Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu

istanbul bulgaristan konsolosluğu

Bulgaristan Başkonsolosluğu Adresi

Ahmet Adnan Saygun Caddesi, No: 44, 2. Levent- Ulus / İSTANBUL

Bulgaristan İstanbul Konsolosluğu Görev Bölgesi

İstanbul, Çanakkale, Kocaeli, Sakarya, illerinde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye Cumhuriyeti oturumuna sahip kişiler, konsolosluk işlemlerini Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu’nda yapabilirler.

Bulgaristan Başkonsolosluğu Görevleri

Bulgaristan Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Devleti'nin çıkarlarını korumak, bulunulan ülkenin otoriteleri ile temas kurmak, diğer ülkelerde yaşayan vatandaşlarına doğum, ölüm, evlilik gibi durumları ile ilgilenme, ulaşım, sağlık, eğitim ve hukuki durumlarda destek olma amacı taşırlar. 

İstanbul'da bulunan Bulgaristan Başkonsolosluğu, Bulgar vatandaşlarının  çifte vatandaşlık, kırmızı pasaport çıkartma, uzatma, yenileme, pasavan çıkartma işlemleri, doğum, evlilik, ölüm, noter tasdiki, tercüme gibi işlemlerine bakmaktadır. Bulgaristan Başkonsolosluğu ayrıca Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ve Türkiye'de ikamet eden yabancı uyruklu vatandaşların vize başvurularını değerlendirme yetkisine sahiptir. 

  • Bulgaristan Konsolosluğu, Bulgaristan Devleti’ne seyahat etmek isteyen kişilerin vize işlemlerini gerçekleştirmekle görevlidir.
  • ​Türkiye’de yaşayan Bulgaristan vatandaşlarının evlenme, doğum, ölüm, nüfus cüzdanı, noter, askerlik, vize, pasaport gibi işleri Bulgaristan Konsolosluğu tarafından yürütülür. 
  • Bulgaristan Büyükelçiliği ve Bulgaristan Konsolosluğu, Bulgaristan Devleti’nin çıkarlarını korumakla mükelleftir. 
  • Bulgaristan Konsolosluğu Türkiye-Bulgaristan ticari ilişkilerini geliştirmek ve bu ülkede çalışan Bulgaristan vatandaşlarına rehberlik etmekle görevlidir.

İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma: 09.00-10.00/15.00-16.00

Pazartesi - Cuma: 09.00/10.00 (Bulgar Vatandaşları İçin)

Pazartesi - Cuma: 10.00/11.00 (Vize Başvuru Saatleri)

Pazartesi - Cuma: 11.00/12.00 (Acente Başvuru Saatleri )

Pazartesi - Cuma: 12.00/13.00 (Pasaport Alış Saatleri)

Bulgaristan Cumhuriyeti Türkiye Dış Temsilcilikleri

Bulgaristan Devleti’nin Türkiye’nin birçok kentinde konsolosluğu bulunmaktadır. Türkiye’deki Bulgaristan Temsilcilikleri aşağıdaki gibidir.

Bulgaristan Vizesi Sonuçlanma Süresi

Kısa süreli Bulgaristan vize başvuruları seyahat tarihinden en geç 15 gün önce tamamlanmalıdır. Bulgaristan Konsolosluğunun iş yüküne bağlı olarak vize işlem süresi 10 günü aşabilir. Ramazan Bayramı, Kurban Bayramı, Noel, Paskalya gibi tatil günleri öncesi yapılan başvurularda işlem süresi yoğunluktan dolayı uzayabilmektedir. Benzer şekilde Türkiye’den yabancı pasaportla yapılan başvurularda da işlemler için gerekli süre uzayabilmektedir. Başvuru sahibinin Bulgaristan vize başvurunuzu seyahat tarihinden en erken 3 ay önce yapma hakkı bulunmaktadır. Başvurunun sonucu ile ilgili karar ve vizenin verilme süresi tamamen Bulgaristan diplomatik temsilciliklerine aittir. Vizenin planlanan seyahat tarihine yetişebilmesi için başvurunun olabildiğinde erken yapılması önerilir. 

Bulgaristan D Vize Başvuru Prosedürü

Bulgaristan D vize için gerekli belgeler öğrenildikten sonra evraklar eksiksiz şekilde hazırlanmalı, tercüme işlemleri yapılmalı ve gerekliyse apostil işlemleri tamamlanmalıdır. Seyahatin amacına uygun olarak hazırlanan evraklar ilgili konsolosluk birimine ibraz edilmelidir.  Evraklarda herhangi bir eksiklik veya hata yoksa işlem süreci başlar ve süreç 45-60 gün arasında devam eder.  Bulgaristan D vize başvuruları, başvuru sahibi tarafından şahsen ilgili konsolosluk birimine yapılır. D vize başvuruları uzun ve karışık vize prosedürlerini içinde barındırır. Ayrıca tercüme ve tasdik işlemlerine de gerekli özenin gösterilmesi gerekmektedir. Başvuru evrakları hazırlanırken danışmanlık hizmeti alınabilir. 

