Emeklilere Bulgaristan D Vizesi

Bulgaristan'da Yaşamak İsteyen Emekliler

Bulgaristan’da yaşamak isteyen emekliler, gelir dökümlerini beyan ederek uzun süreli vize başvurusunda bulunabilirler. Bulgaristan Emekli Oturum Vizesi başvurusunda bulunabilmek için, Türkiye Cumhuriyeti’nde emeklilik hakkı elde edilmiş olması gerekmektedir. Bulgaristan Emekli Oturum Vizesi başvurusundan ortalama 15 iş günü sonra Bulgar Polisi, Bulgaristan’da beyan edilen adresi kontrol eder. Adres beyanı kontrolü sırasında, emekli oturum vizesi başvurusunda bulunan kişinin beyan ettiği adreste oturmadığı tespit edildiği takdirde, Bulgaristan D Vizesi Başvurusu reddedilebilir ya da kişi konsolosluk tarafından mülakata çağırılabilir. Bulgaristan Emekli Oturum Vizesinde kişinin emeklilik hakkını elde ettiğini gösterir belgede emekli belge tahsis numarası bulunmalıdır.  Bu belgede ayrıca Bulgaristan D Vizesi başvuru sahibinin emekli olduğu tarih ve emekliliğinden dolayı hak kazandığı gelir miktarı belirtilmiş olmalıdır.

Emekliler İçin D Vizesi/Oturum İzni Evrakları

2 - En az 2 yıl geçerliliği olan Pasaport Aslı

3 - Biyometrik fotoğraf - (2 adet 35 x 45 mm ölçülerinde son 3 ay içerisinde çekilmiş olmalıdır)

4 - Adli Sicil Kaydı Sorgulaması Sonucu – (Adliyeden apostilli olarak alınmalıdır)

5 -Son bir hafta içerisinde Nüfus Müdürlüğü'nden alınmış Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği (Tüm açıklamaları ile beraber olmalıdır)

6- Bulgaristan Vize İşlemi Takip Belgesi. (Eksiksiz doldurulmuş, Bulgar Emekli Oturum Vizesi başvurusunda bulunan kişi tarafından bizzat imzalanmış olmalıdır.)

7 - Bulgaristan Emekli Oturum Vizesi için başvuruda bulunmak isteyen kişinin adına düzenlenmiş konaklanacak adres bilgisi.

8-  Kalınacak şehirdeki bir adreste Bulgaristan Emekli Oturum Vizesi için başvuruda bulunmak isteyen kişinin adına düzenlenmiş kira kontratı.

9-  Bulgaristan Emekli Oturum Vizesi başvurusunda bulunan kişi, yakının yanında kalacaksa yanında kalacağı kişi tarafından şahsen yazılmış Taahhütname Belgesi.

10- Bulgaristan Bankası'ndan alınan Banka Referans Mektubu.

11- Bulgaristan Emekli Oturum Vizesi için başvuruda bulunmak isteyen kişinin adına herhangi bir Bulgar Bankası'nda açılmış, minimum 2400 Euro (€) bakiye bulunan hesap gösteren banka referans mektubu.

Yukarıda belirtilen evraklar Bulgaristan Emekli Oturum Vizesi için başvuruda bulunacak kişinin Türkiye Cumhuriyeti’nde bağlı olduğu Valilik veya Kaymakamlık tarafından Apostilli olmalıdır. Apostilli olan belgeler Bulgaristan dilinde tercüme edildikten sonra Sofya Dışişleri Bakanlığı tarafından tastiklenmelidir. Bulgaristan D Vize İşlem Süresi minimum 45 iş günüdür, fakat bu süre Bulgaristan Konsolosluğu’nun yoğunluğuna bağlı olarak uzayabilmektedir. Bu süreç esnasında konsolosluk D Vizesi Başvurusunda bulunan kişiyi mülakata çağırma hakkına sahiptir.  

bulgaristan emeklilere oturum izni

D Tipi Vize Başvurusu için, yetki alanı en yakın olan Bulgaristan temsilciliği'ne; İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu, Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğu, Bursa Bulgaristan Konsolosluğu veya Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği'ne şahsen başvuruda bulunulmalıdır. Bulgaristan D Vizenize red gelme durumunda ücret iadesi yapılmamaktadır.

Bu site resmi bir site değildir. Bu nedenle burada yazan bilgilerin doğruluğunu mutlaka teyit ettirmeniz tavsiye edilir. Emekliler için Bulgaristan D Tipi Vize Başvurusu yapmadan önce en güncel bilgiler için Bulgaristan Başkonsolosluğu, Bulgaristan Büyükelçiliği ve Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı resmi internet sitelerini ziyaret edebilirsiniz. 

D Tipi Vize Kategorisi için Randevu Ücreti alınmamaktadır. Bulgaristan Konsolosluğu Emekli D Tipi Vize Ücreti: istanbul, Bursa ve Ankara Garanti Bankası'na yatırılmaktadır. Edirne Bulgaristan Konsolosluğu için ise D Tipi Vizesi Ücreti İş Bankası'na yatırılmaktadır.

Bulgaristan'da emeklilik üzerinden oturum alarak yaşama hakkı elde eden kişiler, kendisine refakat için eşi/çocuğu/annesi/babası gibi aile yakınları için de oturum izni talebinde bulunabilirler. Yakınlar için oturum izni prosedürleri bakınız.

Bulgaristan D Vize Başvuru Formu

Bulgaristan Bursa Konsolosluğu Emekli D Tipi Vizesi başvuru formu 

Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu Emekli D Tipi Vizesi başvuru formu 

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği Emekli D Tipi Vize başvuru formu 

Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu Emekli D Tipi Vize başvuru formu 

bulgaristan d vize

 

Duyurular

Bulgaristan Konsoloslukları Resmi Tatil Duyurusu

Bulgaristan Bağımsızlık Günü Dolayısıyla Resmi Tatil Bilindiği gibi 3 Mart Bulgaristan Cumhuriyeti tarafından Milli Bağımsızlık Gün...
2018-03-15 15:55:14 Devamı...

Bulgaristan Vatandaşlarının Türk Vatandaşlığı Alma Hakkı

31 Mayıs 2017 tarihli Balkan Ülkeleri Vatandaşlıklarının İstisnai Olarak Türk Vatandaşlığını Kazanmaları adlı genelge ile gerekli şart...
2018-01-02 17:48:09 Devamı...

Bulgaristan Konsolosluklarının Yılbaşında Kapalı Olduğu Günler

Değerli ziyaretçimiz; Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu Edirne Bulg...
2017-12-20 11:16:50 Devamı...

2014 SENESİNDEN İTİBAREN BULGARİSTANDA DEVAMLI OTURUM İZNİ

Bulgaristan  Vatandaşlık Satın Almak   Avrupa birliği ülkesi olan Bulgaristan yatırımcılara vatandaşlık hakkı tan...
2017-09-28 11:16:58 Devamı...
Tüm Duyurular
Emeklilere Bulgaristan D Vizesi