Aile Birleşimi/Bulgar Vatandaşı Olan Çocuk

Aile Birleşimi/Bulgar vatandaşı olan Çocuk

Bulgaristan vatandaşı çocuğu olanlar Bulgaristan'da oturum alma hakkını elde edebilmektedir. Öncelikle Bulgaristan Türkiye temsilciliklerinden D vize başvurusunda bulunan ve Bulgaristan'da ikamet edeceğini beyan eden ebeveyn, gerekli koşulları sağlaması halinde Bulgaristan'da oturum iznine sahip olabilir. Oturum izninin ön koşulu olan Bulgaristan'da sürekli yaşama zorunluluğu senede minimum 180 gün kalma zorunluluğu kalkmıştır. Bulgaristan D vizesi farklı servisler tarafından sorgulanmaktadır. Bulgaristan Konsolosluğu, Bulgaristan İçişleri Bakanlığı Yabancılar Şubesi ve diğer servisler tarafından sorgulanmaktadır.

D vizesi için gereken belgeler aşağıdaki gibidir:

1-Pasaport (En az 2 yıl geçerliliği olan, vize basılacak boş sayfası bulunan)
2-Fotoğraf (Arkası beyaz fonlu, 3,5*4,5 mm boyutlarında, önden çekilmiş, alın ve kulaklar gözün net olarak alındığı)
3-Seyahat Sağlık Sigortası (30.000€ teminatlı, seyahat tarihlerini içeren, orijinal poliçe)
4-Bulgar vatandaşı çocuğun Bulgaristan’dan çıkartılmış doğum belgesi (АКТ ЗА РАЖДАНЕ)
5-Başvuru sahibinin, çocuğun bakım ve masraflarını karşılayacağına dair Bulgaristan noterinden tasdikli taahhütname.
6- Bulgar Vatandaşı olan Eş, çocuğun bakım ve masraflarını eşimin karşılayacağına bir itirazı olmadığına dair yapacağı taahhütname.
7- Başvuru sahibi adına Bulgaristan’da bir bankada açılmış ve içerisinde minimum 3,000 Euro hesabının olması gerekmetedir. Bu durum kişinin 12 asgari ücretine denk gelecek şekilde hesap edilmektedir. Ödenecek olan asgari ücret 482 leva olmaktadır. Kişini bir asgari ücretini kapsayacak şekilde alınmaktadır. 
8- Başvuru sahibinin kalacağı adrese dair yapılmış noter tasdikli kira kontratı
9- Sabıka Kaydı –Apostilli ve Bulgaristan Sofya Dış İşleri Bakanlığı’ndan tercüme tasdiki yapılmış.
10-Nüfus Kayıt Örneği- Apostilli

 

Bulgaristan D vize işlemleri minimum 45 iş gününde sonuçlanmaktadır, fakat konsolosluğun yoğun olduğu zamanlarda D vize süreci uzamaktadır. İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu, Bursa Bulgaristan konsolosluğu, Edirne Bulgaristan Konsolosluğu, Ankara Bulgaristan Büyükelçiliği'nden Şahsen D vize için başvuruda bulunulabilir. D vizede randevu ücreti yoktur. Bulgaristan Konsolosluğu'na e-randevu ile D vize başvuruları yapılmamaktadır, D vize için mesai saatleri içinde Bulgaristan Konsolosluğu'nu ziyaret ederek başvuru yapılabilir.

Bulgaristan Konsolosluğu D vize ücreti: İstanbul konsolosluğu, Bursa Konsolosluğu ve Ankara Büyükelçiliği Garanti bankasına yatmaktadır Edirne  Başkonsolosluğu ücreti D vize ücretini İş Bankası'na yatırılmaktadır. Bulgaristan D Vizenize ret gelme durumunda ücret iadesi yapılmamaktadır.

Bulgaristan vatandaşı ebeveyni olarak D vizesi aldıktan sonra oturum kartı başvurusunda bulunulmalıdır. Bulgaristan oturum kartı ile  ilk 2 sene 1 yıllık verilecek 3. kart başvurunuz 5 yıllık uzun süreli kart verilmektedir.

Bu internet sitesi Bulgaristan Konsolosluğu'nun resmi sitesi değildir. Burada yer alan bilgilerin doğruluğunu işlemlerinize başlamadan önce mutlak suretle teyit ediniz. Bulgaristan Vizesi, Bulgar vatandaşı çocuğun anne ve babasına oturum izni ve vatandaşlık işlemlerinizle ilgili en güncel ve doğru bilgileri Bulgaristan Büyükelçiliği ve Bulgaristan Başkonsolosluğu’nun resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz.

bulgaristan konsolosluğu vize

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Duyurular

Bulgaristan Konsoloslukları Resmi Tatil Duyurusu

Bulgaristan Bağımsızlık Günü Dolayısıyla Resmi Tatil Bilindiği gibi 3 Mart Bulgaristan Cumhuriyeti tarafından Milli Bağımsızlık Gün...
2018-03-15 15:55:14 Devamı...

Bulgaristan Vatandaşlarının Türk Vatandaşlığı Alma Hakkı

31 Mayıs 2017 tarihli Balkan Ülkeleri Vatandaşlıklarının İstisnai Olarak Türk Vatandaşlığını Kazanmaları adlı genelge ile gerekli şart...
2018-01-02 17:48:09 Devamı...

Bulgaristan Konsolosluklarının Yılbaşında Kapalı Olduğu Günler

Değerli ziyaretçimiz; Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu Edirne Bulg...
2017-12-20 11:16:50 Devamı...

2014 SENESİNDEN İTİBAREN BULGARİSTANDA DEVAMLI OTURUM İZNİ

Bulgaristan  Vatandaşlık Satın Almak   Avrupa birliği ülkesi olan Bulgaristan yatırımcılara vatandaşlık hakkı tan...
2017-09-28 11:16:58 Devamı...
Tüm Duyurular
Aile Birleşimi/Bulgar Vatandaşı Olan Çocuk