Bulgaristan Turistik Vize

Bulgaristan Turistik Vizesi Nedir?

Bulgaristan Turistik Vizesi ülkeye turizm (gezi, eğlence, tur vb.) amaçlarla yapılan belirli süreli seyahatler için geçerlidir. Bulgaristan Turistik Vizesi ülkeye yapılacak kısa süreli seyahatler için verilen Bulgar vizeleri arasında yer almaktadır. 

Bulgaristan Turistik Vizesi türleri tek girişli ya da çok girişli olabilmektedir. Tek girişli Bulgaristan Turistik vizesi ile Bulgaristan’a sadece bir defa giriş yapabilir ve kişi ülkeden ayrıldıktan sonra ülkeye yeniden gitmesi gerektiğinde Bulgaristan Konsolosluğu'ndan tekrar Bulgar vizesi talebinde bulunulmalıdır. Bulgaristan Konsolosluğu'na Bulgaristan Turistik Vizesi için başvuru yapan kişiler, Bulgaristan’a birden fazla turistik seyahat yapmayı planlamaları durumunda çok girişli Bulgar Turistik Vizesi taleplerini belirtip duruma uygun belgeler ibraz etmelidir. Giriş sayısı ve vizenin geçerlilik süresine dair kararın Bulgaristan Başkonsolosluğu ve/veya Bulgaristan Büyükelçiliği tarafından alınacağı unutulmamalıdır. 

Bulgaristan’a seyahat etmek isteyen Hususi Pasaport (Yeşil), Diplomatik Pasaport (Siyah) ve Hizmet (Gri) Pasaport sahibi Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları 6 ay içerisinde 90’ü aşmamak şartıyla Bulgaristan’a vizesiz seyahat edebilmektedir.  

Ancak Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Bulgaristan’a seyahat etmek için Bulgaristan vizesi almakla yükümlüdür. Türkiye’de ikamet eden Arnavutluk, Bosna-Hersek, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan ülke vatandaşları vatandaşı oldukları ülkenin biyometrik pasaportuna sahip olmaları halinde Bulgaristan Turistik Vizesi işlemlerinden muaftır. 

Bulgaristan Cumhuriyeti 1 Ocak 2007 tarihinden bu yana Avrupa Birliği (AB) tam üyesidir, ancak Bulgaristan vizesine sahip kişiler Schengen Bölgesine üye ülkelere ziyaret edememektedirler. Bulgaristan henüz Schengen üyesi ülkeler (Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Almanya, Yunanistan, Macaristan, İzlanda, İtalya, Letonya, Liechtenstein, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Hollanda, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovakya, Slovenya, İspanya, İsveç, İsviçre) arasında yer almadığı için Bulgaristan Konsolosluğu’na vize başvurusunda bulunan kişiler sadece Bulgaristan’a seyahat edebilecekleridir. Diğer taraftan, Schengen vizesine sahip olanlar Bulgaristan’a vizesiz seyahat edebilmektedirler.

Bulgaristan Turistik Vizesi Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bulgaristan turistik vizesi için başvuruda bulunacak kişiler vize işlemlerinde kullanılacak evrakları eksiksiz olarak temin ederek vize başvurusu esnasında hazırladıkları belgeleri ibraz etmelidir. Bulgaristan Konsolosluğu seyahatinizle ilgili sunduğunuz belgeleri değerlendirerek vize ile kararınızı verir.

Bulgaristan Konsoloslukları ve Bulgaristan Büyükelçiliği kendi bölgelerinde ikamet eden kişilerin Bulgaristan Vizesi işlemlerini yerine getirmektedir. İstanbul Başkonsolosluğu İstanbul ve çevresinde ikamet eden kişilerin vize başvurularını kabul etmektedir. Çanakkale, Silivri, İstanbul, İzmit, Kocaeli, Sakarya, Gebze, İzmit ve Bolu illerinde ikamet eden kişiler Bulgaristan Vizesi başvuruları için Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu'na bağlıdır. Diğer Bölgelerde ikamet eden Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ikamet ettikleri bölgeye göre Bulgaristan Konsolosluğu veya
Bulgaristan Büyükelçiliği ile işlemlerini gerçekleştirebilirler. 

bulgaristan konsolosluğu vize

Bulgaristan Turist Vizesi Gerekli Evraklar Nedir?

