Bulgaristan'da Şirket Sahibi Olan Kişilere D Vizesi

Bulgaristan'da Şirket Sahibi Olanlara D Vizesi İçin Gerekli Belgeler

Bulgaristan'da şirket sahibi olan kişiler için şirket ortaklığı üzerinden ülkede 90 günden fazla kalışlar için otorum türünde d tipi vize başvurusunda bulunabilmektedirler. Bulgaristan'da şirket sahiplerinin oturum vize türüne başvuru yapabilmesi için gereken evraklar aşağıdaki gibidir

Seyahat Belgesi: En az 2 yıl geçerliliği olan, vize basılacak boş sayfası bulunan
Kişisel Evraklar: Fotoğraf, Nüfus kayıt Örneği, Sabıka Kaydı, Bulgaristan Banka dökümü
Firma Evrakları: Bulgaristan’daki Şirketin Kuruluş /Faaliyet Belgesi, Bulgaristan’daki şirketin borcu olmadığına dair belge, Bulgaristan’daki şirketin 10 kişi çalıştırdığına dair belge
İkamet Evrakları: Bulgaristan’dan kalacağı adrese dair yapılmış noter tasdikli kira kontratı

Bulgaristan Şirket Üzerinden Oturum İzni Başvurusu Nereye Yapılır?

Bulgaristan oturum izni türlerinden biri olan şirket üzerinden oturum izni başvurusunda, kişilerin Bulgar konsolosluklarında şahsen bulunması ve dosyasını elden teslim etmesi gerekir. Bulgaristan'da 6 aydan daha uzun bir süre ikamet etmek isteyen kişilerin başvurabildiği d vize çeşidi olan şirket üzerinden oturum izni başvurularında kişi, Bulgaristan'da var olan şirketin gerekli evraklarıyla Türkiye'den hazırlaması gereken evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlayıp sunmalıdır. Bulgaristan Konsoloslukları İstanbul, Edirne, Bursa ve Ankara'da olmak üzere 4 farklı şehirde bulunmaktadır. Bu şehirlerde bulunan konsolosluklarının görev bölgesine uygun olarak d vize başvuruları yapılmalıdır. Oturum vizesine başvuracak kişi ikametinin olduğu bölgedeki Bulgar diplomatik temsilcikte işlemlerini tamamlamalıdır. Yapılan başvuruları kabul etme yetkisi Bulgar diplomatik temsilciliklerinde olsa da değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi Bulgaristan Dışişleri Bakanlığındadır.

Bulgaristan D Vizesi Ücreti

Başvuru dosyalarının konsolosluk vize bölümü tarafından işleme alınabilmesi için vize ücretlerinin mutlaka yatırılması gerekmektedir. Vize ücretleri, Bulgaristan Konsolosluklarının anlaşmalı olduğu bankalar aracılığıyla kabul edilmektedir. 6 ay ve üzeri kalışlar için başvuru yapılan bulgaristan d vizesi ücretleri ile kısa süreli kallış izni veren c vize ücretleri birbirinden farklı olmaktadır. Bulgaristan d vizesi ücret 100€'dur. İşlemler yetkili kurumlar aracılığıyla tamamlandığında her başvuru için 15€/25€ ek hizmet bedeli alınmaktadır. Konforlu bir başvuru için ise 50€ vip hizmet bedeli bulunmaktadır. Opsiyonel hizmetlerin yaklaşık fiyatları şöyledir; 30.000€ teminatlı Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası bedeli ortalama 3 Aylık/30€, 1 Yıllık/60'dur. Seyahat sağlık sigortası başvuru yapılan aracı kurumlar/acenteler vasıtasıyla yapılabilmektedir. Fotoğraf Hizmeti, 25 TL, Başvuru Formu Doldurma 7€, SMS Hizmeti 1€, Fotokopi (Sayfa başına) 1 TL, kurye hizmeti 10€. Fiyatlar yetkili vize başvuru merkezi refarans alınarak oluştrulmuştur. Başvuru işlemleri hangi şehirdeki konsolosluktan tamamlanacaksa vize ücretleri de o konsolosluğun hesap bilgilerine yatırılır. Bulgaristan d vize başvurularının gerçekleştirilebildiği 4 farklı diplomatik temsilcilik bulunmaktadır. İstanbul Başkonsolosluğu, Ankara Büyükelçiliği, Edirne Başkonsolosluğu ve Bursa Konsolsoluğu uzun başvuru dosyalarını kabul etmeye yetkili misyonlardır. Temsilcilikler başvuru dosyalarını kabul etse de değerlendirilmesi Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılmaktadır. 

