Bulgaristan Bursa Konsolosluğu

Bursa Bulgaristan konsolosluğu

 

Bursa Bulgaristan Konsolosluğu Görevleri

Bursa Bulgaristan Konsolosluğu, Bulgaristan adına çeşitli resmi yükümlülükleri idame ettiren bir temsilciliktir. Bulgaristan Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının karşılıklı seyahat etmelerini kolaylaştırmak, iki ülke arasındaki komşuluk ve dostluk ilişkilerinin ilerlemesine katkı sağlamak; vize prosedürlerini yürütmek; iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri geliştirmek için hizmet vermektedir.

Bursa Bulgaristan Konsolosluğu vize işlemleri ve diğer konsolosluk işlemleri konusunda kendi yerel alanında yetki sahibidir. Bursa Bulgaristan Konsolosluğunda vize işlemleri ve diğer konsolosluk işlemleri için başvuru yapacak kişiler, Bursa Konsolosluğunun görev alanı dahilinde ikamet edip etmediklerini konsolosluk yetkililerine danışmalıdırlar.

Bursa Bulgaristan Konsolosluğu Görev Alanında Hangi İlleri Kapsamaktadır?

Bulgaristan Cumhuriyeti diğer ülkelerde ikamet eden vatandaşlarının vatandaşlık hizmetlerini yürütmek, ticari çıkarlarını korumak ve diğer ülkelerle temasta bulunmak üzere Bursa Bulgaristan Konsolosluğunu kurmuştur. Bursa Bulgaristan Konsolosluğu Türkiye'nin her ilinden yapılan vize başvurularını kabul etmektedir.

Bulgaristan Bursa Başkonsolosluğu 2021 Yılı Resmi Tatil Günleri

Bursa Bulgaristan Konsolosluğu, Bulgaristan resmi tatil günleri ve Türkiye resmi tatil günlerinde hizmet vermemektedir, ayrıca gerekli gördüğü durumlarda da çalışmama hakkına sahiptir. Bursa Bulgaristan Konsolosluğu istisnai durumlardaki hizmet veremeyeceği günü önceden bildirmektedir. 

1 Ocak Yeni Yıl

4 Mart Bulgaristan Kurtuluş Günü

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı

25 Nisan Kutsal Cuma

29 Nisan Paskalya

1 Mayıs İşçi Bayramı

6 Mayıs Aziz George Günü (Ordu Günü)

24 Mayıs Aziz Cyril ve Aziz Methodius Günü (Eğitim ve Kültür Günü)

15 Temmuz Milli Birlik ve Demokrasi Bayramı

20 – 23 Temmuz Kurban Bayramı

30 Ağustos Zafer Bayramı

6 Eylül Bulgaristan Birleşme Günü

23 Eylül Bugaristan Bağımsızlık Günü

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı

24 – 26 Aralık Noel

 

Bursa Bulgaristan Konsolosluğu, Umuma Mahsus (Bordo) pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını Bulgaristan’a kısa süreli veya uzun süreli seyahatleri için vize prosedürüne tabi tutmaktadır. Bulgaristan vizesi alma zorunluluğu Schengen bölgesine üye ülkelerin vatandaşları için geçerli değildir. Bulgaristan vizesi ile Schengen bölgesi ülkelerine giriş yapılamamaktadır. Bulgaristan üzerinden başka bir ülkeye geçiş için A tipi vize başvurusunda bulunulmalı ve transit geçiş için gereken ödemenin yapıldığına dair belge seyahat süresince transit geçiş yapacak kişinin yanında bulunmalıdır. Kısa süreli turistik seyahatler için B ve C tipi; uzun süreli iş seyahatleri, oturum izni, vatandaşlık, öğrenim görme gibi amaçlar için D tipi vize başvurusunda bulunulmalıdır. Bursa Bulgaristan Konsolosluğu, Bulgaristan Vizesi

Schengen vizesini temin etmiş biri Bulgaristan’a geçişinde vizesindeki başlangıç ve bitiş tarihlerine ve Bulgaristan’daki konaklama süresine dikkat etmelidir. Bulgaristan’da vizesine sahip olduğu Schengen ülkesinden daha fazla kalmamalıdır. Bulgaristan vizesiyle Schengen ülkelerine geçiş yapılamamaktadır.

