Bulgaristan Transit Vize İşlemler

Bulgaristan Transit Vizesi Nedir?

Bulgaristan transit vizesi Bulgaristan üzerinden üçüncü bir ülkeye seyahat edildiğinde kullanılan bir vize türüdür.  Bulgaristan transit vizesi yabancı ülke vatandaşının sınırlı bir süre Bulgaristan'ı ziyaret ederek Bulgaristan üzerinden başka bir ülkeye geçme amacını taşımaktadır. Bulgaristan transit vizesi için esas olarak seyahat edilen ülkenin geçerli vizesine sahip olunmalıdır. Yolcu seyahat etmeyi amaçladığı ülkeye vizesiz giriş yapabiliyorsa, seyahat niyetini kanıtlayan belgeleri (davetiye, hotel rez., uçuş bilgileri vb.) ibraz etmek durumundadır.

 Bulgaristan Transit Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

1 - Vukuatlı Nüfus kayıt örneği (Aile ve adres bilgilerini içerir)

2 - İki adet biometrik fotoğraf (güncel, beyaz fon üzeri, biyometrik 35*45 boyutlarında)

3 - Pasaport (Seyahat sonrası en az 6 ay geçerliliği olan, son 10 yıl içerisin de çıkarılmış ve vize basımı için en az 2 boş sayfalı)

4 - Otobüsle gidecek iseniz asıl gidilecek ülkeye ait otobüs biletiniz / Özel araç ile gidecekseniz, araç ruhsatınız, uluslar arası ehliyetiniz (beynelmilel) Bulgaristan’da geçerli yeşil  sigortanız.

5 - Banka hesap cüzdanı fotokopisi (minimum 5.000 tl bakiyesi bulunan, güncel hareketli)

6 - Çalıştığınız iş yerinden SSK hizmet dökümü/ Emekli iseniz, emeklilik kartınız / Öğrenci iseniz öğrenci belgesi.

7 - Yabancı uyruklu iseniz Türkiye’de geçerli süreli ikamet tezkeresi.    

8 - Muvafakatname (18 yaşından küçün kişiler ile seyahat edilmesi halinde anne ve baba tarafından imzalanmış, noter onaylı, orjinal belge ibraz edilmelidir)

Bu site resmi bir site değildir. Burada yer alan bilgilerin doğruluğunu işlemlerinize başlamadan önce mutlak suretle teyit ediniz. Bulgaristan Transit Vize ve vatandaşlık işlemlerinizle ilgili en güncel ve doğru bilgileri Bulgaristan Büyükelçiliği ve Bulgaristan Başkonsolosluğu’nun resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz.

 

bulgaristan konsolosluğu vize

Bulgaristan Transit Vizesi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular Nedir?

Bulgaristan transit vize ile Bulgaristan'da kalış süresi kaç gündür?

Cevap: Bulgaristan Konsolosluğu'ndan almış olduğunuz transit vizenin Bulgaristan'da kalış süresi 2 gündür.

Bulgaristan konsolosluğu transit vizeyi hangi durumlarda tek/ hangi durumlar çok/ hangi durumlarda multi olarak verir?

Cevap: Tek giriş transit vize; Bulgaristan transit vizesini başvuru formunda tek girişli işaretlediğiniz takdirde transit vizesine geri dönüş izniniz olmadığınız zamanlarda transit vizesi tek girişli alınabilir. Çift giriş transit vize; Ülkeye geri dönüş izniniz varsa ve Bulgar konsolosluğu transit vize  başvuru formunu çift girişli olarak işaretlediyseniz çift girişli transit vize alınabilir.Multi  girişli 6 ay-1 yıl transit vize; Bulgaristan multi girişli transit vize başvurusu yapılırken bunun sebebini açıklayan gerekli evrakları Bulgaristan konsolosluğuna sunmanız gerekmektedir. Örneğin: Romanya, Kosova, Makedonya ülkelerinde şirketleriniz ya da yoğun çalıştığınız partnerlerinizden davetiye veya yaptığınız italat ve ihracatlarının gümrük beyannamelerini sunarsanız, bu sizin çok girişli transit vize almanızı kolaylaştıracak evraklardır. 

Bulgaristan konsolosluğu kimlerden  transit vize istemez?

Cevap: Bulgaristan Konsolosluğu Schengen vizesi olanlardan ve geçerli Bulgar vizesi olanlardan Avrupa Birliği vatandaşlarından ve çok girişli Romanya vizesi olan kişilerden transit vize istemez.

İkamet tezkere sürem bitti, Romanya vatandaşıyım ne yapmam gerekiyor?

Cevap: Ülkede kalış izniniz olmadığı için Bulgaristan konsolosluğu tek girişli transit vize verir. Ülkenize gidip tekrardan Romanya’daki Bulgaristan Konsolosluğu'na yeni bir transit vize başvurusu yapabilirsiniz.

 

bulgaristan konsolosluğu vize

Bu site resmi bir site değildir. Burada yer alan bilgilerin doğruluğunu işlemlerinize başlamadan önce mutlak suretle teyit ediniz. Vize ve vatandaşlık işlemlerinizle ilgili en güncel ve doğru bilgileri Bulgaristan Büyükelçiliği ve Bulgaristan Başkonsolosluğu’nun resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz. 

Duyurular

Bulgaristan Konsoloslukları Resmi Tatil Duyurusu

Bulgaristan Bağımsızlık Günü Dolayısıyla Resmi Tatil Bilindiği gibi 3 Mart Bulgaristan Cumhuriyeti tarafından Milli Bağımsızlık Gün...
2018-03-15 15:55:14 Devamı...

Bulgaristan Vatandaşlarının Türk Vatandaşlığı Alma Hakkı

31 Mayıs 2017 tarihli Balkan Ülkeleri Vatandaşlıklarının İstisnai Olarak Türk Vatandaşlığını Kazanmaları adlı genelge ile gerekli şart...
2018-01-02 17:48:09 Devamı...

Bulgaristan Konsolosluklarının Yılbaşında Kapalı Olduğu Günler

Değerli ziyaretçimiz; Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu Edirne Bulg...
2017-12-20 11:16:50 Devamı...

2014 SENESİNDEN İTİBAREN BULGARİSTANDA DEVAMLI OTURUM İZNİ

Bulgaristan  Vatandaşlık Satın Almak   Avrupa birliği ülkesi olan Bulgaristan yatırımcılara vatandaşlık hakkı tan...
2017-09-28 11:16:58 Devamı...
Tüm Duyurular
Transit Vize