Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi

Bulgaristan Aile Ziyareti Vizesi Nedir?

Bulgaristan'a orada yaşayan akrabalarını veya yakınlarını ziyaret gibi sebeplerle seyahat edecek kişiler Bulgaristan Özel Ziyaret Vizesi başvurusunda bulunmalıdır. Bulgaristan Özel Ziyaret vizesi, Kısa süreli Bulgaristan vizesi kategorisine girmektedir.  Bulgaristan Konsolosluğu'na Aile Ziyaret Vizesi için başvurulduğunda Bulgaristan Yabancılar Şubesi onaylı davetiye sunulması gerekmektedir.

Bulgaristan Aile Zİyareti Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

Bulgaristan Aile Ziyaret Vizesi başvurusunda bulunacak kişiler aşağıda belirtilen evrakları tamamlayarak, başvuru esnasında ibraz etmelidir. 

1. Bulgaristan özel ziyaret vize başvuru formu (tam ve eksiksiz doldurulmuş ve şahsen imzalanmış olmalı)

2. Pasaport (başvuru yapmak istediğiniz tarihten itibaren en az 6 ay geçerli olmalı) Son on yıl içersinde çıkarılmış geçerli pasaportun en az iki adet boş vize sayfası bulunması gerekmektedir. Pasaportunuzun geçerlilik süresi talep edilen vize süresinin bitiminden sonra en az 6 ay daha geçerli olmaldır.  

3. 2 adet biyometrik fotoğraf (Son üç ay içersinde çekilmiş, pasaportunuzda başka bir vize var ise o vizenin alınması için kullanılmamış olması gerekir.)

4. Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği - İl nüfus müdürlüğünden alınmalıdır. (Açıklamalar kısmında adres belirtilmeli ve düşünceler bölümü işlenmiş olmalı.

5. Banka hesap cüzdanı, 4000 TL bakiyesi bulunan bankadan ıslak kaşe ve imzalı hesap ekstresi (Bulgaristan'da kalınan her gün için 100 € harcanabileceğini gösteren belgedir)

6. Çalışılan iş yerinden son 3 ay'ın SSK hizmet dökümü/ Emekli ise, emeklilik kartı/ öğrenci ise öğrenci belgesi.

7. Bulgaristan Konsolosluğuna hitaben, çalışılan iş yerinden antetli kağıdına yolculuk yapılacak tarihler arasında kişinin izinli olduğunu gösteren vize talep dilekçesi

8. Seyahat sağlık sigortası (en az 30.000 € teminatlı, Uluslararası geçerlilikte ve seyahat süresini kapsamalıdır.)

9.  Seyahatte kullanılacak aracın ruhsat belgesi, seyahat tarihlerini kapsayan aracın Uluslararası geçerli Yeşil sigortanın orijinali

10. Uluslararası ehliyetin orijinali (Beynelmilel ehliyet)

11. Davetiye, (Bulgaristan Yabancılat Şube onaylı, orjinal)

12. Muvafakatname (18 yaşından küçük kişiler ile seyahat edilmesi halinde, anne baba imzalı, noter onaylı orjinal belge)

Bulgaristan Özel Ziyaret Vizesi İçin Sıkça Sorulan Sorular Nedir?

Bulgaristan konsolosluğu özel ziyaret vizesi çıkış süresi kaç gündür?

Cevap: Bulgar konsolosluğu özel ziyaret vizesi çıkış süresi ortalama 10 iş gününde sonuçlanmaktadır. 

 

Bulgaristan konsolosluğu özel ziyaret vize başvurumun çok girişli / multi vize olarak yapılmasını nasıl sağlarım?

Cevap: Bulgaristan özel ziyaret vize başvurularında eğer davet gönderen kişi 1. dereceden akrabanız değil ise çok girişli vize verilmemektedir. Sadece davet eden kişi 1. dereceden akrabası (eş, kardeş,çocuk, anne baba ise) vizeni talebinizi 90 güne kadar bulunabilirsiniz. Verilecek vize süresini ve giriş çıkış sınırını Bulgaristan Konsolosluğu belirler.

