Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu

Bulgar Edirne Konsolosluğu Randevu, Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma ; 09:00 - 17:30 saatleri arasındadır.

Edirne  Başkonsolosluğu Bulgar Vatandaşları İçin Kabul Saatleri Nedir?

Pazartesi - Cuma ; 09:00 - 12:00

Bulgaristan Başkonsolosluğu D Vize kabul Günleri Nedir?

Pazartesi - Cuma

Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğu Pasaport Teslim Saatleri  Nedir?

Pazartesi - Cuma ;09:00-12:00

Bulgaristan C Vize Başvuruları Yalnızca Akredite Acentelere Yapılabilecek

Bulgaristan  Cumhuriyeti Edirne Başkonsolosluğu Bulgaristan C vize için başvuru yapmak isteyen Türk vatandaşlarının başvurularını yalnızca konsolosluğa akredite acenteler aracılığıyla kabul edilecektir. Bulgaristan Cumhuriyeti Edirne Başkonsolosluğu nezdine şahsi başvuru kabul edilmeyecektir. Hermes Consulting (Hürmüz Turizm) ve VFS Global şirketleri Bulgaristan Cumhuriyeti Edirne Başkonsolosluğu’na akredite olan acentelerdir. Başvurular söz konusu şirketlerin Edirne ofislerine yapılacaktır. 

Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğu D Vize İşlemleri Açıklaması

Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğu D Vize İşlemleri Covid-19 nedeniyle geçici bir süre kabul edilmeyecektir. Bulgaristan D vize (uzun süreli) başvuruları, İstihdam Ajansı tarafından çalışma izninin verilmesi durumu haricinde askıya alınacaktır. Aynı dönem içerisinde Bulgaristan vatandaşlığının tespit edilmesi devralınması, geri alınması veya serbest bırakılması için hiçbir belge ve başvuru kabulü yapılmayacaktır. Acil konsolosluk desteği gereken vakaları Edirne Bulgaristan Konsolosluğu tarafından ayrı ayrı ele alınacaktır.

Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğu Pasaport ve Kimlik Başvuruları  

Bulgaristan’da ilan edilen olağanüstü hal durumu ile ilgili olarak ve Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ)’nün Covid- 19’u salgın hastalık olarak tanıması sebebiyle kriz önlemleri alma ihtiyacı ile ilgili olarak 17 Mart 2021’den 13 Nisan 2021 tarihleri arasında Bulgaristan Cumhuriyeti Edirne Başkonsolosluğu, kişisel olarak olarak ele alınması gereken acil durumlar dışında, Bulgaristan nüfus cüzdanı ve pasaport düzenlemesi için başvuruları kabul etmeyecektir.

Bulgaristan Konsolosluğu Edirne

Bulgar Vizesi Nasıl Alınır?

Bursa Edirne Başkonsolosluğu, Umuma Mahsus (Bordo) pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını tüm vize kategorileri için vize prosedürüne tabi tutmaktadır. Bulgaristan Avrupa Birliğine üye olsa da Schengen bölgesine dahil değildir. Bulgaristan vizesi alma zorunluluğu Schengen’e üye ülkelerin vatandaşları için geçerli değildir, fakat  Bulgaristan vizesi ile Schengen bölgesi ülkelerine giriş yapılamamaktadır.

Schengen vizesiyle Bulgaristan’a geçecek kişi Schengen vizesini aldığı ülkede Bulgaristan’da konaklayacağı günden daha fazla kalmalıdır. Bulgaristan üzerinden başka bir ülkeye transit geçiş için A tipi; kısa süreli turistik geziler için  C tipi; uzun süreli iş seyahatleri, oturum izni, vatandaşlık, eğitim gibi amaçlar için D tipi vize başvurusunda bulunulmalıdır.

Bu site resmi bir site değildir. Burada yer alan bilgilerin doğruluğunu işlemlerinize başlamadan önce mutlak suretle teyit ediniz. Vize ve vatandaşlık işlemlerinizle ilgili en güncel ve doğru bilgileri Bulgaristan Büyükelçiliği ve Bulgaristan Başkonsolosluğu’nun resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz.

Bulgar Başkonsolosluğu Edirne Görev Alanı Hangi İlleri Kapsar?

Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu’nun görev alanları: Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve ilçeleridir. Edirne Bulgaristan Vizesi işlemleriyle birlikte Kırklareli, Bulgaristan Vizesi ve Tekirdağ Bulgaristan vize işlemleri de Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu’nun yetki alanı içindedir.

Bulgaristan Konsolosluğu Randevusu Nasıl  Alınır?

Kırmızı pasaport ve kimlik kartı randevuları online olarak alınabiliyorken, D vize işlemlerinizi doğrudan Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu'nu çalışma saatleri içinde ziyaret ederek gerçekleştirebilirsiniz.

Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu’ndan randevu online olarak alınmaktadır. Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğundan alınan randevular ücretli değildir. Bulgar pasaportu çıkarma/yenileme, Liçna Kart çıkarma/yenileme işlemleri için konsolosluktan randevu talep edilmelidir.

Randevu alabileceğiniz internet adresi:

www.consulatebg.eu

Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğu Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Bulgaristan Edirne başvuru dosyanızı hazırlarken web sitesinde yer alan Bulgaristan vize başvuru formu doğru ve eksiksiz bilgilerle doldurulmalıdır. 

Bulgaristan vize başvuru formu 2023

Bulgaristan Başkonsolosluğu Edirne Resmi Tatil Günleri 2023

Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu, Bulgaristan resmi tatil günlerinin dışında Türkiye’nin resmi tatil günlerinde de hizmet vermemektedir, ayrıca Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda da çalışmama hakkına sahiptir. Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu istisnai çalışmama durumlarını web sitesi üzerinden önceden bildirmektedir. Bulgaristan Başkonsolosluğu Edirne 2023 yılı resmi tatil günleri aşağıdaki gibidir.

 • 01 Ocak Yeni Yıl
 • 7 Nisan Paskalya Cuması
 • 10 Nisan Paskalya Pazartesisi
 • 21 Nisan Ramazan Bayramı 1. Günü
 • 22 Nisan Ramazan Bayramı 2. Günü
 • 23 Nisan Ramazan Bayramı 3. Günü
 • 01 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
 • 19 Mayıs Atatürk'ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı
 • 28 Mayıs Pantkot Yortusu
 • 29 Haziran Kurban Bayramı 1. Günü
 • 30 Haziran Kurban Bayramı 2. Günü
 • 1 Temmuz Kurban Bayramı 3. Günü
 • 2 Temmuz Kurban Bayramı 4. Günü
 • 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü
 • 30 Ağustos Zafer Bayramı
 • 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı
 • 24 Aralık Noel Arifesi
 • 25 Aralık 1. Noel Bayramı Günü
 • 26 Aralık 2. Noel Bayramı Günü
 • 31 Aralık Yılbaşı

Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğunun Yükümlülükleri Nedir?

Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu, Bulgaristan Cumhuriyeti adına çeşitli görevleri yürüten temsilciliktir. Bulgaristan Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının karşılıklı olarak seyahat etmelerine dair yasal yükümlülükleri bildirmek; iki ülke arasındaki komşuluk ve dostluk ilişkilerini güçlendirmek; vize işlemlerini  yürütmek amaçlı ticari hizmet vermektedir.

Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğunun D Vizesi

Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu D tipi vizelerinin müracaatları doğrudan Bulgaristan Başkonsolosluğu’na yapılmaktadır. Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu uzun süre kalma planı olan kişileri, öğrencileri, yatırımcıları, aile birleşimi yapmak isteyenleri, oturum izni almak isteyen kişileri D tipi vize prosedürüne tabi tutmaktadır.

D vize başvuru için konsoloslukta şahsen bulunulmalı ve hazırlanan dosya ilgili vize bölümüne teslim edilmelidir. Başvuru sahibi oturum vizesini hangi amaca istinaden almak istiyorsa ona uygun evraklar hazırlamalıdır. Bulgaristan eş vizesi evrakları, ilgili ülkede uzun süreli eğitim amacıyla talep edilen öğrenci oturum izni ve şirket üzerinden oturum izni evrakları birbirinden farklıdır. Başvuru türü hangi amaca yönelik olursa olsun evraklar eksiksiz ve hatasız bir şekilde hazırlanmalıdır. 

Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğunun Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu’nu kısa süreli vize çıkış süreleri ortalama 5-7 iş günü arasında değişmektedir. Reddedilen vize başvurularında ücret iadesi yapılmamaktadır. Bulgaristan D vize çıkış süresi ise 45 günden 90 güne kadar inceleme işlemlerine ve Konsolosluğun yoğunluğuna göre değişebilmektedir.

D vize başvurularında tamamlanması gereken iş günü tamamlandığında kişi ilgili vize bölümünü arayarak vize durumunu kontrol ettirmeli ve çıkan vizesini konsolosluğa şahsen gelerek almalıdır.

Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu Vize Ücreti Ne Kadardır?

Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu vize ücretlerini C vize ve D vize olarak ikiye ayırmaktadır. Her temsilciliğin vize ücreti farklı bankaya ve farklı hesap numarasına yatırıldığından vize harç ücreti ödenirken vize işlemlerinin Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu üzerinden gerçekleştirileceği belirtilmelidir. Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu, D vizesi harç ücretini Bulgaristan’da sürekli veya kısa süreli oturum izni almak isteyenlerden, aile birleşimi yapanlardan, öğrenim görmek için gideceklerden, Bulgaristan’a 90 günün üzerinde seyahat planlayan kişilerden talep etmektedir. Çeşitli seyahat acenteleri üzerinden D tipi vize başvurusu gerçekleştirilse de vize başvurusu hakkında karar verme yetkisi yalnızca Bulgaristan Konsolosluğuna veya Bulgaristan Konsolosluğu temsilciliklerine aittir. Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğunun vize harç ücretinin ödendiğine dair dekontun vize başvuru dosyasında bulunmalıdır. Bu ücret sadece harç bedelidir kargo-kurye gibi bedelleri içermemektedir. Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu’nun vize işlemlerinde gerekli olan fotokopi, kırtasiye, seyahat sağlık sigortası, biyometrik işlemler vize harcı ücretine dahil değildir. Makedonya ve Sırbistan vatandaşları vize ücretinden muaftır. Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu 0-12 yaş arasındaki çocuklardan vize harç bedeli talep etmemektedir (12 yaşını doldurmasından bir gün öncesine kadar). Bulgaristan vizesi harç bedeli Bulgaristan Konsolosluğu’na yalnızca vize müracaatı için ödenmektedir. 

Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu Hangi Banka İle Anlaşmalıdır?

Bulgaristan Edirne Konsolosluğu, Bulgaristan Ticari Vizesi, Bulgar Turistik Vize, Bulgaristan Transit Vize ve Bulgaristan Özel Ziyaret vizesi harç bedelleri konusunda İş Bankası ile çalışmaktadır.

Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Adres: Talat Paşa Asfaltı, No: 31, Edirne

Tel: +902842140617

Fax: +902842251069

Web: www.mfa.bg/embassies/turkey/setlang/en

Bulgaristan Edirne Konsolosluğu Nerededir?

Ana Menü

Duyurular

Bulgaristan'a Girişlerde Schengen Yasağı Olanlar Dikkat!

Bulgaristan'ın Avrupa Birliği Konseyi Dönem Başkanlığında Avrupa Parlementosu ile arasındaki anlaşmaya göre; Schengen ülkelerine giri...
2023-08-03 17:38:42

Bulgaristan Vatandaşlarının Türk Vatandaşlığı Alma Hakkı

31 Mayıs 2021 tarihli Balkan Ülkeleri Vatandaşlıklarının İstisnai Olarak Türk Vatandaşlığını Kazanmaları adlı genelge ile gerekli şart...
2023-08-03 17:38:27

Bulgaristan Konsolosluklarının Yılbaşında Kapalı Olduğu Günler

Değerli ziyaretçimiz; Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu Edirne Bulg...
2023-08-03 17:22:46

Bulgaristan Covid-19 Seyahat Güncellemesi

2020 Mart ayı  itibarıyla etkisini gösteren Covid-19 pandemisi seyahat kurallarının da periyodik aralıklarla değişmesine sebep olmaktadı...
2023-08-03 17:22:05
Tüm Duyurular
Edirne Başkonsolosluğu