Aile Birleşimi/ Oturumu Olan Kişilerin Eş ve Çocuklarına

Oturumu Olan Kişinin Eşine Oturum Vizesi (D Vize) Başvurusu İçin Gerekli Belgeler

Bulgaristan'da oturum sahibi üzerinden gerekli koşulların sağlaması halinde kişinin ailesi de Bulgaristan Oturum İzni alabilmektedir. Bulgaristan Vizesi başvurusunda bulunan kişinin bu hakkı elde edebilmesi için ilk olarak D Vize başvurusunda bulunması gerekmektedir. D Vizesi aldıktan sonra oturum izni talebinde bulunan kişi, oturum izni için Bulgaristan’da adres kaydının olduğu yerdeki Yabancılar Şubesi’ne oturum izni dilekçesiyle başvuruda bulunmalıdır.

Pasaport (En az 2 yıl geçerliliği olan, vize basılacak 2 boş sayfası bulunan)
Fotoğraf (Arkası beyaz fonlu, son 3 ay içinde çekilmiş, 3,5*4,5 mm boyutlarında,)
Bulgaristan Yabancılar Şubesi'nden alınan aile birleişimi yapabilir belgesi
Evlilik Kayıt Örneği
Bulgaristan oturumu olan kişinin oturum kartı fotokopisi
Bulgaristan kira kontratı
Bulgar vatandaşı kişinin eşinin bakım ve masraflarını karşılayacağını ve oturacakları adresi belirtir taahhütname (Bulgaristan noter tasdikli)
Bulgaristan’da oturum sahibi kişinin Bulgaristan’da bir bankada açılmış ve içerisinde minimum 3.000 Euro tutarında parası olduğunu gösterir bankadan alınmış referans mektubu. 
Sabıka Kaydı

Aile Birleşimi Dolayısıyla Çocuklara Bulgaristan Oturum İzni

Bulgaristan Türkiye temsilciliklerinden D vize başvurusunda bulunan ve Bulgaristan'da ikamet edeceğini beyan eden ebeveyn, gerekli koşulları sağlaması halinde eşini ve çocuklarını da aile birleşimi dolayısıyla yanına alabilmektedir.

Çocuklara Oturum Vizesi İçin Gereken Belgeler Aşağıdaki Gibidir;

Pasaport (En az 2 yıl geçerliliği olan, vize basılacak boş sayfası bulunan)
Fotoğraf (Arkası beyaz fonlu, 3,5x4,5 mm boyutlarında)
Türkiye'den alınan çocuğa ait doğum kayıt örneği
Başvuru sahibinin, çocuğun bakım ve masraflarını karşılayacağına dair Bulgaristan noterinden tasdikli taahhütname.
Bulgar Vatandaşı olan Eş, çocuğun bakım ve masraflarını eşimin karşılayacağına bir itirazı olmadığına dair yapacağı taahhütname.
Ebeveyn adına Bulgaristan’da bakiyeli bir banka hesabı
Başvuru sahibinin kalacağı adrese dair yapılmış noter tasdikli kira kontratı
Sabıka Kaydı 

Bulgaristan Oturum Vizesi Başvurusu Nereye Yapılır?

Bulgaristan'a yapılması planlanan uzun süreli ikamet izinleri için başvurular Bulgar Konsolosluklarına şahsen yapılmaktadır. Vize evrakları eksiksiz bir şekilde hazırlanarak ikamet edilen şehre hizmet veren konsolosluk biriminden işlemler tamamlanabilir. Bulgaristan D vize başvurusu için ikamet edilen şehre göre İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu'ndan, Bursa Bulgaristan Konsolosluğu'ndan, Edirne Bulgaristan Konsolosluğu'ndan, Ankara Bulgaristan Büyükelçiliği'nden şahsen başvuruda bulunulması gerekir. Şahsen başvuru yapılabilecek temsilcilikler Türkiye'de dört farklı şehirde bulunmaktadır. Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Edirne Başkonsolosluğu, Bursa Konsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği başvuruyu kabul edebilecek diplomatik temsilciliklerdir. D vize başvuruları için başvuru evraklarının arasında olması gereken belgelerden birisi seyahat sağlık sigortasıdır. Seyahat sağlık sigortası Bulgaristan'a özgü olmak şartıyla vize çıkış süresi göz önüne alınarak seyahat tarihleriyle orantılı bir şekilde yaptırılmalıdır. 