Bulgaristan D Vizesi Sonuçlanma Süreleri

Bulgaristan'a yapılacak 6 aydan uzun süreli seyahatler için kişilerin durumlarına uygun bir d vize başvurusu yapması gerekir. D vize başvuruları ilgili ülkede oturma izni almanın ilk aşamasını oluşturmaktadır. Dolayısıyla işlem süreleri c tipi vizelere göre daha uzun sürmektedir. D vize başvuruları Bulgar Konsolosluklarına şahsen yapılır ve ortalama 45 ile 60 gün sonra sonuçlandırılır. Türkiye'de bulunan diplomatik temsilcilikler başvuru dosyalarını kabul etmeye yetkilidir ancak değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi Bulgaristan Dışişleri Bakanlığındadır.

Bulgaristan'a Şirket Açma

Bulgaristan’da şirket kurulumu üzerine yapılacak çalışmalar 2007 yılında Avrupa Birliği asil üyesi olan Bulgaristan devleti tarafından desteklenerek Bulgaristan’da şirket açarak yeni iş koşuları oluşturmak isteyenlere kolaylıklar sağlanmaktadır. Bulgaristan'da şirket sahibi olan kişinin D vize alabilmesi için en az on bulgar vatandaşını sigortalı olarak istihdam etmesi ve şirket faaliyetlerinin sürekli olması gerekmektedir. Şirket sahibinin vergi mükellefi olarak vergi borcu bulunmamalıdır. Şirket kurulduktan sonra şirket ortakları (sahipleri)  Bulgaristan'da 3 aylık, 6 aylık veya 12 aylık oturma hakkını kazanırlar. Oturum almak için oturum süresine göre değişen bir harç ödemeleri gerekir. Şirket açanlar için D vize başvurusunda Bulgaristan Ticaret Odası'na şirket isminin beyan edilmesi gerekmektedir. Belirlenen isim Bulgaristan Ticaret Odası tarafından kontrol edilmekte, başka şirkete ait olan isimlerin değiştirilmesi istenmektedir. 

Bulgaristan’da şirket açmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ilk olarak kuracağı şirketin amacını, işlevini ve kuruluş tüzüğünü belirlemesi gerekmektedir. Bulgaristan ticaret kanunu, Bulgaristan’da şirket kurulumu prosedürlerine dair en önemli göstergelerin başında bu maddeler gelirken tüzüğü, konusu ve amacı net bir şekilde belirlenmemiş Bulgaristan şirket kurulumu başvuruları kabul edilmemektedir.

Bulgaristan'da Şirket Açma Yoluyla D Vize İşlemleriyle İlgili Genel Bilgiler

Bulgaristan Konsolosluğu'na yapacağınız oturum vizesi başvurunuz için her ortak için 10 kişi çalıştırma zorunluluğu bulunmaktadır. Örneğin 3 ortaklı bir şirket ise 30 çalışanı olması gerekmektedir.

