Bulgaristan'da Şirket Sahibi Olan Kişilere D Vizesi

bulgaristan'da temsilcilik açma

Bulgaristan'a Şirket Açma

Bulgaristan’da şirket kurulumu üzerine yapılacak çalışmalar 2007 yılında Avrupa Birliği asil üyesi olan Bulgaristan devleti tarafından desteklenerek Bulgaristan’da şirket açarak yeni iş koşuları oluşturmak isteyenlere kolaylıklar sağlanmaktadır. Bulgaristan'da şirket sahibi olan kişinin D vize alabilmesi için en az on bulgar vatandaşını sigortalı olarak istihdam etmesi ve şirket faaliyetlerinin sürekli olması gerekmektedir. Şirket sahibinin vergi mükellefi olarak vergi borcu bulunmamalıdır. Şirket kurulduktan sonra şirket ortakları (sahipleri)  Bulgaristan'da 3 aylık, 6 aylık veya 12 aylık oturma hakkını kazanırlar. Oturum almak için oturum süresine göre değişen bir harç ödemeleri gerekir.  Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları Bulgaristan’da %100 yabancı sermayeli şirket kurabilmektedir. Türkiye’de uygulaması bulunmayan, fakat Bulgaristan’da geçerli bir uygulama da tek kişilik anonim şirketi kurabilme avantajıdır.Şirket açanlar için D vize başvurusunda Bulgaristan Ticaret Odası'na şirket isminin beyan edilmesi gerekmektedir. Belirlenen isim Bulgaristan Ticaret Odası tarafından kontrol edilmekte, başka şirkete ait olan isimlerin değiştirilmesi istenmektedir. 

Bulgaristan’da şirket açmak isteyen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının ilk olarak kuracağı şirketin amacını, işlevini ve kuruluş tüzüğünü belirlemesi gerekmektedir. Bulgaristan ticaret kanunu, Bulgaristan’da şirket kurulumu prosedürlerine dair en önemli göstergelerin başında bu maddeler gelirken tüzüğü, konusu ve amacı net bir şekilde belirlenmemiş Bulgaristan şirket kurulumu başvuruları kabul edilmemektedir.

Bulgaristan'daki şirketler türlerine göre ayrılmaktadır:
 
1. ET (Ednoliçen Tırgovetz) - Gerçek Şahıs Şirketi Yabancılar tarafından kurulamamakta.
2. EOOD (Ednoliçno Drujestvo s Ograniçena Otgovornost) - Tek Ortaklı Sınırlı Sorumlu Şirket Ltd.
3. OOD (Drujestvo s Ograniçena Otgovornost) -İki veya Daha Çok Ortaklı Sınırlı Sorumlu Şirket Ltd.
4. EAD (Ednoliçno Aktzionerno Drujestvo) - Tek Ortaklı Anonim Şirket.
5. AD (Aktzionerno Drujestvo)- İki veya Daha Çok Ortaklı Anonim Şirket.

Bulgaristan Şirket Kurulumu Sermayeleri

Bulgaristan’da AŞ kuracak Türkiye vatandaşları Bulgar AŞ kuruluş sermayesi 50 bin Leva’dır (yaklaşık 25 bin Euro)

Bulgaristan’da LTD şirketi kuracak Türkiye vatandaşları Bulgar LTD şirket kuruluş sermayesi ise 5 bin levadır (yaklaşık 2 bin 500 Euro)

Bulgaristan'da Şirket Kurulumu İçin Gerekli Belgeler

 1. Bulgaristan’ da kurulacak şirkete ait adres bilgileri.
 2. Bulgaristan'da kurulan şirketin adres bilgilerinde, yeni ofis kiralama ve ya satın alma nedeni ile değişiklik olur ise bu bilgiler güncellenmeli. 
 3. Bulgaristan’ da kurulacak olan şirkete yönetici ve ya hissedar olacak kişilerin Pasaport Fotokopileri
 4. Eski Pasaportların 3; 4; 5; 6 ve 60 sayfaları.
 5. Yeni Pasaportların fotoğraflı sayfası.
 6. Bulgaristan’ da kurulacak şirketin göstereceği Faaliyet alanlarını bildiren hissedarlar kararı.
 7. Bulgaristan’ da kurulacak şirketin hissedarlar arasında sermaye paylaşımı kararı (% olarak).
 8. Bulgaristan’ da kurulacak şirkette birden fazla Yönetici atanacak ise Yönetim ve İmza şeklinin belirlenmesi:
 9. Bulgaristan’ da kurulacak şirketin yöneticilere ait, BG ve ya T.C. Noter huzurunda verdikleri İmza Sirküleri.
 10. Bulgaristan’da kurulacak olan şirketin sermaye bildirimi
 11. 5000 LV (tavsiye edilen)
 12. Bu meblağ Bulgar Otorite Organlarının şirket kuruluş kararını ilan edene kadar Bulgaristan Banka Hesabında bloke ediliyor
 13. Bulgar Otorite Organlarının Bulgaristan’daki şirket kurulumu ile ilgili karar açıklandıktan sonra Bankadaki para şirket tarafından kullanabiliyor.
 14. Bulgaristan’ da şirket kuruluşu için yukarıda sayılı olan evraklar tarafımıza eksiksizulaştırıldığında 2 iş günü içerisinde bizim tarafımızdan Bulgar Otorite Organlarına teslim edilebilecek hale getirilmektedir.
 15. Bulgaristan’da Kurulacak Şirketin evraklar hissedarlar tarafından BG Noter huzurunda imzalandıktan ve onayından geçtikten sonra BG Ticaret Odasına (Tırgovska Palata) teslim ediliyor.
 16. Bulgaristan Ticaret Odasının (Tırgovska Palata) Şirket Kuruluş Karar açıklaması 7 – 10 iş günü.