 

Bulgaristan özel ziyaret vizeme ‘ret’ geldi. Sebebi ne olabilir?

Cevap: Bulgaristan özel ziyaret davetiyesiyle vize alabilmeniz için Davet eden ve Davet edilenin yaş ortalamaları mantık çerçevesi içerisinde olmalıdır. Davetiye yapan kişinin Bulgaristan’da bir evi ya da belirli bir gelir düzeyi olması gerekmektedir. Örneğin: 25 yaşında henüz öğrenci olan bir kişinin gelir düzeyi ve üzerine bir tapusu olmadığından ebeveynlerine ya da bu şartlara sahip birisine yaptırması gerekir. Oğlunun arkadaşını davet eden ebeveyn davet edilen kişi için arkadaşım yazarsa başvuru olumsuz olarak sonuçlanabilir. Doğru olan oğlumun veya kızımın arkadaşı şeklinde yazılmasıdır.

 

Bulgaristan Konsolosluğundan 30 günlük özel ziyaret vizesi aldım. Bulgaristan’a gittiğimde Polise adres kaydı yaptırmam gerekiyor mu? 

Cevap: Bulgaristan vizesi için 30 günlük ziyaretinizde davetiye yapan kişi tarafından adres kaydı yaptırılması gerekmektedir.

 

Bulgaristan İstanbul’a özel ziyaret başvurusu yaparken seyahat sağlık sigortası yaptırmam gerekiyor mu?

Cevap: Bulgaristan Konsolosluğu özel ziyaret başvurunuzda ve diğer Avrupa ülkelerine seyahatleriniz sırasında 30.000€ teminatlı seyahat sağlık sigortası yaptırılması zorunludur.

 

Bulgaristan özel ziyaret başvurumun sonucunda 30 günlük istememe rağmen 15 günlük vize aldım. Bunun sebebi nedir?

Cevap: Bulgaristan özel vize başvurunuzda seyahat sağlık sigortanızı 1 Ay gideceğiniz için 30 günlük yaptırdıysanız, 15 günlük vize verilmektedir. Bulgaria Seyahat sağlık sigortanızı 45 günlük yaptırmanız durumunda ise 30 günlük vize alabilirsiniz. Bulgaria ziyaret vizeniz opsiyonlu olarak verilmelidir.3 ay içerisinde geçerli 30 günlük vize alabilmeniz için 3 Aylık seyahat sağlık sigortası yaptırmanız gerekmektedir.

Bu site resmi bir site değildir. Burada yer alan bilgilerin doğruluğunu işlemlerinize başlamadan önce mutlak suretle teyit ediniz. Bulgaristan Aile Vizesi ve vatandaşlık işlemlerinizle ilgili en güncel ve doğru bilgileri Bulgaristan Büyükelçiliği ve Bulgaristan Başkonsolosluğu’nun resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz.

 


bulgaristan konsolosluğu vize

 

 

Duyurular

Bulgaristan Konsoloslukları Resmi Tatil Duyurusu

Bulgaristan Bağımsızlık Günü Dolayısıyla Resmi Tatil Bilindiği gibi 3 Mart Bulgaristan Cumhuriyeti tarafından Milli Bağımsızlık Gün...
2018-03-15 15:55:14 Devamı...

Bulgaristan Vatandaşlarının Türk Vatandaşlığı Alma Hakkı

31 Mayıs 2017 tarihli Balkan Ülkeleri Vatandaşlıklarının İstisnai Olarak Türk Vatandaşlığını Kazanmaları adlı genelge ile gerekli şart...
2018-01-02 17:48:09 Devamı...

Bulgaristan Konsolosluklarının Yılbaşında Kapalı Olduğu Günler

Değerli ziyaretçimiz; Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu Edirne Bulg...
2017-12-20 11:16:50 Devamı...

2014 SENESİNDEN İTİBAREN BULGARİSTANDA DEVAMLI OTURUM İZNİ

Bulgaristan  Vatandaşlık Satın Almak   Avrupa birliği ülkesi olan Bulgaristan yatırımcılara vatandaşlık hakkı tan...
2017-09-28 11:16:58 Devamı...
Tüm Duyurular
Aile Ziyareti Vizesi