Bulgaristan D Vizesi

Bulgaristan D Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan d vizesi, ülkede 90 günden fazla konaklamak isteyen kişilerin başvurması gereken uzun süreli kalış vizesidir.  Bu vizeye başvuran kişiler gerekli prosedürleri yerine getirerek Bulgaristan’da 3 aydan fazla kalmaya hak kazanır. Bulgaristan D vize başvuruları için yerine getirilmesi gereken koşullar, kısa süreli C tipi Bulgaristan vizesi başvurularına göre daha komplikedir ve değerlendirme süresi daha uzundur. Başvuru sahipleri bu uzun süreci iyi planlamalı ve gerekli koşulları eksiksiz bir şekilde yerine getirmelidir. D tipi Bulgaristan vize kaegorileri şunlardır;

 • Evlilik ve aile birleşimi
 • Eğitim
 • İlgili ülkede şirket sahibi olunması durumunda,
 • Ticari temsilcilik açma durumunda 
 • Oturumu olan kişilerin yakınları,
 • Emekliler,
 • Göçmen vatandaşlar,
 • Diplomatik görevlilerin eş ve çocukları da bu vize türüne başvurabilmektedir.

Bulgaristan D Vizesi İçin Gerekli Evraklar

D vize başvuruları için hazırlanması gereken belgeler, kişilerin mesleki durumuna ve Bulgaristan’da ikamet etmek istediği amaca göre değişir. Yapılan başvurular için hazırlanan ve sunulan evraklar başvuru sahibinin kalış amacına göre farklılık gösterir. Örneğin çalışma izni dolayısıyla d vize başvurusu yapan kişiler seyahat amacını kapsayan çalışma izinlerini diğer evraklarıyla birlikte sunmalıdır. Evlilik sebebiyle d vize talep edenler evlilik kağıt örneği, aile fertlerinden biri Bulgar vatandaşı olan kişilerden akrabalık ilişkisini kanıtlayan vukuatlı nüfus kağıt örneği istenmektedir. Başvuru sahibi, işlemleri için konsolosluk birimine sunacağı evrakların tercüme ve tasdik işlemlerini de yaptırmalıdır.

Bulgaristan’da uzun süreli kalış için d vize başvurusu yapacak kişiler aşağıdaki belgelere sahip olmalıdır;

En az 2 yıl geçerliliği bulunan pasaport
Bulgaristan d vize başvuru formu
Sabıka kaydı
Konaklamaya ilişkin belgeler
Evlilik cüzdanı
Seyahat sağlık sigortası
Vukuatlı nüfus kağıt örneği
Davetiye ya da oturma izni fotokopisi (Aile fertlerinden biri ya da yakını Bulgar vatandaşı ise)
Doğum tasdik belgesi
Görev dolayısıyla gidenler (gönderen ve kabul eden ülkenin yetkili makamları tarafından düzenlenmiş belge)
Ticari temsilcilik için Ticaret ve Sanayi Odası Tasdik Belgesi (Udostoverenie)
Erasmus sebebiyle giden kişiler erasmus kabul belgesi
Tedavi amacıyla seyahat etmek isteyen kişilerin ilgili sağlık kuruluşundan aldığı belge
Emekliler için emeklilik belgesi

Yukarıda sayılan evraklar genel bilgilendirme amaçlıdır. Başvuru sahibinin seyahatinin niteliğine göre daha farklı evraklar temin etmesi gerekebilir. Başvuru yapılacak olan konsolosluk birimi, kişilerden her zaman ek evrak talep etme ve başvuru sahibini görüşmeye çağırma hakkına sahiptir.

Bulgaristan D Vize Başvurusu Nereden Yapılır?

Başvurular yapılırken konsolosluk birimlerinin görev bölgesine dikkat edilmelidir. Türkiye'de bulunan Bulgaristan Konsoloslukları Ankara, İstanbul, Bursa ve Edirne'de bulunmaktadır. Başvuru işlemleri için kişilerin konsolosluk vize bölümünde bizzat bulunması ve evraklarını elden teslim etmesi gerekir. Başvuru yapılan konsolosluk, gerek görmesi halinde kişilerden durumlarına göre ek evrak talep etme hakkına sahiptir. Talep edilen evraklar en kısa sürede temin edilip konsolosluk vize bölümüne ulaştırılmalıdır. 

