Bulgaristan Seyahat Sağlık Sigortası

Bulgaristan seyahat sağlık sigortası Bulgaristan’a seyahat etmek isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için vize başvuru şartlarından biridir.

Bulgaristan Konsolosluğu talebiyle alınan zorunlu seyahat sigortası tüm seyahat sürenizi kapsamalıdır. Uluslararası seyahat şartlarına uygun olarak tanımlanacak poliçeniz başvuru evrakları ile birlikte değerlendirilmeye alınacak, eksik, yanlış ve benzeri hatalar söz konusu olduğunda vize sonucunuzu etkileyecektir.

Seyahat Sağlık Sigortası poliçeniz olmadan vize alamaz dolayısıyla seyahat edemezsiniz. Yurt dışı seyahat sigortası, gidilecek ülkeye göre değişiklik gösterecektir. Schengen anlaşması şartlarını uygulayan ülkeler arasında bulunan Bulgaristan’da şartlarda aynı prensip doğrultusunda hareket etmektedir. Minimum 30.000 Euro olarak düzenlenen poliçe seyahat süresinin tamamını kapsamalı ve yetkili acente tarafından onaylanmalıdır.

Çin ya da Amerika Birleşik Devletleri gibi diğer dünya ülkelerinde seyahat sağlık sigortası için farklı şartlar ve uygulamalar söz konusudur. Bu sebeple gideceğiniz ülke bazında talep edilen şartlar önem arz eder. ABD ve Çin gibi vize işlemlerinde farklı prosedürler uygulayan diğer ülkeler için şartlar değişecektir. Teminat miktarları ülkelerin sağlık sistemlerine, sosyal durumlarına ve iklimsel hastalıklara göre de değişkenlik gösterecektir. Bu sebeple vize danışmanınızla birlikte poliçenizin ayrıntılarına karar vermeniz en doğrusu olacaktır.

Bulgaristan seyahat sağlık sigortası konusunda detaylı bilgilendirmeyi alt başlıklarda inceleyebilirsiniz. Vize dosyanızın teslimini gerçekleştirmeden önce tüm evraklarınızın ve seyahat sağlık sigortasının doğru bilgileri içerdiğinden ve şartları karşıladığından emin olun.

Bulgaristan Vatandaşlarına Seyahat Sağlık Sigortası

Bulgaristan vatandaşlarına seyahat sağlık sigortası da hemen hemen aynı şartlara bağlı kalınarak düzenlenmektedir.

Bulgaristan  vatandaşlarının Türkiye’ye yapacakları seyahatlerde karşılaşabilecekleri olumsuz durumları güvence altına almak amacıyla hazırlanmaktadır. Hastalık, yaralanma ya da vefat durumunda Türkiye’de yapacakları harcamaların karşılanması ve kendilerini güvende hissetmelerini sağlar.

Zorunlu seyahat sigortası poliçe teminatlarının karşılanmadığı ek durumlar için de ekleme yapılabilir. Bunlar pasaportun kaybolması, bagajın zararı ya da kaybı gibi çeşitlendirilebilir. Bu ek teminatlar zorunlu olarak belirtilen şartların dışında değerlendirildiğinden ek ücret ödenmesi gerekecektir.

Son dönemde yaşanan pandemi dolayısıyla aynı zamanda ülkeler bazı seyahat sigortaları için ek düzenlemeler yapmaktadır. Bu nedenle gidilecek ülkenin son koşullarına ve konsolosluk şartlarına hakim olunması gerekir. Vize danışmanınızla bu süreci daha kolay atlatabilir, tercih edilen poliçe üzerinden işleminizi gerçekleştirerek başvurunuzu yapabilirsiniz.

Yeni yapılan düzenlemelerle Covid-19 teminatlı sigorta poliçesiyle seyahat eden kişilerin sağlığı ve tedavisi güvence altına alınmıştır.

Bulgaristan vatandaşlarına Türkiye ziyaretleri için seyahat sigortası yapılırken kişisel bilgiler, seyahatin başlangıç ve bitiş tarihleri sisteme girilmelidir. Yapılacak sigorta poliçesi Türkiye’yi ziyaret etmeden bir gün önce başlamalı ve bitişinden yirmi dört saat sonra sona ermelidir.

Bulgaristan Seyahat Sigortası Nasıl Yapılır?

Dünyada yapılan hemen hemen bütün seyahatler belli bir güvence altına alınmaktadır. Kabul gören uluslararası seyahat ve sigorta şartları belirlenmiş ve poliçeler de bu kararlara göre oluşturulmuştur.

Seyahat sağlık sigortasının temel prensibi seyahat sürenizi karşılar olması ve minimum teminatta tanımlanmış olarak gerçekleştirilmesidir. Bu poliçeler aynı zamanda vize başvurularında talep edilen evrak niteliği taşıdığından sigortanızın detayları bire bir taşıması önem arz etmektedir.

Yaptırdığınız seyahat sağlık sigortasında konsolosluk şartlarını taşımayan herhangi bir hata vize başvuru sürecinizin olumsuz sonuçlanmasına sebep olabilecektir.

Profesyonel yardım alarak poliçenizi yetkili acente tarafından yaptırmalı, başvuru süreci başlamadan danışmanınızdan tüm gereklilikleri değerlendirmelisiniz.

Avrupa Birliği üyeleri ülkeler için minimum poliçe teminat 30.000 Euro olarak belirlenmiştir. Bulgaristan’da aynı şartları benimseyen ülkelerdendir.

Schengen seyahat sigortası ana evraklardan biri olarak Konsolosluk tarafından istenmektedir. AB girişi için çalışmaları sürdüren Bulgaristan için de aynı durum söz konusudur.

Bulgaristan seyahat sağlık sigortası başvuru sahibi adına düzenlenmelidir. Sistem girişi online gerçekleştirilmeli form elde doldurulmamalıdır. Düzenlenen online seyahat sigortası kişinin verdiği ibraz ve beyanlarla doldurulur. Bilgileriniz diğer vize evraklarınızla aynı olmalıdır. Ücreti seyahat süresine göre ödenecek sigorta poliçesi acentenin resmi kağıdına kopyası alınarak kaşelenmelidir. Evrakta yetkili tarafından atılan imza muhakkak bulunmalıdır.

Bulgaristan Seyahat Sağlık Sigortası Süresi

Bulgaristan seyahat sağlık sigortası süresi seyahat sürenizin tamamını kapsamalıdır. Seyahat sürenizin tamamını kapsamayan vize başvuruları geçersiz sayılmaktadır.

Bu sebeple zorunlu seyahat sağlık sigortası poliçeniz Bulgaristan ziyaretinizden bir gün önce başlamalı ve bitiminden bir gün sonra sonlanmalıdır.

Bulgaristan vize başvurunuzda değerlendirmeye alınacak poliçe konaklama sürenize ve uluslararası seyahat şartlarına uygunluğu yönünde incelenecektir. Diğer detaylarda olduğu gibi seyahat sağlık sigortası konusunda da özenli olunması gerekmektedir.

Seyahat sigortası süresi 1 gün ve 1 yıl aralığında düzenlenebilir.

Vize başvurunuzda beyan ettiğiniz tarihlerin tamamını kapsayan poliçe, seyahatinizin uzaması durumunda belirlenen tarihler aşılmadan önce bildirilerek uzatılabilir. Eğer Bulgaristan’a sık seyahat eden biriyseniz seyahat sağlık sigortanızı uzun vadeli alabilirsiniz.

Her seyahatinize farklı bir poliçe ile işlem yapmak yerine süreleri belirlenmiş tek bir poliçe üzerinden de seyahatlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

Söz konusu süreler zorunlu seyahat sağlık sigortasında olduğu gibi poliçeye tanımlanan diğer ek teminatlar için de geçerlidir. Vize başvuru dosyanızda ki tarihler de örtüşmeli, rezervasyon kayıtlarınızda dahil olmak üzere teyit edilerek vize dosyası sisteme girilmelidir.

Güncel diplomatik gelişmeler ya da toplum sağlığını etkileyen durumlar poliçenizi etkileyecektir. Güncel bilgileri almadan sigortanızı tanımlatmayınız.

Bulgaristan Seyahat Sağlık Sigortası süresi, teminatı ve diğer uluslararası şartların tamamını karşılamalıdır. Yetkisiz acente ya da geçersiz poliçeler konusunda vize danışmanınızla birlikte hareket etmenizde fayda vardır.

Bulgaristan Seyahat Sağlık Sigortası Nerede Yapılır?

Bulgaristan Seyahat Sağlık Sigortası ve diğer zorunlu yurt dışı seyahat sağlık sigortası yetkili acenteler tarafından gerçekleştirilir.

Vize başvurusunu konsolosluk nezdinde sunacak kişi belirlenen kriterler çerçevesinde poliçelerini düzenleyeceklerdir. Sigorta acentesine ya da vize danışmanınıza vereceğiniz beyanlar bu sebeple önemlidir. Dosyanızın vize işlem sistemine girişinden sonra düzeltme yapma şansınız olmayacağından deneyimli kişiler aracılığıyla bu işlemi gerçekleştirmelisiniz. Yapacağınız en ufak bir yanlış başvurunuzun olumsuz değerlendirilmesine neden olacaktır.