Bulgaristan Konsoloslukları Görev Bölgesi

Bulgaristan oturum izni için yapılan başvurularda konsoloslukların görev bölgesindeki şehirler dikkate alınmalıdır. İkamet edilen şehre hizmet veren konsolosluk biriminden başvuru işlemleri tamamlanmalıdır. Bulgaristan'ın İstanbul, Ankara, Bursa ve Edirne şehirlerinde diplomatik temsilcilikleri bulunmaktadır. Bulgar Konsolosluklarının görev alanına giren şehirler aşağıdaki gibidir;

Ankara Büyükelçiliği'nden başvuru yapılabilecek iller; Adana, Adıyaman, Ardahan, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aksaray, Bayburt, Batman, Bartın, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, İzmir, Iğdır, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Karabük, Kırklareli, Kırşehir, Kırıkkale, Kilis, Konya, Kütahya, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak.

Edirne Başkonsolosluğu'ndan başvuru yapılabilecek iller; Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve ilçeleri.

İstanbul Başkonsololsuğundan başvuru yapılabilecek şehirler; İstanbul, Sakarya, Çanakkale.

Bursa Konsolosluğu ise geriye kalan tüm illerden başvuru kabul etmektedir.

Bulgaristan D Vize Ücreti

Bulgaristan vize başvuru işlemlerinin tamamlanabilmesi için belirlenen vize harç ödemeleri yapılmalıdır. D vize başvuruları hangi konsolosluk üzerinden tamamlanacaksa ücretler de o konsolosluğun anlaşmalı olduğu banka hesabına yatırılmalıdır. Dolayısıyla oturum izni başvuruları için ikamet edilen şehre hizmet  veren konsolosluk birimlerinin banka hesabı tercih edilmelidir. Vize başvurularının konsolosluk birimi tarafından kabul edilebilmesi için gerekli tüm prosedürlerin yerine getirilmesi gerekir. Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği'nden yapılacak olan vize başvuru işlemleri için konsolosluk hesabına yatırılması gereken vize ücreti 100€'dur. Yetkili başvuru merkezi üzerinden gerçekleştirilecek her başvuru için 100€'ya ek olarak 15€/25€ başvuru hizmet bedeli alınmaktadır. Vize başvuruları yetkili vize başvuru merkezi aracılığıyla yapılırken her başvurudan konsolosluk harcının yanı sıra hizmet bedeli alınmaktadır. Opsiyonel hizmetlerin yaklaşık fiyatları şöyledir; 30.000€ teminatlı Zorunlu Seyahat Sağlık Sigortası bedeli ortalama 3 Aylık/30€, 1 Yıllık/60'dur. Seyahat sağlık sigortası başvuru yapılan aracı kurumlar/aenteler vasıtasıyla yapılabilmektedir. Fotoğraf Hizmeti, 25 TL, Başvuru Formu Doldurma 7€, SMS Hizmeti 1€, Fotokopi (Sayfa başına) 1 TL, kurye hizmeti 10€, Hizmet bedelleri başvuru yapılan aracı firmaya göre değişebilir. D vize başvuruları için hazırlanan dosya içinde seyahat tarihlerine ve vize çıkış tarıhine göre düzelenmiş zorunlu seyahat sağlık sigortası yer almalıdır. Seyahat sağlık sigorta bedelleri başvuru yapılan aracı firmaya göre değişmekte olup 6 aylık sigorta bedeli yaklaşık 50€ olmaktadır. Sigorta işlemleri aracı kurum üzerinden tamamlanabilir.

