Türkiye Burgaz Başkonsolosluğu

Türkiye Cumhuriyetinin Bulgaristan’daki diplomatik temsilciliklerinden biri olan Burgaz Başkonsolosluğunun faaliyet konuları, kendi görev bölgesinde ikamet eden vatandaşların konsolosluk işlemleriyle ilgilenmek ve yerel makamlarla irtibat kurulması sağlamaktır. Türkiye ile Bulgaristan arasında oluşan ticari, ekonomik, kültürel, sosyal bağların güçlenmesine katkıda bulunmak ve iki ülke arasında dostane ilişkiler inşa etmek başlıca vazifelerdir.

Ekonomik, ticari, sosyal, kültürel ilişkiler büyükelçiliğe bağlı olan Kültür Tanıtma Ataşeliği, Silahlı Kuvvetler Ataşeliği, Ticaret Müşavirliği gibi birimler vasıtasıyla yürütülür. Başkonsolosluk kendi yetki alanına giren şehirlerde ikamet eden Bulgar, Türk ve diğer uyruklardan olan vatandaşlara farklı konularda hizmet sunar. Kişilere vize ve vatandaşlık prosedürleri, nüfus, kimlik, pasaport, noter işlemleri, evlilik, ölüm, hukuki ve idari konularda destek sağlar.

Burgaz Başkonsolosluğu İletişim Bilgileri

Adres: Turkish Consulate General Boulevard Demokratsia, No.38, 8000 - Burgas / Bulgaristan

Telefon: +359 56 879 940

E-Posta: consulate.burgas@mfa.gov.tr

Faks: +359 56 821 700

Web sitesi: http://burgaz.bk.mfa.gov.tr/Mission

Çalışma Saatleri: Pazartesi-Cuma 09.00-12.30, 14.00-17.00 arası

Konsolosluk İşlemleri Başvuru: 09.00 ile 12.00 arasında olmaktadır.

Burgaz Başkonsolosu: Nuray İnöntepe

Burgaz Başkonsolosluğu Facebook Adresi: https://www.facebook.com/TCBurgazBK

Burgaz Başkonsolosluğu Twitter Adresi: https://twitter.com/TCBurgazBK

Burgaz Türk Konsolosluğu Görevleri

Burgaz (Burgas) şehri, Bulgaristan’ın güneydoğusunda yer alır ve Karadeniz’e kıyısı vardır. Bulgaristan’ın başkenti Sofya’ya yaklaşık 3 buçuk saat uzaklıktadır. Diplomatik temsilcilik, bulunduğu bölgede yaşayan vatandaşlar için konsolosluk hizmetleri sunar. Bulgaristan’da yaşayan Türk vatandaşları doğum, ölüm, nüfus, evlilik, pasaport, noterlik, vatandaşlık ve adli konularda konsolosluk birimlerinden destek alabilirler. Burgaz Başkonsolosluğunun hizmet sağladığı alanlar arasında;

Doğum, Ölüm ve Nüfus

Doğum işlemleri, harçlar ve gerekli belgeler konusunda Başkonsolosluktan bilgi alınabilir. Evlilik birliği içinde doğan çocuklar, evlilik birliği dışında doğan çocuklar, babalık tanıma senedi, doğum tescil işlemleri, uluslararası doğum kayıt örneği gibi işlemler için Başkonsolosluğa müracaat edilebilmektedir. Başvuruların bazıları posta ile kabul edilirken bazılarında ise randevu alarak şahsen bulunmak zorunludur.

Kimlik çıkarma, yenileme, kaybından dolayı yeniden başvuru yapma, nüfus kayıt örneği ve adres beyanı işlemleri için temsilciliğe başvurulabilir.

Cenaze nakil işlemleri, ölüm tescili, uluslararası ölüm kayıt örneği ve tereke başvuruları da verilen hizmetler kapsamındadır.

Evlilik

Yurt dışında evlilik için bazı prosedürler yerine getirilmelidir. Evlilik başvurularında şahsen bulunmak gerekir. Ancak evlilik tescil başvurusu, eşlerden birinin temsilciliğe şahsen başvurusu ile yapılabildiği gibi hazırlanan belgelerin posta yoluyla gönderilmesiyle de yapılabilir. Evlilik tescil işlemi yurt dışında bir yabancı ile Türk vatandaşının yabancı yetkili makamlar huzurunda evlenmesi sonucunda o evliliğin geçerli olmasını ifade eder. (Türk mevzuatına aykırı olmadığı sürece)

DİKKAT!

Yabancı uyruklular Türk Konsolosluğunda evlenebilir mi sorusuna yönelik olarak, Türk diplomatik temsilciliklerinde sadece iki Türk vatandaşın nikahı kıyılabilir. Eşlerden biri yabancı ise Türk temsilciliklerinde nikah kıyılamamaktadır.

Pasaport

Pasaport işlemleri, Burgaz Başkonsolosluğunun hizmet verdiği alanlardan birisidir. Gerekli evraklar hazırlandıktan sonra başvuru için randevu alınmalıdır. Umuma Mahsus (Bordo), Hususi (Yeşil), Hizmet (Gri) pasaport için başvuru yapılabilir. Türk vatandaşları, pasaport kaybetme, çalınması, yeni pasaport başvurusu gibi işlemler konusunda görev çevresindeki diplomatik temsilciliğe başvurabilir.

Askerlik

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları askerlik erteleme, dövizle askerlik, askerlikten muafiyet başvuru işlemleri için diplomatik temsilcilikle iletişime geçebilirler.

Noterlik

Noter işlemleri kapsamında vekalet düzenletme, imza-mühür tasdiki, sözleşme düzenletme vb. bulunmaktadır. İşleme bağlı olarak şahsen ya da posta ile başvuru tamamlanabilir.