Schengen Ülkeleri Listesi: Almanya, Avusturya, Belçika, Danimarka, Estonya, İspanya, Finlandya, Fransa, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Litvanya, Luksemburg, Malta, Norveç, Hollanda, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İsveç, İsviçre, Çek Cumhuriyeti. 

Bulgaristan Bursa Konsolosluğu

 

Bursa Bulgaristan Konsolosluğu Randevu

Pasaport ve kimlik çıkartma gibi işlemler için Bursa Bulgaristan Konsolosluğundan randevu alınması gerekebilir. Ancak vize işlemleri için Bursa Bulgaristan Konsolosluğundan randevu alınması zorunlu değildir. Bursa Bulgaristan Konsolosluğu vize başvurularını vize kategorilerine göre kabul etmektedir. Bulgaristan’a gerçekleştirilecek seyahatin amacına göre belirlenecek vize tipi kategorisi belirtilerek başvuru yapılmalıdır. Bulgaristan vizesi başvurusu için formu dikkatli ve eksiksiz şekilde tamamlanmalıdır. Kırmızı pasaport ve kimlik kartı için alınan randevular çevrimiçi gerçekleştirilme imkanı varken, kısa süreli C vize ve D vize başvuruları için Bursa Bulgaristan Konsolosluğunu mesai saatleri içinde randevusuz olarak ziyaret edilebilmektedir.

Bulgaristan Konsolosluğu D Vize

Uzun dönem D tipi vizelerin başvuruları direkt olarak Bursa Bulgaristan Konsolosluğuna yapılabilmektedir.  Bursa Bulgaristan Konsolosluğu uzun süre kalma planı olan kişileri; öğrencileri, Bulgaristan’da şirket temsilciliğini kuranları, yatırımcıları, Bulgar vatandaşı ile evlenenleri, aile birleşimi yapanları, oturum izni almak isteyenleri uzun süreli D tipi vize prosedürüne tabi tutmaktadır.

Bulgaristan Vizesi Sonuçlanma Süresi

Bursa Bulgaristan Konsolosluğu vize çıkış süresi ekseriyetle 5-10 iş günü arasında değişmektedir. Bulgaristan D vize işlemleri süresi de 45 günden 90 güne kadar olan süre aralığında sonuçlanmaktadır. Vize harcı servis işlemi için talep edildiğinden reddedilen Bulgaristan vizelerinde ücret iadesi yapılmamaktadır.

Bulgaristan Konsolosluğu Vize Harç Ücretleri

Bursa Bulgaristan Konsolosluğu başvuru sahiplerinden C tipi vize için farklı D tipi vize için farklı vize harcı talep etmektedir. Biyometrik pasaporta sahip Arnavutluk, Azerbaycan, Gürcistan, Bosna-Hersek, Moldova, Karadağ, Rusya ve Ukrayna vatandaşları için vize ücretleri  diğer ülke vatandaşlarından farklı olmaktadır. Makedonya ve Sırbistan vatandaşları vize ücretinden muaftır.  Bulgaristan Bursa Konsolosluğu 0-12 yaş arasındaki çocuklardan vize harç bedeli talep etmemektedir (12 yaşını doldurmasından bir gün öncesine kadar). Bulgaristan vizesi harç bedeli Bulgaristan Konsolosluğu’na yalnızca vize müracaatı için ödenmektedir. Bulgaristan vizesi harç bedeli Bulgaristan Konsolosluğu’na vize başvurusu için ödenen ücrettir. 