Bulgaristan Konsolosluğuna başvuru yapmış olduğunuz D vize işlemlerinin sonucu minimum 45 iş gününde sonuçlanmaktadır. D vize işlem süreci Bulgaristan Konsolosluğu'nun yoğunluğuna  bağlı olarak uzamaktadır. D vize başvurusu için İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu, Edirne Bulgaristan Konsolosluğu, Bursa Bulgaristan Konsolosluğu veya Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği'nden başvuru yapılabilir. Bulgaristan D vizesine ret gelmesi durumunda ücret iadesi yapılmamaktadır. Bulgaristan Konsolosluğu Şirket Sahibi olanların D vizesi harç ücretleri ilgili konsolosluğun anlaşmalı olduğu banka hesap bilgilerine yatırılmalıdır.

Bulgaristan D Vizesi Başvuru Formları

Bulgaristan uzun süreli d tipi vize başvuruları için kişilerin ikamet şehirlerine uygun olan formu doldurması gerekir. Form doldurulurken yapılan herhangi bir hata ya da yanlışlık, başvurunun yanlış değerlendirilmesine yol açabileceğinden kişilerin dikkatli davranması gerekecektir. Seyahat amacına ve vize tipine uygun şekilde eksiksiz ve doğru bilgilerle başvuru formu doldurulmalıdır.

Bulgaristan Bursa Konsolosluğu Şirket Sahibi D vizesi başvuru formu 

Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu Şirket Sahibi D vizesi başvuru formu 

Ankara Büyükelçiliği Şirket Sahibi D vize başvuru formu 

İstanbul Başkonsolosluğu Şirket Sahibi D vize başvuru formu 

Bulgaristan'da Şirket Kurulumu İçin Gerekli Belgeler

 1. Bulgaristan’ da kurulacak şirkete ait adres bilgileri.
 2. Bulgaristan'da kurulan şirketin adres bilgilerinde, yeni ofis kiralama ve ya satın alma nedeni ile değişiklik olur ise bu bilgiler güncellenmeli. 
 3. Bulgaristan’ da kurulacak olan şirkete yönetici ve ya hissedar olacak kişilerin Pasaport Fotokopileri
 4. Eski Pasaportların 3; 4; 5; 6 ve 60 sayfaları.
 5. Yeni Pasaportların fotoğraflı sayfası.
 6. Bulgaristan’ da kurulacak şirketin göstereceği Faaliyet alanlarını bildiren hissedarlar kararı.
 7. Bulgaristan’ da kurulacak şirketin hissedarlar arasında sermaye paylaşımı kararı (% olarak).
 8. Bulgaristan’ da kurulacak şirkette birden fazla Yönetici atanacak ise Yönetim ve İmza şeklinin belirlenmesi:
 9. Bulgaristan’ da kurulacak şirketin yöneticilere ait, BG ve ya T.C. Noter huzurunda verdikleri İmza Sirküleri.
 10. Bulgaristan’da kurulacak olan şirketin sermaye bildirimi 5000 LV (tavsiye edilen)
 11. Bu meblağ Bulgar Otorite Organlarının şirket kuruluş kararını ilan edene kadar Bulgaristan Banka Hesabında bloke ediliyor
 12. Bulgar Otorite Organlarının Bulgaristan’daki şirket kurulumu ile ilgili karar açıklandıktan sonra Bankadaki para şirket tarafından kullanabiliyor.
 13. Bulgaristan’ da şirket kuruluşu için yukarıda sayılı olan evraklar tarafımıza eksiksizulaştırıldığında 2 iş günü içerisinde bizim tarafımızdan Bulgar Otorite Organlarına teslim edilebilecek hale getirilmektedir.
 14. Bulgaristan’da Kurulacak Şirketin evraklar hissedarlar tarafından BG Noter huzurunda imzalandıktan ve onayından geçtikten sonra BG Ticaret Odasına teslim ediliyor.
 15. Bulgaristan Ticaret Odasının Şirket Kuruluş Karar açıklaması 7 – 10 iş günü.