Bulgaristan Oturum İzni Başvuruları Sonuçlanma Süresi

Bulgaristan uzun süreli d vize başvuru işlemleri kısa süreli c vize başvurularına göre daha uzun bir zaman dilimi içinde sonuçlanmaktadır. Oturum izinleri, Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı tarafından değerlendirilmekte olup karar yetkisi yine Dışişleri Bakanlığındadır. Vize başvurularının ortalama sonuçlanma süresi en az 45 gündür. Bu süre içinde başvuru yapılan konsolosluk, kişiyi görüşmeye çağırma hakkına sahiptir. 

bulgaristankonloslugu.org web sitesinin Bulgaristan Büyükelçiliği ve Bulgaristan Başkonsolosluğu resmi web siteleri ile ilgili bir bağlantısı var mıdır?
bulgaristankonsoloslugu.org web sitesinin Bulgaristan Büyükelçiliği/Bulgaristan Başkonsolosluğu ile herhangi bir bağlantısı yoktur. Yalnızca kişileri bilgilendirme amacıyla oluşturulmuştur. bulgaristankonsoloslugu.org web sitesi, vize başvurusu yapacak olan kişilerin doğru bilgilerle işlemlerini gerçekleştirmesi, konsolosluk iletişim bilgileri, çalışma saatleri ve vize başvuru koşulları hakkında detaylı bilgi alabilmesi amacıyla hazırlanmıştır.
Alenn DDW farklı alan adlarını kullanarak seyahat ve danışmanlık firmalarına reklam vererek onlarla stratejik işbirliği yapmaktadır.
Bulgaristankonsoloslugu.org web sitesinde sunulan bilgilerin güncel ve doğru olması için titizlikle çalışılmaktadır. Ülkelerin vize prosedürleri zamanla değişip güncellendiğinden yeni ve güncel bilgilerin eski bilgilerle yer değiştirilmesi için de aynı titizlik gösterilmektedir.
Visa Information For Bulgaria sitesine bilgi, proje ve reklam verme gibi istekleriniz için www.alennddw.com/contact iletişim adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bulgaristan'da  D Vize Başvuru Formu

Oturum izni başvuruları için doldurulması gereken formlar konsolsoluk hizmet bölgelerine göre farklılaşmaktadır. Başvuru sahipleri işlemlerini yürüteceği konsolosluğun başvuru formunu doldurduktan sonra diğer evraklarıyla birlikte teslim etmelidir. ancak başvuru formunun seyahat amacına göre hatasız bir şekilde doldurulması gerekir. Yapılacak herhangi bir hata ya da eksikli başvurunun o şekilde eksik değerlendirilmesine yol açacaktır. 

İstanbul Başkonsolosluğu D Vize başvuru formu için tıklayınız.

Ankara Büyükelçiliği D Vize başvuru formu için tıklayınız.

Bursa Başkonsolosluğu D Vize başvuru formu için tıklayınız.

Edirne Başkonsolosluğu D Vize başvuru formu için tıklayınız. 

Ana Menü

Duyurular

Bulgaristan'a Girişlerde Schengen Yasağı Olanlar Dikkat!

Bulgaristan'ın Avrupa Birliği Konseyi Dönem Başkanlığında Avrupa Parlementosu ile arasındaki anlaşmaya göre; Schengen ülkelerine giri...
2023-08-03 17:38:42

Bulgaristan Vatandaşlarının Türk Vatandaşlığı Alma Hakkı

31 Mayıs 2021 tarihli Balkan Ülkeleri Vatandaşlıklarının İstisnai Olarak Türk Vatandaşlığını Kazanmaları adlı genelge ile gerekli şart...
2023-08-03 17:38:27

Bulgaristan Konsolosluklarının Yılbaşında Kapalı Olduğu Günler

Değerli ziyaretçimiz; Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu Edirne Bulg...
2023-08-03 17:22:46

Bulgaristan Covid-19 Seyahat Güncellemesi

2020 Mart ayı  itibarıyla etkisini gösteren Covid-19 pandemisi seyahat kurallarının da periyodik aralıklarla değişmesine sebep olmaktadı...
2023-08-03 17:22:05
Tüm Duyurular
Aile Birleşimi / Oturumu Olan Kişilerin Eş ve Çocuklarına