Bulgaristan Vize İşlemleri

Bulgaristan vize başvuruları için yerine getirilmesi gereken birtakım prosedürler bulunmaktadır. Bu prosedürlerin detaylarının bilinmesi, başvuru sürecinde kolaylık sağlar. Bordo (Umuma Mahsus) pasaport hamilleri, başvurularını gerçekleştirmek için bazı koşulları yerine getirmek zorundayken, Yeşil (Hususi), Siyah (Diplomatik) ve Gri (Hizmet) pasaport sahipleri kısa süreli seyahatleri için vize koşullarından muaf tutulmuşlardır.

Vize başvurusu yapabilmek için kişilerin öncelikle seyahat amaçlarını netleştirmesi gerekir. Çünkü yapılması gereken hazırlıklar vize türüne göre değişir. Kısa süreli ve uzun süreli vize başvuru prosedürleri birbirinden farklıdır. Kısa süreli başvurular, yetkilendirilen başvuru merkezleri aracılığıyla ve şahsen yapılabilirken uzun süreli (d vize) başvurular ilgili konsolosluk birimine yapılır. 

Kısa süreli Bulgaristan vizesi başvuruları turistik, ticari, transit ve ziyaret amaçlı vize kategorilerinden yapılmaktadır. Turistik, ticari, aile ziyaret ve transit vize başvuruları için hazırlanması gereken başvuru evrakları başvuru sahibinin seyahat amacına göre değişir. Örneğin ziyaret amaçlı vize başvuru talebinde bulunan bir kişinin mutlaka ilgili ülkede yaşayan bir tanıdığından davet mektubu alması gerekir. Yine ticari/iş sebebiyle ilgili ülkeye seyahat edecek kişiler de konsolosluk birimine davet mektubu sunmalıdır.

Başvurular için tercih edilecek vize kategorisi ne olursa olsun evrakların eksiksiz ve doğru bir şekilde hazırlanması gerekir. Konsolosluk birimine sunulan evrakların güncel tarihli olması gerekir. Geçersiz, doğruyu yansıtmayan ya da eski tarihli belgeler vize reddine sebebiyet verebilir.

Bulgaristan diplomatik temsilcilikleri vize başvurularını kabul etmeye yetkilidir. İstanbul ve Edirne Başkonsolosluğu, Ankara Büyükelçiliği ve Bursa Konsolosluğu vize başvurularını kabul eder, değerlendirir ve sonuçlandırır. Her bir diplomatik temsilciliğin görev alanı vardır. Başvuru sahipleri işlemlerine başlamadan konsolosluk birimlerinin görev çevresi hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

DİKKAT!

Bulgaristan vizesi ile Schengen ülkelerine giriş yapılmamaktadır. Ancak kişilerin pasaportunda geçerli bir Schengen vize olması durumunda o Schengen vize ile Bulgaristan’a girilebilir. Ancak ülkeye girişlerde inisiyatifin her zaman sınır yetkililerinde olduğu unutulmamalıdır. Geçerli bir vizenin olması her zaman o ülkeye kesin giriş hakkı vermez.

Bulgaristan vize işlemleri

Bulgaristan Vize İstiyor Mu?

Bulgaristan Türkiye’ye vize uygulayan ülkelerden biridir. Kısa süreli olmak şartıyla Diplomatik (Siyah), Hususi (Yeşil) ve Hizmet (Gri) pasaportu olanların ülkeye giriş yapabilmeleri için vize almalarına gerek yoktur. Ancak uzun süreli başvurular için mutlaka ilgili prosedürler yerine getirilmelidir.

Kısa süreli vize başvuruları içinde turistik, ticari, aile ziyaret ve transit vize kategorilerini barındırır. Uzun süreli başvurular ise d vize kapsamında değerlendirilir ve başvuru sahibine 90 günden uzun konaklama hakkı tanır. Kısa süreli vize türleri için yapılan başvurularda sunulması gereken şahsi, standart evraklar bulunmaktadır. Bunun yanında, başvuru sahibinin vize kategorisine ve mesleki durumuna göre ek evrak sunması gerekebilir. Yapılan başvuruların işleme alınması ve değerlendirilmesi için ilgili ülkenin tüm vize başvuru koşulları yerine getirilmelidir.

