Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği İletişim Bilgileri Nelerdir?

Tel: +90 312 46 720 71 / +90 312 427 51 42

Fax:  +90 (312) 467 245 74

E mail:  Embassy.Ankara@mfa.bg
Resmi Web Sitesi: www.mfa.bg/embassies/turkey/setlang/en

Ankara Büyükelçiliği, Bulgaristan Adresi Nedir?

Atatürk Bulvarı, No: 124,  Kavaklıdere / ANKARA

BG Ankara Büyükelçiliği Çalışma Saatleri Kaçtır?

Pazartesi - Cuma ; 09:00 - 17:30 saatleri arasındadır.
 
Ankara Büyükelçiliği Bulgar Vatandaşlarını Kabul Saatleri Kaçtır?

Pazartesi - Cuma ; 09:00 - 13:00
   
Ankara Bulgaristan Büyükelçiliği Pasaport Teslim Saatleri Kaçtır?


Pazartesi - Cuma : 09:00-13:00

Bulgar Büyükelçiliği D Vize Kabul Günleri Nelerdir?

Pazartesi - Cuma D Vize başvuruları yapılabilmektedir.

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği Görev Alanları Hangi İlleri Kapsamaktadır?

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği’nin yetki alanı; Afyon, Aksaray, Amasya, Bartın, Antalya, Eskişehir, Ardahan, Burdur, Çankırı, Çorum, Denizli, Erzincan, Bayburt, Erzurum, Giresun, Gümüşhane, Iğdır, Isparta, İzmir, Karabük illerini kapsamaktadır.

BG Büyükelçiliği Kapalı Olduğu Günler Nelerdir 2017?

2 Ocak

Pazartesi

Yeni Yıl

3Mart

Cuma

Bulgaristan Kurtuluş Bayramı

14-17 Nisan

Cuma – Pazartesi

Paskalya Bayramı

1 Mayıs

Pazartesi

Işçi Bayramı

19 Mayıs

Cuma

Atatürkü anma ve gençlik bayramı

24 Mayıs

Çarşamba

Bulgar Eğitim, Kültür  ve Yazma Bayramı

26-27 Haziran

Pazartesi-Salı-

Ramazan Bayramı

30 Ağustos

Çarşamba

Zafer Bayramı

1-4  Eylül

Cuma-Pazartesi

Kurban Bayramı

 6 Eylül

-Çarşamba-

Bulgaristan Birleşme Günü

22Eylül

Cuma

Bulgaristan Bağımsızlık Günü

25-26 Aralık

Pazartesi-Salı

Noel

Bulgaristan Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını Bulgaristan’a olan kısa süreli ve uzun süreli seyahatleri için vize prosedürüne tabi tutmaktadır. Bulgaristan vizesi alma zorunluluğu Schengen bölgesine üye ülkelerin vatandaşları için geçerli değildir. Bulgaristan vizesi ile Schengen bölgesi ülkelerine giriş yapılamadığı göz önünde bulundurulmalıdır.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye’de kalıcı oturma iznine sahip kişiler Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği'ne başvuru talebinde bulunabilir. 

Pasaportlar Bulgaristan’da planlanan konaklama süresinden en az 6 ay daha geçerliliğe sahip olmalı, Bulgaristan vizesinin basılabilmesi için pasaportta en az iki boş sayfa bulunmalıdır. Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği’nden alınacak vizede pasaportlar en fazla 10 yıl geçerliliğe sahip olmalıdır, eski (mavi) pasaportlar vize başvurusu için kabul edilmemektedir.

BG Ankara Büyükelçiliği Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Bulgaristan Vizesi Başvuru Formu başvuru sahibi tarafından imzalanmış ve tarihi atılmış olarak  başvuru dosyasına eklenmelidir. Bulgaristan’da seyahat amacına göre seçilen vize kategorisi açık şekilde başvuru formunda yer almalıdır. Bulgaristan vizesi başvuru formunda Bulgaristan Cumhuriyeti'ne giriş ve çıkış tarihi,  talep edilen giriş sayısı; ikamet adresleri; başvuru sahibi çalışıyor ise iş bilgileri ve işveren bilgileri; seyahat edecek kişinin yurt dışında kalma masrafları başkası tarafından karşılanacak ise sponsorun kimlik ve iş bilgileri detaylı şekilde girilmelidir. Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği Vize Başvuru Formuna ulaşmak ve indirmek için buraya  tıklayınız.