Vatandaşlık

Türk vatandaşlığını kazanma (evlilik yoluyla, istisnai vatandaşlık başvurusu, anne veya babaya bağlı vatandaşlık kazanma vb.), Türk vatandaşlığından çıkma başvuruları ile ilgili işlemleri kapsar.

Adli Konular

Adli sicil belgesi, tebligat başvurusu, hukuk danışmanı ile görüşme talepleri diplomatik temsilciliğe sunulabilmektedir.

Burgas Konsolosluğu Vize

Türkiye için vize başvuruları www.visa.gov.tr adresi üzerinden randevu alınmak şartıyla kabul edilmektedir. Ziyaret vizesi, aile birleşimi vizesi, öğrenim vizesi, çalışma vizesi, şoför vizesi, tur operatörü vizesi ve montaj vizesi Türkiye vize türleri kapsamında değerlendirilir. Umuma Mahsus pasaporta sahip olan Bulgar vatandaşları, Türkiye’ye yapacakları 90 güne kadar olan turistik seyahatleri için vize prosedürlerinden muaftır. Bulgar diplomatik ve Hizmet pasaportlarına sahip olanlar ise 30 güne kadar olan turistik, transit, resmi ziyaret seyahatlerinde vize prosedürlerine tabi değildir. Ancak uzun süreli kalışlar için vize başvurusu yapılması gerekir.

Ziyaret Vizesi İçin;

 • Noterce düzenlenmiş taahhütname (Türk vatandaşı olan yakını ya da akrabası tarafından imzalı). Pasaport ve liçna kart fotokopisi
 • Türkiye’de geçerli sağlık sigortası
 • 1 tane fotoğraf
 • Konsolosluk harcı

Aile Birleşimi Vizesi için;

 • Noter onaylı taahhütname
 • Türkçe tercümeli akrabalık ya da doğum belgesi
 • Pasaport ve liçna kart fotokopisi
 • Türkiye’de geçerli sağlık sigortası
 • 1 tane fotoğraf
 • Türkçe tercümeli medeni durumu gösteren belge
 • Konsolosluk ücreti

Öğrenim Vizesi için;

 • Vize formu ve 2 adet fotoğraf
 • Öğrenci belgesi ve kabul mektubu
 • Finansal durumunu gösteren belgeler ya da sponsorun gelir durumunu gösteren evraklar
 • Muvafakatname

Çalışma Vizesi

 • Başvuru formu
 • Adli sicil kaydı
 • Şirket davetini gösteren davetiye
 • İkamet belgesi ya da Bulgar Kimlik kartı
 • İş sözleşmesi aslı ve fotokopisi (noter onayı gerekmez)

Burgaz Başkonsolosluğu Görev Bölgesi

Burgaz, İslimiye (Sliven), Yanbolu (Yambol), Varna, Hacıoğlu Pazarcık (Dobriç), Şumnu (Şumen), Rusçuk (Ruse), Eski Cuma (Tırgovişte), Silistre ve Hezargrad (Razgrad) illeri Türkiye-Bulgaristan kapıları: Hamzabeyli-Lesovo ve Dereköy-Malko Tırnovo, Bulgaristan-Romanya sınır kapıları : Rusçuk (Ruse), Silistre, Tutrakan Silistre, Kaynarca (Kaynardja) Silistre, Kardam Dobriç ve Durankulak Dobriç çevresinde ikamet eden vatandaşlar işlemleri için  Başkonsolosluğa müracaat edebilir.

Burgaz Başkonsolosluğu Tatil Günleri

05.03.2018                     Bulgaristan Milli Günü

6-9 Nisan 2018               Paskalya

01.05.2018                      İşçi Bayramı

7.5.2018                          Kahramanlık ve Bulgar Ordusu Günü

24.5.2018                       Slav Alfabesi ve Bulgar Kültür Bayramı

15.6.2018                        Ramazan Bayramı'nın ilk günü

21.8.2018                        Kurban Bayramının ilk günü

6.9.2018                          Birleşme Günü

24.9.2018                        Bağımsızlık günü

29.10.2018                      Cumhuriyet Bayramı

24-26 Aralık 2018          Noel

31.12.2018/1.1.2019         Yeni Yıl arifesi ve Yılbaşı

Burgaz Başkonsolosluğu Harita

Duyurular

Bulgaristan Konsoloslukları Resmi Tatil Duyurusu

Bulgaristan Bağımsızlık Günü Dolayısıyla Resmi Tatil Bilindiği gibi 3 Mart Bulgaristan Cumhuriyeti tarafından Milli Bağımsızlık Gün...
2018-03-15 15:55:14 Devamı...

Bulgaristan Vatandaşlarının Türk Vatandaşlığı Alma Hakkı

31 Mayıs 2017 tarihli Balkan Ülkeleri Vatandaşlıklarının İstisnai Olarak Türk Vatandaşlığını Kazanmaları adlı genelge ile gerekli şart...
2018-01-02 17:48:09 Devamı...

Bulgaristan Konsolosluklarının Yılbaşında Kapalı Olduğu Günler

Değerli ziyaretçimiz; Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu Edirne Bulg...
2017-12-20 11:16:50 Devamı...

2014 SENESİNDEN İTİBAREN BULGARİSTANDA DEVAMLI OTURUM İZNİ

Bulgaristan  Vatandaşlık Satın Almak   Avrupa birliği ülkesi olan Bulgaristan yatırımcılara vatandaşlık hakkı tan...
2017-09-28 11:16:58 Devamı...
Tüm Duyurular
Türkiye Burgaz Başkonsolosluğu