Bulgaristan’a gidişte uygulanan vize prosedürleri yerine getirilmediği takdirde başvurular ret ile sonuçlanabilir. Konsolosluk, kişilerden başvuru süreci boyunca ek evrak talebinde bulunabilir. İlgili konsolosluk birimi başvuru sahibinden hangi evrakları istiyor ise belirtilen süre içinde bu evrakların hazırlanması ve sunulması gerekir.

Bulgaristan vize başvuru süreci sunulan evraklara göre şekillenir. Yapılan kısa süreli başvurular yaklaşık 10 iş günü içinde sonuçlanır. Ancak sunulan evraklara göre işlem süresi uzayıp kısalabilir. D vize başvurularının sonuçlanma süresi de en az 45 gündür. D vizelerin başvuru ve işlem süreci, c vizeye göre daha karışık ve uzundur.

Başvuru sahipleri vize başvurularını yaparken konsolosluk biriminin görev bölgesine dikkat etmelidir. İstanbul Başkonsolosluğunun görev bölgesine, İstanbul, Çanakkale, Kocaeli, Sakarya ve çevresi girmektedir. Edirne Başkonsolosluğunun görev bölgesine, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli ve ilçeleri girmektedir. Ankara Büyükelçiliği görev bölgesine ise Ankara, Kastamonu, Zonguldak, Yozgat, Mardin, Diyarbakır, Trabzon, Niğde, Nevşehir, Erzurum, Erzincan, Muş gibi iller girmektedir. Başvuru yapılmadan önce bilgiler yetkili makamlardan teyit edilmelidir.

Biometrik pasaporta sahip olan Arnavutluk, Bosna-Hersek, Makedonya, Karadağ, Ukrayna ve Sırbistan vatandaşları Bulgaristan’a vize almadan seyahatlerini gerçekleştirebilirler.

Ülkelerinde Bulgaristan diplomatik temsilciliği bulunmayan Suriye, Irak gibi ülke vatandaşları, başvuru işlemlerini Türkiye’den yapabilmektedir. Bu kişiler Türk vatandaşlarına uygulanan vize prosedürlerini yerine getirerek başvurularını gerçekleştirebilirler. Ancak konsolosluk biriminin her zaman ek evrak talebinde bulunabileceği unutulmamalıdır.

Bulgaristan Vize Randevu İşlemleri

Bulgaristan vizesi randevu işlemleri için konsolosluk birimlerinin prosedürleri farklı olabilir. Ankara Büyükelçiliği şahsi başvuruları kabul etmekle birlikte başvuru işlemleri için randevu talep etmemektedir. Ankara Büyükelçiliği için randevular daha çok Bulgar pasaportu ve vatandaşlık işlemleri için istenmektedir. Bu durum fazla talep olması durumunda değişebilir. Bu yüzden başvurudan önce teyit edilmelidir.

Başvuru sahipleri Ankara Büyükelçiliği konsolosluk birimine gelerek başvurularını sunabilir. Evraklar seyahat amacına göre özenle ve eksiksiz hazırlanmalıdır. Sunulan evraklarda eksiklik ya da hata tespit edilmesi durumunda başvurular olumsuz sonuçlanabilir. Ret cevabı verilen başvurular için herhangi bir süre kısıtı olmaksızın yeniden başvuru yapılabilir.

Konsolosluk birimleri turistik, ticari, aile ziyaret, transit vize başvurularını, akredite edilmiş seyahat acenteleri, tur şirketleri ve yetkilendirilmiş başvuru merkezleri aracılığı ile de kabul eder. Kişiler başvurularını aracı firma vasıtasıyla yapacaklarsa ilgili kurumun başvuru prosedürleri hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Bulgaristan D vizesi için randevu alınmışsa kişinin konsolosluk birimine gelmesi gerekir.

Yetkilendirilmiş başvuru merkezleri ile işlemlerini tamamlamak isteyen kişiler başvuru için randevu gerekip gerekmediği konusunda bilgi almalıdır. Bazı durumlarda kişilerin başvurularını, gerekli şartları taşıması durumda üçüncü bir kişi yapabilmektedir. Başvuruların yapılma şekline göre izlenilen prosedürler de değişir.

Başvuruları kabul eden ve değerlendiren konsolosluk birimi başvuru sahibini süreç boyunca mülakat için çağırabilir. Böyle bir durumda belirtilen gün ve saatte konsoloslukta bulunulmalıdır. 

