Bulgaristan Vizesi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular

Bulgaristan vizesi hangi ülkelerde geçerlidir, bu vize ile diğer Avrupa Birliği ülkelerine giriş yapılabilir mi?

Bulgaristan üzerinden alınan vize sadece belirli bir süre Bulgaristan’da ikamet hakkı verir. Ülkelerin vize prosedürleri hakkında detaylı bilgi için diplomatik temsilciliklerin resmi sayfaları ziyaret edilmelidir.

Vize işlemleri için başvuru merkezlerinden randevu almak zorunda mıyım?

Kısa süreli vize başvuruları için yetkili başvuru merkezlerinden randevu alma zorunluluğu bulunmamaktadır.

Vize başvurusu için parmak izi alınıyor mu?

Uzun Süreli ve Kısa Süreli Bulgaristan vize başvurusu için parmak izi uygulaması bulunmamaktadır.

Turistik, Ticari, Aile Ziyareti ve Transit Vize başvuruları ne kadar süre önce yapılmalı?

Kısa süreli vize başvuruları kişinin seyahat tarihine en geç 15 gün kala başlatılmalıdır.

Bulgaristan Turistik, Ticari, Aile ziyareti vizeleri ne kadar süre içerisinde sonuçlanır?

İlgili vizeler kısa süreli vize kategorisindedir. Kısa süreli Bulgaristan vizeleri sonuçlanma süresi ortalama 10 iş günüdür. Konsolosluk birimlerinin yoğunluklarına ve resmi tatillere göre bu süre bazen daha uzun olabilir.

Vize başvurusu her konsolosluktan yapılır mı? Yerleşim yeri başvuru için önemli midir?

Başvurular için bölge farkı bulunmaktadır. Akdeniz, Karadeniz, İç Anadolu, Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yer alan şehirlerde ikamet eden kişiler işlemleri için Ankara Büyükelçiliğini; İstanbul, Çanakkale, Sakarya ve Kocaeli çevresinde ikamet eden kişiler İstanbul Başkonsolosluğunu; Edirne, Kırklareli, Tekirdağ çevresinde ikamet eden kişiler ise Edirne Başkonsolosluğundan işlemlerini tamamlamalıdır. Bursa Konsolosluğu ise genellikle tüm şehirden başvuru kabul etmektedir.

Turistik vize başvuruları için Booking üzerinden rezervasyon yaptırılabilir mi?

Bulgaristan turistik vize başvuruları için satın alınmış otel rezervasyonları kullanılmalıdır. Alınan otel konfirme belgesinde hangi tarihler arasında kaç gün kalınacağı, ödenen ücret, rezervasyon numarası, otel bilgileri (telefon numarası, adresi), rezervasyon yapan kişi bilgileri bulunmalıdır. Başvuru değerlendirme sürecinde konsolosluk yetkilileri kişinin konaklama bilgilerini oteli arayarak kontrol edebilir.

Her yaştan kişi için başvuru dosyası hazırlanmalı mıdır?

Evet, seyahat edecek kişi 1 yaşında bebek dahi olsa ayrı bir dosya hazırlanmalı, ayrı bir başvuru formu doldurulmalıdır. İmza bölümünü ise ebeveynlerinin her ikisi imzalamalıdır.

Ticari Vize ya da Ziyaret Vizesi için davetiyeler kime/nereye gönderilmelidir?

Başvuru için sunulacak olan davetiye direkt olarak başvuru sahibi adına gönderilmelidir. Kişi davet mektubunu hazırladığı dosyasının içerisine koymalıdır. Davetiyeler, Büyükelçilik ya da Başkonsolosluk Vize Bölümü'ne gönderilmez.

Ad/soyad değişiklikleri olursa eski pasaport ile başvuru yapılabilir mi?

İsim ve soy isimlerde meydana gelecek herhangi bir değişiklik sonrası, yeni pasaport başvurusunda bulunulmalıdır.

Bulgaristan vize ücretleri nelerdir?

Başvuru sahibinin planladığı seyahat süresine ve uyruğuna göre ödemesi gereken vize ücretleri değişkenlik gösterir. 12 yaşından küçük çocuklar için Bulgar diplomatik misyonları vize ücreti talep etmez. Ayrıca Azerbaycan, Gürcistan, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Moldova, Karadağ, Ukrayna ve Rusya vatandaşları başvuruları için T.C vatandaşlarına göre daha az ücret öder. Sırbistan ve Makedonya vatandaşları ise vize ücretinden muaftır.

Avrupa Birliği vatandaşı eşi olan kişiler Bulgaristan Vizesi'ne nasıl başvuru yapar?

AB vatandaşı eşi olan kişiler, işlemleri için konsolosluk harç bedeli ödemez. Ancak başvuru dosyası hazırlayarak ilgili konsolosluk birimine evraklarını sunması gerekir.