Embassy Of Bulgaria Randevusu Nasıl Alınır?

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği’nden alınan e-randevular ücretli değildir. D vize başvurusu Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği'nin mesai saatleri içinde Büyükelçilik ziyaret edilerek yapılabilirken; kimlik kartı/pasaport işlemleri için e-randevu imkanı tanınmaktadır. E-randevu sisteminde gerekli belgeler online sistem üzerinden doldurulduktan sonra taratılıp Ankara Büyükelçiliği'ne gönderilmektedir. Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği gerekli gördüğü takdirde ek evrak isteme hakkına sahiptir. Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği başvuru sahibini mülakat için çağırmaktadır. Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği herhangi bir açıklama yapmadan Bulgaristan vizesi talebini reddetme hakkına sahiptir. Bulgaristan vizesi reddi durumunda vize ücreti geri ödenmemektedir.

Bu site resmi bir site değildir. Burada yer alan bilgilerin doğruluğunu mutlaka teyit ediniz. Bulgaristan vize başvuları, vatandaşlık işlemleriyle ilgili güncel bilgileri, Bulgaristan Büyükelçiliğini, Bulgaristan Başkonsolosluğunu arayarak ya da Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı'nın resmi sitesinden öğrenebilirsiniz. 

Randevu alabileceğiniz internet sitesi adresi:

www.consulatebg.eu

bulgaristan konsolosluğu vize

Bulgar Ankara Büyükelçiliği Görevlileri Kimdir?

 • Nadezhda Neynsky                           Büyükelçi  
 • Krasimir Tsenovski                            Danışman
 • Yavor Klisurski                                  Danışman 
 • Evgeni Genev                                   Bakan Danışmanı
 • Todor Petrov                                     Birinci Sekreter
 • Aleksandar  Beltov                            Birinci Sekreter  
 • Aleksandar  Beltov                            Birinci Sekreter  
 • Asen Georgiev Zehtindjiev                  İkinci Sekreter  
 • Daniella Miteva                                   İkinci Sekreter  
 •   Hristo Kınev                                      İkinci Sekreter
 • Dimitrina Temelkova                           Üçüncü Sekreter
 • Liliyan Çauşeva                                  Ateşe
 • Yordan Filev                                           Askeri Ataşesi
 • Mayor Nikolay Pavlov                           Yardımcı Askeri Ateşe
 • Zapriyan Zapryanov                             Finans
 • Gergana Kukurina                                Teknik Uzman
 • Nihal Yozergan                                      Tercüman
 • Beynur Mehmedali                               Birinci Sekreter (Emniyet)
 • Dimitır Nedkov                                     Birinci Sekreter (Ticari ve Ekonomi)

Bulgaristan Büyükelçiliğinin Yükümlülükleri Nedir?

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Bulgaristan ve Türkiye arasındaki ekonomik, ticari ve kültürel ilişkileri geliştirmeye çalışmakta,  Bulgaristan vizesi işlemlerini de bu merci üzerinden yürütmektedir. Bulgaristan üzerinden başka bir ülkeye geçiş için A tipi vize başvurusunda bulunulmalı ve transit geçiş için gereken ödemenin yapıldığına dair belge, seyahat süresince transit geçiş yapacak kişinin yanında bulunmalıdır. Kısa süreli turistik seyahatler için C tipi; uzun süreli iş seyahatleri, oturum izni, vatandaşlık, öğrenim görme gibi amaçlar için D tipi vize başvurusunda bulunulmalıdır.

Bulgaristan Büyükelçiliği D Vizesi Nasıl Alınır?

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği uzun süre Bulgaristan'da kalma hedefi olan kişileri; aile birleşimi, oturum izni almak isteyenleri, öğrenim için Bulgaristan'a vize talebinde bulunanları D tipi vize kategorisi prosedürüne tabi tutmaktadır. D tipi vize başvurusunda bulunulmadan önce Bulgaristan vizesi başvuru sahibi seyahat niyetini Bulgaristan vizesi formunda talep etmelidir.  D vizesi başvurusu için Vize Başvuru Merkezi'nden randevu alma zorunluluğu yoktur.  Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği çalışma saatleri boyunca doğrudan Ankara Büyükelçiliği'ne D vize başvurusunda bulunulabilir.

