Bulgaristan Konsolosluğu & Vize

Bulgaristan Konsolosluğu  

Bulgaristan’a seyahat etmek isteyen Umuma Mahsus (Bordo) pasaport hamili Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ve Türkiye oturma iznine sahip üçüncü ülke vatandaşları Bulgaristan vize işlemleri başvurusu yapmalıdır. Türkiye resmi pasaportları olan Hususi (Yeşil) Pasaport, Hizmet (Gri) pasaportu ve Diplomatik (Siyah) pasaport hamili olan kişiler 180 gün içerisinde 90 günle sınırlı olan seyahatleri için Bulgaristan vizesi işlemlerinden muaf tutulmaktadır.  Bulgaristan Konsolosluğu, Bulgaristan vizesi başvuruları ve diğer konsolosluk işlemleri konusunda Türkiye’nin çeşitli kentlerinde bulunan temsilcilikleri yetkilendirmiştir. Bulgaristan vizesi başvurusunda bulunan kişiler, vize başvuruları için ikamet bölgelerine en yakın Bulgaristan Konsolosluğu’ndan yardım almalıdır.  Bulgaristan Cumhuriyeti’nin Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği, Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu, Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu ve Bulgaristan Bursa Konsolosluğu olmak üzere Türkiye’nin çeşitli illerinde temsilciliği bulunmaktadır. 

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliğinin Görevleri Nedir?

Bulgaristan Büyükelçiliği, Bulgaristan Devleti’nin diğer devletlerdeki en üst düzey temsilcisi niteliğindeki diplomatik kurumdur. Büyükelçilikler gidilen ülkenin başkentinde bulunur. Dolayısıyla Ankara ve çevresinde ikamet eden kişiler, Bulgaristan Turistik vizesi, Bulgaristan oturma izni, Bulgaristan çalışma vizesi, Bulgaristan vatandaşlık işlemleri, Bulgaristan pasaport yenileme diğer konsolosluk işlemleri için Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği ile temasta bulunmalıdırlar. Büyükelçi, bir devletin başka bir devletteki en üst düzey temsilcisi olan diplomattır. Büyükelçiler, görevli bulundukları ülkede, vatandaşı oldukları ülkenin devlet başkanını temsil eder.

Bulgaristan Temsilcilikleri Nedir?

Bulgaristan Cumhuriyeti diğer ülkelerde ikamet eden vatandaşlarının vatandaşlık hizmetlerini yürütmek, ticari çıkarlarını korumak ve diğer ülkelerle temasta bulunmak üzere, diğer ülkelerin büyük ve ticari şehirlerine temsilcilik kurmuştur.  Bulgaristan Konsolosları, Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı tarafından,  devletin çıkarlarını korumak, gittiği ülkenin ekonomik durumu ile ilgili Bulgar Hükümeti’ne bilgi vermek ve bulunduğu ülkede ikamet eden Bulgaristan vatandaşlarına rehberlik etmek amacıyla atanan görevlilerdir. 

Bulgaristan Cumhuriyeti’nin Türkiye’de

-    Bulgaristan İstanbul Başkonsolosluğu

-    Bulgaristan Edirne Başkonsolosluğu

-    Bulgaristan Bursa Konsolosluğu mevcuttur. 

Bulgaristan Konsoloslukları Bulgaristan vize işlemleri ve diğer konsolosluk işlemleri konusunda kendi yerel alanlarında yetki sahibidir. Bulgaristan vize işlemleri ve diğer konsolosluk işlemleri için başvuru yapacak kişiler başvurularını kendilerine en yakın Bulgaristan Konsolosluğu’na yapmalıdır. 

ÖNEMLİ NOT: Bulgaristan Konsolosluğu tarafından alınan karar uyarınca 01 Ocak 2015 tarihi itibarıyla turistik vize işlemleri için doğrudan yapılan başvurular konsolosluk tarafından kabul edilmemektedir.  Dolayısıyla Bulgaristan vizesi başvuru işlemleri Bulgaristan Konsolosluğu tarafından yetkilendirilmiş Vize Başvuru Merkezleri ve Turizm/Seyahat Acenteleri aracılığı ile yapılmalıdır.

 

bulgaristan konsolosluğu vize

 

 

 

 

 

Duyurular

Bulgaristan Vatandaşlarının Türk Vatandaşlığı Alma Hakkı

31 Mayıs 2017 tarihli Balkan Ülkeleri Vatandaşlıklarının İstisnai Olarak Türk Vatandaşlığını Kazanmaları adlı genelge ile gerekli şart...
2018-01-02 17:48:09 Devamı...

Bulgaristan Konsolosluklarının Yılbaşında Kapalı Olduğu Günler

Değerli ziyaretçimiz; Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu Edirne Bulg...
2017-12-20 11:16:50 Devamı...

2014 SENESİNDEN İTİBAREN BULGARİSTANDA DEVAMLI OTURUM İZNİ

Bulgaristan  Vatandaşlık Satın Almak   Avrupa birliği ülkesi olan Bulgaristan yatırımcılara vatandaşlık hakkı tan...
2017-09-28 11:16:58 Devamı...

Bursa Bulgaristan Konsolosluğu Seçimlerden Dolayı Tatil

Bursa Bulgaristan Konsolosluğu Seçimlerden Dolayı Tatil! Bursa Bulgaristan Başkonsolosluğu 24.03.2017 ve 27.03.2017 tarihlerinde Millet Meclis...
2017-03-27 12:30:05 Devamı...
Tüm Duyurular
Konsolosluğun Temsilcilikleri