Bulgaristan Vize Başvurusu

Bulgaristan vizesi için seyahat amacı netleştirildikten sonra evraklar hazırlanmalı ve başvuru işlemleri başlatılmalıdır. Başvuru için gerekli evrak listelerine ilgili sayfalardan ulaşılabilir. Turistik, ticari, aile ziyaret ve transit vizesi başvuruları için evraklar eksiksiz bir şekilde hazırlanmalı ve sunulmalıdır. Evraklarda herhangi bir eksiklik ya da yanlışlık olması durumunda başvuru sürecinde olumsuz durumlarla karşılaşılabilir. Dolayısıyla sunulan evraklar dikkatli ve titiz bir şekilde hazırlanmalıdır.

Konsolosluk birimi kısa süreli vize başvurularını akredite edilmiş seyahat acenteleri, yetkilendirilmiş başvuru merkezleri aracıyla kabul eder. Konsolosluk birimi, sunulan evrakları değerlendirilerek vize başvuruları hakkında karar verir. Kısa süreli başvurular yaklaşık 10 iş günü içinde sonuçlanırken uzun süreli vize başvurularının sonuçlanması 45-60 günü bulur. Bu süreler sonunda olumlu ya da olumsuz bir yanıt başvuru sahibine ulaşır.

Vize başvuruları, bulunulan bölgenin yetki alanındaki konsolosluk birimine yapılmalıdır. Bulgaristan Cumhuriyeti’nin Türkiye’de 4 farklı ilde diplomatik temsilciliği bulunmaktadır. Başvurular yapılmadan önce başvuru yapılacak olan konsolosluk biriminin yetki alanı kontrol edilmelidir.

Bulgaristan vize işlemleri için gerekli prosedürler yerine getirildiğinde başvurular tamamlanır. Yapılan başvuruları kabul etme, değerlendirme ve sonuçlandırma yetkisi sadece ilgili konsolosluk birimine aittir. Yapılan vize başvuruları sonucunda konsolosluk birimi olumlu yanıt verirse çıkmış olan vize, başvuru sahibinin pasaportuna basılır.

Vize başvurularında kullanılacak olan pasaportun seyahat dönüşü sonrasında  en az 6 ay geçerliliğinin olması gerekir. Başvurular için hazırlık yapılmadan pasaport geçerlilik süreleri mutlaka kontrol edilmelidir.

Bulgaristan vize işlemleri

Bulgaristan Vizesi Başvuru Formu

Bulgaristan vizesi için doldurulması gereken başvuru formu, konsolosluk biriminin başvuru sahiplerini tanımak amacıyla talep ettiği bir evraktır. Vize talep eden kişiler, başvuru formunda yer alan bilgilere ve sunduğu evraklara göre değerlendirilir. Form için yazılmış olan bilgilerin, sunulan diğer evraklarda bulunan bilgilerle örtüşmesi gerekir. Çelişen ifadelerin yer alması başvuru değerlendirme sürecinde olumsuz durumlarla karşılaşılmasına neden olabilir.

Bulgaristan vize başvuru işlemleri için her başvuru sahibinin eksiksiz ve doğru bilgilerle başvuru formunu doldurması gerekir. Form için; kişisel bilgiler (adres ve iletişim bilgileri, medeni durum, TC. kimlik numarası, cinsiyet, anne baba ismi vb.), pasaport bilgileri (geçerlilik tarihi, veren makam, pasaport numarası ve türü), iş yeri adresi, talep edilen giriş sayısı, vize türü, konaklama bilgileri,  seyahat masraflarının nasıl karşılanacağına ve seyahat amacına dair bilgiler yazılması istenmektedir. Başvuru sahibi ancak eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurduğu form ile başvurusunu tamamlayabilir. Aksi takdirde başvurular işleme alınmamaktadır.

Kişilerin yaşına bakılmaksızın her başvuru sahibinin başvuru formu doldurması gereklidir. Yaş kriteri, sadece ödenmesi gereken konsolosluk vize harcında önem teşkil eder. Örneğin, 12 yaş altı çocukların başvurusu için konsolosluk birimi harç ücreti talep etmez.  Ancak başvuru formunu her yaştan kişinin doldurması gerekir. Reşit olmayan kişilerin formunu anne ya da babası doldurmalıdır. Form doldurma işlemi bittikten sonra gerekli yerler mutlaka imzalanmalıdır. Çocukların imzasını anne ve babası atmalıdır. Vize başvurularının işleme alınması için formun en altında bulunan imza kutucuğu mutlaka doldurulmalıdır.