BG Büyükelçiliği  Ankara Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği C vize çıkış süresi ortalama olarak 10 iş günüdür. İstisnai durumlara bağlı olarak bu süre uzayabilir. D vize çıkış süresi de ortalama 45 gündür, fakat bu işlem inceleme işlemlerine göre 90 güne kadar uayabilmektedir. Reddedilen vize başvurularında, Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği harç bedeli ve servis ücreti iadesi yapmamaktadır.

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği Vize Ücreti Ne Kadardır?

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından C tipi vize için 60 Euro; D tipi  vize için 100 Euro vize harç ücreti talep etmektedir. Biyometrik pasaporta sahip Arnavutluk, Azerbaycan, Gürcistan, Bosna-Hersek, Moldova, Karadağ, Rusya ve Ukrayna vize ücretleri 35 Euro olan vize bedeli diğer ülke vatandaşları için 60 Euro’dur. Makedonya ve Sırbistan vatandaşları vize ücretinden muaftır, sadece servis ücreti ödemektedirler.

Bulgaristan’a kısa bir süre (90 günden az) seyahatler için C tipi vize başvurusunda bulunulmalıdır. Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği tarafından talep edilen vize ücretleri C vize ve D vize ücreti olarak ikiye ayrılmaktadır.  C tipi vize harç bedeli 60 Euro’dur. Her konsolosluğun vize ücreti farklı bankaya  ve farklı hesap numarasına yattığından, Bulgaristan vizesi harç bedeli ödenirken vize işlemlerinin Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği’ne yapılacağı belirtilmelidir.

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği Bulgaristan’a uzun dönem başvuruda bulunacakları D tipi vize prosedürüne tabi tutmaktadır. Uzun süreli iş seyahatleri, Bulgaristan’da yeni iş kurma, oturum izni, aile birleşimi vb. durumlar D tipi vize kategorisine girmektedir. D tipi vize için 100 Euro vize harç bedeli talep edilmektedir.

Bulgaristan’a kısa süreli ya da uzun süreli fark etmeksizin seyahat planlayanlar için Bireysel Seyahat Sağlık Sigortası zorunludur. Bireysel Sağlık Sigortası Bulgaristan Cumhuriyeti’nde geçerli olmalıdır. Sigorta tüm ziyaret süresini kapsamalıdır. 

Bulgar Büyükelçiliği Hangi Banka ile Anlaşmalıdır?

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Bulgaristan Ticari Vizesi, Bulgar Turistik Vize, Bulgaristan Transit Vize ve Bulgaristan Özel Ziyaret vizesi gibi vize kategorilerinde Garanti Bankası ile çalışmaktadır.  Bulgaristan vize harç ücretinin ödendiğine dair dekont vize başvuru dosyasında yer almalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Duyurular

Bulgaristan Konsoloslukları Resmi Tatil Duyurusu

Bulgaristan Bağımsızlık Günü Dolayısıyla Resmi Tatil Bilindiği gibi 3 Mart Bulgaristan Cumhuriyeti tarafından Milli Bağımsızlık Gün...
2018-03-15 15:55:14 Devamı...

Bulgaristan Vatandaşlarının Türk Vatandaşlığı Alma Hakkı

31 Mayıs 2017 tarihli Balkan Ülkeleri Vatandaşlıklarının İstisnai Olarak Türk Vatandaşlığını Kazanmaları adlı genelge ile gerekli şart...
2018-01-02 17:48:09 Devamı...

Bulgaristan Konsolosluklarının Yılbaşında Kapalı Olduğu Günler

Değerli ziyaretçimiz; Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu Edirne Bulg...
2017-12-20 11:16:50 Devamı...

2014 SENESİNDEN İTİBAREN BULGARİSTANDA DEVAMLI OTURUM İZNİ

Bulgaristan  Vatandaşlık Satın Almak   Avrupa birliği ülkesi olan Bulgaristan yatırımcılara vatandaşlık hakkı tan...
2017-09-28 11:16:58 Devamı...
Tüm Duyurular
Ankara Büyükelçiliği