Vize başvurusu reddedildiğinde itiraz edilebilir mi?

Başvuru için ret kararı çıktığında başvuru sahibine ret mektubu verilir. Bu mektubun tebliğ edilmesinden itibaren 14 gün içinde Bulgaristan yetkili idare mahkemelerine itiraz edebilirsiniz. İtiraz şahsen ya da vekalet verilen avukatlar aracılığıyla yapılır.

Vize reddi sonrası ödenen vize ücreti iade edilir mi?

Başvurular reddedildiğinde vize ücreti iade edilememektedir.

Vize alındıktan sonra Bulgaristan’a girişlerde dikkat edilmesi gereken durumlar var mıdır?

Başvurular için sunulan seyahat sağlık sigortası, varsa davetiye ya da konaklama belgeleri seyahat boyunca başvuru sahibinin yanında olmalıdır. Sınır geçişlerinde yetkililer kişinin bu evraklarını sorgulama yetkisine sahiptir.

Seyahat için özel araç tercih edildiğinde başvuru dosyasına ek hangi belgeler hazırlanmalıdır?

Araç için yeşil sigorta, vinetka ve uluslararası geçerliliği olan çipli ehliyet gereklidir.

Reşit olmayan başvuru sahipleri için dosya nasıl hazırlanmalıdır?

18 yaş altı her bir çocuk için ayrı bir başvuru dosyası hazırlanmalıdır. Seyahat için noterden alınmış muvafakatname sunulması gerekir. Bu belge, hem anne hem de baba tarafında imzalanmalıdır.

Başvurular için gelen davet mektubunda birden fazla isim olabilir mi? Aynı davetiyeyi farklı iki kişi kullanabilir mi?

Bulgaristan vize başvuruları için sunulan davetiyeler başvuru sahibinin adına gönderilmelidir. Aynı davetiyede her iki başvuru sahibinin de adı yazılmışsa adı geçen iki kişi de bu davetiyeyi başvurusu için sunabilir.

Çıkan pasaportu başka biri teslim alabilir mi?

Pasaportu teslim alması için üçüncü bir kişiyi yetkilendirebilirsiniz.

Kaybolan bir pasaportta geçerli bir vize olması durumunda vize geçerliliğini korumaya devam eder mi?

Pasaportun yeniden çıkarılması ve yeni bir vize başvurusu yapılması gerekir.

Başvurular için eski pasaportların ibraz edilmesi gerekir mi?

Eski pasaportların başvuru için sunulma zorunluluğu yoktur. Ancak değerlendirilme aşamasına katkı sağlayabilir. Eski vizelerin varlığı başvurunun sonuçlanma süresini kısaltabilir ya da daha uzun süreli vize alınmasını destekleyebilir.

Yabancı uyruklu vatandaşların başvuru için sunması gereken evraklar nelerdir?

Başvuru yapılan kategoriye ait evraklar hazırlanmalı ve ek olarak Türkiye’de oturma izninin olduğunu gösteren oturum kartının fotokopisi sunulmalıdır. Oturum kartının geçerlilik süresi vize bitiş tarihinden 3 ay daha uzun olmalıdır.

Tek girişli/çift girişli/çok girişli vize ne demektir?

Tek girişli bir Bulgaristan Vizesi ile ilgili ülkeye sadece 1 defa giriş yapılabilir. Kişi çift girişli vizeye sahipse ülkeye 2. defa girme hakkı kazanır. Çok girişli vize ise konsolosluk vize bölümünün onayladığı tarihler içinde ülkeye birçok kez giriş-çıkış yapılabileceğini gösterir.

Ana Menü

Duyurular

Bulgaristan'a Girişlerde Schengen Yasağı Olanlar Dikkat!

Bulgaristan'ın Avrupa Birliği Konseyi Dönem Başkanlığında Avrupa Parlementosu ile arasındaki anlaşmaya göre; Schengen ülkelerine giri...
2023-08-03 17:38:42

Bulgaristan Vatandaşlarının Türk Vatandaşlığı Alma Hakkı

31 Mayıs 2021 tarihli Balkan Ülkeleri Vatandaşlıklarının İstisnai Olarak Türk Vatandaşlığını Kazanmaları adlı genelge ile gerekli şart...
2023-08-03 17:38:27

Bulgaristan Konsolosluklarının Yılbaşında Kapalı Olduğu Günler

Değerli ziyaretçimiz; Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu Edirne Bulg...
2023-08-03 17:22:46

Bulgaristan Covid-19 Seyahat Güncellemesi

2020 Mart ayı  itibarıyla etkisini gösteren Covid-19 pandemisi seyahat kurallarının da periyodik aralıklarla değişmesine sebep olmaktadı...
2023-08-03 17:22:05
Tüm Duyurular
Bulgaristan Vizesi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular