Bulgaristan Öğrenci Vizesi

Bulgaristan Öğrenci Oturum Vizesi, 90 günden uzun sürecek eğitimler için geçerli olan bir vize tipidir. Bulgaristan'da öğrenim görmek isteyen ve kalış süresi 90 günü aşan her başvuru sahibi Bulgaristan Öğrenci Oturum Vizesini almakla yükümlüdür. 90 günü aşan uzun süreli eğitim vizeleri için işlemler elçilik/konsolosluk üzerinden yürütülmektedir. Öğrenci Vizesi; oturum kartı alma hakkına sahip olduğunuzu gösteren bir D Tipi (90 günü aşan uzun süreli) vizedir. Bulgaristan’a öğrenim görmek için giden kişi, Bulgaristan Öğrenci Oturum Vizesi ile Bulgaristan Kimlik Kartı olan Liçna Karta talebinde bulunabilir. Liçna Karta Başvurusu, kişinin öğrenim göreceği okulun bulunduğu şehirdeki Yabancılar Şubesi’nden yapılmaktadır. 

Bulgaristan Öğrenci Vizesi Başvurularında Gerekli Evraklar

Türkiye'den Temin Edilecek Evraklar: Seyahat Belgesi (En az 2 yıl geçerliliği olan, vize basılacak boş sayfası bulunan), Biometrik Fotoğraf (Bulgaristan başvurularında istenilen ölçülerde, Arkası beyaz fonlu, son 3 ay içinde, önden, net bir şekilde çekilmiş olmalı), Başvuru sahibine ait Türkiye'den açılmış bir Banka Hesap Dökümü,Bulgaristan’da okuyacak öğrenci 18 yaşının altında ise anne ve babadan noter tasdikli Muvafakatname, Sabıka Kaydı, Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği.
Bulgaristan'dan Temin Edilecek Evraklar: Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığı'ndan alınmış Okul Kabul Belgesi, Bulgaristan'da öğrenim görülecek üniversiteden alınmış Öğrenci Belgesi, Öğrencinin Bulgaristan'da kalacağı adrese ait Yurt Belgesi veya Bulgaristan noterden tasdikli Kira Kontratı.

Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise Bulgaristan Öğrneci D Tipi Vizesi başvurusuna anne ve babasıyla birlikte gelmelidir.

Bulgaristan Öğrenci Vizesi Başvuruları Nereye Yapılmalıdır?

Öğrenci vizesi başvuruları, Bulgaristan'da 90 günden fazla eğitim görmek amacıyla seyahat etmek isyeten kişilerin başvurması gereken bir d vize türüdür. Tüm Bulgaristan uzun süreli vize başvurularında olduğu gibi öğrenci vize başvurusu da Bulgaristan Konsolosluklarından şahsen yapılmaktadır. Başvuru sahibi süreç boyunca vize hizmet merkezlerinden danışmanlık talep etme hakkına sahiptir. Seyahat amacına uygun olarak hazırlanmış evrakları başvuru sahipleri bizzat konsolosluk vize departmanına teslim etmelidir. Başvuru yapılan Bulgaristan Konsolosluğu süreç boyunca kişilerden ek evrak isteyebilir. Talep edilen evraklar zamanında temin edilmeli ve ilgili birime ulaştırılmalıdır. Vatandaşlar Bulgaristan öğrenci vizesi başvuruları için kendi görev çevresine hizmet veren konsolosluk birimi üzerinden işlemlerini yürütmelidir. Başvuru sahibi ancak ikamet şehrine bağlı Bulgaristan temsilciliği üzerinden başvuru yapabilir. D vize evrakları kişilerin seyahat amaçlarına uygun olarak tam bir şekilde hazırlanmalı ve sunulmalıdır. Başvurular sunulan evraklar çerçevesinde şekilleneceğinden dosya hazırlama işlemleri titiz bir şekilde tamamlanmalıdır.

Bulgaristan Öğrenci Vizesi Ücreti

Bulgaristan öğrenci vizesi başvuru işlemleri için kişilerin ödemekle yükümlü olduğu vize ücretleri bulunmaktadır. Kısa süreli seyahatler için ödenmesi gereken Bulgaristan vize ücretleri ile uzun süreli Bulgaristan vize başvuruları için ödenmesi gereken vize ücretleri birbirinden farklıdır. Vize ücreti, kişilerin başvurularının dikkate alınması için ödesi gereken tutardır. Konsolosluk harçları ve hizmet bedellerinden oluşur. Vize başvuruları için talep edilen ortalama hizmet bedelleri şöyledir; konsolosluk harcı 100€, başvuru merkezi hizmet bedeli 25€/15€ (tercih edilen hizmet merkezlerine göre fiyatlar değişmektedir.) seyahat için yapılması zorunlu olan ve Bulgaristan'da geçerli olacak şekilde yapılan seyahat sağlık sigortası 6 aylık/40-50€, 1 yıllık/60-70€, vip hizmet bedeli 50€, fotoğraf hizmeti 25TL, kurye hizmeti 10€, başvuru formu doldurma 7€, kargo 15TL, SMS bilgilendirme 1€, çıktı alma ücreti 1TL. Verilen tutarlar, ortalama hizmet bedellerini belirtmektedir. Zorunlu seyahat sağlık sigortaları başvuru hizmeti alınan merkezlerden temin edilebilmektedir. Vize başvurularının ret olması halinde herhangi bir para iadesi söz konusu olmamaktadır. Tekrar başvuru yapılmak istenirse başvuru sahipleri aynı prosedürleri tekrarlamak zorundadır. Yeni bir başvuru dosyası hazırlayarak gerekli vize ücretini yatırması gerekir.

Bulgaristan Öğrenci Vize Başvurusu İçin Konsolosluk Görev Bölgeleri

Öğrenci vizesi için yapılacak başvuruların uygun olan konsolosluk biriminden gerçekleştirilmesi gerekir. Başvuru sahipleri ikamet ettikleri şehre hizmet veren konsolosluk üzerinden işlemlerini yürütebilir. Antalya ikametli bir kişi öğrenci d vize başvurusunu İstanbul Konsolosluğu üzerinden yapamamaktadır. Her Bulgaristan Konsolosluğunun görev bölgesi ayrıdır. Başvuru sahipleri Ankara, İstanbul, Bursa, Edirne vize hizmet merkezleri üzerinden konsolosluk birimine evraklarını şahsen sunmak koşuluyla işlemlerini tamamlayabilir. 

Ankara Büyükelçiliği'nin görev çevresindeki iller; Adana, Adıyaman, Ardahan, Afyon, Ağrı, Amasya, Ankara, Antalya, Artvin, Aksaray, Bayburt, Batman, Bartın, Bingöl, Bitlis, Bolu, Burdur, Çankırı, Çorum, Diyarbakır, Düzce, Elazığ, Erzincan, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Giresun, Gümüşhane, Hakkari, Hatay, Isparta, Mersin, İzmir, Iğdır, Karaman, Kars, Kastamonu, Kayseri, Karabük, Kırklareli, Kırşehir, Kırıkkale, Kilis, Konya, Kütahya, Malatya, Kahramanmaraş, Mardin, Muş, Nevşehir, Niğde, Ordu, Osmaniye, Rize, Samsun, Siirt, Sinop, Sivas, Şırnak, Tokat, Trabzon, Tunceli, Şanlıurfa, Uşak, Van, Yozgat, Zonguldak.

Edirne Başkonsolosluğu'nun görev çevresindeki iller; Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve ilçeleri.

İstanbul Başkonsolosluğu'nun görev çevresindeki iller; İstanbul, Çanakkale, Sakarya ve Kocaeli illeridir.

Bursa Konsolosluğu'nun görev çevresindeki iller; sayılan iller haricindeki tüm şehirlerden başvuru kabul edilmektedir.

Bulgaristan Öğrenci Vizesi Sonuçlanma Süresi

Bulgaristan öğrenci vizesi başvuruları uzun süreli seyahat kapsamına girdiği için sonuçlanma süreleri de uzun olmaktadır. Tüm d vize başvuruları en az 45 günde sonuçlanmakta ve bu süre 60 güne kadar çıkabilmektedir. Sonuçlanma süreleri daha uzun ya da daha kısa olabilmektedir. Sunulan evraklara göre değerlendirmeler yapılır ve başvuru sahibinin d vizesine Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı karar verir. Konsolosluk birimi bu süreçte kişiyi mülakata çağırma ve ek evrak isteme hakkına sahiptir. Bulgaristan d vize başvurularını kabul etmeye yetkili olan makamlar Bulgar diplomatik temsilcilikleridir. 

bulgaristankonsoloslugu.org web sitesinin Bulgaristan Büyükelçiliği ve Bulgaristan Başkonsolosluğu resmi web siteleri ile ilgili bir bağlantısı var mıdır?

bulgaristankonsoloslugu.org internet sitesinin Bulgaristan Büyükelçiliği ya da Bulgaristan Başkonsolosluğu ile herhangi bir bağlantısı olmayıp yalnızca kişileri bilgilendirme amacıyla oluşturulmuştur. bulgaristankonsoloslugu.org web sitesi, vize başvurusu yapacak olan kişilerin doğru bilgilerle işlemlerini gerçekleştirmesi, konsolosluk iletişim bilgileri, çalışma saatleri ve vize başvuru koşulları hakkında detaylı bilgi alabilmesi amacıyla hazırlanmıştır. Alenn DDW farklı alan adlarını kullanmak vasıtasıyla seyahat ve danışmanlık firmalarına reklam vererek onlarla stratejik işbirliği yapmaktadır. bulgaristankonsoloslugu.org web sitesinde sunulan bilgilerin güncel ve doğru olması için titizlikle çalışılmaktadır. Ülkelerin vize prosedürleri zamanla değişip güncellendiğinden yeni ve güncel bilgilerin eski bilgilerle yer değiştirilmesi için de aynı titizlik gösterilmektedir. Visa Information for Bulgaria sitesine bilgi, proje ve reklam verme gibi istekleriniz için www.alennddw.com/contact iletişim adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bulgaristan Öğrenci Vizesi Başvuru Formları

Bulgaristan'a yapılacak olan eğitim amaçlı seyahatler için başvuru sahiplerinin formlarını seyahat amaçlarına uygun olarak eksiksiz bir şekilde doldruması gerekmektedir. Başvuru formları bölgelere göre farklılık gösterir. Kişi, kendi görev çevresindeki konsolosluk üzerinden işlem yürüteceği için uygun olan Bulgaristan başvuru formunu doldurmakla yükümlüdür. Değerlendirmeler forma yazılan bilgiler üzerinden yapılacağından, kişisel ve seyahat bilgilerinin formun uygun bölümlerine eksiksiz bir şekilde yazılması gerekir. Yapılan herhangi bir yanlış, başvuru sürecine olumsuz yansıyabilir.

Bulgaristan Bursa Konsolosluğu Öğrenci D vizesi başvuru formu 

Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu Öğrenci D vizesi başvuru formu 

Ankara Büyükelçiliği Öğrenci D vizesi başvuru formu 

İstanbul Başkonsolosluğu Öğrenci D vizesi başvuru formu 

Ana Menü

Duyurular

Bulgaristan'a Girişlerde Schengen Yasağı Olanlar Dikkat!

Bulgaristan'ın Avrupa Birliği Konseyi Dönem Başkanlığında Avrupa Parlementosu ile arasındaki anlaşmaya göre; Schengen ülkelerine giri...
2023-08-03 17:38:42

Bulgaristan Vatandaşlarının Türk Vatandaşlığı Alma Hakkı

31 Mayıs 2021 tarihli Balkan Ülkeleri Vatandaşlıklarının İstisnai Olarak Türk Vatandaşlığını Kazanmaları adlı genelge ile gerekli şart...
2023-08-03 17:38:27

Bulgaristan Konsolosluklarının Yılbaşında Kapalı Olduğu Günler

Değerli ziyaretçimiz; Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu Edirne Bulg...
2023-08-03 17:22:46

Bulgaristan Covid-19 Seyahat Güncellemesi

2020 Mart ayı  itibarıyla etkisini gösteren Covid-19 pandemisi seyahat kurallarının da periyodik aralıklarla değişmesine sebep olmaktadı...
2023-08-03 17:22:05
Tüm Duyurular
Bulgaristan Öğrenci Vizesi