23 Eylül Bugaristan Bağımsızlık Günü

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

24 – 26 Aralık Noel

 

Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu

Bulgaristan Konsolosluğu Vize Ücretleri

Bulgaristan Konsolosluğu vize başvurularının değerlendirilmesi için konsolosluk birimlerinin belirlediği harç ücretlerinin başkonsolosluk hesabına yatırılması gerekir. Bu ücretlere ek olarak  başvuru hizmeti alınan yetkili başvuru merkezi servis ve hizmet bedelleri de bulunmaktadır. Bulgaristan vize başvurularında ibrazı zorunlu olan seyahat sağlık sigortası, ulaşım rezervasyon belgeleri, turistik vize başvurularında otel konfirmasyon belgesi, ek hizmet bedelleri karşılığında vize hizmet merkezlerinden ve turizm seyahat acentelerinden yaptırılabilmektedir. Çocuklar İçin Bulgaristan Vize Ücreti, Bulgaristan Konsolosluk birimleri 12 yaş altı çocuklardan vize başvuruları için konsolosluk harç bedeli talep etmez. Çocuklar için ayrı ayrı dosyalar hazırlanarak başvuru merkezine sunulmalıdır. Ancak çocuklar için de başvuru merkezlerine servis ve hizmet bedelleri ödenmektedir. Bulgaristan Vatandaşı Eşler İçin Vize Ücreti, Bulgar vatandaşı ile evlilik yapan kişiler eğer evliliklerini Bulgaristan’da da tanıtmışlarsa vize ücreti ödemekten muaftırlar. Bulgar evlilik cüzdanına sahip olan eşler, başvuru yaparken konsolosluk vize harcını ödemez. Ancak yapılan evlilik Bulgaristan’da tanıtılmamışsa diğer eş vize harcını ödemekle mükelleftir. Vize harcının ödenmediği durumlarda başvuru işleme alınmayacaktır. Evlilik tanıtılma işlemleri yapılmadığı takdirde Bulgar vatandaşı olmayan diğer eş normal vize koşullarını yerine getirmek zorundadır. Suriye, Irak, Arap Vatandaşları, Türkiye’de oturma izni bulunduğu takdirde gerekli evraklarını hazırlayarak vize başvurusunda bulunabilirler. Arap, Irak, Suriye vatandaşları da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tabi olduğu vize prosedürlerine tabidir. Yabancı uyruklu vatandaşlar da başvuru yapılan kurumların tüm ek hizmet (seyahat sağlık sigortası, otel konfirmasyon belgesi, uçak/otel rezervasyonları, danışmanlık ücretleri) kapsamından yararlanabilmektedir.

 

Bulgaristan Konsolosluğu D Vize Ücreti

Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğunun D vize harç ücreti Garanti Bankası’na yatırılmaktadır. D vize başvurularında harç ücretini başvuru sahibinin şahsen yatırması ve başvurusunu konsoloslukta hazır bulunarak şahsen gerçekleştirmesi gerekmektedir. Türkiye’den başvuru yapacak yabancı vatandaşların Bulgaristan oturum izni ücreti aynıdır.
Bulgaristan’da yaşamak isteyen emekliler, Bulgaristan’da şirket temsilciliği kuranlar, Bulgaristan’da ev sahibi olanlar, Bulgaristan vatandaşlığı hakkı bulunan göçmenler, Bulgaristan’da uzun dönem öğrenim görecek öğrenciler, yatırımcılar, aile birleşimi kapsamıyla Bulgaristan’da ikamet edecekler Bulgaristan D vize başvurusunda bulunabilirler. 

Bulgaristan Başkonsolosluğu Anlaşmalı Olduğu Banka

Her konsolosluğun vize ücreti farklı bankaya ve farklı hesap numarasına yatırılmaktadır. Başvurunuzu şahsen Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğuna yapacaksanız, konsolosluk harç ücretini Garanti Bankası’na yatırmanız gerekmektedir. Vize harç ücretini yatırırken, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu için harç ücretini yatıracağınızı belirtmeniz önemlidir. Bankaya yatırılan ücretler yalnızca konsolosluğun talep ettiği vize harç ücretidir. Konsolosluğun yetkilendirdiği firmanın ve Bulgaristan vize başvurularını kabul eden hizmet merkezlerinin ücretleri her kurumun kendi prensiplerine göre ödenmektedir. Yetkili kurum ve vize hizmet merkezlerinin ücretleri konsolosluk harç bedellerinden ayrı olarak talep edilir. 
 
Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Bursa Bulgaristan Konsolosluğu harç bedelleri Garanti Bankası’na yatırılmaktadır. Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu ise vize başvuru harcını İş Bankası aracılığıyla kabul etmektedir. Edirne’den başvuru yapacakların vize harç ücretlerini İş Bankası’na işlemlerini Edirne Konsolosluğu üzerinden gerçekleştireceklerini belirterek yatırmaları gerekmektedir.

Bulgaristan Konsolosluğu

 

 

İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Telefon: +90 (0212) 281 0115 - 279 58 37
Fax:       +90(212)2641011 

İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu Randevu Numarası:

Telefon: +90 212 281 0115

Bulgaristan Konsolosluğuna Nasıl Gidilir?

 

Duyurular

Bulgaristan C Vize Başvuruları Akredite Acentelere Yapılacak

Bulgaristan Başkonsolosluğu, 16 Mart 2021 tarihinden itibaren kısa süreli turistik, ticari, aile ziyaret amaçlı seyahatler için alınan C vize ...
2021-02-26 06:57:18 Devamı...

Bulgaristan Vatandaşlarının Türk Vatandaşlığı Alma Hakkı

31 Mayıs 2021 tarihli Balkan Ülkeleri Vatandaşlıklarının İstisnai Olarak Türk Vatandaşlığını Kazanmaları adlı genelge ile gerekli şart...
2020-12-30 16:37:16 Devamı...

Bulgaristan Konsolosluklarının Yılbaşında Kapalı Olduğu Günler

Değerli ziyaretçimiz; Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu Edirne Bulg...
2020-12-30 16:36:46 Devamı...

Bulgaristan Konsoloslukları Resmi Tatil Duyurusu

Bulgaristan Bağımsızlık Günü Dolayısıyla Resmi Tatil Bilindiği gibi 3 Mart Bulgaristan Cumhuriyeti tarafından Milli Bağımsızlık Gün...
2020-12-30 16:36:12 Devamı...
Tüm Duyurular
İstanbul Başkonsolosluğu