Bulgaristan D Vizesi Ücreti

Yapılacak olan başvuruların ilgili konsolosluk birimi tarafından değerlendirmeye alınması için vize ücretinin ödenmesi gerekir. Ödenmesi gereken Bulgaristan d vizesi fiyatı başvuru sahibinin vize tipine göre değişebilir. Bulgaristan Konsolosluğu 12 yaşından küçük çocuklar için vize ücreti talep etmemektedir. D Vize ücretleri ilgili konsolosluk harç bedeli ile hizmet bedellerinden oluşur. Konsolosluk harç bedeli ödenmediği takdirde vize başvuruları diplomatik temsilcilik tarafından işleme alınmamaktadır. Ankara, Edirne, İstanbul ve Bursa Konsoloslukları vize ücretlerini anlaşmalı olduğu bankalar aracılığıyla kabul etmektedir. Bulgaristan d vize başvuruları için konsolsoluk harç bedeli 100€'dur. Ankara Büyükelçiliğine yapılacak olan başvurular yetkili başvuru merkezi üzerinden tamamlandığında 15€/25€ hizmet bedeli alınmaktadır. Başvuru sahibi sıra beklemeden işlemlerini tamamlamak ve rahat bir başvuru geçirmek için 50€ vip hizmet bedeli ödemelidir. Bulgaristan vize başvurularının yapıldığı yetkili vize başvuru merkezi ve diğer vize hizmet merkezleri konsolosluk harcından farklı olarak opsiyonel hizmetler sunmaktadırlar. Opsiyonel hizmet ücretlerinin yaklaşık fiyatları şu şekildedir; başvuru formu doldurma: 7 €, otel rezervasyonu: 20 €, fotokopi: 1 TL (sayfa başına), kargo: 15 TL, SMS ile bilgilendirme: 1 €,biyometrik fotoğraf: 25 TL, kurye hizmeti: 10 €,  başvuru sonrası kurye hizmeti 10 €,  çıktı alma ücreti 1 TL, internet kiosk hizmeti 20 TL. Başvuru için hazırlanan evraklar ile birlikte vize ücretinin yatırıldığını gösteren dekont da evraklarla birlikte paylaşılmalıdır. Bulgaristan vize ücreti kapsamında ödenmiş olan d vize ücreti, konsolosluk biriminin belirlediği miktarı karşılamıyorsa başvurular işleme alınmayacaktır.

Bulgaristan D Vizesi Konsolosluk Görev Bölgeleri

Bulgaristan Konsoloslukları Türkiye'de 4 farklı şehirde bulunmaktadır. Ankara, İstanbul, Bursa ve Edirne'de bulunan Bulgar diplomatik temsilcilikleri, görev bölgesinde yaşayan vatandaşlara konsolosluk hizmeti vermektedir. Bulgaristan için kısa süreli c vize başvurularında şahsen bulunmaya gerek olmazken uzun süreli oturum vize başvuruları için başvuru sahibinin bizzat temsilciliklere gelmesi ve dosyasını kendi teslim etmesi gerekir. Bulgaristan Konsoloslukları süreç boyunca başvuru sahiplerinden gerek duyması halinde ek evrak isteme ve görüşmeye çağırma hakkına sahiptir. 

 • Ankara Büyükelçiliği görev bölgesine giren şehirler; Adana, Adıyaman, Ardahan, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aksaray, Bayburt, Batman, Bartın, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, İzmir, Iğdır, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Karabük, Kırklareli, Kırşehir, Kırıkkale, Kilis, Konya, Kütahya, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak.
 • İstanbul Başkonsololsuğunun görev bölgesine giren şehirler; İstanbul, Çanakkale, Sakarya ve çevresi.
 • Edirne Başkonsololsuğu görev bölgesine giren şehirler; Kırklareli, Edirne, Tekirdağ ve çevresidir.
 • Bursa Konsolosluğu görev çevresine giren şehirler ise bunların dışında kalan şehirlerdir.

Bulgaristan D Vize Başvuru Adımları

Başvuru sahipleri seyahatinin amacına uygun evrak listeleri hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

 • Gerekli belgeler öğrenildikten sonra eksiksiz ve doğru bir şekilde evraklar hazırlanmalı ve tercüme, tasdik ve gerekliyse apostil işlemleri tamamlanmalıdır.
 • Seyahatin amacına uygun olarak hazırlanan evraklar ilgili konsolosluk birimine sunulmalıdır.
 • Gerekli prosedürler tamamlandığında başvurular ilgili herhangi bir eksiklik yoksa işlem süreci başlar ve yaklaşık 45 ile 60 gün arasında bu süreç devam eder.
 • Sürecin sonunda olumlu yanıt alan başvuruların  Bulgaristan d vizeleri başvuru sahibinin pasaportuna basılır.

