18 Yaşının Altındakilere Bulgaristan Vatandaşlığı Hakkı

18 Yaşının Altındakilerin Bulgaristan Vatandaşlık İşlemleri

18 yaşının altında, Türkiye doğumlu olan çocuğun Bulgaristan vatandaşı olan anne veya babasından dolayı Bulgaristan vatandaşlığı talebinde bulunabilmesi için valiliğin veya kaymakamlığın apostilli  tasdik ettiği doğum kayıt belgesini; valilik ve kaymakamlık tarafından apostilli anne ve babaya ait evlilik kayıt belgesini (anne ve baba evli değilse ebeveyn tanıma belgesi), ebeveynlerden T.C. vatandaşı olan için T.C. pasaportu ve nüfus cüzdanı fotokopisini, ebeveynlerden Bulgaristan vatandaşı olana ait kimlik kartı (Liçna Karta) fotokopisini; Bulgaristan vatandaşlığı da olan ebeveyne ait isim denklik belgesi (Ankara Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğünden temin edilmiş); tüm aile bilgisinin mevcut olduğu vukuatlı nüfus kayıt örneğini vatandaşlık başvuru dosyasında bulundurmalıdır. Ayrıca başvuruda konsoloslukta bulunmayan ebeveyn diğerine tahattütname vermelidir.

Alınan tüm belgelerin valilikten veya kaymakamlıktan apostil mühürlü ve T.C. mühürlü olması gerekmektedir. Türkiye doğumlu olan çocuğun Bulgar olan anne veya babasından dolayı Bulgaristan vatandaşlığına geçebilmesi için tüm evrakların Bulgarca hazırlanması, hazırlanamayan evrakların yeminli tercüman tarafından çevrilmesi ve Bulgaristan noterinden tasdik edilmesi gerekmektedir. Tüm evraklar tamamlandıktan sonra görev bölgesi başvuru sahibinin ikametine en yakın olan Bulgaristan Büyükelçiliği veya Konsolosluğu’na başvurulmalıdır.

1 – Bulgaristan’a gidip, Bulgaristan vatandaşı ebeveynin bağlı bulunduğu şehrin İlçe Nüfus Müdürlüğüne (Slujba “GRAO” – Grajdanska Registratsiya i Administrativno Obslujvane) başvuruda bulunulur.

2 -  Bulgaristan Adalet Bakanlığı (Ministersyvo na Pravosıdieto) BG Vatandaşlığı almak isteyen çocuğa BG Kimlik No (Edinen Grajdanski Nomer) verir.

3 – EGN ile BG Vatandaşı olan ebeveynin bulunduğu şehrin İlçe Nüfus Müdürlüğü (Slujba “GRAO” – Grajdanska Registratsiya i Administrativno Obslujvane) çocuğa Doğum Tasdik Belgesi düzenlenmesi (Udostovereniye za Rajdane).

4 - Udostovereniye za Rajdane ile İçişleri Bakanlığı İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne (Pasaportna Slujba) pasaport için başvurulur.

T.C. Doğumlu Çocuk İçin Pasaport Başvurusu

Bulgaristan pasaportu başvurusunu bağlı bulunduğunuz şehirdeki Bulgaristan Konsolosluğu'ndan yapacak iseniz; dilekçesi (zayevlenie) doldurulduktan sonra yapılmaktadır. Zayavlenie’yi almak için Bulgaristan Konsolosluğu’nun pasaport randevu sayfasından temin edebilirsiniz. Zayavlenie’yi doldurup online bulgar pasaportu randevunuzu aldıktan Bulgaristan Konsolosluğu’na evraklarınızla birlikte Bulgaristan pasaportu başvurusunda bulunabilirsiniz.

Bulgaristan paspaortu başvurusunu Bulgaristan'dan yapacak iseniz, hazırlanan belgeler çocuğun Bulgar vatandaşı olan ebeveyninin bağlı olduğu belediyeye teslim edilmelidir. İşlemlerin sonucunda çocuğun kimlik numarası (EGN) ve çocuğun doğum kağıdı (Akt za Rajdane) çıkmaktadır.   

Vekaletname, tercüme, tasdik ücretleri ve Bulgaristan evlilik tasdik belgesi ücretleri tahsil edilmektedir (Udostoverenie za sklyuçen Grajdanski Brak) tahsil edilmektedir. Ücretler işlem uzunluğuna göre değişiklik göstermektedir.

Bu internet sitesi Bulgaristan Konsolosluğu'nun resmi sitesi değildir. Burada yer alan bilgilerin doğruluğunu işlemlerinize başlamadan önce mutlak suretle teyit ediniz. Bulgaristan Vizesi, T.C Doğumlu Çocuklar İçin Pasaport Başvurusu ve vatandaşlık işlemlerinizle ilgili en güncel ve doğru bilgileri Bulgaristan Büyükelçiliği ve Bulgaristan Başkonsolosluğu’nun resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz.

bulgaristan konsolosluğu vize

Duyurular

Bulgaristan Vatandaşlarının Türk Vatandaşlığı Alma Hakkı

31 Mayıs 2017 tarihli Balkan Ülkeleri Vatandaşlıklarının İstisnai Olarak Türk Vatandaşlığını Kazanmaları adlı genelge ile gerekli şart...
2018-01-02 17:48:09 Devamı...

Bulgaristan Konsolosluklarının Yılbaşında Kapalı Olduğu Günler

Değerli ziyaretçimiz; Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu Edirne Bulg...
2017-12-20 11:16:50 Devamı...

2014 SENESİNDEN İTİBAREN BULGARİSTANDA DEVAMLI OTURUM İZNİ

Bulgaristan  Vatandaşlık Satın Almak   Avrupa birliği ülkesi olan Bulgaristan yatırımcılara vatandaşlık hakkı tan...
2017-09-28 11:16:58 Devamı...

Bursa Bulgaristan Konsolosluğu Seçimlerden Dolayı Tatil

Bursa Bulgaristan Konsolosluğu Seçimlerden Dolayı Tatil! Bursa Bulgaristan Başkonsolosluğu 24.03.2017 ve 27.03.2017 tarihlerinde Millet Meclis...
2017-03-27 12:30:05 Devamı...
Tüm Duyurular
18 Yaşının Altındakilere Bulgaristan Vatandaşlığı Hakkı