Bulgaristan Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişiler aşağıda belirtilen evrakları tamamlayarak, başvuru esnasında ibraz etmelidirler. 

1. Bulgaristan Konsolosluğu Vize başvuru formu: Eksiksiz ve şahsen imzalanmış  Bulgaristan vizesi başvuru formu 

2. Pasaport (Son on yıl içinde çıkartılmış geçerli pasaportun en az iki adet boş sayfası bulunmalıdır. Pasaportunuzun gerçerliilik süresi talep edilen vize süresinin bitiminden en az 6 ay daha geçerli olmalıdır.)  

3. 2 adet biyometrik fotoğraf (Son üç ay içersinde çekilmiş, biyometrik, 35x45 ölçülerinde.)

4. Gelir Belgesi: Kalınacak süredeki masrafların ne şekilde karşılanacağınI kanıtlar belge (Son 3 aya ait banka hesap cüzdanı Son 3 aya ait maaş bordrosu )

Küçükler için (18 yaş altı): Veliler tarafından verilmiş noter tastikli muvafakatname.

Ücretli ve memurlar için ilaveten: Yaptığınız işe dair açıklama içeren çalışma belgesi Talep edilen vize süresi için izin belgesi Bağkur/SGK dökümü, SGK giriş bildirgesi ve son maaş belgesi Firma/serbest meslek sahipleri için ilaveten: Ticaret veya Sanayi Odası Sicil Kayıt Sureti (fotokopisi, 6 aydan eski olmamalı) Ticaret Sicil Gazetesi fotokopisi Vergi Levhası

Çiftçiler için ilaveten: Ziraat Odasından Çiftçilik Belgesi

Emekliler için ilaveten: Aylık emekli maaşını gösteren emeklilik belgesi

Öğrenciler için ilaveten: Öğrenci belgesi

5. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği  (İl nüfus müdürlüğünden alınmalı. ıslak imzalı, orijinal nüfus kayıt örneği. Açıklamalar kısmında adres belirtilmeli ve düşünceler bölümü işlenmiş olmalı.)

6. Konaklama yapacağınız otelden kaşeli imzalı konfirme edilmiş hotel rezervasyonu ve voucher

7. Seyahat sağlık sigortası ( En az 30.000 € teminatlı, Uluslararası geçerlilikte ve seyahat süresini kapsamalıdır.)

8 - Pasaport ve eski vize fotokopileriniz.

Araç ile seyahat edecek kişiler ek olarak;

- Araç Ruhsat Belgesi: (Seyahatte kullanılacak araca ait)   

- Uluslararası geçerli Yeşil sigorta: (Belgenin orijinal nüshası ibraz edilmelidir.) 

- Uluslararası ehliyetin orijinali: (Beynelmilel ehliyet) 

bulgaristan konsolosluğu vize

Bulgaristan Turistik Vize Başvuru Formu

Bulgaristan turistik vize başvuru formu seyahat amacına uygun doldurulmalıdır. Vize başvuru formları başvuru sahibini tanımak ve seyahat amacını öğrenmek amacıyla doldurulması istenen evraklardan birisidir. Başvuru formu sunulmadığı takdirde kişilerin vize başvuruları dikkate alınmayacaktır.

-Planlanan seyahatin amacı turistik ise formu doldururken seyahat amacı kısmına turistik işaretlenmelidir. Turistik vize başvuruları için onaylı otel rezervasyonları sunulur. Rezervasyon bilgileri ise başvuru formuna eksiksiz bir şekilde yazılmalıdır. Kişinin konaklayacağı otelin ismi, açık adresi, telefon ve varsa faks numaraları belirtilmelidir.

-Turistik seyahatler için ayrı bir başvuru formu bulunmamaktadır. Başvuru sahipleri yalnızca var olan formu seyahat amacına uygun olarak doldurur.

-Form için yazılan bilgilerde herhangi bir eksiklik ya da yanlışlık olursa bu durum yapılan başvuruya olumsuz yansıyabilir. Başvuru sahipleri TC kimlik numaralarını, pasaport numaralarını, adres ve telefonlarını, pasaport bilgilerini forma doğru yazmalıdır.

