Bulgaristan'da Yaşamak İsteyen Emeklilere D Vizesi

Bulgaristan'da Yaşamak İsteyen Emekliler

Bulgaristan’da yaşamak isteyen emekliler, gelir dökümlerini beyan ederek uzun süreli vize başvurusunda bulunabilir. Bulgaristan emekli oturum vizesi başvurusunda bulunabilmek için Türkiye Cumhuriyeti’nde emeklilik hakkı elde edilmiş olmalıdır. Bulgaristan Emekli Oturum vizesi başvurusundan ortalama 15 gün sonra Bulgar polisi, Bulgaristan’da beyan edilen adresi kontrol edebilmektedir. Adres beyanı kontrolü sırasında emekli oturum vizesi başvurusunda bulunan kişinin beyan ettiği adreste oturmadığı tespit edildiği takdirde, Bulgaristan D vizesi başvurusu reddedilebilir ya da kişi konsolosluk tarafından mülakata çağırılabilir. Bulgaristan Emekli Oturum vizesinde kişinin emeklilik hakkını elde ettiğini gösterir belgede emekli belge tahsis numarası bulunmalıdır.  Bu belgede ayrıca Bulgaristan D vizesi başvuru sahibinin emekli olduğu tarih ve emekliliğinden dolayı hak kazandığı gelir miktarı belirtilmiş olmalıdır.

 Emekliler İçin D Vizesi/Oturum İzni Evrakları:

2 -En az 2 yıl geçerli pasaport.

3 - Biyometrik fotoğraf - 2 adet 35 x 45 mm ölçülerinde son 3 ay içerisinde çekilmiş.

4 - Adli Sicil Kaydı Sorgulaması Sonucu – Adliyeden apostilli.

5 -Son bir hafta içerisinde Nüfus Müdürlüğü'nden alınmış. Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği.

6- Bulgaristan Vize İşlemi Takip Belgesi. Eksiksiz doldurulmuş, Bulgar Emekli Oturum Vizesi başvurusunda bulunan kişi tarafından imzalanmış olmalı.

7 - Bulgaristan Emekli Oturum Vizesi için başvuruda bulunmak isteyen kişinin adına düzenlenmiş konaklanacak adres bilgisi.

8- Kalacak şehirdeki bir adreste Bulgaristan Emekli Oturum Vizesi için başvuruda bulunmak isteyen kişinin adına düzenlenmiş kira kontratı.

9- Bulgaristan Emekli Oturum Vizesi için başvurusunda bulunan kişi yakının yanında kalacaksa, yanında kalacağı kişi tarafından şahsen yazılmış Taahhütname.

10- Bulgaristan Bankasından alınan Banka Referans Mektubu.

11- Bulgaristan Emekli Oturum Vizesi için başvuruda bulunmak isteyen kişinin adına herhangi bir Bulgar bankasında açılmış, minimum 2400 Euro bakiyesi olan hesap gösteren banka referans mektubu.

Yukarıda belirtilen evraklar Bulgaristan Emekli Oturum Vizesi için başvuruda bulunacak kişinin Türkiye Cumhuriyeti’nde bağlı olduğu Valilik ve ya Kaymakamlık tarafından apostilli olmalıdır. Apostillenen belgeler Bulgaristan’a tercüme edildikten sonra Sofya Dışişleri Bakanlığı tarafından tastiklenmelidir. Bulgaristan D vize işlem süresi minimum 45 iş günüdür, fakat bu süre Bulgaristan Konsolosluğu’nun işlem süresine bağlı olarak uzayabilmektedir. Bu süreç esnasında konsolosluk D vizesi başvurusunda bulunan kişiyi mülakata çağırabilir.  


D vize başvurusu için görev bölgesi en yakın olan Bulgaristan temsilciliğine; İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu, Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğu, Bursa Bulgaristan Konsolosluğu veya Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği'ne şahsen başvuruda bulunulmalıdır. Bulgaristan D vizenize ret gelme durumunda ücret iadesi yapılmamaktadır. Bu site resmi bir site değildir. Bu nedenle burada yazan bilgilerin doğruluğunu mutlaka teyit ettirin. Emekliler İçin Bulgaristan D Vize başvurusu yapmadan önce en güncel bilgiler için Bulgaristan Başkonsolosluğu, Bulgaristan Büyükelçiliği ve Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı resmi internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz. 

D vize randevu ücreti alınmamaktadır. Bulgaristan Konsolosluğu Emekli D vize Ücreti: istanbul Bursa ve Ankara Garanti bankasına yatmaktadır Edirne Bulgaristan konsolosluğu D vizesi ücretini İş bankasına yatırılmaktadır.

Bulgaristan'da emeklilik üzerinden oturum alarak yaşamaya başlayan kişiler, kendisine refakat için eşi/çocuğu/annesi/babası için de oturum izni talebinde bulunabilir. Yakınlar için oturum izni prosedürleri için bakınız.

Bulgaristan Bursa Konsolosluğu Emekli D vizesi başvuru formu 

Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu Emekli D vizesi başvuru formu 

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği Emekli D vize başvuru formu 

İstanbul Başkonsolosluğu Emekli D vize başvuru formu 

 

bulgaristan konsolosluğu vize

 

 

 

 

Duyurular

Bulgaristan Konsoloslukları Resmi Tatil Duyurusu

Bulgaristan Bağımsızlık Günü Dolayısıyla Resmi Tatil Bilindiği gibi 3 Mart Bulgaristan Cumhuriyeti tarafından Milli Bağımsızlık Gün...
2018-03-15 15:55:14 Devamı...

Bulgaristan Vatandaşlarının Türk Vatandaşlığı Alma Hakkı

31 Mayıs 2017 tarihli Balkan Ülkeleri Vatandaşlıklarının İstisnai Olarak Türk Vatandaşlığını Kazanmaları adlı genelge ile gerekli şart...
2018-01-02 17:48:09 Devamı...

Bulgaristan Konsolosluklarının Yılbaşında Kapalı Olduğu Günler

Değerli ziyaretçimiz; Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu Edirne Bulg...
2017-12-20 11:16:50 Devamı...

2014 SENESİNDEN İTİBAREN BULGARİSTANDA DEVAMLI OTURUM İZNİ

Bulgaristan  Vatandaşlık Satın Almak   Avrupa birliği ülkesi olan Bulgaristan yatırımcılara vatandaşlık hakkı tan...
2017-09-28 11:16:58 Devamı...
Tüm Duyurular
Bulgaristan'da Yaşamak İsteyen Emekliler