Ülkeler yaşanan pandemi sebebiyle kendi iç kararları ile yeni taleplerde bulunabilir ya da değişiklik talep edebilirler. Covid-19 teminatlı sigorta bunlardan biridir. Başvurunuzu yapmadan evvel ziyaret edeceğiniz ülkenin son durumu hakkında bilgi edinmeniz gereklidir.

Bulgaristan vatandaşlarına Türkiye vizesi için talep edilen sigorta da son değişikliklerine göre düzenlenmelidir. Bulgaristan vatandaşlarının yapacakları Türkiye ziyaretlerinde kategori bazlı seyahat sigortası zorunlulukları söz konusudur. Türkiye Cumhuriyeti tarafından belirlenen kurallar teyit edilmeden seyahat planı yapılmamalıdır.

Bulgaristan vize başvurusunun olumlu sonuçlanması ile orijinal evraklarınız size teslim edilmektedir. Poliçenizin seyahat süresince yanınızda bulunması önemli olduğundan evraklarınızı teslim aldığınızda muhakkak seyahat çantanıza eklemelisiniz. Hava alanında ya da Bulgaristan sınırında seyahat sağlık sigortası poliçeniz yetkililer tarafından kontrol edilmek istenebilir.

Bulgaristan Seyahat Sigortası Ne İşe Yarar?

Bulgaristan seyahat sağlık sigortası seyahatiniz süresince gerçekleşebilecek hastalık, kaza ya da vefat anında size güvence sağlayacaktır.

Acenteler, yurt dışında yaşanabilecek her türlü olumsuzluk kapsamında size uyarlanacak bir paket sistemi ile çalışmaktadır. Vize başvurularında talep edilen poliçelerde ise sağlık ön planda tutulmuş ve teminatlarda o doğrultuda belirlenmiştir.

Seyahatinizde olası bir kaza ya da hastalanma durumunda sağlık merkezine nakliniz, seyahatinizin uzaması durumunda konaklamanız, tüm tedavi, ve ilaç masraflarınız cüzi bir ücret ödeyerek yaptırdığınız seyahat sağlık sigortası tarafından ödenecektir. Refakat halinde refakatçinizin de masrafları karşılanacaktır. Aynı teminat vefat halinde de geçerli olacak ve cenazenin ülkeye getirilişine değin yapılacak tüm masraflar poliçeniz teminatıyla karşılanacaktır.

Online Seyahat Sağlık Sigortası poliçenizde Bulgaristan seyahatinizde karşılanacak teminatlar şu şekilde sıralanacaktır.

  • Bulgaristan ziyaretinizde yaşanabilecek kazalar sonucu ölüm,
  • Seyahat anında yaşanabilecek sakatlıklar,
  • Seyahat sürerken yakalanabileceğiniz hastalıklar,
  • Yaralanmanız durumunda karşınıza çıkacak sorunlar,
  • Olumsuz bir gelişme anında sağlık merkezlerine naklinizin gerçekleştirilmesi,
  • Tedavinizde kullanılacak ilaç masraflarının karşılanması,
  • Yaralanma veya hastalık sebebiyle seyahatin uzaması durumunda konaklama giderlerinizin karşılanması,
  • Refakatçi ihtiyacınız durumunda Türkiye’den gelecek refakatçinin masraflarının karşılanması,
  • Seyahat esnasında aile üyesinin vefatı nedeniyle ülkeye dönüş masraflarının giderilmesi,
  • Cenaze giderlerinin ve cenazeye eşlik edecek kişinin giderlerinin karşılanması.

Bulgaristan Seyahat Sigortası kapsamınızı genişleterek sadece sağlık anlamında değil bagaj zararı, kaybı, pasaport güvencesi gibi ek teminatları da harici olarak tanımlatabilirsiniz. Ancak standart vize prosedürünün dışında ek yapılacağı için ekstra ücret ödemeniz gerekecektir.

Bulgaristan Seyahat Sigortası Ne Zaman Yapılmalıdır?

Bulgaristan seyahat sağlık sigortası seyahatiniz öncesi yapılmalıdır. Bulgaristan vizesi için başvuru yapılmadan önce seyahat sürenizi kapsayan poliçeniz hazır bulunmalıdır.

Bulgaristan Konsolosluğu tarafından günün şartlarına göre talep edilen poliçeler hakkında detaylı bilgiyi danışmanınızla seyahat planınızı paylaşarak edinebilirsiniz.

Seyahat sağlık sigortasının ya da  yurt dışı seyahat sağlık sigortasının Bulgaristan için minimum  30.000 Euro teminatlı olması gerekir. Seyahatinizin tarih aralığının itinayla belirtilmesi ve tanımlanan ücretin tam olarak ödenmesi konusunda hassas davranmanız gerekecektir.