-Başvurular için her bireyin bir adet form doldurması gerekir. Başvuru sahibi 18 yaşından küçük olsa da ayrı bir dosya hazırlanarak form doldurulur ve dosyasına eklenir. Reşit olmayan kişilerin formlarını anne ve babası (ikisi de) imzalamalıdır.

-Formlara biometrik fotoğrafın yapıştırılması zorunludur. Yapıştırılan fotoğrafın güncel olmasına dikkat edilmelidir. (Son 3 ayda çekilmiş olan fotoğraf ile başvuru yapılmalı)

-Başvuru sahipleri amaçlarına uygun olarak doldurduğu formların en son kısmındaki imza bölümünü mutlaka imzalamalıdır. İmza atılmayan Bulgaristan turistik vize başvuru formu işleme alınmamaktadır.

-Eğer daha önce yurt dışına yapılan seyahatler varsa başvuru formunda uygun olan yere bu bilgi belirtilmelidir. Giriş yapılacak sınır kapısı ve seyahat edilen araç da forma yazılması istenen bilgilerdir.

-Kişiler seyahat tarihlerini forma doğru yazdığından emin olmalıdır. Ülkeye giriş çıkış tarihlerinin yanlış yazılması vizenin de o şekilde onaylanmasına sebebiyet verebilir. Dolayısıyla formda yer alan giriş ve çıkış tarihleri otel rezervasyon tarihleriyle orantılı olarak dikkatli bir şekilde yazılmalıdır.

-Turistik vize başvuruları genellikle otelde kalınacak gün sayısına göre onaylanır. Dolayısıyla yapılan rezervasyonlar için bu bilgi dikkate alınmalıdır.

Bulgaristan turistik vize başvuru formunda yer alan bazı bölümleri AB, AEA ve İsviçre vatandaşlarının doldurması zorunludur. (Serbest dolaşım hakkını kullandıkları hallerde bu bölümleri doldurmak zorunlu değildir) Ancak bu şartları sağlamayan kişiler bu bölümleri boş bırakmalıdır.

Bulgaristan Turistik Vizesi Başvuru Ücreti Ne Kadar?

Bulgaristan Konsolosluğu ve Bulgaristan Büyükelçiliği’ne yapılan Turistik Vize başvurularının vize harç bedelleri başvuru sahibinin vatandaşı olduğu ülkeye göre farklılık göstermektedir. Kısa süreli Bulgaristan vize başvuruları için Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından, Türkiye oturum izni sahibi yabancı ülke vatandaşlarından ve ülkelerinde Bulgaristan diplomatik temsilciliği bulunmayan yabancı uyruklu vatandaşlardan talep edilen Bulgaristan Turistik Vizesi Harç Bedeli 60 Euro’dur. (Ülkelerinde Bulgaristan temsilciliği bulunmayan yabancı uyruklu vatandaşlar oturum izni olmasa da en yakın ülkedeki Bulgaristan temsilciliğinden başvurularını gerçekleştirebilir.)

Bulgaristan vizesi için ödenen bu ücret yalnızca vize harç bedelidir. Bulgaristan Konsolosluğu 0-12 yaş aralığındaki çocuklardan (12 yaşını doldurmasından bir gün öncesine kadar) Bulgaristan vizesi harç bedeli talep etmemektedir. Arnavutluk, Azerbaycan, Ermenistan, Gürcistan, Bosna-Hersek, Moldova, Karadağ, Rusya ve Ukrayna devletleri ile Bulgaristan Devleti arasındaki vize anlaşmalarına göre; bu ülkelerin vatandaşlarından Bulgaristan Turistik Vizesi için 35 Euro vize harç bedeli talep edilmektedir. 

Türkiye’de ikamet eden Makedonya ve Sırbistan vatandaşları ise Bulgaristan Turistik Vizesi için vize harç bedelinden muaftırlar. Arnavutluk, Bosna-Hersek, Makedonya, Karadağ, Ukrayna ve Sırbistan vatandaşları biometrik pasaporta sahip olmaları durumunda Bulgaristan'a vizesiz seyahat edebilirler.

 

Bulgaristan Turistik Vizesi İşlem Süresi Ne Kadar?

