Bulgaristan D Vizesi

Bulgaristan D Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan d vizesi, başvuru sahiplerine ilgili ülkede 90 günden fazla konaklama imkanı verir. Bu vizeye başvuran kişiler gerekli prosedürleri yerine getirerek Bulgaristan’da 3 aydan fazla kalmaya hak kazanır. D vize başvuruları için yerine getirilmesi gereken koşullar c vize başvurularına göre daha karışıktır ve uzun sürede sonuçlanır. Başvuru sahipleri bu uzun süreci iyi planlamalı ve gerekli koşulları eksiksiz bir şekilde yerine getirmelidir.

Uzun süreli kalış vizesini başvuru sahipleri, evlilik dolayısıyla, eğitim için, ilgili ülkede şirket sahibi olduğu için, Bulgaristan’da ticari temsilcilik açtığı için, şirket kurduğu için talep edebilmektedir. Aynı zamanda ilgili ülkede oturumu olan kişilerin yakınları, emekliler, göçmen vatandaşlar, diplomatik görevlilerin eş ve çocukları da bu vize türüne başvurabilmektedir.

Başvurular yapılırken konsolosluk birimlerinin görev bölgesine dikkat edilmelidir. İstanbul, Sakarya, Kocaeli ve Çanakkale, İstanbul Başkonsolosluğu görev bölgesi kapsamındadır. Ankara, Kastamonu, Zonguldak, Yozgat, Mardin, Diyarbakır, Trabzon, Niğde, Nevşehir, Erzurum, Erzincan, Muş ve çevre iller Ankara Büyükelçiliği; Kırklareli, Edirne, Tekirdağ ve ilçeleri Edirne Başkonsolosluğu görev bölgesi kapsamındadır. Başvurular yapılmadan önce hangi konsolosluğun görev alanına girildiği teyit edilmelidir.

Bulgaristan d vize

Uzun süreli kalış vizesi nasıl alınır?

 • Başvuru sahipleri seyahatinin amacına uygun evrak listeleri hakkında bilgi sahibi olmalıdır.
 • Gerekli belgeler öğrenildikten sonra eksiksiz ve doğru bir şekilde evraklar hazırlanmalı ve tercüme, tasdik ve gerekliyse apostil işlemleri tamamlanmalıdır.
 • Seyahatin amacına uygun olarak hazırlanan evraklar ilgili konsolosluk birimine sunulmalıdır.
 • Gerekli prosedürler tamamlandığında başvurular ilgili herhangi bir eksiklik yoksa işlem süreci başlar ve yaklaşık 45 ile 60 gün arasında bu süreç devam eder.
 • Sürecin sonunda olumlu yanıt alan başvuruların d vizeleri başvuru sahibinin pasaportuna basılır.

D vize başvuruları ilgili konsolosluk birimine yapılır. Başvuru evrakları hazırlanırken danışmanlık hizmeti alınabilir. Uzun süreli kalış vize başvuruları uzun ve karışık vize prosedürlerini içinde barındırır. Dolayısıyla başvuru işlemlerini gerçekleştiren kişilerin vize kapsamı hakkında detaylı bilgi sahibi olması gerekir. Evrakların tercüme ve tasdik işlemlerine gereken özen gösterilmelidir. Vize işlemleri konsolosluk biriminin istediği usulde yapılmadığı takdirde başvuru süreci uzamaktadır.

Bulgaristan D Vizesi İçin Gerekli Evraklar

D vize başvuruları için hazırlanması gereken belgeler, kişilerin mesleki durumuna ve Bulgaristan’da ikamet etmek istediği amaca göre değişir. Konsolosluk birimi gerekli evrakların bazılarını apostilli olarak talep etmektedir. Ancak başvuru yapılmadan önce hangi belgelerin apostilli olması gerektiği konusunda bilgi alınmalıdır.