 

Bulgaristan'da Şirket Sahibi Olanlara D Vizesi/Oturum İzni İçin Gerekli Belgeler

 1. Pasaport (En az 2 yıl geçerliliği olan, vize basılacak boş sayfası bulunan)
 2. Fotoğraf (Arkası beyaz fonlu, son 3 ay içindei alın ve kulakların gözüktüğü, önden çekilmiş, 3,5*4,5 mm boyutlarında)
 3. Seyahat Sağlık Sigortası (30.000€ teminatlı, seyahat tarihlerini içeren, orijinal poliçe)
 4. Bulgaristan’daki Şirketin Kuruluş /Faaliyet Belgesi (Oturum alacak kişinin adının geçtiği, evrakın alındığı tarih son üç aydan eski olmayan)
 5. Bulgaristan’daki Şirketin borcu olmadığına dair belge(Son üç ayın içerisinde alınmış olan)
 6. Bulgaristan’daki Şirketin 10 kişi çalıştırdığına dair belge (Çalıişan kişilerin isim listesi, çalışan kişilerin sigortasının ödendiğine liste ve çalışanların raporunun listesi)
 7. Şirket Ortağı adına Bulgaristan’da bir bankada açılmış ve içerisinde minimum  3,000 Euro hesabının olması gerekmektedir. Bu durum kişinin 12 asgari ücretine denk gelecek şekilde hesap edilmektedir.  Ödenecek olan asgari ücret 482 leva olmaktadır. Kişini bir asgari ücretini kapsayacak şekilde alınmaktadır. 
 8. Şirket Ortağı adına Bulgaristan’dan kalacağı adrese dair yapılmış noter tasdikli kira kontratı
 9. Sabıka Kaydı –Apostilli ve Bulgaristan Sofya Dışişleri Bakanlığı’ndan tercüme tasdiki yapılmış.
 10. Nüfus Kayıt Örneği- Apostilli

Bulgaristan'da Şirket Açma Yoluyla D Vize İşlemleri

Bulgaristan Konsolosluğu'na yapacağınız oturum vizesi başvurunuz için her ortak için 10 kişi çalıştırma zorunluluğu bulunmaktadır. Örneğin 3 ortaklı bir şirket ise 30 çalışanı olması gerekmektedir.

Bulgaristan Konsolosluğuna başvuru yapmış olduğunuz D vize işlemlerinin sonucu minimum 45 iş gününde sonuçlanmaktadır. D vize işlem süreci Bulgaristan Konsolosluğu'nun yoğunluğuna  bağlı olarak uzamaktadır. D vize başvurusu için İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu, Edirne Bulgaristan Konsolosluğu, Bursa Bulgaristan Konsolosluğu veya Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği'nden randevu alma gerekliliği ve randevu ücreti yoktur.  Bulgaristan D vizesine ret gelmesi durumunda ücret iadesi yapılmamaktadır. Bulgaristan Konsolosluğu Şirket Sahibi olanların D vizesi harç ücretleri; İstanbul, Bursa ve Ankara başvurularında Garanti Bankasına; Edirne Konsolosluğu'na yapılan başvurularda İş Bankası'na yatırılmaktadır. 

Bu internet sitesi Bulgaristan Konsolosluğunun resmi sitesi değildir. Burada yer alan bilgilerin doğruluğunu işlemlerinize başlamadan önce mutlak suretle teyit ediniz. Bulgaristan vizesi, D vize, Oturum İzi, Bulgaristan'da şirket sahibi olanlara D vize  ve vatandaşlık işlemlerinizle ilgili en güncel ve doğru bilgileri Bulgaristan Büyükelçiliği ve Bulgaristan Başkonsolosluğu’nun resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz.

Bulgaristan'da şirket sahibi olan kişiler, Türkiye'deki eşi, çocuğu veya ebeveyni için de D vize başvurusunda bulunabilir. Detaylı bilgi için bakınız. 

Bulgaristan Bursa Konsolosluğu Şirket Sahibi D vizesi başvuru formu 

Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu Şirket Sahibi D vizesi başvuru formu 

Ankara Büyükelçiliği Şirket Sahibi D vize başvuru formu 

İstanbul Başkonsolosluğu Şirket Sahibi D vize başvuru formu 

 

bulgaristan'da şirket açma

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Duyurular

Bulgaristan Konsoloslukları Resmi Tatil Duyurusu

Bulgaristan Bağımsızlık Günü Dolayısıyla Resmi Tatil Bilindiği gibi 3 Mart Bulgaristan Cumhuriyeti tarafından Milli Bağımsızlık Gün...
2018-03-15 15:55:14 Devamı...

Bulgaristan Vatandaşlarının Türk Vatandaşlığı Alma Hakkı

31 Mayıs 2017 tarihli Balkan Ülkeleri Vatandaşlıklarının İstisnai Olarak Türk Vatandaşlığını Kazanmaları adlı genelge ile gerekli şart...
2018-01-02 17:48:09 Devamı...

Bulgaristan Konsolosluklarının Yılbaşında Kapalı Olduğu Günler

Değerli ziyaretçimiz; Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu Edirne Bulg...
2017-12-20 11:16:50 Devamı...

2014 SENESİNDEN İTİBAREN BULGARİSTANDA DEVAMLI OTURUM İZNİ

Bulgaristan  Vatandaşlık Satın Almak   Avrupa birliği ülkesi olan Bulgaristan yatırımcılara vatandaşlık hakkı tan...
2017-09-28 11:16:58 Devamı...
Tüm Duyurular
Bulgaristan'da Şirket Sahibi Olanlar