Bulgaristan Vizesi Başvuru Formu

  • İstanbul, Edirne, Bursa, İzmir’den yapılacak başvurularda gerekli olan Bulgaristan vizesi başvuru formu için tıklayın.
  • Ankara ve Gaziantep’ten yapılacak başvurularda gerekli olan Bulgaristan vizesi başvuru formu için tıklayın.

Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu 2019 Yılı Resmi Tatil Günleri

1 Ocak

Salı

Yeni Yıl

4 Mart

Pazartesi

Bulgaristan Kurtuluş Günü

23 Nisan

Salı

Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

26 Nisan

Cuma

Kutsal Cuma

29 Nisan

Pazartesi

Paskalya

1 Mayıs

Çarşamba

Emek ve Dayanışma Günü

6 Mayıs

Pazartesi

Aziz George Günü (Ordu Günü)

24 Mayıs

Cuma

Aziz Cyril ve Aziz Methodius Günü (Eğitim ve Kültür Günü)

-4 – 6  Haziran

Salı - Perşembe

Ramazan Bayramı

15 Temmuz

Pazartesi

Demokrasi ve Milli Birlik Günü

- 12 – 14 Ağustos

Pazartesi – Çarşamba

Kurban Bayramı

30 Ağustos

Cuma

Zafer Bayramı

6 Eylül

Cuma

Bulgaristan Birleşme Günü

- 23 Eylül

Pazartesi

Bulgaristan Bağımsızlık Günü

29 Ekim

Salı

Cumhuriyet Bayramı

24 – 26 Aralık

Salı - Perşembe

Noel

bulgaristan vizesi

Bulgaristan Konsolosluğu Vize Ücretleri

Bulgaristan Konsolosluğu vize başvurularının değerlendirilmesi için konsolosluk birimlerinin belirlediği harç ücretlerinin başkonsolosluk hesabına yatırılması gerekir. Bu ücretlere ek olarak  başvuru hizmeti alınan yetkili başvuru merkezi servis ve hizmet bedelleri de bulunmaktadır. Bulgaristan vize başvurularında ibrazı zorunlu olan seyahat sağlık sigortası, ulaşım rezervasyon belgeleri, turistik vize başvurularında otel konfirmasyon belgesi, ek hizmet bedelleri karşılığında vize hizmet merkezlerinden ve turizm seyahat acentelerinden yaptırılabilmektedir. Çocuklar İçin Bulgaristan Vize Ücreti, Bulgaristan Konsolosluk birimleri 12 yaş altı çocuklardan vize başvuruları için konsolosluk harç bedeli talep etmez. Çocuklar için ayrı ayrı dosyalar hazırlanarak başvuru merkezine sunulmalıdır. Ancak çocuklar için de başvuru merkezlerine servis ve hizmet bedelleri ödenmektedir. Bulgaristan Vatandaşı Eşler İçin Vize Ücreti, Bulgar vatandaşı ile evlilik yapan kişiler eğer evliliklerini Bulgaristan’da da tanıtmışlarsa vize ücreti ödemekten muaftırlar. Bulgar evlilik cüzdanına sahip olan eşler, başvuru yaparken konsolosluk vize harcını ödemez. Ancak yapılan evlilik Bulgaristan’da tanıtılmamışsa diğer eş vize harcını ödemekle mükelleftir. Vize harcının ödenmediği durumlarda başvuru işleme alınmayacaktır. Evlilik tanıtılma işlemleri yapılmadığı takdirde Bulgar vatandaşı olmayan diğer eş normal vize koşullarını yerine getirmek zorundadır. Suriye, Irak, Arap Vatandaşları, Türkiye’de oturma izni bulunduğu takdirde gerekli evraklarını hazırlayarak vize başvurusunda bulunabilirler. Arap, Irak, Suriye vatandaşları da Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının tabi olduğu vize prosedürlerine tabidir. Yabancı uyruklu vatandaşlar da başvuru yapılan kurumların tüm ek hizmet (seyahat sağlık sigortası, otel konfirmasyon belgesi, uçak/otel rezervasyonları, danışmanlık ücretleri) kapsamından yararlanabilmektedir.

bulgaristan vizesi istanbul

Bulgaristan Konsolosluğu D Vize Ücreti

Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğunun D vize harç ücreti Garanti Bankası’na yatırılmaktadır. D vize başvurularında harç ücretini başvuru sahibinin şahsen yatırması ve başvurusunu konsoloslukta hazır bulunarak şahsen gerçekleştirmesi gerekmektedir. Türkiye’den başvuru yapacak yabancı vatandaşların Bulgaristan oturum izni ücreti aynıdır.
Bulgaristan’da yaşamak isteyen emekliler, Bulgaristan’da şirket temsilciliği kuranlar, Bulgaristan’da ev sahibi olanlar, Bulgaristan vatandaşlığı hakkı bulunan göçmenler, Bulgaristan’da uzun dönem öğrenim görecek öğrenciler, yatırımcılar, aile birleşimi kapsamıyla Bulgaristan’da ikamet edecekler Bulgaristan D vize başvurusunda bulunabilirler. 