İstanbul, Bursa, Edirne konsolosluk birimlerinden başvurularını tamamlamak isteyenler Bulgaristan vize başvuru formuna buradan ulaşabilirler.

Ankara ve Gaziantep çevresinden başvurularını tamamlamak isteyenler için ise Bulgaristan vize başvuru formuna buradan ulaşabilirler.

Bulgaristan vizesine başvuruda bulunacak olan kişilerin başvuru formunu doldururken iletişim adreslerini eksiksiz ve doğru yazması gerekir. Başvuruyu kabul edecek olan konsolosluk biriminin süreç boyunca başvuru sahibine ulaşması gerekebilir. Bu yüzden verilen telefon numaraları ve e-posta adreslerinin güncel olması gerekir.

Bulgaristan Vizesi Ücreti

Vize başvuruları için kişilerin ödemesi gereken vize ücreti bulunmaktadır. Bulgaristan’a yapılacak olan turistik, ticari, aile ziyaret, transit vize başvuruları için ödenmesi gereken vize ücretleri başvuru sahibinin seyahat amacına ve kalış süresine göre değişir. Biometrik pasaporta sahip olmayan Arnavutluk, Bosna-Hersek, Moldova, Karadağ, Rusya ve Ukrayna vatandaşları başvuruları için 35 € öderler. Biometrik pasaportları olması durumunda vize işlemlerinden muaftırlar. Makedonya ve Sırbistan Vatandaşları ise başvuruları için vize ücreti ödememektedir. Uzun süreli kalış (d vize) için başvuru yapan kişiler ile kısa süreli (c vize) başvurusu yapan kişiler farklı ücret öder.

Bulgaristan vizesi fiyatı yaş gruplarına göre de değişir. 12 yaşın altındaki başvuru sahipleri için konsolosluk biriminden başvuru ücreti talep edilmemektedir. Belirtilen başvuru ücretleri sadece konsolosluk harç bedellerini içermektedir. Başvurular yetkili bir kurum vasıtasıyla tamamlanırsa bu harç bedellerine ilgili kurumun hizmet bedeli de eklenir.

Konsolosluk vize harç ücretleri, başvuru yapılacak konsolosluğun anlaşmalı olduğu bankalar aracılıyla kabul edilir. İstanbul, Bursa ve Ankara başvuruları için Garanti Bankası ödemeleri kabul etmektedir. Edirne için ise İş Bankası konsolosluk harç bedellerini kabul eder. Hesaba yatırılan vize ücretleri, başvuru olumsuz yanıt alsa bile iade edilmemektedir.

Vize başvuruları, konsolosluk harç bedeli yatırılmadan kabul edilmemektedir. Bu yüzden başvuruların işleme alınması ve değerlendirilmesi için vize ücretlerinin ödenmesi gerekir. Ücretin ödendiğine dair dekont mutlaka başvuru evraklarının arasına eklenmelidir.

Bulgaristan vize işlemleri

Duyurular

Bulgaristan Vatandaşlarının Türk Vatandaşlığı Alma Hakkı

31 Mayıs 2017 tarihli Balkan Ülkeleri Vatandaşlıklarının İstisnai Olarak Türk Vatandaşlığını Kazanmaları adlı genelge ile gerekli şart...
2018-01-02 17:48:09 Devamı...

Bulgaristan Konsolosluklarının Yılbaşında Kapalı Olduğu Günler

Değerli ziyaretçimiz; Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu Edirne Bulg...
2017-12-20 11:16:50 Devamı...

2014 SENESİNDEN İTİBAREN BULGARİSTANDA DEVAMLI OTURUM İZNİ

Bulgaristan  Vatandaşlık Satın Almak   Avrupa birliği ülkesi olan Bulgaristan yatırımcılara vatandaşlık hakkı tan...
2017-09-28 11:16:58 Devamı...

Bursa Bulgaristan Konsolosluğu Seçimlerden Dolayı Tatil

Bursa Bulgaristan Konsolosluğu Seçimlerden Dolayı Tatil! Bursa Bulgaristan Başkonsolosluğu 24.03.2017 ve 27.03.2017 tarihlerinde Millet Meclis...
2017-03-27 12:30:05 Devamı...
Tüm Duyurular
Bulgaristan Vize İşlemleri