Bulgaristan D vize başvuruları ilgili konsolosluk birimine yapılır.  Uzun süreli kalış vize başvuruları uzun ve karışık vize prosedürlerini içinde barındırır. Dolayısıyla başvuru işlemlerini gerçekleştiren kişilerin vize kapsamı hakkında detaylı bilgi sahibi olması gerekir. Evrakların tercüme ve tasdik işlemlerine gereken özen gösterilmelidir. Bulgaristan vize işlemleri konsolosluk biriminin istediği usulde yapılmadığı takdirde başvuru süreci uzamaktadır.

Bulgaristan D Vizesi Başvuru Formu

Bulgaristan’a planlanan seyahatler 90 günü aşıyorsa başvuru sahiplerinin d vize prosedürlerini yerine getirmesi gerekir. Uzun süreli kalış amacıyla talep edilen bu vize türü ile başvurularını gerçekleştirmek isteyen kişiler d vizesi başvuru formunu doldurmalıdır. Başvuru formu, vize başvurusunda bulunan kişiler hakkında kapsamlı bilgi içeren bir tanıma belgesidir. Yapılmak istenen her türlü vize başvurularında (c, d) bu form mutlaka doldurulmalı ve evraklarla birlikte sunulmalıdır.

Başvuru sahiplerinin form için verdiği bilgiler güncel olmalı ve doğruyu yansıtmalıdır. Eksik ya da hatalı yazılan bilgiler başvuru sürecini olumsuz etkileyebilir. Başvuru formunda istenilen bilgiler tam ve eksiksiz olarak yazılmalıdır.

Bulgaristan D Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

 • Form için verilen bilgilerin seyahat amacıyla örtüşmesi gerekir. Dolayısıyla seyahat amacı netleştirilmeden başvuru işlemleri başlatılmamalıdır.
 • Başvuru sahibinden yazması istenilen iletişim adresleri ve kimlik bilgileri doğru yazılmalıdır. (iletişim adresleri güncel olmalıdır.)
 • Her başvuru sahibi formda doldurması gereken yerleri doldurmalıdır. 
 • Seyahat detayları doğru yazılmalıdır. Yapılan herhangi bir yanlış vize sonuçlanma aşamasını da etkileyecektir.
 • Formun arka tarafında bulunan imza kutucuğu mutlaka işaretlenmelidir. İmza atılmayan başvuru formları işleme alınmamaktadır. Eğer başvuru sahibi reşit değilse imza bölümünü anne ve babası doldurabilir.

İstanbul, Edirne, Bursa Konsoloslukları için Bulgaristan d vize başvuru form örneğine ilgili bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Ankara ve Gaziantep'ten yapılacak başvurular için Bulgaristan d vize başvuru formuna ilgili bağlantıdan ulaşabilirsiniz. 

Ana Menü

Duyurular

Bulgaristan'a Girişlerde Schengen Yasağı Olanlar Dikkat!

Bulgaristan'ın Avrupa Birliği Konseyi Dönem Başkanlığında Avrupa Parlementosu ile arasındaki anlaşmaya göre; Schengen ülkelerine giri...
2023-08-03 17:38:42

Bulgaristan Vatandaşlarının Türk Vatandaşlığı Alma Hakkı

31 Mayıs 2021 tarihli Balkan Ülkeleri Vatandaşlıklarının İstisnai Olarak Türk Vatandaşlığını Kazanmaları adlı genelge ile gerekli şart...
2023-08-03 17:38:27

Bulgaristan Konsolosluklarının Yılbaşında Kapalı Olduğu Günler

Değerli ziyaretçimiz; Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu Edirne Bulg...
2023-08-03 17:22:46

Bulgaristan Covid-19 Seyahat Güncellemesi

2020 Mart ayı  itibarıyla etkisini gösteren Covid-19 pandemisi seyahat kurallarının da periyodik aralıklarla değişmesine sebep olmaktadı...
2023-08-03 17:22:05
Tüm Duyurular
Bulgaristan D Vizesi