Ayrıca, yapılan online seyahat sağlık sigortasında yaş sınırlaması olmamalıdır. Kimi seyahat sigortaları zorunluluğu olmayan poliçe bazında yaş sınırı getirebilmektedir.

Bulgaristan vize işlemlerinde, seyahat amacı fark etmeksizin sigorta kuralı uygulanmaktadır. Vize muafiyeti olan veya vize başvurularında sigorta şartı aranmayan kişilerin de seyahat sigortası yaptırmaları kişisel olarak önemlidir.

Bulgaristan vatandaşlarına Türkiye vizesi sigortası Türkiye’ye seyahat eden 0 – 75 yaş aralığındaki herkes için yapılabilir.

Bulgaristan seyahat sağlık sigortası seyahat öncesi ve vize başvurusundan evvel gerçekleştirilecektir. Sigortanız olmadan seyahatinizi gerçekleştiremezsiniz.

Bulgaristan Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları

Bulgaristan Seyahat Sağlık Sigortası Fiyatları seyahat sürenize, vize türünüze göre değişiklik gösterebilir. Standart bazda en uygun seyahat sigortası poliçeleri zorunluluk olarak belirlenen kriterlere göre belirlenecektir.

Poliçe teminatının miktarı ülkenin tanımladığı azami miktardır. Bulgaristan için bu meblağ 30.000 Eurodur. Ayrıca seyahat sürenizde fiyatın belirlenmesi konusunda asıl etkenlerdendir.

Yurt dışı seyahat sigortası poliçeleri ölüm, kaza, hastalık konusunda teminat sunmaktadır.  Tedavi, ilaç, cenaze ve nakil ücretleriniz bu teminatlar üzerinden karşılanacaktır. Bazı ülkelerin standart sağlık hizmetlerinin çok iyi şartlarda olmamasından dolayı danışmanlarınızın önereceği teklif listelerini değerlendirmeli ona göre sigorta poliçenizi hazırlatmalısınız.

Online seyahat sağlık sigortasına tanımlatabileceğiniz ek paketler de seyahatinizde karşılaşabileceğiniz diğer riskler konusunda sizi güvence altına alacaktır. Pasaport kaybolması, Bagajın zarar görmesi ya da kaybı konularda da güvenceniz harcamalarınızı karşılayacaktır. Bu ek teminatlar sizden ayrıca tahsil edilecektir.

Genel olarak seyahat sağlık sigortası eğitim ya da uzun süreli konaklamalarda kişiler için önemli bir güvencedir. Aktif olarak ülkede yaşamak zorunda olan öğrenciler ya da geçici olarak çalışmak zorunda kalan ziyaretçiler için poliçe özellikleri önemli olacaktır.

Yurt Dışı Eğitim Sağlık Sigortası yabancı bir ülkede düzenli bir yaşam süren kişiler için risk oranı yükseleceğinden acenteler farklı değerlendirmeler sunabilmektedir.

Danışmanınızla seyahat sebebinize göre değerlendirme yapmalı ve gideceğiniz ülkenin genel özelliklerini tamamlayan bir poliçe hazırlamalısınız.

Seyahat sağlık sigortaları için açık bir rakam vermek olası değildir. Kişinin neden Bulgaristan’da bulunma sebebi, seyahat süresi ve tercih edilen ek özellikler seyahat sigortası ücretlerini etkileyecektir.

Seyahat sağlık sigortası fiyatları ve 2023 yılına ait güncellemeler tarafınıza seyahat planınız, süreniz ve kişisel tercihleriniz öğrenilerek belirlenecek ve size sunulacaktır.

Ana Menü

Duyurular

Bulgaristan'a Girişlerde Schengen Yasağı Olanlar Dikkat!

Bulgaristan'ın Avrupa Birliği Konseyi Dönem Başkanlığında Avrupa Parlementosu ile arasındaki anlaşmaya göre; Schengen ülkelerine giri...
2023-08-03 17:38:42

Bulgaristan Vatandaşlarının Türk Vatandaşlığı Alma Hakkı

31 Mayıs 2021 tarihli Balkan Ülkeleri Vatandaşlıklarının İstisnai Olarak Türk Vatandaşlığını Kazanmaları adlı genelge ile gerekli şart...
2023-08-03 17:38:27

Bulgaristan Konsolosluklarının Yılbaşında Kapalı Olduğu Günler

Değerli ziyaretçimiz; Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu Edirne Bulg...
2023-08-03 17:22:46

Bulgaristan Covid-19 Seyahat Güncellemesi

2020 Mart ayı  itibarıyla etkisini gösteren Covid-19 pandemisi seyahat kurallarının da periyodik aralıklarla değişmesine sebep olmaktadı...
2023-08-03 17:22:05
Tüm Duyurular
Seyahat Sağlık Sigortası