Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu

 

bulgaristan edirne konsoloslugu

Bulgar Edirne Konsolosluğu Randevu, Çalışma Saatleri

Pazartesi - Cuma ; 09:00 - 17:30 saatleri arasındadır.

Edirne  Başkonsolosluğu Bulgar Vatandaşları İçin Kabul Saatleri Nedir?

Pazartesi - Cuma ; 09:00 - 12:00

Bulgaristan Başkonsolosluğu D Vize kabul Günleri Nedir?

Pazartesi - Cuma

Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğu Pasaport Teslim Saatleri  Nedir?

Pazartesi - Cuma ;09:00-12:00

Bulgar Başkonsolosluğu Edirne Görev Alanı Hangi İlleri Kapsar?

Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu’nun görev alanları: Edirne, Kırklareli, Tekirdağ ve ilçeleridir. Edirne Bulgaristan Vizesi işlemleriyle birlikte Kırklareli, Bulgaristan Vizesi ve Tekirdağ Bulgaristan Vizesi işlemleri de Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu’nun yetki alanı içindedir.

Bulgar Vizesi Nasıl Alınır?

Bursa Edirne Başkonsolosluğu, Umuma Mahsus (Bordo) pasaporta sahip Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarını tüm vize kategorileri için vize prosedürüne tabi tutmaktadır. Bulgaristan Avrupa Birliğine üye olsa da Schengen bölgesine dahil değildir. Bulgaristan vizesi alma zorunluluğu Schengen’e üye ülkelerin vatandaşları için geçerli değildir, fakat Bulgaristan vizesi ile Schengen bölgesi ülkelerine giriş yapılamamaktadır.

Schengen vizesiyle Bulgaristan’a geçecek kişi Schengen vizesini aldığı ülkede Bulgaristan’da konaklayacağı günden daha fazla kalmalıdır. Bulgaristan üzerinden başka bir ülkeye transit geçiş için A tipi; kısa süreli turistik geziler için  C tipi; uzun süreli iş seyahatleri, oturum izni, vatandaşlık, eğitim gibi amaçlar için D tipi vize başvurusunda bulunulmalıdır.

Bu site resmi bir site değildir. Burada yer alan bilgilerin doğruluğunu işlemlerinize başlamadan önce mutlak suretle teyit ediniz. Vize ve vatandaşlık işlemlerinizle ilgili en güncel ve doğru bilgileri Bulgaristan Büyükelçiliği ve Bulgaristan Başkonsolosluğu’nun resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz.

Bulgaristan Konsolosluğu Randevusu Nasıl  Alınır?

Kırmızı pasaport ve kimlik kartı randevuları online olarak alınabiliyorken, D vize işlemlerinizi doğrudan Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu'nu çalışma saatleri içinde ziyaret ederek gerçekleştirebilirsiniz.

Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu’ndan randevu online olarak alınmaktadır. Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğundan alınan randevular ücretli değildir. Bulgar pasaportu çıkarma/yenileme, Liçna Kart çıkarma/yenileme işlemleri için konsolosluktan randevu talep edilmelidir.

Randevu alabileceğiniz internet adresi:

www.consulatebg.eu

Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğu Vize Başvuru Formu Nasıl Doldurulur?

Bulgaristan Edirne başvuru dosyanızı hazırlarken web sitesinde yer alan Bulgaristan vize başvuru formu doğru ve eksiksiz bilgilerle doldurulmalıdır. Vize Başvuru Formuna ulaşmak ve indirmek için buraya  tıklayınız.

Bulgaristan Başkonsolosluğu Edirne Resmi Tatil Günleri

Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu, Bulgaristan resmi tatil günlerinin dışında Türkiye’nin resmi tatil günlerinde de hizmet vermemektedir, ayrıca Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu gerekli gördüğü durumlarda da çalışmama hakkına sahiptir. Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu istisnai çalışmama durumlarını web sitesi üzerinden önceden bildirmektedir.

2 Ocak

Pazartesi

Yeni Yıl

3Mart

Cuma

Bulgaristan Kurtuluş Bayramı

14-17 Nisan

Cuma – Pazartesi

Paskalya Bayramı

1 Mayıs

Pazartesi

Işçi Bayramı

19 Mayıs

Cuma

Atatürkü anma ve gençlik bayramı

24 Mayıs

Çarşamba

Bulgar Eğitim, Kültür  ve Yazma Bayramı

26-27 Haziran

Pazartesi-Salı-

Ramazan Bayramı

30 Ağustos

Çarşamba

Zafer Bayramı

1-4  Eylül

Cuma-Pazartesi

Kurban Bayramı

 6 Eylül

-Çarşamba-

Bulgaristan Birleşme Günü

22Eylül

Cuma

Bulgaristan Bağımsızlık Günü

25-26 Aralık

Pazartesi-Salı

Noel

Bulgar Edirne Başkonsolosluğu Görevlileri Kimdir?

Vasil Vılchev                                         Bulgaristan Cumhuriyeti Edirne Başkonsolosu
Radoslava Kafedjiyska                         Birinci Katip, Konsolos
Müzeyyen Uzunova                              İkinci Katip
Antoaneta Berberova – Koleva              Uzman
Ognyana Dimitrova                                 Uzman
Andon Andonov                                      Danışman                  

Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğunun Yükümlülükleri Nedir?

Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu, Bulgaristan Cumhuriyeti adına çeşitli görevleri yürüten temsilciliktir. Bulgaristan Cumhuriyeti ile Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının karşılıklı olarak seyahat etmelerine dair yasal yükümlülükleri bildirmek; iki ülke arasındaki komşuluk ve dostluk ilişkilerini güçlendirmek; vize işlemlerini  yürütmek amaçlı ticari hizmet vermektedir.

Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğunun D Vizesi

Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu D tipi vizelerinin müracaatları doğrudan Bulgaristan Başkonsolosluğu’na yapılmaktadır. Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu uzun süre kalma planı olan kişileri, öğrencileri, yatırımcıları, aile birleşimi yapmak isteyenleri, oturum izni almak isteyen kişileri D tipi vize prosedürüne tabi tutmaktadır.

D vize başvuru için konsoloslukta şahsen bulunulmalı ve hazırlanan dosya ilgili vize bölümüne teslim edilmelidir. Başvuru sahibi oturum vizesini hangi amaca istinaden almak istiyorsa ona uygun evraklar hazırlamalıdır. Evlilik üzerinden oturum izni evrakları, ilgili ülkede uzun süreli eğitim amacıyla talep edilen öğrenci oturum izni ve şirket üzerinden oturum izni evrakları birbirinden farklıdır. Başvuru türü hangi amaca yönelik olursa olsun evraklar eksiksiz ve hatasız bir şekilde hazırlanmalıdır. 

Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğunun Vizesi Kaç Günde Çıkar?

Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu’nu kısa süreli vize çıkış süreleri ortalama 5-7 iş günü arasında değişmektedir. Reddedilen vize başvurularında ücret iadesi yapılmamaktadır. Bulgaristan D vize çıkış süresi ise 45 günden 90 güne kadar inceleme işlemlerine ve Konsolosluğun yoğunluğuna göre değişebilmektedir.

D vize başvurularında tamamlanması gereken iş günü tamamlandığında kişi ilgili vize bölümünü arayarak vize durumunu kontrol ettirmeli ve çıkan vizesini konsolosluğa şahsen gelerek almalıdır.

Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu Vize Ücreti Ne Kadardır?

Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu vize ücretlerini C vize ve D vize olarak ikiye ayırmaktadır. Her temsilciliğin vize ücreti farklı bankaya ve farklı hesap numarasına yatırıldığından vize harç ücreti ödenirken vize işlemlerinin Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu üzerinden gerçekleştirileceği belirtilmelidir. Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu, D vizesi harç ücretini Bulgaristan’da sürekli veya kısa süreli oturum izni almak isteyenlerden, aile birleşimi yapanlardan, öğrenim görmek için gideceklerden, Bulgaristan’a 90 günün üzerinde seyahat planlayan kişilerden talep etmektedir. Çeşitli seyahat acenteleri üzerinden D tipi vize başvurusu gerçekleştirilse de vize başvurusu hakkında karar verme yetkisi yalnızca Bulgaristan Konsolosluğuna veya Bulgaristan Konsolosluğu temsilciliklerine aittir. Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğunun vize harç ücretinin ödendiğine dair dekontun vize başvuru dosyasında bulunmalıdır. Bu ücret sadece harç bedelidir kargo-kurye gibi bedelleri içermemektedir. Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu’nun vize işlemlerinde gerekli olan fotokopi, kırtasiye, seyahat sağlık sigortası, biyometrik işlemler vize harcı ücretine dahil değildir. Makedonya ve Sırbistan vatandaşları vize ücretinden muaftır. Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu 0-12 yaş arasındaki çocuklardan vize harç bedeli talep etmemektedir (12 yaşını doldurmasından bir gün öncesine kadar). Bulgaristan vizesi harç bedeli Bulgaristan Konsolosluğu’na yalnızca vize müracaatı için ödenmektedir. 

Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu Hangi Banka İle Anlaşmalıdır?

Bulgaristan Edirne Konsolosluğu, Bulgaristan Ticari Vizesi, Bulgar Turistik Vize, Bulgaristan Transit Vize ve Bulgaristan Özel Ziyaret vizesi harç bedelleri konusunda İş Bankası ile çalışmaktadır.

Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Adres: Talat Paşa Asfaltı, No: 31, Edirne

Tel: +90 (284) 214 06  17

Fax: +90 (284) 225 10 69

Web: www.mfa.bg/embassies/turkey/setlang/en

Bulgaristan Edirne Konsolosluğu Nerededir?

 

edirne bulgaristan konsolosluğu

Duyurular

Bulgaristan'a Girişlerde Schengen Yasağı Olanlar Dikkat!

Bulgaristan'ın Avrupa Birliği Konseyi Dönem Başkanlığında Avrupa Parlementosu ile arasındaki anlaşmaya göre; Schengen ülkelerine giri...
2018-07-26 17:58:29 Devamı...

Bulgaristan Konsoloslukları Resmi Tatil Duyurusu

Bulgaristan Bağımsızlık Günü Dolayısıyla Resmi Tatil Bilindiği gibi 3 Mart Bulgaristan Cumhuriyeti tarafından Milli Bağımsızlık Gün...
2018-03-15 15:55:14 Devamı...

Bulgaristan Vatandaşlarının Türk Vatandaşlığı Alma Hakkı

31 Mayıs 2017 tarihli Balkan Ülkeleri Vatandaşlıklarının İstisnai Olarak Türk Vatandaşlığını Kazanmaları adlı genelge ile gerekli şart...
2018-01-02 17:48:09 Devamı...

Bulgaristan Konsolosluklarının Yılbaşında Kapalı Olduğu Günler

Değerli ziyaretçimiz; Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu Edirne Bulg...
2017-12-20 11:16:50 Devamı...
Tüm Duyurular
Edirne Başkonsolosluğu