Bulgaristan turist vizesi başvuru işlem süreleri Bulgaristan temsilciliklerinin resmi tatil günleri ve iş yoğunluğuna bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bulgaristan vizesi almak isteyen kişiler, başvurularını planladıkları seyahat tarihinden 30 gün önce yapmalıdırlar. Vize başvuruları, kısa süreli vize türlerinde 10 iş günü içerisinde sonuçlanırken, oturum vizelerinde süreç 45-60 iş gününü bulmaktadır. Acil seyahatler ve express uygulamalar için Vize Başvuru Merkezlerinden bilgi talebinde bulunabilirsiniz.
 

bulgaristan konsolosluğu vize

Bulgaristan Vizesi Başvurusunda Dikkat Edilmesi Gerekenler Nedir?

- Bulgaristan Konsolosluğu’na Bulgaristan Turistik Vizesi başvurusunda bulunacak kişiler konsolosluk tarafından talep edilen evrakların yanında konsolosluk tarafından hazırlanan vize başvuru formunu eksiksiz olarak doldurup ibraz etmelidir. 

- Bulgaristan Turistik Vizesi başvurusu için sunulan evrakların güncel tarihli olmasına dikkat edilmelidir. 

- Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu İstanbul, Kocaeli, Sakarya ve Çanakkale illerinden başvuru kabul edebilmektedir, Türkiye'nin diğer bölgelerinde ikamet eden kişiler vize başvurularını kendi bölgelerine en yakın konsolosluğa yapmalıdır. Edirne, Bursa'da Bulgaristan Konsolosluğu ve Ankara'da Bulgaristan Büyükelçiliği vardır.

- Bulgaristan vizesi talebinde bulunacak kişiler pasaportlarının planlanan konaklama süresinden sonraki en az 6 ay daha geçerli olmasına dikkat etmelidir. Vize işlemleri için kullanılacak pasaportta en az 2 boş sayfa bulunmalıdır. Aksi durumda başvurudan önce pasaportun yenilenmesi gerekmektedir.

- 18 yaşından küçük (reşit olmayan) kişiler Bulgaristan Turistik Vizesi başvuru işlemlerini bir ebeveyni/yasal vasisi ile birlikte yapmalıdır. Başvuru esnasında her iki ebeveynin imzasının bulunduğu noter onaylı muvaffakatname ibraz edilmelidir.

- Eski (mavi) pasaport ile yapılan Bulgar Turist Vizesi başvuruları Bulgaristan temsilcilikleri tarafından kabul edilmemektedir.

- Bulgaristan Turistik Vizesi talebinde bulunan her başvuru sahibi, vize başvuru formu doldurmak zorundadır. Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği’ne ibraz edilecek vize başvuru formu ile Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu’na sunulacak vize başvuru formu arasında fark bulunmaktadır. 

Bulgaristan vizesi başvuru formu hakkında ayrıntılı bilgi için tıklayınız. 

- Bulgaristan Turist vizesi başvurusunda bulunan kişilere Bulgaristan’dan gönderilen davetiyeler kişinin şahsına gönderilmeli ve vize başvurusu esnasında orjinali de başvuru yapılacak Bulgaristan Konsolosluğu'na teslim edilmelidir. Davetiyelerin aslının ya da kopyasının Bulgaristan Konsolosluğu’na ya da Bulgaristan Büyükelçiliği’ne gönderilmesine gerek yoktur. Dosyanız içersinde bulunması yeterli olmaktadır.

- Türkiye’de ikamet eden yabancı ülke vatandaşları Bulgaristan Turistik Vizesi başvurusunda Türkiye’de ikamet izinleri olması gerekir. Türkiye'de ikamet izni bulunan yabancı ülke vatandaşlarının Bulgaristan vizelerinin başvurusunu yaparken son geçerlilik tarihinden sonra en az 3 ay daha geçerli oturum izni belgesine sahip olmaları gerekmektedir.

Sitemiz resmi bir site değildir. Burada yer alan bilgilerin doğruluğunu işlemlerinize başlamadan önce mutlak suretle teyit ediniz. Bulgaristan Turistik Vize işlemlerinizle ilgili en güncel ve doğru bilgileri Bulgaristan Büyükelçiliği ve Bulgaristan Başkonsolosluğu’nun resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz.

Bulgaristan Turistik Vizesi İçin Sıkça Sorulan Sorular

Bulgaristan Turistik vize başvurusu için otel rezervasyonumu booking’ten, parasını ödemeden göstermelik rezervasyon yapıp iptal ettim. Konsolosluk bana vize verir mi?