Yapılan başvurular için hazırlanan ve sunulan evraklar başvuru sahibinin kalış amacına göre farklılık gösterir. Örneğin çalışma izni dolayısıyla d vize başvurusu yapan kişiler seyahat amacını kapsayan çalışma izinlerini diğer evraklarıyla birlikte sunmalıdır. Evlilik sebebiyle d vize talep edenler evlilik kağıt örneği, aile fertlerinden biri Bulgar vatandaşı olan kişilerden akrabalık ilişkisini kanıtlayan vukuatlı nüfus kağıt örneği istenmektedir. Başvuru sahibi, işlemleri için konsolosluk birimine sunacağı evrakların tercüme ve tasdik işlemlerini de yaptırmalıdır.

Bulgaristan’da uzun süreli kalış için d vize başvurusu yapacak kişiler aşağıdaki belgelere sahip olmalıdır;

 • En az 2 yıl geçerliliği bulunan pasaport
 • Bulgaristan d vize başvuru formu
 • Sabıka kaydı
 • Konaklamaya ilişkin belgeler
 • Evlilik cüzdanı
 • Seyahat sağlık sigortası
 • Vukuatlı nüfus kağıt örneği
 • Davetiye ya da oturma izni fotokopisi (Aile fertlerinden biri ya da yakını Bulgar vatandaşı ise)
 • Doğum tasdik belgesi
 • Görev dolayısıyla gidenler (gönderen ve kabul eden ülkenin yetkili makamları tarafından düzenlenmiş belge)
 • Ticari temsilcilik için Ticaret ve Sanayi Odası Tasdik Belgesi (Udostoverenie)
 • Erasmus sebebiyle giden kişiler erasmus kabul belgesi
 • Tedavi amacıyla seyahat etmek isteyen kişilerin ilgili sağlık kuruluşundan aldığı belge
 • Emekliler için emeklilik belgesi

Yukarıda sayılan evraklar genel bilgilendirme amaçlıdır. Başvuru sahibinin seyahatinin niteliğine göre daha farklı evraklar temin etmesi gerekebilir. Başvuru yapılacak olan konsolosluk birimi, kişilerden her zaman ek evrak talep etme ve başvuru sahibini görüşmeye çağırma hakkına sahiptir.

Bulgaristan d vizesi gerekli evraklar

Bulgaristan D Vizesi Başvuru Formu

Bulgaristan’a planlanan seyahatler 90 günü aşıyorsa başvuru sahiplerinin d vize prosedürlerini yerine getirmesi gerekir. Uzun süreli kalış amacıyla talep edilen bu vize türü ile başvurularını gerçekleştirmek isteyen kişiler d vizesi başvuru formunu doldurmalıdır. Başvuru formu, vize başvurusunda bulunan kişiler hakkında kapsamlı bilgi içeren bir tanıma belgesidir. Yapılmak istenen her türlü vize başvurularında (c, d) bu form mutlaka doldurulmalı ve evraklarla birlikte sunulmalıdır.

Başvuru sahiplerinin form için verdiği bilgiler güncel olmalı ve doğruyu yansıtmalıdır. Eksik ya da hatalı yazılan bilgiler başvuru sürecini olumsuz etkileyebilir. Formda yer alan ve doldurulması istenilen bölümler; kişinin iletişim ve kimlik bilgileri, pasaport bilgileri, vize türü, giriş sayısı, seyahatin ana amacı, son 3 yıl içinde alınmış olan Schengen vize bilgileri, Bulgaristan sınırlarına giriş ve çıkış tarihi, ilgili ülkeden aldığınız davet sonucu davet eden kişi ve adres bilgileri, ilk giriş yapılacak ülke vb. dir. Başvuru formunda istenilen bilgiler tam ve eksiksiz olarak yazılmalıdır.