Bulgaristan Başkonsolosluğu Anlaşmalı Olduğu Banka

Her konsolosluğun vize ücreti farklı bankaya ve farklı hesap numarasına yatırılmaktadır. Başvurunuzu şahsen Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğuna yapacaksanız, konsolosluk harç ücretini Garanti Bankası’na yatırmanız gerekmektedir. Vize harç ücretini yatırırken, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu için harç ücretini yatıracağınızı belirtmeniz önemlidir. Bankaya yatırılan ücretler yalnızca konsolosluğun talep ettiği vize harç ücretidir. Konsolosluğun yetkilendirdiği firmanın ve Bulgaristan vize başvurularını kabul eden hizmet merkezlerinin ücretleri her kurumun kendi prensiplerine göre ödenmektedir. Yetkili kurum ve vize hizmet merkezlerinin ücretleri konsolosluk harç bedellerinden ayrı olarak talep edilir. 
 
Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Bursa Bulgaristan Konsolosluğu harç bedelleri Garanti Bankası’na yatırılmaktadır. Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu ise vize başvuru harcını İş Bankası aracılığıyla kabul etmektedir. Edirne’den başvuru yapacakların vize harç ücretlerini İş Bankası’na işlemlerini Edirne Konsolosluğu üzerinden gerçekleştireceklerini belirterek yatırmaları gerekmektedir.

 

Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu

 

Bulgaristan Başkonsolosluğu Yeminli Tercüman Listesi 

Име: НАХИДЕ АЛИ ЮМЕР

Адрес: Altintepe mah. Zakkum sok. No 2, D. 1b Maltepe/Istanbul

Тел: 05384782100

E-mail: deniz.nahide@gmail.com

Име: МИГЛЕНА ДОГАН

Адрес: Kuloglu mah. Altipatlar sok. No 7, Beyoglu, Istanbul

Тел: 05453751598

E-mail: miglena.dogan@gmail.com

Bulgaristan Başkonsolosluğunun Görevlileri Kimlerdir?

Angel Milev Angelov           Başkonsolos
Nelly Nicolava Simeonova          Birinci Sekreter
Nikolay Dimitrov                  Birinci Sekreter    
Yordan İvanov                     İkinci Sekreter
Dimitır Filipov                      İkinci Sekreter
Marin Nakov                        Üçüncü Sekreter
Valeri Petrov                        Danışman
Veselin Borilov                     Danışman
Dimitır Tonev                        Danışman
Plamen Petkov                    Danışman
Evgeni Vasilev                     Danışman
Daniela Vasileva                  Danışman
Verka Nikolçeva                  Danışman
Miglena Dogan                   Tercüman
Toşko Tomov                      Yönetici
 

İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Telefon: +90 (0212) 281 0115 - 279 58 37
Fax:       +90(212)2641011 

İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu Randevu Numarası:

Telefon: +90 212 281 0115

Bulgaristan Konsolosluğuna Nasıl Gidilir?

 

Duyurular

Bulgaristan C Vize Başvuruları Akredite Acentelere Yapılacak

Bulgaristan Başkonsolosluğu, 16 Mart 2020 tarihinden itibaren kısa süreli turistik, ticari, aile ziyaret amaçlı seyahatler için alınan C vize ...
2020-03-14 19:10:58 Devamı...

2014 SENESİNDEN İTİBAREN BULGARİSTANDA DEVAMLI OTURUM İZNİ

Bulgaristan  Vatandaşlık Satın Almak   Avrupa birliği ülkesi olan Bulgaristan yatırımcılara vatandaşlık hakkı tanımaktadır.  Bulg...
2018-11-12 10:58:42 Devamı...

Bulgar Konsolosluğu'nda

Bulgar Konsolosluğu'nda "Sv. Kiril ve Metodi" Kutlaması .. , ,, , Wm layan "Glagolitik" alfabeyi geliştirmiştir, ı , i . [I Kiril ve Metodius kar...
2018-11-12 10:54:19 Devamı...

Bulgaristan'a Girişlerde Schengen Yasağı Olanlar Dikkat!

Bulgaristan'ın Avrupa Birliği Konseyi Dönem Başkanlığında Avrupa Parlementosu ile arasındaki anlaşmaya göre; Schengen ülkelerine giriş ya...
2018-07-26 17:58:29 Devamı...
Tüm Duyurular
İstanbul Başkonsolosluğu