bulgaristankonloslugu.org web sitesinin Bulgaristan Büyükelçiliği ve Bulgaristan Başkonsolosluğu resmi web siteleri ile ilgili bir bağlantısı var mıdır?

bulgaristankonsoloslugu.org web sitesinin Bulgaristan Büyükelçiliği/Bulgaristan Başkonsolosluğu ile herhangi bir bağlantısı yoktur. Yalnızca kişileri bilgilendirme amacıyla oluşturulmuştur. bulgaristankonsoloslugu.org web sitesi, vize başvurusu yapacak olan kişilerin doğru bilgilerle işlemlerini gerçekleştirmesi, konsolosluk iletişim bilgileri, çalışma saatleri ve vize başvuru koşulları hakkında detaylı bilgi alabilmesi amacıyla hazırlanmıştır.
Alenn DDW farklı alan adlarını kullanarak seyahat ve danışmanlık firmalarına reklam vererek onlarla stratejik işbirliği yapmaktadır.
Bulgaristankonsoloslugu.org web sitesinde sunulan bilgilerin güncel ve doğru olması için titizlikle çalışılmaktadır. Ülkelerin vize prosedürleri zamanla değişip güncellendiğinden yeni ve güncel bilgilerin eski bilgilerle yer değiştirilmesi için de aynı titizlik gösterilmektedir.
Visa Information For Bulgaria sitesine bilgi, proje ve reklam verme gibi istekleriniz için www.alennddw.com/contact iletişim adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bulgaristan'daki şirketler türlerine göre ayrılmaktadır:
 
1. ET (Ednoliçen Tırgovetz) - Gerçek Şahıs Şirketi Yabancılar tarafından kurulamamakta.
2. EOOD (Ednoliçno Drujestvo s Ograniçena Otgovornost) - Tek Ortaklı Sınırlı Sorumlu Şirket Ltd.
3. OOD (Drujestvo s Ograniçena Otgovornost) -İki veya Daha Çok Ortaklı Sınırlı Sorumlu Şirket Ltd.
4. EAD (Ednoliçno Aktzionerno Drujestvo) - Tek Ortaklı Anonim Şirket.
5. AD (Aktzionerno Drujestvo)- İki veya Daha Çok Ortaklı Anonim Şirket.

Bulgaristan Şirket Kurulumu Sermayeleri

Bulgaristan’da AŞ kuracak Türkiye vatandaşları Bulgar AŞ kuruluş sermayesi 50 bin Leva’dır (yaklaşık 25 bin Euro)

Bulgaristan’da LTD şirketi kuracak Türkiye vatandaşları Bulgar LTD şirket kuruluş sermayesi ise 5 bin levadır (yaklaşık 2 bin 500 Euro)

Ana Menü

Duyurular

Bulgaristan'a Girişlerde Schengen Yasağı Olanlar Dikkat!

Bulgaristan'ın Avrupa Birliği Konseyi Dönem Başkanlığında Avrupa Parlementosu ile arasındaki anlaşmaya göre; Schengen ülkelerine giri...
2023-08-03 17:38:42

Bulgaristan Vatandaşlarının Türk Vatandaşlığı Alma Hakkı

31 Mayıs 2021 tarihli Balkan Ülkeleri Vatandaşlıklarının İstisnai Olarak Türk Vatandaşlığını Kazanmaları adlı genelge ile gerekli şart...
2023-08-03 17:38:27

Bulgaristan Konsolosluklarının Yılbaşında Kapalı Olduğu Günler

Değerli ziyaretçimiz; Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu Edirne Bulg...
2023-08-03 17:22:46

Bulgaristan Covid-19 Seyahat Güncellemesi

2020 Mart ayı  itibarıyla etkisini gösteren Covid-19 pandemisi seyahat kurallarının da periyodik aralıklarla değişmesine sebep olmaktadı...
2023-08-03 17:22:05
Tüm Duyurular
Bulgaristan'da Şirket Sahibi Olanlar