1951 - 1978 Yılları Göçmenlerine D Vizesi

Bulgaristan'dan belirli yıllar arası göç eden kişiler, Bulgaristan Adalet Bakanlığı'ndan vatandaşlık tespiti yapıldıktan sonra Bulgaristan Konsolosluğu'na D vizesi başvurusunda bulunmalıdır. Vatandaşlık sorgulaması sonucunda çıkan yanıta göre göç eden kişi tekrar vatandaşlık kazanım sürecine girer. 

Eski Bulgaristan göçmenlerinin vatandaşlıklarını yeniden kazanabilmeleri için birtakım prosedürleri yerine getirmesi gerekir. Kişi, Adalet Bakanlığından vatandaşlık sorgulaması yapıldıktan sonra Türkiye'de bulunan Bulgar Konsolosluklarına oturum vizesi başvurusu yapmalıdır. Gerekli evraklar eksiksiz bir şekilde hazırlanıp ilgili konsolosluğa sunulmalıdır.

Oturum vize başvurularının değerlendirilme süresi yaklaşık 45 gün civarındadır. Başvurular sonuçlandığında kişi ilgili ülkeye giriş yaparak oturum kartı alır. Oturum her sene düzenli olarak yenilenerel 3. yılın sonunda vatandaşlık için başvuru yapılmaya hak kazanılır. 

eski bulgar gocmenlerine oturum izni

1951 - 1978 Yılları Arası Göçmenlerine Bulgaristan D Vizesi İçin Gerekli Evraklar Nelerdir?

1-Pasaport (En az 2 yıl geçerliliği olan, vize basılacak boş sayfası bulunan)

2-Fotoğraf (Arkası beyaz fonlu, son 3 ay içinde çekilmiş, 3,5*4,5 mm boyutlarında, önden çekilmiş, alın ve kulaklar gözken)

3-Seyahat Sağlık Sigortası (30.000€ teminatlı, seyahat tarihlerini içeren, orijinal poliçe)

4- Bulgaristan  Adalet Bakanlığı’ndan alınmış vatandaşlık sorgulama sonuç belgesi

5- Bulgaristan’dan alınmış doğum belgesi (АКТ ЗА РАЖДАНЕ)

6- Bulgaristan’dan hangi anlaşmaya göre göç edildiğine dair Belediye’den alınmış yazı

7- Başvuru sahibi adına Bulgaristan’da bir bankada açılmış ve içerisinde minimum (3000 Euro ) para olduğunu gösterir bankadan kaşeli imzalı alınmış yazı.

8- Başvuru sahibi kişi adına Bulgaristan’dan kalacağı adrese dair yapılmış noter tasdikli kira kontratı

9- Sabıka Kaydı –Apostilli

10- Kira kontratını yapan ev sahibinden noter onaylı taahhütname 

11-Tam Vukuatlı Nüfus Kayıt Örneği- Apostilli

12- İsim Denklik Belgesi (Türkiye'den apostili)

Eski Bulgaristan Göçmenlerine D Vize Başvurusu

Bulgaristan vatandaşlığını geri almak için  Bulgaristan Konsolosluğu'na yapılan D vize başvuru belgeleri orjinal ve fotokopileri olarak 2 nüsha halinde hazırlanmalıdır. Bulgaristan Konsolosluğu görevlileri gördükten sonra orjinal belgeler başvuru sahibine iade edilmektedir.

Uzun süreli oturum izni almak ve ardından vatandaşlık kazanmak amacıyla yürütülen Bulgaristan d vize başvuruları, eksiksiz ve hatasız olarak konsolosluğa sunulmalıdır. Konsolosluk birimi herhangi bir eksik evrak olması halinde başvuru sahibinden eksik evrağı temin etmesini isteyebilir. Bu durumda evrakların tamamlanarak konsolosluğa sunulması gerekir.

Başvuru sahibi hazırlamış olduğu evrakları konsolosluk birimine şahsen sunmalıdır, işlemler sonuçlandığında ise vizesini şahsen konsolosluğa gelerek bastırmalıdır.

D vizesi başvurusunda, "başvurusu yapılmıştır" kaşesi vurulan pasaport, başvuru sahibine D vizesi sonuçlanıncaya kadar iade edilir.  D vize sonuçlanınca D vizesi kaşesinin üzerine oturum izni yapıştırılmaktadır.

Eski Göçmenlere Bulgaristan D Vizesi Kaç Günde Çıkar?

D vizesi sonuçlanma süresi minimum 45 iş günüdür, bu süre konsolosluğun işlem süresine bağlı olarak uzayabilir. D vizenize ret gelme durumunda ücret iadesi yapılmamaktadır. 

Bulgaristan Konsolosluğu eski göçmen D vize Ücreti: İstanbul, Bursa ve Ankara temsilcilikleri için Garanti Bankası'na; Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğu D vizesi ücreti İş Bankası'na yatırılmaktadır.

D vize başvurusu İstanbul  Bulgaristan Başkonsolosluğu, Edirne Bulgaristan Başkonsolosluğu, Bursa Bulgaristan Konsolosluğu veya Ankara Büyükelçiliği'ne şahsen yapılmaktadır.

Bu internet sitesi Bulgaristan Konsolosluğu'nun resmi sitesi değildir. Burada yer alan bilgilerin doğruluğunu işlemlerinize başlamadan önce mutlak suretle teyit ediniz. Bulgaristan vizesi, 1951-1978 Bulgar Göçmenlerine Oturum İzni ve vatandaşlık işlemlerinizle ilgili en güncel ve doğru bilgileri Bulgaristan Büyükelçiliği ve Bulgaristan Başkonsolosluğu’nun resmi web sitesinden öğrenebilirsiniz.

Bulgaristan Bursa konsolosluğu eski göçmen D vizesi başvuru formu 

Bulgaristan Edirne başkonsolosluğu eski göçmen D vizesi başvuru formu

Bulgaristan Ankara Büyükelçiliği eski göçmen D vize başvuru formu 

Bulgaristan istanbul Başkonsolosluğu eski göçmen D vize başvuru formu 

 

Göçmenlere bulgaristan d vizesi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Duyurular

Bulgaristan Konsoloslukları Resmi Tatil Duyurusu

Bulgaristan Bağımsızlık Günü Dolayısıyla Resmi Tatil Bilindiği gibi 3 Mart Bulgaristan Cumhuriyeti tarafından Milli Bağımsızlık Gün...
2018-03-15 15:55:14 Devamı...

Bulgaristan Vatandaşlarının Türk Vatandaşlığı Alma Hakkı

31 Mayıs 2017 tarihli Balkan Ülkeleri Vatandaşlıklarının İstisnai Olarak Türk Vatandaşlığını Kazanmaları adlı genelge ile gerekli şart...
2018-01-02 17:48:09 Devamı...

Bulgaristan Konsolosluklarının Yılbaşında Kapalı Olduğu Günler

Değerli ziyaretçimiz; Bulgaristan Büyükelçiliği Ankara Bulgaristan Başkonsolosluğu İstanbul Bulgaristan Konsolosluğu Edirne Bulg...
2017-12-20 11:16:50 Devamı...

2014 SENESİNDEN İTİBAREN BULGARİSTANDA DEVAMLI OTURUM İZNİ

Bulgaristan  Vatandaşlık Satın Almak   Avrupa birliği ülkesi olan Bulgaristan yatırımcılara vatandaşlık hakkı tan...
2017-09-28 11:16:58 Devamı...
Tüm Duyurular
1951 - 1978 Yılları Göçmenlerine D Vizesi