Bulgaristan'da Okuyan Öğrencilere D Vize

 

Bulgaristan'da Okuyan Öğrencilere D Vize

Bulgaristan Öğrenci Oturum Vizesi, 90 günden uzun sürecek eğitimler için geçerli olan bir vize tipidir. Bulgaristan'da öğrenim görmek isteyen ve kalış süresi 90 günü aşan her başvuıru sahibi Bulgaristan Öğrenci Oturum Vizesini almak ile yükümlüdür. 90 günü aşan uzun süreli eğitim vizeleri için işlemler elçilik/konsolosluk üzerinden yürütülmektedir. Öğrenci Vizesi; oturum kartı alma hakkına sahip olduğunuzu gösteren bir D Tipi (90 günü aşan uzun süreli) vizedir. Bulgaristan’a öğrenim görmek için giden kişi, Bulgaristan Öğrenci Oturum Vizesi ile Bulgaristan Kimlik Kartı olan Liçna Karta talebinde bulunabilir. Liçna Karta Başvurusu, kişinin öğrenim göreceği okulun bulunduğu şehirdeki Yabancılar Şubesi’nden yapılmaktadır. Gerekli evraklar temin edildiği takdirde Liçna Kartı ortalama 10 iş günü içerisinde çıkmaktadır. 

Bulgaristan Öğrenci Vizesi Başvurularında Gerekli Evraklar: 

 • 1- Pasaport (En az 2 yıl geçerliliği olan, vize basılacak boş sayfası bulunan)
 • 2- Fotoğraf (Arkası beyaz fonlu, son 3 ay içinde, önden, net bir şekilde çekilmiş, 3,5*4,5 mm boyutlarında )
 • 3- Seyahat Sağlık Sigortası (30.000 € teminatlı, seyahat tarihlerini içeren, orijinal poliçe ıslak imzalı ve kaşeli olmalıdır)
 • 4- Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığı'ndan alınmış Okul Kabul Belgesi
 • 5- Bulgaristan'da öğrenim görülecek üniversiteden alınmış Öğrenci Belgesi
 • 6- Aile bireyleri tarafından noterde yapılmış Bulgaristan’da kalacağı süre boyunca masraflarının karşılanacağına dair Sponsor Taahhütnamesi .
 • 7- Başvuru sahibine ait Türkiye'den açılmış bir Banka Hesap Dökümü (Bankadan kaşeli imzalı, içerisinde minimum 1.500€ bakiyesi bulunan hesap dökümü olmalıdır)
 • 7- Bulgaristan’da okuyacak öğrenci 18 yaşının altında ise anne ve babadan noter tasdikli Muvafakatname aslı.
 • 8- Öğrencinin Bulgaristan'da kalacağı adrese ait Yurt Belgesi veya Bulgaristan noterden tasdikli Kira Kontratı. 
 • 9- Sabıka Kaydı –Apostilli ve Bulgaristan Sofya Dışişleri Bakanlığı’ndan tercüme tasdiki yapılmış.
 • 10-Tam Tekmil Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği- Apostilli olmalı

Başvuru sahibi 18 yaşından küçük ise Bulgaristan Öğrneci D Tipi Vizesi başvurusuna anne ve babasıyla birlikte gelmelidir.

Öğrenci Vizesi  dosyası orjinali ve fotokopisi olacak şekilde 2 nüsha olarak hazırlanmalı; orjinaller ihtiyaç durumunda Bulgaristan Konsolosluğu görevlisine beyan edilmelidir. Bulgaristan Konsolosluğu'na yapılan öğrenci D Vizesi işlemleri minimum 45 iş gününde sonuçlanmaktadır. D Tipi Vize sonuçlanma süreci, Bulgaristan Konsolosluğu'nun işlem yoğunluğuna bağlı olarak uzayabilmektedir.  D Tipi Vize Başvurusu için İstanbul Bulgaristan Başkonsolosluğu, Edirne Bulgaristan Konsolosluğu, Bursa Bulgaristan Konsolosluğu veya Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği'nden randevu ücreti alınmamaktadır. Ön Lisans , Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora öğrencileri için D Tipi Vize Başvuruları şahsen Bulgaristan Konsolosluğu'ndan yapılmaktadır. Bulgaristan D Tipi vize başvurusuna red gelme durumunda ücret iadesi yapılmadığı göz önünde bulundurulmalıdır. Bulgaristan Öğrenci Vizesi üzerinden oturum izni işlemlerinin sonucu tamamiyle elçilik/konsolosluk inisiyatifindedir. Yetkili makam ek evrak isteme ve süreç uzatma gibi haklara sahiptir. Bu nedenle işlemlerinizi başlatırken tüm bu bilgiler ışığında doğru  zamanla yapmanız gerekmektedir. Aksi durumda elçilik/konsolosluğa itiraz etme hakkınız bulunmayacaktır.

Bulgaristan Konsolosluğu Öğrenci D Tipi Vize Ücreti: İstanbul, Bursa ve Ankara'dan ve bu temsilciliklerin görev bölgesine ait lokasyondan yapılan başvuru ücretleri Garanti Bankası'na; Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğu öğrenci D tipi vize ücreti İş Bankası'na yatırılmaktadır. 

Bulgaristan'a uzun süreli öğrenim amaçlı gidenlerin 1. dereceden akrabaları da eşe/çocuğa refakat için Bulgaristan D Tipi Vize başvurusunda bulunabilmektedir. Detaylı bilgi için bakınız. 

Bulgaristan Bursa Konsolosluğu Öğrenci D vizesi başvuru formu 

Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu Öğrenci D vizesi başvuru formu 

Ankara Büyükelçiliği Öğrenci D vize başvuru formu 

İstanbul Başkonsolosluğu Öğrenci D vize başvuru formu 

Bu internet sitesi Bulgaristan Konsolosluğu'nun resmi sitesi değildir. Burada yer alan bilgilerin doğruluğunu işlemlerinize başlamadan önce mutlak suretle teyit ediniz. Bulgaristan Öğrenci Vizesi, D Vize, Oturum İzni ve vatandaşlık işlemlerinizle ilgili en güncel ve doğru bilgileri Bulgaristan Büyükelçiliği ve Bulgaristan Başkonsolosluğu’nun resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz.

 

bulgaristan konsolosluğu vize

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Duyurular

Bulgaristan Konsoloslukları Resmi Tatil Duyurusu

Bulgaristan Bağımsızlık Günü Dolayısıyla Resmi Tatil Bilindiği gibi 3 Mart Bulgaristan Cumhuriyeti tarafından Milli Bağımsızlık Gün...
2018-03-15 15:55:14 Devamı...

Bulgaristan Vatandaşlarının Türk Vatandaşlığı Alma Hakkı

31 Mayıs 2017 tarihli Balkan Ülkeleri Vatandaşlıklarının İstisnai Olarak Türk Vatandaşlığını Kazanmaları adlı genelge ile gerekli şart...
2018-01-02 17:48:09 Devamı...

Bulgaristan Konsolosluklarının Yılbaşında Kapalı Olduğu Günler

Değerli ziyaretçimiz; Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu Edirne Bulg...
2017-12-20 11:16:50 Devamı...

2014 SENESİNDEN İTİBAREN BULGARİSTANDA DEVAMLI OTURUM İZNİ

Bulgaristan  Vatandaşlık Satın Almak   Avrupa birliği ülkesi olan Bulgaristan yatırımcılara vatandaşlık hakkı tan...
2017-09-28 11:16:58 Devamı...
Tüm Duyurular
Bulgaristan'da Okuyan Öğrenciler