Cevap: Bulgaristan Konsolosluğu Booking rezervasyonunu yeterli bulmadığı için geçerli kabul etmemektedir. Bulgaristan Konsolosluğu gerçekten kalacağınız hotelin antetli kağıdına kaşeli ve imzalı konfirme hotel rezervasyonu talep etmektedir. 

Bulgaristan’a Schengen vizesi ile giriş yapabilir miyiz?

Cevap: Schengen kanunları gereğince, hangi ülkeden vize alınmış ise o ülkeye giriş yapmanız gerekmektedir. Bulgaristan’a giriş yapılabilir ancak gümrük memurlarınca geri çevrilebilir veya bir sonraki Schengen başvurunuzda vizenizi yanlış kullanmanızdan dolayı olumsuz sonuçlar alabilirsiniz.Vize almanız ülkeye girebileceğiniz anlamına gelmemektedir. 

Bulgaristan turist vizesi Schengen vizesi midir?

Cevap: Bulgaristan Konsolosluğu’ndan aldığınız turistik vize ile Schengen ülkelerine gidemezsiniz. Bulgar vizesi Schengen vize değildir .

Acil turistik vizesi kaç günde çıkmaktadır?

Cevap: Bulgaristan Konsolosluğu turistik vizesi için acil vize  uygulamasını kaldırmıştır. Çıkış süresi 10 iş günüdür. 

Bulgaristan Turistik vizesi çok girişli midir? Uzun sureli turist vizesi alabilir miyiz?

Cevap: Bulgar turist vizesi tek girişli vizedir. Süresi vize başvuru sırasında beyan ettiğiniz hotel rezervasyonu kadardır, 15 günü geçmez. Daha uzun süreli vize başvurusunda bulunduğunuz takdirde sebebi belirtilmelidir. Sağlık turlarında uzun süreli verilir. Bu durumda vizenizin süresi  60-90 gün civarında olabilir.

Ancak sağlık merkezindeki doktor tarafından davetiye var ise değerlendirilir.Bazı durumlarda turistik vize çift girişli verilmektedir. Çift girişli vize alabilmeniz için tur programınızı yazarak başvuru yapmanız gerekir, ancak sonuç olarak verilecek vize süreci ya da giriş sayısı Bulgaristan Konsolosluklarının insiyatifindedir.

Örneğin: Bulgaristan’da kalacağınız hoteldeki rezervasyonunuzun yanında Makedonya, Romanya ya da geri dönüşünüzde tekrar Bulgaristan’da konaklama yapacağınız hotelden konfirmasyon beyan etme durumunuzda 2 girişli turist vizesi verilmektedir.

Bulgaristan Av Turizmi vizesini nasıl alabiliriz?

Cevap: Bulgaristan Konsolosluğu’nun vermiş olduğu turistik vize ile Av Turizminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 

bulgaristan konsolosluğu vize

Duyurular

Bulgaristan Konsoloslukları Resmi Tatil Duyurusu

Bulgaristan Bağımsızlık Günü Dolayısıyla Resmi Tatil Bilindiği gibi 3 Mart Bulgaristan Cumhuriyeti tarafından Milli Bağımsızlık Gün...
2018-03-15 15:55:14 Devamı...

Bulgaristan Vatandaşlarının Türk Vatandaşlığı Alma Hakkı

31 Mayıs 2017 tarihli Balkan Ülkeleri Vatandaşlıklarının İstisnai Olarak Türk Vatandaşlığını Kazanmaları adlı genelge ile gerekli şart...
2018-01-02 17:48:09 Devamı...

Bulgaristan Konsolosluklarının Yılbaşında Kapalı Olduğu Günler

Değerli ziyaretçimiz; Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu Edirne Bulg...
2017-12-20 11:16:50 Devamı...

2014 SENESİNDEN İTİBAREN BULGARİSTANDA DEVAMLI OTURUM İZNİ

Bulgaristan  Vatandaşlık Satın Almak   Avrupa birliği ülkesi olan Bulgaristan yatırımcılara vatandaşlık hakkı tan...
2017-09-28 11:16:58 Devamı...
Tüm Duyurular
Turistik Vize