Bulgaristan Konsolosluğu C Vize Harç Ücreti

Bulgaristan’a kısa bir süre (90 günden az) seyahatler için C tipi vize başvurusunda bulunulmalıdır. Bulgaristan Bursa Konsolosluğu tarafından talep edilen vize ücretleri C vize ve D vize ücreti olarak ikiye ayrılmaktadır. Her konsolosluğun  vize ücreti farklı bankaya  ve farklı hesap numarasına yattığından, Bulgaristan vizesi harç bedeli ödenirken vize işlemlerinin Bulgaristan Bursa Başkonsolosluğu’nda yapılacağı belirtilmelidir.

Bulgaristan Konsolosluğu D Vize Harç Ücreti

Bulgaristan Bursa Konsolosluğu, Bulgaristan’a uzun dönem başvuruda bulunacakları D tipi vize prosedürüne tabi tutmaktadır. Uzun süreli iş seyahatleri, Bulgaristan’da yeni iş kurma, oturum izni, aile birleşimi vb. durumlar D tipi vize kategorisine girmektedir. Oturum vize başvurularının işleme alınabilmesi için gerekli tutarın konsolosluk hesabına yatırılması gerekir.

Bulgaristan Bursa Konsolosluğu Anlaşmalı Olduğu Banka

Bulgaristan Bursa Konsolosluğu, Bulgaristan Ticari Vizesi, Bulgar Turistik Vize, Bulgaristan Transit Vize ve Bulgaristan Özel Ziyaret vizesi harç bedelleri konusunda Garanti Bankası ile çalışmaktadır.

Bulgaristan vize harç ücretinin ödendiğine dair dekont vize başvuru dosyasına eklenmelidir.  Bu ücret sadece harç bedelini içermekte olup, Bulgaristan Bursa Konsolosluğu’nun Bulgaristan vize başvuruları için outsource ettiği kuruluşlara ödenecek olan ücretler vize harç ücreti kapsamında değildir. Benzer şekilde Bursa Bulgaristan Konsolosluğu vize işlemlerinde gerekli olan fotokopi ve kırtasiye, seyahat sağlık sigortası, biyometri işlemi, fotoğraf çekimi masrafları ve kargo-kurye ücretleri vize harcı ücretlerine dahil edilmemektedir.

Bursa Bulgaristan Konsolosluğu İletişim Bilgileri

Adres:  Adalet Mahallesi, Aydın Sokak, No:1 / BURSA

Telefon:  +90 (224) 245 55/ (224) 245 55 00

 E-posta:  bulkonsdn@ttnet.net.tr

Web Sitesi: http:// www.mfa.bg/bg/

Çalışma Saatleri: Pazartesi-Cuma: 09.00-17.30

Vize Başvuru Saatleri: Pazartesi-Cuma: 09.00-12.00

Vize İşlem Saatleri:  Pazartesi-Cuma: 09.00-17.30

Bulgaristan Bursa Konsolosluğu

Bursa Bulgaristan Konsolosluğuna Nasıl Gidilir?

Duyurular

Bulgaristan C Vize Başvuruları Akredite Acentelere Yapılacak

Bulgaristan Başkonsolosluğu, 16 Mart 2021 tarihinden itibaren kısa süreli turistik, ticari, aile ziyaret amaçlı seyahatler için alınan C vize ...
2021-02-26 06:57:18 Devamı...

Bulgaristan Vatandaşlarının Türk Vatandaşlığı Alma Hakkı

31 Mayıs 2021 tarihli Balkan Ülkeleri Vatandaşlıklarının İstisnai Olarak Türk Vatandaşlığını Kazanmaları adlı genelge ile gerekli şart...
2020-12-30 16:37:16 Devamı...

Bulgaristan Konsolosluklarının Yılbaşında Kapalı Olduğu Günler

Değerli ziyaretçimiz; Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu Edirne Bulg...
2020-12-30 16:36:46 Devamı...

Bulgaristan Konsoloslukları Resmi Tatil Duyurusu

Bulgaristan Bağımsızlık Günü Dolayısıyla Resmi Tatil Bilindiği gibi 3 Mart Bulgaristan Cumhuriyeti tarafından Milli Bağımsızlık Gün...
2020-12-30 16:36:12 Devamı...
Tüm Duyurular
Bursa Konsolosluğu