Başvuru formu nasıl doldurulur;

 • Form için verilen bilgilerin seyahat amacıyla örtüşmesi gerekir. Dolayısıyla seyahat amacı netleştirilmeden başvuru işlemleri başlatılmamalıdır.
 • Başvuru sahibinden yazması istenilen iletişim adresleri ve kimlik bilgileri doğru yazılmalıdır. (iletişim adresleri güncel olmalıdır.)
 • Her başvuru sahibi formda doldurması gereken yerleri doldurmalıdır. Alakalı olmayan bölümler boş bırakılmalıdır. (Örneğin AB  ve AET vatandaşlarının kimlik bilgileri kısmı başvuru sahibini ilgilendirmiyorsa boş bırakılmalıdır.)
 • Seyahat amacı, giriş sayısı, kalış süresi doğru yazılmalıdır. Yapılan herhangi bir yanlış vize sonuçlanma aşamasını da etkileyecektir.
 • Formun arka tarafında bulunan (Ankara başvuru formu için 37., İstanbul başvuru formu için 48. Bölüm) imza kutucuğu mutlaka işaretlenmelidir. İmza atılmayan başvuru formları işleme alınmamaktadır. Eğer başvuru sahibi reşit değilse imza bölümünü anne ve babası doldurabilir.

Ankara Büyükelçiliği görev bölgesine giren şehirlerde ikamet eden kişiler için Bulgaristan d vize başvuru form örneği

İstanbul Başkonsolosluğu görev bölgesine giren şehirlerde ikamet eden kişiler için Bulgaristan d vize başvuru form örneği

Bulgaristan d vize başvuru formu

Bulgaristan D Vizesi Ücreti

Yapılacak olan başvuruların ilgili konsolosluk birimi tarafından değerlendirmeye alınması için vize ücretinin ödenmesi gerekir. Ödenmesi gereken Bulgaristan d vizesi fiyatı başvuru sahibinin yaşına ve kalış süresine göre değişebilir. Bulgaristan konsolosluğu 12 yaşından küçük çocuklar için vize ücreti talep etmemektedir.

Vize ücreti içinde ilgili konsolosluk biriminin harç bedelini barındırır. Konsolosluk harç bedeli ödenmediği takdirde vize başvuruları diplomatik temsilcilik tarafından işleme alınmamaktadır. Ankara, Edirne ve İstanbul illeri için anlaşmalı olan banka Garanti Bankasıdır. Bursa için ise konsolosluk birimi İş Bankası aracılığıyla vize ücretleri kabul etmektedir.

Başvuru için hazırlanan evraklar ile birlikte vize ücretinin yatırıldığını gösteren dekont da evraklarla birlikte paylaşılmalıdır. Kısa süreli kalış için ödenen vize ücretleri ile uzun süreli kalış vize ücreti birbirinden farklıdır. Bulgaristan vize ücreti kapsamında ödenmiş olan d vize ücreti, konsolosluk biriminin belirlediği miktarı karşılamıyorsa başvurular işleme alınmayacaktır.

 

Duyurular

Bulgaristan Konsoloslukları Resmi Tatil Duyurusu

Bulgaristan Bağımsızlık Günü Dolayısıyla Resmi Tatil Bilindiği gibi 3 Mart Bulgaristan Cumhuriyeti tarafından Milli Bağımsızlık Gün...
2018-03-15 15:55:14 Devamı...

Bulgaristan Vatandaşlarının Türk Vatandaşlığı Alma Hakkı

31 Mayıs 2017 tarihli Balkan Ülkeleri Vatandaşlıklarının İstisnai Olarak Türk Vatandaşlığını Kazanmaları adlı genelge ile gerekli şart...
2018-01-02 17:48:09 Devamı...

Bulgaristan Konsolosluklarının Yılbaşında Kapalı Olduğu Günler

Değerli ziyaretçimiz; Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu Edirne Bulg...
2017-12-20 11:16:50 Devamı...

2014 SENESİNDEN İTİBAREN BULGARİSTANDA DEVAMLI OTURUM İZNİ

Bulgaristan  Vatandaşlık Satın Almak   Avrupa birliği ülkesi olan Bulgaristan yatırımcılara vatandaşlık hakkı tan...
2017-09-28 11:16:58 Devamı...
Tüm Duyurular
Bulgaristan D Vizesi